سه‌شنبه 24 تير 1399 - 23:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

آيين تقدير از كاركنان انتشارات سوره مهر برگزار شد

 

مراسم تقدير از زحمات کارکنان انتشارات سوره مهر در بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي کتاب، در تالار مهر حوزه هنري با حضور محسن مومني شريف رييس حوزه هنري، محمد حمزه زاده مدير انتشارات سوره مهر، عليرضا قزوه مدير مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري و ناصر فيض مدير دفتر طنز برگزار شد.

محسن مومني شريف در اين مراسم با بيان اينکه اين مراسم به مناسبت حضور درخشان سوره مهر در نمايشگاه امسال بين‌المللي كتاب تهران برگزار مي‌شود، عنوان كرد: در سالي كه گذشت، جامعه نشر كشور متأثر از مسائل اقتصادي مملكت، با مشكلاتي مواجه بوده و هست كه در نحوه حضور آنها در نمايشگاه تأثير گذاشت.

 وي خاطرنشان كرد: سوره مهر با همه مضايق و مشكلات ديگري كه پيش رويش بود، كه مي‌توانست حضور آن را در نمايشگاه كم‌رونق كند، با كوشش بي‌دريغ و همت والاي همكاران، به همه موانع فائق آمد و حقيقتاً حضور درخشاني در نمايشگاه داشت و همين حضور افتخارآميز در معرفي فرهنگ و ادب انقلاب اسلامي و مجاهدات ملت شريف ايران مورد تحسين جامعه فرهيخته و به ويژه رهبر فرزانه انقلاب قرار گرفت.

 مومني ضمن ارج نهادن تلاش‌هاي مقدس و جهادگونه كاركنان انتشارات سوره مهر گفت: براي ادامه مسير طولاني كه در پيش رو داريم، توفيقات روزافزون مسئلت داريم.

 وي افزود: سوره مهر به عنوان ناشر بخش كتاب حوزه هنري، در سالي كه گذشت در ميان ناشران عمومي هم از لحاظ تيراژ و هم از نظر ريالي نخستين بود. اين نشان از واقعيت افتخار آميزي دارد و آن اين كه اقبال مردم به آثار ادبيات انقلاب اسلامي و دفاع مقدس بي نظير است. هر روز كه پيشتر مي‌رويم به اين اشتياق و اقبال افزوده مي شود. اين همان حقيقتي است كه رهبر معظم انقلاب اسلامي اخيراً در ديدار با همكاران حوزه هنري به آن اذعان داشتند و فرمودند ادبيات مقاومت و انقلاب اسلامي كشور را از ادبيات وارداتي بي نياز كرد.

 رئيس حوزه هنري با تاكيد بر اين كه انتقال ادبيات ايران به جهان، از مسير ادبيات انقلاب اسلامي معرفي خواهد شد، اظهار كرد: رؤياي اينكه ادبيات معاصر ايران در جهان ادب و هنر، جايگاه مناسب خودش را پيدا كند، آرزوي حداقل پنجاه ساله نويسندگان ايراني است. اما با همه كوشش‌هاي فردي و سازماني صورت گرفته، ادبيات داستاني و شعري معاصر ما، نه جايگاهي در حد و اندازه سرزمين فردوسي و سعدي و حافظ، بلكه به اندازه ملل و فرهنگ‌هاي كوچك آمريكاي لاتين هم جلوه و رونقي نداشته است.

 وي گفت: بارها از زبان بعضي از مترجمان آمريكايي شنيده‌ام كه گفته‌اند، ادبيات داستاني شما، بومي شده و ترجمه شده كارهاي خود ماست. به قول پرفسور اسپراكمن «دليلي ندارد مخاطب جهاني وقتي كه به اصل دسترسي دارد، بدل را انتخاب كند.» واقعيت اين است كه در صد و پنجاه سال اخير و مخصوصاً بعد از مشروطيت، جامعه روشنفكري ما، چنان شيفته فرهنگ و تمدن غرب شدند كه سبب همه پيشرفت‌ها را، چنان كه تقي زاده گفته بود، از فرق سر تا نوك پا تقليد از اروپا و غرب دانستند.

 او ادامه داد: در چنان فضايي ادبيات داستاني و شعر جديد ما شكل گرفت اما هيچ وقت مورد توجه عموم مردم و توده‌ها واقع نشد. چون مردم و فرهنگ ايراني در آن جايي نداشتند و اگر هم بود من باب تمسخر و سرزنش آن بود. اين كه امام خميني(ره) در اول انقلاب خطاب به عده‌اي از نويسندگان و روشنفكران فرمودند: ضربه‌اي كه قلم‌هاي شما به اسلام زد، سرنيزه‌هاي رضاخان نزد اشاره به همين حقيقت تلخ در تاريخ روشنفكري ايران است.

 مومني با بيان اين كه ادبيات انقلاب اسلامي، مخصوصاً شاخه پر طراوت و پر ثمر آن ادبيات دفاع مقدس، ادبياتي است اصيل كه ما به ازاي خارجي ندارد، اظهار كرد: اين ادبيات تولد يافته از فرهنگ و معارف ايراني شيعي است. پيش از اين ما در جنگ‌هاي ملي مان، حداقل در دويست سال اخير، با افتخاري روبرو نيستيم كه مايه مباهات عموم مردم باشد. شايد علت اين كه جنگ‌هاي گذشته ايران وارد ادبيات و فرهنگ مردم، نشدند، به دليل همين بي‌افتخاري آنها باشد.

 وي با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري در ديدار با كاركنان دفتر ادبيات انقلاب اسلامي و دفاع مقدس حوزه هنري، گفت: رهبر معظم انقلاب هم در آن ديدار تاكيد كردند كه در جنگ‌هاي ديگر و مخصوصا كشورهاي ديگر هم فداركاري و قهرماني وجود دارد اما بين قهرمانان ما و آنان فرق‌هايي است كه بايد در حوزه هنري به اين تمايزات نيز پرداخته شود. در آنجاها هم فداكاري هست اما فداكاري ما كه در فرهنگ اسلامي از آن به ايثار ياد مي شود، ماهيتاً با فداكاري آنان متفاوت است. يكي از اين تمايزات بي شك مربوط به انگيزه قهرمانان است.

 رئيس حوزه هنري گفت: در ميان وجوه مختلف ادبيات انقلاب اسلامي، خاطره بيشتر از ساير قالب‌ها مورد اقبال مردم قرار گرفته است و اين خود يكي از دستاوردهاي مكتب ادبيات و هنر انقلاب است چون پيش از اين خاطره در خدمت سران و مقامات سياسي بود اما به همت انقلاب همه مردم ما صاحب خاطره شدند. اين يكي از ويژگي‌هاي مردمي ادبيات ما است و نشان مي‌دهد كه ادبيات دفاع مقدس ساخته و پرداخته ذهن اشخاص نيست بلكه برگرفته از واقعيت‌هاست و اصلاً خود واقعيت است.

 مومني تصريح كرد: البته تا رسيدن به ايده‌آل‌هايمان مسافتي طولاني در پيش داريم اما اين جاده، صاف و هموار است. از مسير پر سنگلاخ و پر پيچ و خم گذشته ايم. ما سرمايه‌هاي گران قيمتي داريم كه الحمدلله قدر شان را مي‌دانيم.

 وي با اشاره به اين كه زماني تيراژ كتاب هزار و چند نسخه بود، گفت: رهبر معظم انقلاب در آن زمان فرمودند بايد تيراژهاي شما به ده‌ها هزار برسد. كه الحمدلله از اين گذشته‌ايم و تعداد قابل توجه كتابهاي حوزه هنري به صدها هزار رسيده. ايشان اخيراً فرمودند بايد به تيراژهاي ميليوني فكر كنيد و حتماً به لطف و تفضل الهي اين اتفاق خواهد افتاد. ما اينك ساز و كارهاي رسيدن به اين چشم انداز را فراهم مي كنيم. براي كشوري با ملت مؤمن و فرهنگ مدار با اين درصد از سواد و تحصيلات عاليه، رسيدن به اين افق دور شدني است.

 وي افزود: بايد فرآيند رسيدن كتاب به دست خواننده، سهل شود. هنوز در بيشتر شهرهاي كشور كتاب فروشي حرفه اي وجود ندارد.

 مومني با اشاره به تاكيد رهبر مبني بر ايجاد قرارگاه نشر در حوزه هنري، عنوان كرد: اميدوارم با همكاري ساير نهادها و مخصوصاً دولت محترم فعلي و دولت جديدي كه ان شاءالله تا چند ماه آينده مستقر خواهد شد، اين اتفاق زودتر بيفتد.

 رئيس حوزه هنري ضمن تشكر از تلاش‌هاي دولت‌هاي نهم و دهم، به رئيس جمهور منتخب تبريك گفت و عنوان كرد: دكتر روحاني را ما به عنوان يك شخصيت فرهيخته مي‌شناسيم كه از حوزه علوم انساني برخاسته‌اند و اهميت اين فرمايش رهبري را كه مي‌گويند ادبيات دفاع مقدس و انقلاب، كشور را از ادبيات وارادتي بي‌نياز كرد، خوب مي‌داند. اهميت اين دستاورد در نوع خودش، كم تر از دستاوردهاي حوزه علوم و فنون نيست، بلكه براي اهلش به مراتب بيشتر هم هست. اميدواريم در دولت ايشان، ادب و هنر انقلاب اسلامي شأني بسزا يابد.

 او ادامه داد: روحاني از باورمندان آرمان‌هاي انقلاب اسلامي و دفاع مقدس است. ايشان هم در دوران ستمشاهي در مبارزه حضور داشته‌اند و هم در دوران دفاع مقدس از اركان فرماندهي جبهه‌هاي حق عليه باطل بوده‌اند.

در ادامه اين جلسه محمد حمزه‌زاده؛ مدير عامل اين انتشارت، سوره مهر را شاخه اي پرطراوت از حوزه هنري دانست. وي در اين باره گفت: وظيفه خود مي‌دانم به عنوان مسئول سوره مهر از همكاران خود تشكر نمايم و عرض كنم اگر سوره مهر داراي درخششي است به دليل بودن نگيني از چندين نگين انگشتر حوزه هنري است و نهالي از باغ پر طراوت آن وگرنه در جامعه ناشر زياد است. سوره مهر شاخه اي از حوزه هنري است كه سبز و پربار است و به مراكز توليد و محتواي حوزه هنري وصل است.

حمزه زاده ادامه داد: در پررنگ شدن ادبيات انقلاب اسلامي و دفاع مقدس، زحمات همكاران ديگر خود را در مراكز موسيقي، هنرهاي نمايشي، توسعه سينمايي، آفرينش هاي ادبي و ... را كمرنگ نمي كنيم چرا كه در توليد كتاب هاي خوب و درجه يك تلاش هاي بسياري كرده اند و به اين دليل كه جاي خالي اين گونه كتاب ها احساس مي شد، توجه بيشتري به اين دست كتاب ها گرديد و رهبر معظم انقلاب هم بر اين موضوع تاكيد زيادي داشتند.

مدير انتشارات سوره مهر با بيان اينكه همكاران سوره مهر با عشق به انقلاب و خون شهدا كار مي كنند، افزود: اين همكاران پاسخ فعاليتشان را از صاحب اين خون ها مي گيرند و اين توجهي كه از اجتماع مي گيرند، بار مسئوليتشان را بيشتر مي كند.

حمزه زاده خاطر نشان كرد: انتشارات سوره مهر كار خود را از يك مغازه كوچك در خيابان سميه شروع كرد و هم اكنون به چنين جايگاهي با اين تعداد كارمندان و چنين كارنامه اي رسيده است و در طول اين سالها آقاي معين بخش چه زماني كه در مطبوعات بوده و چه اكنون و در فراز و نشيب ها كمك حال ما بوده و اميدوارم بعد از اين هم همينطور ادامه يابد.

وي در پايان با ياد اميرحسين فردي افزود: ياد اميرخان را گرامي مي‌داريم كه حق زيادي بر گردن ما داشت.

همچنين عليرضا قزوه و ناصر فيض نيز در اين مراسم اشعاري را براي حاضرين در جمع قرائت کردند.

در پايان اين مراسم محسن مومني شريف، رئيس حوزه هنري با اهداي لوح تقدير به محمد حمزه زاده، مدير انتشارات سوره مهر از زحمات اين انتشارات قدرداني نمود.

 

شنبه 1 تير 1392 - 8:42


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری