چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 8:39
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

گراميداشت مبعث حضرت محمد(ص) در کتابخانه ملک

 

مراسم گراميداشت مبعث حضرت محمد(ص) با حضور خسرو شيخي، مدير امور عمومي و پشتيباني موسسه کتابخانه و موزه ملي ملک، سيد‌عبد‌المجيد شريف‌زاده، نگارگر و پژوهشگر هنرهاي سنتي، استاد امير نوري، استاد رضا حيدري، منقبت و تعزيه‌خوان برجسته و جمعي از استادان، شاعران و هنرمندان عرصه‌هاي گواناگون ادب و هنر در موسسه کتابخانه و موزه ملي ملک برگزار شد.

در اين مراسم عبد‌المجيد شريف‌زاده با اشاره اين‌که از گذشته ديرين تاکنون اشعار و ابيات بسياري در وصف واقعه معراج پيامبر (ص) ذکر شده است، گفت: مساله معراج همواره يکي از مهم‌ترين و الهام‌بخش‌ترين موضوعات براي شاعران، عالمان و هنرمندان در سرودن و خلق آثار علمي، ادبي و هنري بوده و تفاسير و تعابير بسياري درباره اين موضوع بيان شده است.

اين پژوهشگر هنرهاي سنتي افزود: نگارگران شنيده‌هاي ذوقي خود را درباره معراج پيامبر اعظم (ص) به قلم دل مصور کرده‌اند. نگارگران همواره متاثر از عارفان، شاعران، اديبان و علماي دوره‌هاي مختلف سعي داشته‌اند در آثار خود با الهام از اين نثر و نظم‌ها از آنچه مورد اعتقادشان بوده است، تبعيت و آن را در آثارشان خود منعکس کنند.

وي افزود: در فرهنگ ما معراج به‌معناي نردبان و وسيله عروج است و در بسياري روايات هم از آن به اسراء تعبير شده و اين واژه از سير در شب آمده است. در آيات قرآن کريم در چند مورد به مساله معراج اشاره شده است. معراج يکي از مهم‌ترين اعتقادات مسلمانان است و اگر کسي به معراج پيامبر (ص) باور نداشته باشد، مسلمان نيست.

شريف‌زاده همچنين درباره موضوع معراج در نگاره‌هاي ايران عنوان کرد: از گذشته تاکنون در نمونه‌هاي بسياري ازموضوع معراج در نگارش و خلق معراج‌نامه‌هاو رساله‌ها الهام و بهره‌گيري شده و در آن‌ها به شکل‌هاي مختلف به مساله معراج پيامبر (ص) و جزييات آن اشاره شده است. منظومه يوسف و زليخا اثر جامي يکي از قديمي‌ترين معراج‌نامه‌ها است و از ديگر معراج‌نامه‌هاي مشهور مي‌توان به معراج‌نامه نظامي گنجوي، الهي‌نامه، اسرارنامه يا مصيبت‌نامه عطار و اسکندرنامه اشاره کرد.

وي در ادامه با بيان آثاري از بزرگان علم و ادب ايران در منقبت معراج پيامبر (ص) اظهار کرد: خمسه نظامي، بوستان سعدي، خمسه تهماسبي اثر سلطان محمود (سلطان نگارگري ايراني)، هفت اورنگ جامي، مجلس هشتم (سبحه‌الابرار) و اثر فرهاد نقاش در خاوران‌نامه هم از نمونه‌هاي ارزشمند مزين شده به داستان معراج‌اند. بايد متذکر شد که احتمالا «خاوران‌نامه» قديمي‌ترين منظومه حماسي ديني در ادب فارسي است و مانند ساير منظومه‌هاي حماسي و ديني، ترکيبي از وقايع تاريخي و روايت ديني است.

نگارگر و پژوهشگر هنرهاي سنتي در پايان با انتخاب چهار اثر منظوم خمسه تهماسبي، خاوران‌نامه، هفت اورنگ و مجلس هشتم (اين اثر در موزه ملک نگهداري مي‌شود) از جنبه‌هاي مختلف هنري و نگارگري به مقايسه اين آثار پرداخت تا مشخص شود که چرا معراج‌نامه سلطان محمود (خمسه تهماسبي) از لحاظ نگارگري موضوع معراج پيامبر (ص) از بي‌نظيرترين‌ها است، زيرا در اين اثر به زيباترين و کامل‌ترين شکل حرکت و عروج ملکوتي پيامبر(ص) به اوج به تصوير کشيده شده است.

در ادامه اين مراسم خسرو شيخي، مدير امور عمومي و پشتيباني موسسه کتابخانه و موزه ملي ملک، اين آيين را يکي از جشن‌هاي وقف‌نامه‌اي موسسه کتابخانه و موزه ملي ملک عنوان کرد و افزود: عيد مبعث حضرت رسول اکرم (ص) يکي از روزهايي است که هر سال بنا به وصيت حاج حسين ملک واقف اين مکان جشن گرفته مي‌شود و اين براي اين مجموعه افتخار بزرگي است.

در اين مراسم همچنين امير نوري، پيشکسوت عرصه شعر و ادب کشور، دقايقي با خواندن اشعار بزرگان شعر و ادب ايران نظير نظامي گنجوي به روايت معراج پيامبر (ص)‌ پرداخت.

حسن ختام اين آيين، مبعث‌خواني و منقبت‌خواني استاد رضا حيدري از تعزيه‌خوانان برجسته کشور بود که با نواي دلنشين خود اشعاري را در وصف پيامبر ختمي مرتبت (ص) خواند و فضا را به عطر نام محمد (ص) و مولي‌الموحدين (ع) معطر ساخت. استاد حيدري صاحب چندين اثر مکتوب در زمينه تعزيه، منقبت‌خواني و موضوعات پيراموني است.

آيين گراميداشت مبعث حضرت محمد (ص) در موسسه کتابخانه و موزه ملي ملک واقع در خيابان امام خميني(ه)، باغ ملي برگزار شد.

 

چهارشنبه 22 خرداد 1392 - 12:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری