سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 8:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

جشنواره علي‌اكبر(ع) نمايانگر گوشه‌اي از توانمندي جوانان

 

گزارشي از مراسم اختتاميه بخش فرهنگي و هنري پنجمين جشنواره ملي علي اكبر(ع)

در مراسم اختتاميه بخش فرهنگي و هنري پنجمين جشنواره ملي حضرت علي‌اكبر(ع) كه شب پنجشنبه 30 خرداد با حضور و برخي از معاونان و مسئولان فرهنگي و هنري در تالار وحدت برگزار شد نفرات برگزيده بخش فرهنگي و هنري پنجمين جشنواره حضرت علي‌اكبر(ع) معرفي و در مراسم اختتاميه با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مورد تجليل قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاري ايكنا، سيدمحمد حسيني،وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم اختتاميه اين جشنواره گفت: جشنواره ملي حضرت علي‌اكبر(ع) فرصتي براي رشد و همچنين شناسايي جوانان مستعدي است كه در بخش‌هاي گوناگون به ويژه فرهنگ و هنر برحسب علاقه‌مندي و پشتكار و تقويت قوه خلاقه به خلق و توليد آثار هنري مي‌پردازند.

وي گفت: برگزاري اين جشنواره نويدبخش آينده روشن و درخشان در انتظار جواناني است كه آينده‌سازان فرداي ايران اسلامي هستند كه با توجه به مهارت، تجربه و تخصص خود مسئوليت‌هاي گوناگوني را در عرصه مديريت فرهنگي و هنري به دست خواهند گرفت.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه گفت: اين جشنواره همچنين فرصتي را نيز فراهم خواهد آورد تا در رقابتي سالم جوانان شركت كننده به كسب مهارت‌هاي گوناگون فرهنگي و هنري و علمي پرداخته و در مقايسه با جوانان ساعي درصدد برآيند تا نقاط ضعف خود را رفع كرده و خود را به درجه‌اي مناسب از كمال در حوزه تخصصي خود برسانند.

حسيني به شخصيت حضرت علي‌اكبر(ع) به عنوان نمونه يك جوان كامل كه مي تواند الگويي مناسب براي جوانان امروزي باشد اشاره كرد و گفت: شجاعت، رضاي الهي، احترام به والدين از جمله ويژگي‌هاي بارز او بود كه همگي در جريان رشادت‌هايش در خلال حادثه عاشورا بوده‌ايم و به حق چنين روز فرخنده‌اي به نام روز جوان نامگذاري شده است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح كرد: پويايي و سرزندگي و نشاط از جمله صفات يك جوان است كه او را آماده پذيرش بسياري از خوبيها و دوري از بسياري از رذايل انساني مي‌كند و مي‌توان گفت حق‌پرستي و كمال‌جويي ويژگي اصلي اين دوران از عمر انساني است.

حسيني جواني را اوج قدرت و جسارت معرفي كرد و گفت: با رجوع به قرآن و بررسي شرح احوالات پيامبران كه داستان آنها در كلام خدا آمده است مي‌توان به روشني دريافت كه بسياري از فرستادگان الهي همچون حضرت ابراهيم(ع)، حضرت موسي(ع)، حضرت اسماعيل(ع) و حتي اصحاب كهف در دوران جواني با جسارت و بي‌باكي كه داشته‌اند توانستند بر سنت‌هاي غلط معاصران خود گردن ننهاده و راه صلاح و خير را در راستاي سعادت خود و اطرافيان در پيش گيرند.

وي در پايان گفت: اميدوارم جوانان ايراني نيز از اين دوران به بهترين شكل استفاده و بهره ببرند و با خودباوري و پشتكار بتوانند در عرصه‌هاي گوناگون با سعي و كوشش خستگي‌ناپذير خود موجب سعادت و سربلندي ايران اسلامي شده و هيچگاه در هيچكدام از مقاطع زندگي دلسرد و نااميد نشوند.

محمدسالار اكبري، دبيركل جشنواره ملي حضرت علي‌اكبر(ع) هم در آئين اختتاميه بخش فرهنگي و هنري اين جشنواره گفت: پس از ثبت روز ملي جوان به مناسبت سالروز ميلاد حضرت علي‌اكبر(ع) در تقويم رسمي كشور، اين جشنواره با هدف كشف استعداد و عرضه توانمندي‌هاي جوانان ابتدا توسط سازمان ملي جوانان و سپس توسط وزارت ورزش و جوانان برگزار مي‌شود.

وي گفت: اين جشنواره در 14 عرصه طراحي و با مشاركت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار مي شود كه 7 عرصه آن يعني موسيقي، نمايش، ادبيات، رسانه، هنرهاي تجسمي، فعاليت‌هاي قرآني و سينما را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مديريت مي‌كند.

اكبري ادامه داد: بخش‌هاي ديگري همچون طلبه جوان، سرباز جوان و كارآفرين جوان را نيز وزارت ورزش و جوانان برگزار مي‌كند و در مجموع اين جشنواره نمايانگر گوشه‌اي از توانمندي جوانان است كه البته مراسم جشنواره جشنواره‌هاي اين رويداد فرهنگي يكشنبه 2 تير همزمان با شب ميلاد حضرت قائم (عج) با حضور رئيس‌جمهور برگزار مي‌شود.

سخنران ديگر اين مراسم محمدعلي دشت‌گلي، دبير بخش فرهنگي و هنري جشنواره ملي حضرت علي اكبر(ع) بود كه در سخنان كوتاهي گفت: بخش فرهنگي و هنري اين جشنواره به رياست معاونت هنري ارشاد در 7 رشته موسيقي، نمايش، هنرهاي تجسمي، رسانه، فعاليت‌هاي قرآني، سينما و ادبيات برگزار شد كه در آن 600 هنرمند با ارسال بيش از 2 هزار اثر شركت داشتند.

وي با اشاره به اينكه اين جشنواره براي نوجوانان و جوانان 14 تا 29 سال برگزار مي شود گفت: 26 داور از كارشناسان مجرب فرهنگي و هنري كار ارزيابي آثار را به عهده داشتند كه 33 اثر برگزيده و از آنها تقدير خواهد شد.

دشت گلي در پايان با تشكر از بنياد رودكي، مؤسسه توسعه هنرهاي معاصر براي همكاري در برگزاري اين جشنواره گفت: سياست معاونت هنري كشف استعداهاي جوان در عرصه‌هاي گوناگون فرهنگي و هنري است كه در اين راستا با برپايي كارگاه‌هاي گوناگون سعي در پرورش و تربيت مؤثر اين نيروهاي خلاق خواهد داشت.

سپس نفرات برگزيده 7 رشته بخش فرهنگي و هنري پنجمين جشنواره حضرت علي اكبر(ع) شامل هنرهاي نمايشي، موسيقي، هنرهاي تجسمي، رسانه، فعاليت‌هاي قرآني، ادبيات و فيلم در مراسم اختتاميه جشنواره با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مورد تقدير قرار گرفتند.

در رشته هنرهاي نمايشي الهه پورجمشيد، محمد منعم، حامد زارعان، مرتضي شاه‌كرم، بامداد افشار، شيما ميرحميدي به عنوان جوانان برگزيده معرفي و تقدير شدند.

در رشته هنرهاي تجسمي نسرين عبدشيخي، بهادر پگاه، امير طوفاني، سارا قلي‌زاده آق قلعه جوان برگزيده شدند و در بخش ادبيات عليرضا اسفندياري، علي سليماني، محمد حسين ملكيان، احسان شورابي مقدم، مرتضي انصاري‌زاده مورد تقدير قرار گرفتند.

نسترن ابوالحسن‌زاده قوچاني، سعيد اكبري نسب، ميثم رضايي‌نسب، مهسا مير بهشتي جوانان برگزيده بخش موسيقي بودند ودر بخش رسانه نازيلا انصاري پور، محبوبه مرادي،علي البرزي، سيده‌ساجده شبيري، مجيد خاكپور، روح‌الله زندي‌فرد تقدير شدند.

نجمه ملك‌پور، اصغر طهماسبي، مهتاب عيدي،مجتبي محمدبيگي جوانان برگزيده فعاليت‌هاي قرآني شدند و در بخش فيلم هم حامد كاتبي، سيدسجاد موسوي، سهيلا گلستان و هوتن شكيبا به عنوان نفرات برگزيده معرفي شدند.

در روزهاي پيش از برگزاري اختتاميه محمدعلي دشت‌گلي، دبير پنجمين جشنواره حضرت علي‌اكبر(ع) در گفت‌و‌گو با خبرگزاري ايكنا، گفت: نخستين دوره اين جشنوار سال 86 برگزار شد و به ترتيب سال 87 و 89 شاهد برگزاري دومين و سومين دوره اين جشنواره بوديم كه برگزاركننده آن سازمان ملي جوانان بود.

وي ادامه داد: با وقفه‌اي از سال 91 اين جشنواره به همت وزارت ورزش و جوانان برگزار شد و امسال در پنجمين دوره اين جشنواره كه با هدف بررسي دستاوردهاي جوانان در زمينه‌هاي فرهنگي و هنري، علمي، اجتماعي و اقتصادي شاهد برگزاري آن هستيم...

دبير پنجمين جشنواره حضرت علي‌اكبر(ع) تصريح كرد: هيئت داوراني 26 نفره متشكل از كارشناسان گوناگون فرهنگي و هنري و ادبي كه نام برخي از آنها عبارتند از مسعود دلخواه، حسين مسافرآستانه، امير بكان، پرويز بيگي حبيب‌آبادي، حبيب‌الله بهمني است كار ارزيابي بيش از 2 هزار اثر در بخش‌هاي گوناگون هنرهاي نمايشي، هنرهاي تجسمي، ادبيات، موسيقي، رسانه، فعاليت‌هاي قرآني و فيلم را از 660 هنرمند متقاضي به انجام رسانده‌اند...

دشت‌گلي در پايان گفت: توجه به جوانان به عنوان ذخاير اصلي و اميدهاي آينده انقلاب اسلامي و كشف استعدادهاي گوناگون آنها در زمينه‌هاي مختلف از جمله اهداف كلان برگزاري اين جشنواره است كه هر ساله همزمان با زادروز حضرت علي‌اكبر(ع) ويژه مقطع سني 14 تا 29 سال برگزار مي‌شود.

يادآور مي‌شود، پنجمين جشنواره ملي حضرت علي‌اكبر(ع) با هدف معرفي جوانان برتر ايراني در رشته‌هاي گوناگون فرهنگي و هنري، اقتصادي و علمي و... به همت وزارت ورزش و جوانان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد.

 

يكشنبه 2 تير 1392 - 12:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری