دوشنبه 5 خرداد 1399 - 22:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

از تمام توانم براي ايفاي نقش استفاده کردم

 

گفت وگو با مهدي فقيه بازيگر مجموعه تلويزيوني تلافي

 

سريال تلافي سريالي درباره اقوام مختلف ايراني است. اين مجموعه به زندگي، آداب و رسوم و سنن مناطق مختلف ايران در قالب داستاني در يک کاروان سرا به مديريت عنايت (با بازي مهدي فقيه) مي پردازد. با بازيگر پيش کسوت و ارزنده سينماي ايران که همه او را با نقش بابا عقيل فيلم هور در آتش به ياد داريم، گفت و گويي انجام داده ايم .

 

مجموعه تلافي چه ويژگي هايي داشت که در آن بازي کرديد ؟ 

مهم ترين ويژگي متن اين سريال پرداختن به آداب ، سنن و اخلاق و کنش هاي آدم هاي مختلف نواحي مختلف کشورمان است و به ما گوشزد مي کند که چه داشته هاي فرهنگي غني و پر بازي داريم و بايد به آن توجه ويژه اي انجام بدهيم . کاروانسرها يادگار دوران درخشان اسلامي در زمان رونق حکومت هايي مثل صفويه و افشاريه بوده است.

شخصيت عنايت که در سريال نقشش را بازي مي کنم، جايي در سريال مي گويد که سنگ بناي کاروانسرا را جد بزرگش به نام امام رضا(ع) و براي خدمت رساني به زوار حضرت بنا نهاده است. چون در آن دوران هتل هاي امروزي وجود نداشته، اين کاروان سراهاي بين راهي تنها محل استراحت زائران امام رضا(ع) از مبدا تا مقصد بوده اند .

همه اين نکات ارزشي و اعتقادي براي من جذاب و حائز اهميت بود و اين نکته را گوشزد کرد که قدر داشته هاي خودمان را بدانيم تا اين کاروان سراها تبديل به انباري و امکان متروکه نشود. اين بناها فرهنگ و هويت ما ها هستند و بايد در حفظش بکوشيم .

 

در کدام کاروانسرا، فيلمبرداري مجموعه انجام شد ؟

 در کاروان سرايي نزديک جاده قم-کاشان فيلمبرداري انجام مي شد. بناي کاروان سرا مربوط به دوران سلجوقيان و صفويه بود. فکر مي کنم با مرمت اين ابنيه تاريخي مکان خوبي براي گردشگري مردم به وجود مي آيد . مردم ما، مردم هنر دوست و با اصالتي هستند. همين که شبکه استاني قم خبر ساخت اين مجموعه را در کاروان سراي مذکور اعلام کرد. بلافاصله مردم به ديدن کاروان سرا آمدند . سينما و تلويزيون هم براي پيدا کردن جذابيت هاي بصري جديد بايد دوربينش را از آپارتمان و محيط هاي شهري که بارها به تصوير درآمده اند به اين امکان هاي جديد بياورد .

 

نقش عنايت چه ويژگي هايي داشت ؟ 

چون فضاي کار برايم جذابيت داشت . از تمام توانم براي ايفاي اين نقش استفاده کردم و به اصطلاح ما شيرازي ها در حين بازي کردن آب به نقش نمي بندم ! (باخنده). نقش عنايت به شخصيت خودم خيلي شباهت دارد و با توجه به برخوردهايي که از مردم در کوچه و خيابان در طي اين مدت ديدم همه با نقش و نوع بازي من ارتباط برقرار کردند.

 

با چهار کارگردان کار کرديد اين مسئله چه ويژگي برايتان داشت ؟ 

 حجت ذيجودي، رجب زاده، سبحاني و کلهر چهار کارگردان اين کار بودند که بخش هاي مختلف سريال را کارگرداني کردند و بسته به پيشينه کارگردان تقسيم کار صورت گرفته بود. سبحاني با توجه به جنوبي بودنش کارگرداني بخش دمام را انجام داد .

 

آيا تعدد کارگردان ها، بازي بازيگران را از يکدستي خارج نمي کرد؟ 

 هر کدام از اين چهار کارگردان ديدگاه هاي خاص خودشان را دارند و در کارشان آن را نشان مي دهند و اين ديدگاهها در قالب يک متن مشترک به وحدت رويه مي رسد .

 

چقدر حضور عباس رافعي به عنوان تهيه کننده سريال که همشهري شما است . باعث شد دراين مجموعه بازي کنيد ؟ 

عباس رافعي سواي تبحر و مهارتش در کارگرداني و تهيه کنندگي انسان شريف و مهرباني است . رافعي در طول فيلمبرداري به خوبي کار را مديريت کرد. تهيه اين سريال ها در واقع گوشزدي است به نسل آينده که بايد به گذشته شان توجه داشته باشند و از آن درس بگيرند. شناخت هنر و معماري اسلامي براي خيلي از جوانها سرنوشت ساز است .

 

آيا براي ايفاي نقش عنايت الگوي خاصي داشتيد ؟ 

آدم هايي از جنس عنايت را در دور و برم زياد ديده بودم. آدم هاي معتقد و مومني که به فرهنگ و گذشته شان احترام قائل هستند و براي اعتلايش تلاش مي کنند. اين جنس از آدم ها به هيچ وجه نمي خواهند به گذشته شان پشت کنند و آن را از دست بدهند. او براي حفظ کاروان سرا و از بين نرفتن آن با بچه هايش دچار چالش مي شود . تفکرات و جهان بيني عنايت خيلي به تفکراتم نزديک است.

 

 در بخشي از سريال به رابطه عاطفي عنايت و زنش پرداخته مي شود ؟ 

 اين نوع از صحنه ها ابعاد مختلف شخصيت عنايت را نشان مي دهند که در عين جدي بودن، وجوه رومانتيکي هم دارد و جاهايي که لازم بداند احساساتش را به زنش ابراز مي کند. عنايت مردي است که براي خانواده اش اهميت زيادي قائل است و براي بچه هايش دلسوزي مي کند و از انجام هيچ کار سختي براي رفاه خانواده اش فروگذار نمي کند .

 

عنايت اين توانايي را دارد که با آدم هاي مختلفي که به کاروان سرا مي آيند ارتباط برقرار کند؟

عنايت آدم باهوشي است که با کوچکترين برخوردي آدم هاي دور و برش را مي شناسد و اين نشان از تجربه و پختگيش دارد. او در طول سال ها فهميده که با آدم هاي مختلف بايد چه برخوردي داشته باشد. براي رنگ آميزي شخصيت عنايت پيشنهادات زيادي ارائه کردم و به طور مثال استفاده از ويژگي «کدخدامنشي» را براي نقش پيشنهاد دادم .

 

 آيا مي توانيم کاروان سرا را نمادي کوچک شده از جامعه بدانيم ؟ 

بله، حضور آدم هاي مختلف باتفکرات و بينش هاي مختلف تاکيد بر همين مسئله دارد. اگر همدلي وجود داشته باشد و جوانها حرف بزرگترها را گوش کنند خيلي از مشکلات امروز جامعه از بين مي رود . قديمي ها ضرب المثل خوبي داشتند که مي گفتند حرف شخصي را که دو تا پيراهن از شما بيشتر پاره کرده است را گوش کنيد . دکتر علي شريعتي جمله اي معروفي دارد و مي گويد ممکن است يک پيرمرد عامي و دهاتي شرايط جامعه اش را بهتر از کسي بداند که دکتراي جامعه شناسي از سوربن دارد .

 

آيا کاروان سرا در حقيقت يکي از شخصيت هاي اصلي مجموعه تلافي است ؟ 

بله، کاروان سرا هويت و کاراکتر دارد و درام مجموعه در اين کاروان سرا اتفاق مي افتد. معماري اسلامي در کاروان سرا و ساير ابنيه اسلامي  باعث هويت مي شود.

 

آيا عنايت در حقيقت سنگ صبور آدم هايي است که براي استراحت به کاروان سرا مي آيند؟ 

بله ، عنايت با صبوري و متانت به حرف هاي آدمها گوش مي کند و در حد توانش تلاش مي کند مشکلاتشان را مرتفع کند و يا با ريش سفيدي تنش هاي زندگي جوان ها را حل و فصل کند . آدم هايي که از چهار گوشه ايران و هر کدام با زباني خاص به کاروان سرا مي آيند و عنايت با هر يک از آنها ديالوگ برقرار مي کند. حضور آدم هايي مانند عنايت قطعا به نفع جامعه است .

 

آيا سريال تلافي ستايشي از سنتها و آداب ايراني در تقابل با افراطي گري هاي مدرنيستي اين روزهاي جامعه ما است ؟ 

آفرين، به نکته خوبي اشاره کرديد و مخاطب هوشمند ايراني به خوبي اين مسائل را با نگاه ريزبينانه از متن سريال دريافت مي کند. اين امر نشان از دقت نويسندگان و دست اندرکاران اين مجموعه دارد. موقعي که متن را خواندم متوجه شدم که ويژگي هاي متنوعي دارد و کاري با نگاه نقادانه و اجتماعي است. معماري ايراني – اسلامي تاکيد زيادي روي هويت و سنن ايراني دارد؛ در حالي که در معماري مدرن و به اصطلاح غربي اصلا چنين رويکردهاي انساني را نمي بينيم.

 

سه‌شنبه 4 تير 1392 - 9:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری