پنجشنبه 26 تير 1399 - 4:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

مسئولان سازمان تبليغات راه را براي فعاليت انجمن‌ها اسلامي هموار كنند

 

گفتگو با احمد نوراهان مسئول انجمن‌هاي اسلامي بازنشستگان

بنياد بازنشستگان اعضاء انجمن‌هاي اسلامي كه بنياد ولايت ناميده مي‌شود جمعي است متشكل از اعضاي بازنشسته انجمن‌هاي اسلامي كه با تعهد به مباني و احكام اسلام تاب محمدي و اعتقاد به ولايت فقيه تشكيل شده است. ايدئولوژي و و خط مشي بنياد بازنشستگان اعضاي انجمن‌هاي اسلامي مبتني بر اصول دين مبين اسلام و مذهب تشيع بوده و به‌منظور حاكميت و اجراي احكام و معارف اسلام در زمان غيبت امام معصوم معتقد به اصل ولايت فقيه مي‌باشد كه تبلور عيني آن وجود حضرت امام خميني(ره) و در زمان حاضر وجود رهبرمعظم انقلاب اسلامي است. 

 

به عنوان سوال اول، جايگاه و پيشينيه انجمن‌هاي اسلامي را قبل و بعد از انقلاب اسلامي توضيح دهيد؟

قبل از انقلاب هم انجمن‌ها بودند و به صورت نامحسوس به پيروي از فرمان امام فعاليت مي كردند و تشكل‌هاي خودجوشي كه نظرات و ديدگاه هاي امام را در ميان آحاد مردم توزيع مي كردند و كمك هاي مورد نياز خود را از خودشان تامين مي كردند. انجمن‌ها در مراكزي كه بودند با فرمايشات امام براي شناساندن اسلام و توسعه دين مي‌كوشيدند. در واقع به عنوان بازوان توانمند دين در زمان انقلاب كه هيچكدام از ارگانهاي انقلاب شكل نگرفته بود خود را مسوول مي دانستند و در راه اجراي اين دو اصل مي كوشيدند تا به فرمايشات امام عمل كرده باشند.

 

اكنون كه در دهه چهارم از پيروزي انقلاب اسلامي هستيم، به‌نظر شما آيا يك نوع ركود و كم‌كاري را از سوي انجمن‌هاي اسلامي مشاهده نمي‌كنيم؟

انجمن‌‌‌‌هاي اسلامي بايد حضور داشته باشند و بر وظايف خود اهتمام ورزند چراكه چشم ‌و چراغ نظام تمامي ارگان‌ها هستند و در حال حاضر كه اين شاعبه به وجود مي‌آيد كه فعاليت‌هايشان چندان شكوفا نيست به اين خاطر است كه انچمن‌ها 17 و يا 18 مورد از وظايف خود را در ميان ساير ارگان‌ها تقسيم كرده‌اند. اوايل انقلاب انجمن‌ها وظايف گزينش، امر به معروف، ستاد اقامه نماز، حراست، شوراي فرهنگي و... را بر عهده داشتند و در حال حاضر هر كدام از اين وظايف در نهادها و دستگاه‌هاي ديگر به صورت مستقل قوت گرفته و قانوني شده‌اند و به همين دليل است كه انجمن‌هاي اسلامي ديگر در حيطه آن‌ها فعاليت نمي‌كنند. حيطه فعاليت انجمن‌ها در حا حاضر يعني شنساندن، شناختن و ناظر و معين بودن با رييس دستگاه است. اوايل مديران دستگاه‌ها و روساي آنان اختلافاتي در خصوص جابجايي‌ها، نحوه فعاليت و مديريت با مسئولين انجمن‌ها داشتند و با نمايندگان مجلس و ديگر كساني كه در دولت خدمت مي‌كردند، در تعامل بودند تا نيروهاي خودشان را شناسايي كرده و به سمت دستگاها، سازمان‌ها يا نهاد‌هاي ديگر هدايت كنند، ولي الان بسياري از مديران نهاد‌ها و دستگاه‌ها اهل دين و ديانت هستند و با مديران اوايل انقلاب متفاوت هستند. برخي از مديران دستگاه‌هاي سابق براي تشكل‌هاي مختلف از جمله توده‌اي‌ها، چريكين فدايي خلق و... بودند. بعد از دهه  70 و 80 بايد انجمن‌ها را در شيوه‌هاي ديگر جستجو كنيم و از آن حالت فعاليت گذشته خودش خارج كنيم. اين انجمن‌ها بايد از شيوه‌هاي سنتي با استفاده از ابتكارات و تكنولوژي روز دنيا خارج شوند.

در آن زمان اينترنت و وسايل ارتباط جمعي و ... نبود ولي الان زمينه‌ها فراهم است و برخي‌ها هم از اين امكانات به خوبي استفاده كردند و برخي از انجمن‌ها بايد از اين آن‌ها الگو بگيرند، از روش فعاليتشان، نحوه برگزاري مراسم‌هايشان و حمايت هايي كه مي شوند و از انجمن هاي فعال در راستاي اهداف امام و مقام معظم رهبري تقدير و حمايت شوند مانند سازمان تبليغات اسلامي كه در شكل گيري و حمايت و نظم بخشي به اين انجمن‌ها بسيار فعال ظاهر شده است و انجمن‌ها بايد از اين امكانات بيشترين استفاده را كنند و همگام با برنامه پنجم و در دهه عدالت و پيشرفت فعاليت‌هاي جديد و چشمگيري انجام دهند و نكات مثبت را تقويت كنند.

 

چه راه‌كار‌هايي را براي استفاده هر‌چه بيشتر انجمن‌ها از ابزار و امكانات جديد تبليغ پيشنهاد مي‌كنيد؟

انجمن‌ها بايد از شيوه‌هاي نو و جديد استفاده كنند و با استفاده از وسايل ارتباط جمعي كه بوجود آمده كارهاي زيادي انجام دهند. به‌طور مثال در حال حاضر بايد تمام انجمن‌ها سايت اينترنتي و يا حداقل يك وبلاگ در فضاي مجازي و دبيران مشخص داشته باشند تا اين دبيران بتوانند با هم تعامل كنند و از ديدگاه‌هاي يكديگر اطلاع پيدا كنند و راهكارهاي جديدي براي فعاليت‌هاي موثر‌تر انجمن‌ها رو كشف كنند. مثلا در مورد برگزاري  نماز جماعت در دستگاه‌ها و سازمان‌ها بعضا مشاهده مي‌كنيم كه تعداد زيادي در آن شركت نمي‌كنند كه من معتقدم براي حل اين موضوع، رييس آن مركز بايد اولين نفر وارد شده در نماز خانه باشد، مگر كار اضطراري پيش آيد و در هر سيستم ديگري و حتي اصناف، بايد مسئولين و روساي آن مجموعه‌ها در صف اول باشند.

بنابراين  انجمن‌هايي كه اين شيوه در نهاد و مركزشان انجام نمي‌شود بايد از انجمن‌هايي كه توانسته اند نماز جماعت شكوهمندي داشته باشند الگو گرفته و بروز شوند. و همچنين از ديگر راه‌كار‌هايي كه مي‌توانم بيان كنم اين است كه انجمن‌ها بايد جزوه و مقالاتي را با مناسبت‌هاي روز داشته باشند و در سايت براي استفاده عموم قرار دهند و از فناوري‌ها و ارتباط گيري بيشترين بهره را بيرند و نيرو‌هاي خود را بشناسند. در مجموع بايد سعي در ارتقاء فرهنگ ديني و مسائل اعتقادي جامعه با رويكرد استفاده از فناوري روز شود.

 

چگونگي تشكيل بنياد بازنشستگان اعضاء انجمن‌هاي اسلامي را توضيح دهيد؟ بنياد ولايت را براي مخاطبان ما بيشتر معرفي كنيد؟

وقتي مي‌ديدم كه تمام بچه‌هاي انجمن يك به يك در حال بازنشسته شدن هستند به اين فكر افتادم كه چگونه مي‌شود از اين نيروهاي قديمي و با تجربه و موثر، با محاسبه تعدادشان و با توجه به اهدافشان در ستاد هماهنگي انجمن‌هاي وازتخانه‌ها دور هم جمع شوند و  امكاناتي را در اختيار آن‌ها بگذاريم كه دوباره فعاليت‌هايشان و مسائل اعتقاديشان تقويت شود و به عنوان پيشكسوت فعال در زمينه انجمن‌ها بتوانيم از وجو آنها بهرخ‌برداري كنيم.

بر اين اساس شد كه تعداد 9 نفر از بازنشسته‌ها دور هم جمع شديم و در گروهمان مطابق با اهداف بنياد بازنشسته‌گان انجمن‌هاي اسلامي فعالتمان را شروع كرديم و با توجه به اهدافي كه براي اين گروه ترسيم كرده بوديم تقريبا در حال حاضر به %40 از اهداف خود رسيديم و اميدواريم كه اين آمار با كمك مسئولين سازمان تبليغات اسلامي و مردم عزيز روز به روز بيشتر شود. در راستاي فعاليت انجمن‌هاي اسلامي بازنشستگان، گروه قرآن و عترت ويژه برادران و خواهران در سنين مختلف و صندوق قرض‌الحسنه را راه اندازي كرديم.

از ديگر فعاليت‌هاي اين بنياد مي‌توانم به برپايي نماز جماعن اول وقت، برگزاري زيارت عاشورا، دعاي كميل، دعاي توسل و... انجام سخنراني‌هاي متعدد براي نشر و ترويج احكام و تقسير و تفهيم قران توسط اساتيد حوزه و دانشگاه، برگزاري مراسم ماه رمضان، شبهاي قدر، ايام محرم، توزيع كتاب، كمك به ايتام و... ذكر كنم. در حال حاضر مشكلي كه انجمن اسلامي بازنشستگان دارد وجود مكان مناسب به عنوان دفتر است و هم‌اكنون جلسات و تمام برنامه‌‌هاي ما در حسينيه برگزار مي‌شود كه ان‌شا‌الله در آينده‌اي نزديك اين مشكا حل خواهد شد.   

 

انجمن اسلامي بازنشستگان تا چه ميزان در انتقال تجربيات به نسل‌آينده، بخصوص نسلي كه مي‌خواهند در اين زمينه فعاليت كنند موفق عمل كرده است؟

شما اگر دانشگاه را هم حساب كنيد، اگر استاد نباشد دانشجو نمي تواند فعاليت كند. در اين زمينه هم همينطور است، بايد اين تجربيات را انتقال بدهيم تا جوانان امروز بدانند در زمان 8 سال جنگ تحميلي و انقلاب اسلامي اين پيران و انجمن‌ها بودند كه كار كرده اند و اهل دفاع از حريم اهل بيت(ع) و تلاش بودند. نكته‌اي كه مهم است اينكه بايد انتقال تجربيات به جوانان را به زبان خودشان انتقال دهيم و در راه شناختن و شناساندن اسلام به آن‌ها كه اصل مهم در جامعه است از هيچگونه تلاشي دريغ نكيم. همانطور كه حضرت امام(ره) نيز به اين اصل تاكيد داشتند و مي‌فرمودند: اعضاي انجمن‌ها اسلامي بايد الگوي جوانان باشند. در حال حاضر كه تفرقه بين انجمن‌ها و اعضاي آن‌ها زياد شده است كه البته فتنه دشمن حساب مي‌شود، بايد زمينه حضور جوانان در اين عرصه را فراهم كنيم. حال آنكه انجمن‌ها هميشه ياور دستگاه‌ها به شمارمي روند و وجودش ضرورت دارد.

 

از سازمان تبليغات اسلامي چه انتظاراتي براي حمايت انجمن‌ها داريد؟

ضمن تبريك سالروز تاسيس سازمان تبليغات اسلامي كه چندي پيش بود، بايد بگويم در زمان تاسيس اين نهاد فرهنگي با تلاش آيت‌الله احمد جنتي انجمن‌هاي اسلامي شكل گرفت و بعد از آن نيز حجت‌الاسلام و المسلمين سيد مهدي خاموشي و حجت‌الاسلام حسين روحاني نژاد نيز به انجمن‌ها توجه ويژه‌اي كردند. چون وظايف انجمن‌ها را مثل نماز خواندن مي دانيم، بنابراين در سال احياي انجمن‌ها در دهه عدالت و يشرفت همگام با برنامه پنجم توسعه و چشم انداز، برنامه نوين و معيني را از مسئولان سازمان تبليغات و ستاد‌هاي موجو در سازمان براي احياء انجمن‌هاي اسلامي نيازمنديم.

اگر حمايت‌هاي سازمان به عنوان مهمترين نهاد فرهنگي كشور و مورد قبول رهبر معظم انقلاب اسلامي از انجمن‌ها صورت بگيرد، سعي مي‌كنيم بهترين برنامه‌هاي نو و خلاقانه را در راه پيشرفت و اتحاد انجمن‌ها اجرا كنيم .

 

داشتن نگاه فرهنگي و تعامل با ساير انجمن‌ها را چقدر ضروري مي‌دانيد؟

به نظر بنده بايد به انجمن‌ها يه عنوان پايگاه فرهنگي نگاه شود، همانطور كه اصل فعاليت انجمن‌ها، فرهنگي-ديني است. البته بايد انجمن‌ها نگاه انتقادي نيز نسبت به هم  داشته باشند كه اين دو نگاه ظرفيت انجمن‌ها را بالا برده و وقتي با هم توام شوند انجمني فعال را شاهد خواهيم بود.

در حال حاضر بيش از 5000 انجمن فعال داريم كه نسبت به هم، بايد نگاه اعتقادي و شناساندن و ناظر و معين بودنشان حفظ شود و با تشخيص فرهنگ جاري فرهنگ آينده را ارتقا بخشند و به تمام زمينه‌هاي هنر و ادبيات كشور واقف شوند و از اهالي فن و منتقدين استفاده كنند و بهره بگيرند و با تعاملي خوب يار و ياور هم باشند. همچنين بنا به فرموده امام خميني(ره)، انجمن‌هاي اسلامي از هم جدا نشوند و اگر در روستا و يا خازج كشور و.. باشند بايد احيا شوند.

 

يكشنبه 26 خرداد 1392 - 10:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر