چهارشنبه 25 تير 1399 - 22:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

نيما نوربخش

 

تحولي به سمت پاکي و معنويت

 

نگاهي به گروه فيلمسازي فيلم تلويزيوني«بلور باران»(شاهد احمدلو) به مناسبت پخش از شبکه سوم سيما


شاهد احمدلو متولد 1353 تهران، فارغ التحصيل نقاشي از دانشكده هنر و معماري است. وي نخستين فعاليت سينمايي خود را با ايفاي نقش كوتاهي در فيلم «سرب» به كارگرداني مسعود كيميايي تجربه كرد. او پسر محمدولي احمدلو (بازيگر و مدير تدارکات سينما) است. احمدلو تا کنون سه فيلم سينمايي کارگرداني کرده است.

احمدلو همچنين تله‌فيلم‌هاي «بهار، قبل و بعد» و  «پسرها سرباز به دنيا نمي‌آيند» را در مركز سيما فيلم كارگرداني كرده و «بلور باران» سومين تجربه همكاري او با سيما فيلم به حساب مي‌آيد.

ساخت تله فيلم بلور باران نزديک به سه سال طول کشيد. فيلمنامه بلور باران از زمان تصويب تا زمان ساخته شدن فراز و نشيب‌هايي زيادي را از سر گذراند. داستان انتخاب کارگردان و آغاز کار ساخت اين فيلم تلويزيوني به چند سال پيش بازمي‌گردد.

در بهمن سال ۸۶ بود که ايمان افشاريان نويسنده فيلمنامه٬ به عنوان کارگردان براي ساخت اين فيلم تلويزيوني انتخاب شد. فيلمنامه بلور باران براي تاييد و ارزيابي به شوراي فيلمنامه مرکز سيمافيلم تحويل داده شد و تمام مراحل را گذراند و آماده ورود به مرحله پيش توليد شد.

بلور باران داستان زندگي فردي به نام مجيد قريب(عليرضا خمسه) را روايت مي‌كند كه مترجم كتاب‌هاي رمان از زبان فرانسوي است. با شروع دانشگاه‌ها  در ترم جديد، پري برادرزاده اش براي زندگي با او٬ راهي خانه عمويش شود. مترجم داستان ما آنقدر نسبت به تميزي خانه و زندگي‌اش وسواس دارد که حساسيت‌هايش منجر به درگيري‌هايي ميان او برادرزاده‌اش مي‌شود. اين ماجراها با ورود معلم زبان پري به خانه آنها حوادث جديدي را به دنبال خود دارد....

قرار بر اين بود که افشاريان٬ نويسنده فيلمنامه٬ پس از طي مراحل اوليه اين تله‌فيلم را کارگرداني کند. او پيش از آن قصد داشت فيلمي درباره زندگي مولانا بسازد اما به دليل نامساعد بودن شرايط آب وهوايي، ساخت اين تله فيلم در آن زمان منتفي و به زمان ديگري موکول شد. سرنوشتي که درباره بلور باران هم تکرار شد.

ساخت بلور باران به آذرماه سال ۸۶ موکول و اعلام شد که رضا ميرکريمي به زودي براي نخستين بار تهيه‌کنندگي فيلم تلويزيوني بلور باران را براي مرکز سيمافيلم بر عهده مي‌گيرد.

ميرکريمي که کارگرداني فيلم‌هاي سينمايي زير نور ماه، خيلي دور،خيلي نزديک ، به همين سادگي و يک حبه قند و کارگرداني مجموعه‌هاي تلويزيوني ماجراهاي آفتاب و عزيزخانم و بچه‌هاي مدرسه همت را در کارنامه‌اش دارد قصد داشت با فيلم نود دقيقه‌اي بلور باران بعد از سال‌ها به تلويزيون باز‌گردد.

برآوردهاي مالي بلورباران انجام شد و قرار بود ميرکريمي بعد از انتخاب کارگردان و انجام مراحل پيش‌توليد ساخت آن را آغاز کند. در حالي که همچنان احتمال آنکه افشاريان کارگرداني اين فيلم را بر عهده بگيرد، وجود داشت. افشاريان در آن زمان ساخت فيلم تلويزيوني دزد شب را به پايان رسانده بود.

اما بلور باران براي ساخته شدن بايد بيش از اينها منتظر مي‌ماند. در خردادماه سال ۸۸ بود که ساخت فيلم تلويزيوني بلور باران به طور جدي در دستور کار قرار گرفت و اعلام شد که کارگرداني آن را مهدي صباغ‌زاده به سفارش سيمافيلم برعهده خواهد گرفت.

صباغ‌زاده پيش از اين فيلم تلويزيوني مانگرو را براي سيمافيلم ساخته بود. خانه خلوت، سناتور، صبحانه‌اي براي دو نفر، مهاجران و ... از جمله فيلم‌هاي سينمايي اين کارگردان هستند.

قرار بر اين بود که صباغ‌زاده تصويربرداري تله‌فيلم بلور باران را از اوايل تيرماه آغاز کند. او در گفتگويي با اشاره به اينکه اين داستان مضموني اجتماعي و عارفانه دارد از آغاز تصويربرداري در منطقه‌اي در جنوب كشور خبر داد و مدت زمان تصويربرداري آن را در اين منطقه بيست روز تخمين زد.

او با اشاره به اينکه تصويربرداري اين کار در اين منطقه بيست روزه به اتمام مي‌رسد تله‌فيلم بلورباران را داراي قابليت کافي براي برقراري ارتباط با بيننده عنوان کرد و گفت قرار است كه در بلور باران از چهره‌هاي مطرح سينما و تلويزيون استفاده كند.

اما در نهايت مهدي صباغ‌زاده نتوانست در دومين همكاري خود با حسين طاهري پس از تله فيلم مانگرو، بلور باران را هم كارگرداني كند؛ دليل اين مساله همزماني كارگرداني بلور باران با ساخت درخت چشمه بود که صباغ‌زاده تهيه‌كنندگي آن را بر عهده داشت.

اما بالاخره فيلمنامه بلور باران کارگردانش را پيدا کرد و با پيوستن شاهد احمدلو به بلور باران، بالاخره ساخت اين پروژه آغاز شد.  بازنويسي فيلمنامه را خود افشاريان به عهده گرفت و قرار شد مراحل پيش توليد به سرعت انجام و کار وارد مرحله تصويربرداري شود.

ايده‌هاي اوليه براي ساخت فيلم در يکي از مناطق جنوبي کشور جاي خودش را به پيدا کردن لوکيشن‌هاي مناسب در شهر تهران داد.

 بالاخره تصويربرداري بلور باران در سيزدهم مرداد سال ۸۸ در تهران آغاز شد و با گذشت يک هفته از آغاز تصويربرداري بيست درصد از کار انجام و قرار شد با پايان تصويربرداري حسين غضنفري تدوين آن را آغاز ‌کند.

خمسه که نقش مجيد٬‌ مترجم چهل ساله را در بلور باران بر عهده دارد٬ با چهره پردازي ويژه‌اي که روي او انجام شد و نوع بازي که انتخاب کرد توانست نقش متفاوتي را ايفا کند.

با به نيمه رسيدن تصويربرداري عوامل کار در لوکيشن‌هايي مانند دانشكده اقتصاد و چند لوکيشن خياباني مانند دكه روزنامه‌فروشي، گالري نقاشي و ... کار تصويربرداري را دنبال مي‌کردند.

در شهريور ماه سال ۸۸ و با آماده شدن تدوين اوليه اين فيلم تلويزيوني، ناصر چشم آذر ساخت موسيقي آن را آغاز کرد.

حسين غضنفري با آماده کردن تدوين اوليه بلور باران، آن را براي نهايي کردن تدوين و افکت گذاري صدا در اختيار گروه موسيقي و صدا قرار داد. صداگذاري اين فيلم تلويزيوني هم به عهده آرش اسحاقي گذاشته شد.

کارگردان فيلم تلويزيوني بلور باران با اعلام اينکه با پايان صداگذاري و تدوين٬ اين تله فيلم اين تا پايان شهريور ماه آماده پخش خواهد شد. با اين‌حال اين تله فيلم تا آبانماه پخش نشده و اعلام شد که زمان پخش آن در اواسط آبان خواهد بود. اين تله فيلم در نهايت در روز نيمه شعبان 1389 به روي آنتن شبکه اول سيما رفت. اين فيلم چندي قبل مجددا از شبکه سوم سيما پخش شد.

مشکلات و تاخير در پخش بلور باران موجب شد که در آن زمان شاهد احمدلو در يادداشتي گلايه آميز چنين بنويسد:«  به نام خدا

آدم هايي مثل ما با هزاران انگيزه و اميد کنار هم جمع مي شوند تا با هزاران ذوق و سليقه هنر خود را در غالب ساخت يک فيلم متفاوت به نمايش بگذارند.

لحظه به لحظه وقت مي گذاري . فکر مي کني . کار مي کني . خلاقيت به خرج مي دهي و از همه مهم تر هزينه مي کني تا بلور باران يک سر و گردن بالاتر از همه قرار بگيرد.

اين مهم در صورتي به خود رنگ جدي تري مي گيرد که مخاطب برايش لبخندي به رضايت بزند ، که اين لحظه براي تو خوشبختي مي شود .

پس مي شود در اين سرزمين هنرمند خوشبختي بود . اگر...!؟

حالا اين جا اتفاقي مي افتد که تلخ و کشنده است . آن هم بي مهري و بي سليقگي تلويزيون در ارائه و پخش فيلمي که حتي خودش سرمايه گذار آن است و انگار نه انگار، گويي مسيري دشوار براي رسيدن به همان حد مطلوب از سوي عوامل فيلم طي شده است .

دل همه ما مي سوزد وقتي مي بيني با فيلمت مثل يک بچه سر راهي و غريبه رفتار مي کنند .

آنقدر غمگينم که نمي شود تاسف خود را بلند نگويم . من در حالي به گونه پخش بلور باران اعتراض مي کنم که همه فهميدند : اين اتفاق زشت در حالي افتاد که فيلم ما از تمام فيلم هايي که در آن روز پخش ويژه و سفارشي داشتند هم قشنگ تر بود .

با اين وجود حتي اگر هيچ تشويقي حتي از سوي مسئولين تلويزيون هم نشوي تو خوشبخت هستي. چون مردم سرزمينت از بلور باران لبخند رضايت بر چهره دارند.   مي دانم .»

حسين طاهري (تهيه کننده) در رابطه با محتوا و چگونگي توليد اين تله فيلم مي گويد: «بلور باران داستان تغيير و تحول انسان ها در برهه اي از زمان و دوره هايي از زندگي است. بلور باران مي تواند تداعي کننده پاک شدن و معنوي شدن انسان خاکي و مادي گرا در پايان ماه مبارک رمضان باشد.

در واقع روزي براي انسان عيد به شمار مي رود که خود را از وسواس هاي مادي دنيا دور کرده و در سير تغيير و تحولي دروني با باران و بارش آن يکي مي شود. باراني که مي تواند زمين را متحول سازد.»

در فيلم تلويزيوني بلور باران عليرضا خمسه، زيبا بروفه، اشکان اشتياق، کامران فيوضات، ناصر گيتي‌جاه، شهرزاد کمال‌زاده و فرشاد گل سفيدي بازي کرده اند.

همچنين محسن فلاحي (مدير توليد)، وحيد معدني (مدير تصويربرداري)، نازنين توسلي (طراح صحنه)، عليرضا نيازي (صدابردار)، محمد قمي (طراح گريم)، محسن روزبهاني (جلوه‌هاي ويژه)، مهرداد يزداني (دستيار اول کارگردان و برنامه‌ريز)، مليحه کورش‌زاده (منشي صحنه) و سپيده سعيدي (روابط عمومي) اين تله فيلم را بر عهده داشته اند.

 

چهارشنبه 22 خرداد 1392 - 11:19


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری