پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 5:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

جشنواره فيلم «تسنيم» يكي از ضرورت‌هاي سينما

 

گزارشي از سخنان يک مسئول و يک کارشناس درباره جشنواره قرآني«تسنيم»


تشويق جامعه هنري كشور و ترغيب هنرمندان براي پرداختن به موضوعات مرتبط با قرآن كريم و استفاده از ظرفيت هنر براي ثبت و انتقال نقش قرآن در جوامع اسلامي و ايجاد زمينه مناسب براي رقابت سازنده در جهت ارتقاء سطح كيفي و كمي هنر فيلمسازي با محوريت قرآن و عترت از اهداف جشنواره تسنيم آيات قرآني است.  

هاشم ميرزاخاني، مديركل انجمن سينماي جوانان ايران در گفت‌و‌گو با خبرگزاري ايكنا درباره جشنواره‌ قرآني «تسنيم» اظهار كرد: با توجه به دريافت نزديك به 1200 فيلم كوتاه، فيلمنامه و عكس براي اين دوره از جشنواره و برنامه‌ريزي‌هايي كه براي اجراي آن شده، اميد مي‌رود تا اين جشنواره نيز همانند جشنواره ملي نماز و نيايش كه به شكل دوسالانه برگزار مي‌شود نزد فيلمسازان و سينماگران و اهالي هنر جايگاه ويژه‌اي يابد و از اين پس شاهد توليد آثار فاخر با موضوع فوق نزد هنرمندان باشيم، وي زمان برگزاري آن را پس از ماه مبارك رمضان و از 22 تا 24 مردادماه در مشهد اعلام كرد.

وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا برگزاري اين جشنواره كاري همسو با جشنواره نماز و نيايش نيست؟ جشنواره نماز و نيايش به موضوع نماز و نيايش و آيين و سنن مي‌پردازد، اما تسنيم آيات قرآني و نگاه به داستان‌هاي قرآن دارد، لذا فراگيرتر است، البته هرچه در زمينه قرآن و نماز و نيايش فعاليت شود و در اين حوزه فرهنگ‌سازي شود جاي فعاليت دارد و اين موضوع از استقبال هنرمندان با ارسال آثارشان به خوبي نمايان است.

ميرزاخاني ادامه داد: اولين دوره اين جشنواره 4 سال پيش برگزار شد، اما بنا به دلايلي اين جشنواره به مدت 3 سال برگزار نشد، ولي خوشبختانه با مساعدت‌هايي كه مهيا شد دومين دوره ان امسال برگزار خواهد شد و از اين به بعد به صورت جدي هر دوسال برگزار خواهد شد. درضمن از اين دوره به بعد انجمن سينماي جوانان مسئول برگزاري اين رويداد قرآني خواهد بود.

وي در ادامه تصريح كرد: هنرمند ايراني به موضوعات قرآني علاقمند است. اين ادعا را مي‌توان در تعداد آثاري كه به دبيرخانه رسيده به خوبي مشاهد كرد، بنابراين اگر از اين رويداد حمايت لازم شود به يكي از پرمخاطب‌ترين رويدادهاي سينمايي كشور تبديل خواهد شد. نكته ديگر درباره اين رويداد علاقه تماشاگران به موضوعات قرآني است كه رسالت برگزاركنندگان اين جشنواره را چند برابر مي‌كند تا كاري فاخر انجام دهند.

ميرزاخاني در پاسخ به سؤال پاياني كه جشنواره فيلم كوتاه تهران با چه كيفيتي برگزار خواهد شد؟ خاطرنشان كرد: تا به امروز بيش از چهارهزار اثر از ايران و 108 كشور جهت شركت در سي‌امين جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه تهران به دبيرخانه ارسال شده‌اند، هرچند تا پايان مهلت دريافت آثار در جشنواره نزديك به دو هفته باقي است اما استقبال بسيار خوبي از جشنواره صورت گرفته و به مناسبت سي‌امين دوره جشنواره برنامه‌هاي ويژه‌اي در دست بررسي و تدارك است كه در شهريور ماه اعلام خواهد شد.

وحيد اسلامي، كارگردان و منتقد سينما نيز با بيان اينكه برگزاري جشنواره فيلم «تسنيم» يكي از ضرورت‌هاي سينماست، گفت: دومين دوره جشنواره فيلم‌هاي قرآني تسنيم اواسط تابستان در مشهد مقدس برگزار مي‌شود؛ جشنواره‌اي كه برگزاري آن يكي از ضرورت‌هاي سينماست، چون در عرصه فيلم كوتاه، لازم بود تا رويدادي به صورت تخصصي موضوعات قرآني را مورد توجه قرار دهد. جدا از اين مسئله، عرصه فيلم كوتاه به دليل واقع‌نگري ذاتي خود، قادر است به شكلي تأثيرگذار به موضوعات مورد نظر بپردازد.

وي افزود: البته در عرصه فيلم كوتاه جشنواره‌اي با نام «نماز و نيايش» نيز وجود دارد كه به نوعي با جشنواره «تسنيم» هم معناست، اما اينكه تصور كنيم اين تشابه بايد دليلي براي عدم برگزاري «تسنيم» باشد، اشتباه محض است، چون موضوعات قرآني در بسياري از موارد به صورت ويژه موضوعاتي را مورد توجه قرار مي‌دهند كه در جشنواره نماز و نيايش آن دسته موضوعات مغفول مي‌ماند.

اسلامي اضافه كرد: براي مثال مي‌توانم به قصص قرآني اشاره كنم كه مورد بحث جشنواره «نماز و نيايش» نيست، اما در جشنواره «تسنيم» مي‌تواند موضوع بسياري از توليدات باشد، البته ممكن است اين سوال پيش آيد كه چگونه فيلم كوتاه مي‌خواهد به قصه‌هاي تاريخي بپردازد؟ جواب اين سوال را اينگونه بايد داد كه معنا و مفهوم داستان را در قالبي امروزي هم مي‌توان به بيننده منتقل كرد.

اين فيلمساز با بيان اينكه اينگونه رويدادها بايد تداوم داشته باشند، گفت: اين جشنواره دومين دوره خود را برگزار مي‌كند و اولين دوره آن هم چهار سال پيش برگزار شد و سه سال بعد هم اثري از جشنواره نبود، اما خوشبختانه با مساعدت انجمن سينماي جوانان امسال چهارمين دوره آن برگزار مي‌شود. اتفاقي كه اميدوارم در دوره‌هاي بعدي ادامه پيدا كند، البته دو سالانه كردن اين رويداد كمك مي‌كند هر دوره اين جشنواره به شكل آبرومندي برگزار شود.

اين منتقد سينما در پاسخ به اين پرسش كه استقبال فيلمسازان از موضوعات قرآني چگونه خواهد بود، گفت: هميشه سينماگران فيلم كوتاه در جشنواره‌هاي ديني نشان داده‌اند كه حضوري فعال دارند، چون اين قبيل موضوعات را مي‌توان به خوبي در فيلم كوتاه ترسيم كرد. در ضمن در اين عرصه كمتر پيش مي‌آيد كه فيلم‌ها در دام شعارزدگي گرفتار آيد. گواه اين ادعا هم تعداد آثاري است كه هر ساله به اين قبيل جشنواره‌ها مي‌رسد.

وي در پايان خاطرنشان كرد: سخن پاياني من با مسئولان برگزاري اين رويداد به ويژه انجمن سينماي جوان است. چون مي‌خواهم به آنها بگويم حالا كه برگزاري اين رويداد را عهده‌دار شده‌اند بايد به شكل آبرومندي آن را جرا كنند تا كيفيت آن براي دوره‌هاي بعد، انگيزه‌اي باشد تا فيلمسازان بيشتري براي شركت در اين رويداد اشتياق نشان دهند.

شايان ذکر است که موضوعات جشنواره قرآني تسنيم عبارتند از: سبك زندگي قرآني، آموزه‌هاي اخلاقي مبتني بر قرآن و عترت، قصص قرآن، انسان از منظر قرآن، قرآن كتاب بيداري، ايثار و شهادت در قرآن و معارف اهل بيت، سيماي پيامبر اسلام (ص) در قرآن، نيكي به پدر و مادر و صله رحم، نماز و واجبات الهي، آثار و بركات نيكي در زندگي مردم، كسب روزي حلال و معاملات اسلامي از ديدگاه قرآن و عترت، انفاق در قرآن، جهاد از ديدگاه قرآن، پوشش و عفاف از منظر قرآن و عترت.

 

شنبه 8 تير 1392 - 8:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری