شنبه 10 خرداد 1399 - 19:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

اطلاعات خوشنويسان روحاني در بخش تئوري و تحقيقي زياد است

 

گزارشي از نظرات يک هنرمند درباره آثار خوشنويسان روحاني

هنرمند پيشگام در عرصه نقاشي‌خط در حاشيه برگزاري نمايشگاه «صرير روحاني» اظهار كرد: اطلاعات هنرمندان روحاني در بخش تئوري و تحقيقي رشته خوشنويسي زياد است و در زمينه بحث و بررسي مباني و مفاهيم اين حوزه تلاش چشم‌گيري دارند.

نصرالله افجه‌اي، هنرمند خوشنويس و از پيشگامان هنر نقاشي‌خط ايران در حاشيه برگزاري نمايشگاه «صرير روحاني» در موزه هنرهاي ديني امام علي(ع) در گفت‌وگو با خبرگزاري ايكنا اظهار كرد: به نظر مي‌آيد نمايشگاه خوشنويسي طلاب به دليل ويژگي مشترك صنفي روحانيون، رونق مطلوبي دارد و با اين نمايشگاه صميمانه‌تر برخورد شده است.

وي افزود: از آنجا كه هنر خوشنويسي هنري مقدس است و نيز از آنجا كه طلاب در وادي عبادت و تقدس و در معرض فراگيري هستند، بر هنر خوشنويسي تملك دارند.

افجه‌اي عنوان كرد: هنرمندان طلبه با زاويه صميمانه‌تري با هنر خوشنويسي برخورد مي‌كنند و اطلاعات اين گروه در بخش تئوري و تحقيقي زياد است و در زمينه بحث و بررسي مباني و مفاهيم تلاش بيشتري دارند.

اين هنرمند عرصه نقاشي‌خط بيان كرد: در اين نمايشگاه علاقه‌مندي روحانيون به هنر خوشنويسي مشهود است، حتي در ميان آنان كساني ديده مي‌شوند كه در نگارش خود داراي ابداع هستند، در نگارش يكي از اين هنرمندان ديدم كه اين روحاني خوشنويس، گردش قلم را به شيوه استاد خودش نمي‌نويسد.

افجه‌اي ادامه داد: اين روحاني خوشنويس بر روي راندن قلم و بازي قلم مانور نمي‌دهد و تمام‌قلم مي‌نويسد و به حركت قلم ابداع بخشيده است؛ البته با اين كار، در اثر حاصل، خشكي بوجود مي‌آورد؛ اگر ميرزا غلامرضا با قلم پارويي مي‌نوشته است، در حين كار قلم را پرتاب مي‌كرده و بخشي از قلم را بلند مي‌كرده و لايه مركبي كه باقي مي‌مانده تركيبي روان بوجود مي‌آورده است كه آن نرمش در خط اين هنرمند طلبه ديده نمي‌شود.

وي در مورد نمايشگاه «صرير روحاني» اظهار كرد: در مجموع آثار مرغوبي در اين نمايشگاه به نمايش درآمده است، خصوصا در خط نستعليق كه با قلم‌هاي پارويي نوشته‌اند آثار چشم‌گيري وجود دارد، اين در حالي است كه موضوعات انتخاب شده عبارات متبرك و كلمات قرآني و آسماني هستند.

افجه‌اي تصريح كرد: با توجه به اينكه اساتيد خوشنويسي توصيه‌هاي خوبي به اين هنرمندان كردند و اينان نيز در اين زمينه نيز طلبه بودند، به نظر مي‌آيد اين انجمن آينده خوبي در پيش دارد. اين نمايشگاه شامل آثار پرباري است كه براي من به شخصه جالب بود.

وي در ادامه به لزوم ايجاد رشته دانشگاهي براي هنر خوشنويسي تاكيد كرد و گفت: چرا يك استاد بزرگ خوشنويسي پس از سال‌ها تلاش و ممارست در اين رشته، نبايد ليسانس و مدرك آكادميك داشته باشد؟ چرا هنرمندان و استادان خوشنويس نمي‌توانند از اعتبارات حاصل از مدرك دانشگاهي بهره ببرند؟

اين هنرمند خوشنويس در پايان خاطرنشان كرد: اين موجب مي‌شود برخي براي هموارسازي زمينه فعاليت، دست به دامن اعتبارات و مراكز جنبي شوند. كليه رشته‌هاي هنري داراي مقاطع دانشگاهي هستند و تنها هنر خوشنويسي است كه چنين جايگاهي را ندارد.

شايان ذكر است، نمايشگاه «صرير روحاني» (مجموعه‌اي از آثار اعضاي انجمن خوشنويسان طلاب كشور) تا دهم خردادماه در موزه هنرهاي ديني امام‌ علي (ع) برپا بود.

در اين نمايشگاه آثاري از مرحوم آيت‌الله سيدمرتضي نجومي كه سال 81 چهره ماندگار خوشنويسي كشور شناخته شد، حجج اسلام سيد احمد شفيع مازندراني، زين‌العابدين اسماعيلي، وحيد پولادزاده، محمدتقي اسدي، عبدالله عبدالله‌زاده، اصغر شريفي، سيد مهدي محمدي، سيد ابوالفضل سرور، رضا شيخ‌محمدي، ناصر طاووسي، مصطفي اسكوئيان و خواهر طلبه زهره حميدي‌نژاد به نمايش درآمد.

 

زندگي نصرالله افجه‌اي در يک نگاه

 نصرالله افجه‌اي در سال 1312 تهران به دنيا آمده است او تحصيلات مقدماتي را در تهران گذرانده و موفق به گرفتن ديپلم هنري شده است.

وي چندين دهه سابقه تمرکز بر روي هنرخطاطي دارد و با تکنيک هاي مختلف و مصالح و مواد متنوع در خوشنويسي نيز کار کرده و آثار متنوعي ‏را به وجود آورده است.

نصرالله افجه اي در ميان خوشنويسان ايراني از نسل اول اين گونه تجربه اندوزي ها و ترکيب کردن و گسترش دادن ‏امکانات خوشنويسي با مصالح نقاشي و ساير تکنيک هاي طراحي بوده است.

افجه اي نمايشگاه هاي بسياري از آثارش را در داخل و خارج از کشور برپا کرده است.‏ برخي از هنرمندان خوشنويسي که با نصرالله افجه اي درگرايش هاي نوين کارکرده اند عبارتند از: محمد احصائي، فرامرز پيلارام، جليل رسولي ‏و چند هنرمند ديگر.

از نصرالله افجه اي تاکنون در مناسبت هاي مختلف تقدير شده است. از جمله در آئين معرفي برگزيدگان جايزه نيايش در گستره هنر و پژوهش به ‏مناسبت سال پيامبر اعظم (ص) که در موزه ملي قرآن کريم تهران برگزار شد.

همچنين از او براي خوشنويسي مذهبي و نقاشي خط در ‏کنارکاظم چليپا براي «نقاشي» و چند نفر ديگر تقدير شده است.‏

نصرالله افجه اي به دريافت نشان درجه 1 هنري از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز نايل شده است و‏ در هفتمين همايش چهره هاي ماندگار در آبان ماه 1387 به عنوان چهره برگزيده در رشته خوشنويسي انتخاب شد.

اين هنرمند، وفاداري اش را به خوشنويسي حفظ کرده و اگر از مصالح نقاشي در خلق آثار تازه خود بهره برده، در حد استفاده از تک رنگي ‏گرم و شکل سوخته آن بوده است.

ريتم، ويژگي کارهاي اوست و وي از همان الگوي قديمي سياه مشق در کارهايش پيروي مي کند و به کلام ‏نيز با حفظ معناي آن، ميدان مي دهد. کارهايش پرداختي محکم و اجرايي چشم نواز دارند.‏

 

يكشنبه 19 خرداد 1392 - 11:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری