يكشنبه 11 خرداد 1399 - 1:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان خراسان جنوبي

 

تبليغ و اطلاع رساني ديني، گوهري ناشناخته

 

هنگامي كه سخن از تبليغ و اطلاع ‌رساني به ميان مي ‌آيد، ذهن انسان امروزي ناخودآگاه به تحولات علوم ارتباطات در جهان پيشرفته امروز توجه مي ‌نمايد و اين در حالي است كه تبليغ و اطلاع‌ رساني، قدمتي به اندازه عمر بشر را داراست.

تبليغات به معناي مجموعه اعمال گفتاري، نوشتاري، رفتاري و تصويري است كه به منظور نفوذ و تأثيرگذاري در شخصيت، افكار، عقايد و احساسات مخاطبان سازماندهي مي شود و براي جهت بخشيدن به آنان در راستاي هدف و مقصدي مشخص، هويت پيدا مي كند. تبليغات در بينش و فرهنگ اسلامي از جايگاه رفيع و ويژه اي برخوردار است.

در عصر حاضر نيز نقش تبليغات و اطلاع رساني بر کسي پوشيده نيست و در اين ميان تبليغات و اطلاع رساني ديني براي سرزمين ايران که کشوري اسلامي و مذهبي است و پايه هاي اوليه آن بر اساس اعتقادات مذهبي و باورهاي ديني بنا نهاده شده، بايد در رأس توجه بوده و در راستاي حفظ و اشاعه آن  فعاليتهاي لازم و مناسب صورت گيرد.

مسئله تبليغ و اطلاع رساني ديني از نيازهاي اساسي و ضروري جامعه ديروز و امروز ما و حتي جامعه جهاني است.

گمان مي رود دغدغه امروز جامعه ما در حاکميت بخشي ارزش‌ها و تقويت باورهاي ديني- انقلابي، اگر بيشتر از سه دهه قبل نباشد، به يقين مي‌توان ادعا کرد کمتر از آن نخواهد بود.

براي اشاعه مباني ديني و اخلاق اسلامي، بايد در هر زمان، با توجه به گرايشات و مقتضيات روز، مبلغان و مسئولان فرهنگي، ديني و مذهبي فعاليت‌هاي مناسب و هماهنگي داشته باشند.

در کشور ايران اسلامي با توجه و  تأکيدي که امام خميني (ره) به موضوع تبليغ و اطلاع رساني ديني داشتند، در سال 1360 به فرمان ايشان، سازمان تبليغات اسلامي با هدف گسترش فرهنگي ديني در جامعه تأسيس و همين روز از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، به نام روز تبليغ و اطلاع رساني ديني نامگذاري و در تقويم رسمي کشور درج شد.

نامگذاري يکم تير ماه به نام روز تبليغ و اطلاع رساني ديني بايد نخبگان، انديشمندان بويژه فرهيختگان حوزه فرهنگ را به تأمل وادارد که از منظر رهبر انقلاب، چه چيزي دغدغه ديروز و امروز جامعه اسلامي است که سبب صدور آن فرمان تاريخي و ماندگاري آن شده است.

 

اخلاق و رفتار صالح در رأس شيوه هاي تبليغ/ تبليغ اثرگذار ترين رسانه براي ترويج دين

مديرکل تبليغات خراسان‌ جنوبي با بيان اينکه اثرگذارترين رسانه در طول تاريخ، تبليغ بوده است، گفت: تبليغات ابزار جبهه حق و جريان دين است.

حجت الاسلام کاظم لطفيان با بيان اينکه اخلاق و رفتار صالح در رأس شيوه هاي تبليغ دين قرار دارد، افزود: تبليغ ديني با روش‌هاي تبليغات غربي كه هدفش صرفاً تحت تأثير قرار دادن مخاطب است، تفاوت جوهري دارد، زيرا در تبليغات اسلامي، اخلاص، تقرب الهي و نيت صادقانه از اصول اجتناب ناپذير و ضروري تبليغ است.

وي بيان داشت: تبليغ پيمان وحي الهي براي گسترش فرهنگ اسلام ناب است.

وي با اشاره به رسالت اهل بيت عصمت و طهارت (ع)، بيان داشت: خداوند مهمترين، برترين و برجسته‌‌ترين رسالتي که بر عهده پيامبران الهي (ص) قرار داده، تبليغ اسلام بوده است.

مديرکل تبليغات خراسان‌ جنوبي با بيان اينکه جبهه حق بيشترين توجه خود را به مديريت تبليغ روا داشته است، تصريح کرد: به نظر مي‌‌آيد مهمتر از مأموريت تبليغ براي کساني که در جبهه حق قرار دارند، اعم از پيامبران الهي، ائمه معصومين و اولياي الهي متصور نمي‌شود.

لطفيان يادآورشد: جبهه حق جبهه نورانيت بوده و مسير الهي در آن ترسيم شده است و تصوير روشني از انسان کامل در آن وجود دارد.

وي ادامه داد: در مقابل جبهه حق، جبهه باطل وجود دارد که جبهه جهالت بوده و نقاط ابهام آن بيشتر از نقاط افتخارآفرين آن است و جريان حق و باطل، کارزار ويژه‌اي داشته است.

وي بيان داشت: اگر جبهه حق از همه ابزارهاي روز براي تبليغ و اطلاع‌ رساني ديني استفاده كند، با توجه به تطابق اين محتوا با فطرت و خواست انسان‌ها و صداقت و روشنگري ذاتي اين تبليغ، قطعاً در اين ميدان پيروزي از آن حق‌طلبان خواهد بود.

لطفيان يادآور شد: سازمان تبليغات اسلامي به عنوان نهاد متولي امر تبليغ، امروز در دهه چهارم عمر خودش مأموريت‌هاي بسيار مهمي در زمينه نشر انقلاب اسلامي ارائه داده است.

وي اظهارکرد: امروز براي آنكه تبليغات ديني و اطلاع رساني ديني همواره مؤثر واقع شود، بايد برنامه ريزي دقيق و مشخصي در اين زمينه وجود داشته و دستگاه ها به طور منسجم و يكپارچه و به دور از فعاليت هاي موازي كاري و هم عرض عمل كنند.

 

وجود 150 شبکه تبليغي در خراسان جنوبي/ اعزام 5 هزار مبلغ به نقاط مختلف استان براي تبليغ

مديرکل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي با اشاره به فعاليت 150 روحاني مستقر در نقاط مختلف اين استان، گفت: هر کدام از اين روحانيون يک شبکه تبليغي محسوب مي شوند.

وي بيان داشت: اگر چه اين تعداد مبلغ کفاف اين استان را نمي‌کند، اما تلاش شده از تمامي ظرفيت‌هاي اين روحانيون براي تبلغ دين استفاده شود.

حجت الاسلام لطفيان، ضريب نفوذ تبليغ در استان را به ازاي هر 650 نفر، يک مبلغ ذکر کرد و گفت: براي پوشش کامل استان، نياز به 300 نفر روحاني مستقر در سطح استان داريم.

وي بيان داشت: همچنين در مناسبت‌هاي مختلف، بيش از 5 هزار مبلغ به نقاط مختلف استان اعزام شده‌اند و در امر تبليغ و اطلاع رساني ديني همکاري داشته اند.

وي با بيان اينکه از ظرفيت‌هاي بانوان نيز در امر تبليغ دين استفاده شده است، بيان کرد: در سال گذشته 60 نفر از بانوان حوزوي در مدارس به آموزش و تبليغ دانش‌آموزان پرداخته‌اند.

وي از اجراي طرح ساماندهي مبلغات در سطح استان خبر داد و افزود: 220 مبلغه در اين طرح شرکت کرده اند.

 

اعتبار مورد نياز براي حوزه تبليغ 400 ميليون تومان برآورد شده است

وي با بيان اينکه اين سازمان هيچ‌گاه به خاطر نبود اعتبار، مأموريت‌هاي خود را تعطيل نکرده است، ادامه داد: سال گذشته يک ميليارد و 250 ميليون تومان اعتبار به اين سازمان در حوزه هاي مختلف کاري تخصيص يافت.

وي بيان داشت: امسال نيز تنها براي حوزه تبليغ به 400 ميليون تومان اعتبار نياز داريم که از اين ميزان 325 ميليون تومان براي استقرار روحانيون و 75 ميليون تومان براي اعزام مبلغ بايد هزينه شود.

وي از وجود 172 خانه عالم در سطح استان خبر داد و بيان کرد: اين تعداد بيشتر از آمار روحانيون مستقر ما در استان است و بايد حوزه‌هاي علميه ما را در زمينه استقرار روحانيون در نقاط روستايي ياري کنند.

 

فعاليت 165 خانه و مؤسسه قرآني زير نظر سازمان تبليغات اسلامي

مديرکل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي همچنين از فعاليت 165 خانه و مؤسسه قرآني تحت نظارت اين سازمان در استان خبر داد و افزود: از اين تعداد 139 خانه قرآن روستايي، 16 مؤسسه قرآني و 10 خانه قرآن شهري است.

وي از شناسايي دو هزار و 138 مسجد در سطح استان خبرداد و بيان کرد: از اين تعداد 544 مسجد داراي امام جماعت هستند.

وي به راه اندازي بزرگترين کتابخانه ديجيتال عمومي در سطح استان توسط اين سازمان اشاره کرد و افزود: بيش از يک ميليون عنوان علمي در بستري امن براي جوانان و نوجوانان را فراهم کرده‌ايم.

 

شنبه 1 تير 1392 - 14:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری