سه‌شنبه 7 بهمن 1399 - 10:14
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

شماره 184 نشريه تخصصي كتاب سوره مهر منتشر شد

 

نشريه تخصصي كتاب انتشارات سوره مهر در شماره صد و هشتاد و چهارم منتشر شد. در اين شماره به مباحثي از جمله، حماسه اقتصادي در نشر، دولت جمهوري اسلامي چرا؟، آيا فرهنگ همان هنر است؟، سريال «دا» فرصتي است كه يك‌‌بار دست مي‌دهد و ... پرداخته شده است. 

در گزارشي كه در صفحه چهارم اين نشريه با عنوان «مشكلات مالي اين همه كتاب‌خوان» به نقل از حجت‌الاسلام والمسلمين رسول جعفريان آمده است: «بسياري از آثاري كه در جهان اسلام به چاپ مي‌رسند وارد ايران نمي‌شوند. اين در حالي است كه اين آثار به دليل وجود انديشه‌هاي ديني و اسلامي مي‌تواند زمينه‌ساز ارتقاي فرهنگ اسلامي در كشور‌هاي مختلف جهان اسلام باشد.

بحث بعدي مصرف كتاب است. مصرف كتاب فاجعه است. ما بايد به خانواده‌ها آموزش دهيم با كتاب قهر نكنند. كتاب‌هاي زرد را بايد از كتاب‌هاي مفيد جدا كنيم و رسانه‌ها بايد ملزم شوند كتاب‌هاي مفيد را به مردم معرفي كنند. بايد به بخش ترويج بيش از گذشته توجه كنيم و اين غلط گويي بايد فراموش شود كه كتاب گران است.»

در بخش ديگري از اين نشريه با يادداشتي از محمد حمزه‌زاده با عنوان «سؤال پيش روي دولت آينده؛ آيا فرهنگ همان هنر است؟» مواجه مي‌شويم كه نويسنده در آن تلاش كرده تا با استفاده از روش مقايسه به بيان تفاوت‌هاي اين دو مفهوم و ضرورت‌هاي كاري دولت بعد در اين حوزه بپردازد.

در اين يادداشت مي‌خوانيم: «امروز شاهد هستيم كه در ادبيات قريب به اتفاق مسئولان و كارشناسان، كلمه فرهنگ كاملا با هنر مترادف به كار گرفته مي‌شود. حتي در توصيف مشاغل، يك معلم، استاد دانشگاه، سخنران، مبلغ و طلبه را فرهنگي مي‌نامند و اهل هنر را هم ايضاً.

در حالي كه هرچند ممكن است اين دو كلمه هم‌پوشاني‌هاي مفهومي و كاركردي داشته باشند، در ذات خود تفاوت‌هاي مهم دارند. فرهنگ عام است و هنر خاص. فرهنگ عبارت از يك فضاي عمومي است و هنر عبارت از يك فضاي كاملا خصوصيِ كنترل شده و محصور. ...

پس نمي‌توان و نبايد به راحتي دو كلمه «فرهنگ» و «هنر» را به جاي هم و مترادف هم به كار برد. بر مبناي اين گزاره، ديگر نمي‌توان وزارتخانه‌اي داشت كه بيش از هشتاد درصد وظايفش مربوط به هنر و هنرمندان است، اما در عنوانش جاي هنر خالي است.

 نمي‌توان چشم‌انداز بيست ساله‌اي نوشت كه حتي يك بار در آن نام هنر نيامده است و نمي‌توان براي كشور بودجه‌اي نوشت و در جاي‌جاي آن فرهنگ را هم براي دانشگاه به كار برد، هم براي مسجد، هم براي رسانه، هم براي مدرسه و هم براي مثلا سينما و تئاتر و موسيقي.»

 

چهارشنبه 5 تير 1392 - 12:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری