شنبه 9 اسفند 1399 - 23:8
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

محمدرضا صادقي

 

نگاهي به کتاب«نسيمي از بهشت» نوشته اسدالله محمدي‌نيا

 

کتاب«نسيمي از بهشت» با عنوان فرعي«راه‌هاي درمان افسردگي و ايجاد نشاط در قرآن کريم و احاديث» نوشته اسدالله محمدي‌نيا به راهکارهاي موثر در کاهش انواع افسردگي ها و افزايش شادابي و نشاط در جامعه با بهره گيري از قرآن و احاديث مي پردازد که امروزه از نيازهاي اصلي در اجتماع است. موضوع اين کتاب از آن جهت اهميت دارد که زندگي در جوامع امروزي، علاوه بر مزيت هاي فراواني که در سايه پيشرفت هاي تکنولوژي براي انسان امروزي به ارمغان آورده است، سختي ها و مرارت هاي گوناگون و حاصل اين عصر را هم براي انسان امروزي به همراه دارد که يکي از آنها، بيماري افسردگي است.

البته افسردگي علايم و حالات بسيار زياد و گوناگوني  دارد که بسياري از اوقات افراد عادي علايمي چون بدبيني، حسادت، پرخاشگري، پرخوري، و يا بسياري از مشکلات عاطفي و غيره را جزء افسردگي نمي دانند. بطور کلي  افسردگي  را مي توان اينگونه تعريف کرد: افسردگي عبارت است از يک حالت غمگيني، پريشاني، احساس نااميدي، احساس بي انگيزگي و دلسردي و...که حداقل بيش از دو يا سه هفته ادامه داشته باشد. علايم افسردگي عبارتند از بي حالي، بي حوصلگي، بي خوابي، بد خوابي، کابوس شبانه، افکار خود کشي و حتي اقدام به خود کشي، پز خوري، کم خوري، نااميدي، افکار خشم آلود، بد بيني، لذت نبردن از زندگي، کاهش اراده، گوشه گيري، شکاکيت، حسادت، کينه، خودخواهي، بخل يا خودخواهي بسيار شديد، دردهاي جسماني بدون منشاء فيزيکي، فراموشي، عدم تمرکز، کاهش حافظه، احساس خستگي و تنبلي، و غيره.

مضامين اصلي بخش هاي گوناگون کتاب«نسيمي از بهشت» بر روي درمان افسردگي، ايجاد نشاط و طول عمر متمرکز است که در آن 30 عامل افسردگي، 60 عامل ايجاد نشاط، شادابي، آرامش روحي و طول عمر بر مبناي روانشناسي اسلامي آمده است. در اين کتاب، آيات و احاديث روانشناسي با توجه به اثرات آنها دسته‌بندي شده و تمام عوامل و موارد از قرآن کريم و احاديث معصومين (ع) آورده شده است با توجه به استفاده از اين منابع تمام مطالب اين کتاب متقن بوده و بر اساس حدس و نظريه نبوده است.

مخاطب با مطالعه کتاب«نسيمي از بهشت» با اين نکته مهم و اساسي آشنا مي شود که ائمه معصومين (ع) تمام مطالب روانشناسي که امروز بعضي غربي‌ها به درست يا غلط بيان کرده‌اند چندين قرن پيش به درستي و به دور از هر گونه انحراف فکري بيان کرده‌‌اند و کاملاً مطابق با اسلام ناب محمدي (ص) بوده است. کتاب نسيمي از بهشت، از چهار فصل؛ «تعريف و تاريخچه روانشناسي»، «حقيقت روح و روانه در قرآن کريم»، «عوامل افسردگي» و «عوامل نشاط و شادابي» و بخش‌هايي همانند «دنيا در نگاه اهل بيت (ع)»، «اختلاط زن و مرد»، «توجه به زندگي ديگران»، «قرض و بدهکاري»، «تلف کردن عمر و جواني»، «عامل انحراف اخلاقي در غرب» و «روانشناسي در قرون وسطي و رنسانس» تشکيل شده است.

يکي از مهم ترين عوامل افسردگي و رفتارهاي نابهنجار و حالات روحي ناخوشايند نوع قضاوت و تجزيه و تحليل، به عبارتي نوع جهان بيني فرد به رفتارهاي اطرافيان  و وقايع زندگي است که در تاريخ علم روانشناسي بسيار مورد بحت بوده و علماي روانشناسي  مخصوصا ديدگاه شناختي بر آن بسيار تاکيد دارند. براي مثال، کسي که از شکست يا از شنيدن جواب منفي يا شکست در ابراز وجود بيم دارد، يا هرگز دست به عمل نمي زند و يا اگر دست زد و شکست خورد خود را خوار و ذليل مي پندارد.

در نتيجه هر دو حالت چنين فردي دچار ناکامي و افسردگي مي شود. بنابر اين نبايد قضاوت منفي و بدبينانه داشت . بلکه بايد خوشبين بود و اميدوارانه تلاش کرد. البته عوامل گوناگون ديگري هم وجود دارند که باعث مشکلات عاطفي و افسردگي و غيره مي شوند که مطمئنا در اين جا ذکر نشده اند.

کتاب«نسيمي از بهشت» بيشتر در پي درمان افسردگي از طريق مراجعه به قرآن و احاديث است. همچنين با استفاده از اتفاق ها و حکايت هاي امروزي به اين مسئله پرداخته شده است. در بخشي از اين کتاب درباره «درمان با قرآن» مي‌خوانيم: مرکز طب اسلامي جمهوري چچن از زمان تأسيس در سال گذشته ميلادي تا به امروز حدود شصت هزار بيمار روحي و رواني را با قرآن کريم درمان کرده است.

«رمضان قادراُف» نخست وزير چچن در مراسم بزرگداشت اولين سالگرد تأسيس مرکز طب اسلامي چچن در «گروزني» برگزار شد، با بيان اين مطلب گفت: اين مرکز از اولين روز تأسيس تا به امروز به صورت رايگان شصت هزار بيمار را که از ناراحتي‌هاي روحي و رواني همچون افسردگي رنج مي‌بردند، با استفاده از قرائت قرآن کريم مداوا کرده است.

وي افزود: اغلب افرادي که به اين مرکز مراجعه کرده‌اند درمان ويژه‌اي نداشتند و پزشکان اين مرکز اسلامي گوش فرا دادن به آيات الهي را بهترين راه براي آرامش اين بيماران در نظر گرفته‌اند که نتايج خارق‌العاده‌اي به همراه داشته است.

همچنين «داود سلمورزايف» رئيس مرکز طب اسلامي گروزني هم ضمن دريافت نشان افتخار ملي جمهوري چچن از نخست وزير اين کشور اظهار کرد: اين مرکز فقط مختص هموطنان چچني نيست، مسلمانان روسيه و کشورهاي همسايه نيز از اين مرکز استفاده مي‌کنند و اين باعث افتخار کارکنان اين مرکز اسلامي است.

در بخش ديگر کتاب «نسيمي از بهشت» درباره «شوخي و شاد نمودن ديگران» مي‌خوانيم: برخي به اشتباه تصور مي‌کنند که دينداري و وقار بود يعني عبوس بودن، کم‌توجهي به ديگران، در برخورد با ديگران و به ويژه خانواده سنگين بودن است، در حالي که اين‌ها هيچ کدام از دين و نشانه ايمان نيست.

بلکه در روايات تأکيد شده ضمن باوقار بودن و از حرکات و سخنان سبک پرهيز کردن با ديگران با چهره خندان و شاد برخورد کنيد. ضمن اينکه از خنده بلند و زياد دوري کنيد و در کنارش ديگران را با مزاح خوشحال نماييد. البته خوشحال و شاد نمودني که در حد اعتدال باشد و در آن تحقير فرد يا گروه و قبيله‌اي نباشد و يا سبب گناه و آزار ديگران نگردد.

به بيان ديگر يک مسلمان در برابر خداوند براي نماز و طلب آمرزش که قرار مي‌گيرد نياز به گريه و اشک دارد با ديگران که روبه‌رو مي‌شود، ضمن اينکه رفتار و اخلاق و سخنانش بايد آموزنده باشد. نياز به نشاط و شادابي و شوخي دارد.

در واقع انسان موجود چند بعدي است که تمام ابعاد او بايد در نظر گرفته شود و اهل بيت (عليهم السلام) به تمام جهات او توجه داشته‌اند و هيچ کسي در عالم نيازهاي مادي و معنوي انسان را مانند ائمه اطهار (عليهم السلام) نشناخته‌اند.

بايد توجه داشت که مراد از شاد کردن فقط مزاح و شوخي نيست بلکه هر کاري که مسلماني را شاد کند و گاهي کمک مالي و حل مشکلات فرهنگي و اخلاقي يک نفر بهترين شادي براي او است.

چاپ اول(1392)کتاب «نسيمي از بهشت» تأليف «اسدالله محمدي‌نيا» در 349 صفحه و با قيمت 9000 تومان از سوي انتشارات«سبط اکبر(ص)» چاپ و منتشر و در بازار کتاب ايران توضيح شده است.

 

شنبه 25 خرداد 1392 - 9:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری