جمعه 15 اسفند 1399 - 19:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

سيره اخلاقي مرجعيت و حوزههاي علميه در دفاع مقدس

 

سيره اخلاقي مرجعيت و حوزه­هاي علميه در دفاع مقدس

محمد اسماعيل زاده

 3000 نسخه

4500 ريال

چاپ اول بهار 1391

انتشارات چاپ و نشر بين الملل

 

اين مجموعه که پيش روي خوانندگان عزيز است حاصل بررسي خاطرات کساني است که سال­ها با اين شهيدان انس و الفتي داشته­اند.

اين مجموعه اولين مجموعه موضوعي و به عبارتي سيره شناسي روحانيت در دفاع مقدس است. در اين مجموعه تلاش بر آن بوده است تا آنجا که امکان دارد به مطلبي نو اشاره شود که به سيره نظري و عملي اين بزرگواران برمي­گردد. اميد است اين درآمد با اين ويژگي دست مايه ارزشمندي براي محققان، نويسندگان، هنرمندان و روحانيان، قرار گيرد . .

هرچند در اين سيره در حد توان جنبه­اي از شخصيت شهيدان روحاني در بعد فردي و اجتماعي بيان شده­اند. اما چنانچه فرصت بيشتري در اختيار بود و جمعي که به رغم ارادت خالصانه­اي که به ايشان داشتند خاطرات خود را در اختيار گروه مي­گذاشتند. قطعاً مجموعه­اي بسيار جامع­تر و زيباتر در اختيار خوانندگان قرار مي­گرفت.

در تدوين خاطرات هيچ گونه دخل و تصرف محتوايي صورت نگرفته است و اين مطالب با اندکي ويراستاري و تنظيم عيناً اظهارات راويان محترم است.

با نگاهي به پژوهش­هاي صورت گرفته پيرامون نقش حوزه­هاي علميه و مراجع عظام تقليد در دفاع مقدس مشاهده مي­شود که نقش پژوهش­هاي دفاع مقدس در اين زمينه بسيار ناچيز است. طوري که موسسات و نهادهاي مرتبط با دفاع مقدس پيش از اين به موضوع روحانيت نپرداخته­اند. پرسش­هاي زيادي در زمينه نقش مرجعيت و حوزه­هاي علميه در دفاع مقدس مطرح است و نسل جوان امروز انتظار دارد پاسخي به اين پرسش داشته باشد. در اين راستا ستاد حوزوي دائره المعارف دفاع مقدس در قالب بزرگداشت نقش روحانيت و مراجع عظام تقليد در قالب بزرگ داشت نقش روحانيت و مراجع عظام تقليد در دفاع مقدس همايشي را در سطح ملي تنظيم و برگزار کرده است که در آن از آثار فکري و قلمي پژوهشگراني که به طور عمده جوان و حوزوي هستند استفاده شده است.

اين همايش با مشارکت مرکز مديريت حوزه­هاي علميه، جامعه مدرسين حوزه علميه قم، جامعه المصطفي العالميه، مرکز مديريت حوزه­هاي علميه خواهران، مرکز مديريت حوزه علميه خراسان، سازمان تبليغات اسلامي، دبيرخانه يادواره شهداي روحاني، بنياد حفظ و نشرآثار و ارزش­هاي دفاع مقدس، مرکز خدمات حوزه­هاي علميه و موسسه سيره شهدا مي­باشد.

ستاد حوزوي دائره المعارف دفاع مقدس براي رسيدن به نتايج مطلوب و بهره گيري از همه انديشه­ها، اقدام به برگزاري هم انديشي تحت عنوان چشم انداز ستاد حوزوي دائره المعارف دفاع مقدس کرده است.

محورهاي آن عبارتند از:

حفظ و تعميق ارزش­هاي دفاع مقدس به نسل آينده؛ ترويج و تعميق فرهنگ ايثار و شهادت و تبلور جهاد و ايثار به عنوان دژ مستحکم در برابر استکبار. اين کتاب در چهار فصل با عناوين اخلاق در حوزه­هاي علميه، سيره اخلاقي ولايت در دفاع مقدس،  سيره علما و روحانيون در دفاع مقدس و سيره شهداي روحانيت تدوين شده است.

فصل دوم سيره اخلاقي ولايت در دفاع مقدس درباره سيره اخلاقي امام خميني (ره) در دفاع مقدس و سيره اخلاقي مقام معظم ولايت فقيه حضرت آيت الله خامنه­اي بحث شده است.

در بخشي از متن اين کتاب مي­خوانيم:

آزادگان در زمان اسارت در زندان­هاي رژيم بعثي عراق بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران امام خميني (ره) اسارت داشتند. اين نامه­ها همه حاکي از عشق و ايمان وصف ناپذير آنان به امام خميني (ره) است اما به علت جو اختناق حاکم بر اردوگاه­ها آزادگان اسير نام امام را در نامه­هاي خود نمي­آوردند و اسامي مستعار، مانند پدربزرگ و برادر بزرگم روح الله و پدربزرگ اسدالله و . . . به کار مي­بردند.

گفتني است، سيره اخلاقي مرجعيت و حوزه­هاي علميه در دفاع مقدس محمد اسماعيل زاده با شمارگان 3000 نسخه و قيمت 4500 ريال، از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل، منتشر شد.

 

شنبه 25 خرداد 1392 - 9:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری