دوشنبه 20 مرداد 1399 - 10:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

شماره جديد مجله «سوره انديشه» منتشر شد

 

جديدترين شماره مجله «سوره انديشه» با پرونده‌هايي براي «سبک زندگي»، «علوم مهندسي»، «تاريخ اسلام»، «حوزه علميه» و ... به همراه ضميمه فرهنگي هنري اسفار منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي و به نقل از فارس، در بخش «سبک زندگي» شماره جديد مجله سوره انديشه، پرونده معماري و شهرسازي را مي‌بينيم و اين مهم که چه ارتباطي بين سبک زندگي از سويي و معماري و شهرسازي ما از سوي ديگر وجود دارد، به استاد صاحب‌نامي چون مهدي حجت برمي‌خوريم و اين سؤال که معماري ما چگونه پديد آمده است و ما را چگونه تربيت مي‌کند؟

 در بخش نظام اجتماعي مقولاتي چون بازار، دولت و جامعه مدني داريم و گفت‌وگويي از عباس منوچهري با نام «جامعه مدني در فقدان پوليس يوناني»، که از آغاز دولت مدرن تا افول جامعه مدني مورد بررسي قرار داده است. «حوزه علميه» ديگر پرونده اين بخش است که از مطالب آن مي‌توان به «رسالت روحانيت در دنياي جديد» از آيت‌الله سيد محمدمهدي ميرباقري نام برد. اين پرونده في‌الواقع به شناخت حوزه در مناسبات ديروز و امروز جامعه مي‌پردازد که در فضاي رسانه‌اي ما توجهي در خور تأمل است. در اين بخش نام اساتيدي ديگر چون منوچهر آشتياني، احمد نقيب‌زاده، عباسعلي رهبر و ابراهيم فياض را هم مي‌توان ديد.

 در بخش نظريه اجتماعي، به پرونده علوم مهندسي برمي‌خوريم پديده‌اي که در سايه‌سار تکنولوژي نضج و قوت گرفته است و امروز بر بسياري از عرصه‌هاي زندگي سيطره يافته است. از مطالبي که در اين پرونده به چشم مي‌خورد، «بنيان‌گذاري نگاه مهندسي به عالم» از کريم مجتهدي است. در اين بخش مطالبي از ناصر فکوهي، محمدعلي مرادي، مهدي معين‌زاده، عليرضا شفاه هم آمده است.

 در بخش تفکر پرونده «جبر و اختيار» قابل مشاهده است که در تاريخ فلسفه مورد توجه بوده است. «از مقامات تبتل تا فنا» مطلبي است از اين باب توسط توسط سيدمحمدتقي چاوشي در عرفان نظري. اما در اين بخش «فرهنگستان علوم اسلامي» هم به عنوان جرياني فکري و فلسفي مورد مداقه قرار گرفته است و مطالبي از خود آنان و ديگران، آورده شده است. از اهالي فلسفه اين شماره آقايان مهدي بنايي و سيد مهدي ناظمي و احمد رهدار نيز به چشم مي‌خورند.

 در بخش هنر و ادب از مطلب مفصل اميل زولا، «رمان آزمايشي»، که بگذريم به پرونده‌هايي چون «استعاره و دلالت» و «عکاسي» مي‌رسيم. اين بخش از مطالب نويسنده‌گاني چون محمدجواد صافيان و يوسفعلي ميرشکاک بهره مي‌گيرد.

 بخش تاريخ واپسين بخش اصلي مجله است که از «گذشته» تاريخ مي‌پرسد. گفت‌وگوي مکتوب با ملاصالحي با محوريت ميراث، گشايشگر اين بخش است، در ادامه، علي مرادخاني در مطلبي نگاه جنکينز متفکر پست‌مدرن را شرح کرده است. در ادبيات ديني معناي تاريخ با عبرت عجين شده است، ولي اينکه چه نگاهي به تاريخ مي‌تواند عبرت‌بين باشد، پرسشي است که باز است و هنوز جوابي در خور ندارد. تاريخ اسلام پرونده ديگر بخش تاريخ است که از اين تاريخ به ما هو تاريخ و تاريخنگاري آن بحث شده است. اما از تاريخداناني در اين شماره مي‌توان نام برد: محمدحسين رجبي با مطلب «روايت کافي نيست»، سيدابوالفضل رضوي، سيدموسي ديباج و علي معصومي.

 آخرين بخش مجله، ضميمه فرهنگي هنري اسفار است. فصلي شامل معرفي کتابي چند با محوريت تفکر است که به تازه‌گي نشر يافته‌اند. فصلي به نقد فيلم مي‌پردازد و جشنواره فيلم فجر را در نظر دارد. در فصلي ديگر با نام نقد ادبيات، از جمله به کتلاب‌هاي عليرضا قزوه پرداخته است و فصل علوم انساني نيز کما في‌السابق باز است.

 اما در فصل شخصيت به مهدي گلشني پرداخته شده است، آثار وي معرفي شده و رويکرد علم ديني اين استاد دانشگاه مورد بررسي قرار گرفته است.

 

شنبه 25 خرداد 1392 - 9:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری