جمعه 16 خرداد 1399 - 7:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

فروشنده آدم با هوش و دانايي است

 

گفت و گو با نيما شاهرخ شاهي بازيگرفيلم تلفن همراه رئيس جمهور

 فيلم تلفن همراه رئيس جمهور فيلمي اجتماعي و انتقادي است که در اين فيلم شخصيت اصلي يک کارمند اخراجي است که با خريدن خط تلفني که در گذشته متعلق به رئيس جمهور بوده، زندگيش را وارد چالش هاي اساسي مي کند. نيما شاهرخ شاهي بازيگر جوان و مستعد سينما در اين فيلم در نقش يک فروشنده تلاش کرده، بازي قابل قبولي ارائه کند. با شاهرخ شاهي در باره حضورش در اين فيلم گفت وگويي انجام داده ايم .

 

  

 چگونه در فيلم در تلفن همراه رئيس جمهور  حضور پيدا کرديد ؟

در اغلب فيلم هاي علي عطشاني نظير آقاي الف ، دمکراسي تو روز روشن و .. حضور داشته ام و با سبک کارش آشنا هستم . از طرف ديگر حضور بازيگرتوانايي مثل مهدي هاشمي هم مزيد بر علت شده که در اين فيلم  بازي کنم و اين همکاري باعث افتخارم است. در اين فيلم هنرمند با تجربه ديگري به نام عليرضا زرين دست حضور داشت که بازي کردن جلوي دوربين اين فيلمبردار توانا هم برايم  افتخاري بود .

 

 آيا از حضور در فيلم تلفن همراه رئيس جمهور احساس رضايت داريد ؟

فيلم تلفن همراه رئيس جمهور فيلم آبرومند و شريفي است و پاي حضورم در اين فيلم ايستاده ام و از آن دفاع مي کنم. خوشحالم که در اين فيلم بازي کرده ام .

 

 نقش فروشنده چه ويژگي هايي داشت ؟

فروشنده جواني است که به کارش شناخت دارد. نقشي بود که همه چيزش مشخص بود و به اصطلاح  بازيگرها پست و بلندي خاصي نداشت.

  

آيا ايفاي نقش آدم هاي عادي دشوارتر نيست ؟ 

بله ، با شما هم عقيده هستم که  ايفاي نقش هايي که ويژگي هاي خاص رفتاري و کنشي ندارد دشوارتر است . زيرا بازيگر بايد از کمترين مصالحي که در اختيار دارد. نقش را به گونه اي بازي کند که ديدنش براي مخاطب جذابيت داشته باشد . معمولا ايفاي نقش هايي که ويژگي هاي تيپ را ندارند کار دشواري است . در هر صورت من تلاش کردم آن چيزي را که کارگردان از من خواسته بود در جلوي دوربين بازي کنم .

  

آيا اين مسئله را قبول داريد نقش مرد فروشنده نقشي نبود که شما را به چالش براي ايفاي بهترش وادار کند ؟

بله ، نقشي نبود که نياز داشته باشد که بروم برايش تحقيق کنم و يا منبع خاصي را مطالعه کنم .

  

صحنه هاي دونفره اي که با مهدي هاشمي بازي داشتيد برايتان چه ويژگي هايي داشت ؟

 فوق العاده جذاب و حائز اهميت بود و برايم مايه افتخار بود که با چنين بازيگر توانا و درجه يکي همبازي شوم و معتقدم  مهدي هاشمي به طور حتم جزو نوابغ و بزرگان بازيگري سينماي ايران است و اين فرصت کمتر پيش مي آيد که بتوانم با چنين بازيگر ارزشمندي همبازي بشم.

 جزو نوستالژي هاي سال هاي دورم بود که روزي با مهدي هاشمي چهره به  چهره بازي داشته باشم . بازيگري که بيش از چهار دهه است که در سينما ، تئاتر و تلويزيون ايران به ايفاي نقش هاي ماندگاري پرداخته است و  هميشه رها و راحت جلوي دوربين عين زندگي عادي حضور دارد .

 

 آيا تا به حال نقش فروشنده را بازي کرده بوديد ؟ 

بله ، چهار ، پنج باري نقش فروشنده را بازي کرده بودم ، منتهي نقش فروشنده لوازم خانگي  را تا به حال بازي نکرده بودم .

 

 معمولا فروشنده ها آدم هاي زرنگ و عاقلي هستند ؟ 

بله ، براي اينکه بتوانيد در بازار باقي بمانيد و موفق باشد اين نياز وجود دارد که آدم با هوشي باشيد و روان شناسي برخورد با مشتري را بدانيد . آدم هايي که براي تاثير گذاري حرفشان روي مخاطب تند تند و بدون قطع حرف مي زنند . ظاهر اين آدمها موجه و شيک و پيک است و در کل بايد ويژگي هاي لازم را به دست بياورند وسالها به اصطلاح در کف بازار تجربه کسب کنند.

 

 آيا تلفن همراه رئيس جمهور فيلمي سياسي است؟ 

 اعتقاد ندارم فيلم تلفن همراه رئيس جمهور فيلمي سياسي است . در اين فيلم فقط به نام رئيس جمهور و خط تلفنش اشاره مي شود و شخصيت اصلي با داشتن اين تلفن همراه دچار مسائل متعددي مي شود و در مقطعي تلاش مي کند با شنيدن صحبت هاي مردم به طريقي بتواند مشکلات آنها را حل و فصل کند  و در اين  راه او هم دچار مسائل متعددي مي شود اين مسئله نمي تواند تلفن همراه رئيس جمهور را تبديل به يک فيلم سياسي کند . فيلم سياسي تعاريف خاص خودش را دارد .

  

آيا بيشتر اين سياسي خواندن فيلم براي تبليغات مورد استفاده قرار گفته است ؟ 

نمي دانم ، در اين زمينه در باره سياسي بودن فيلم تبليغ خاصي انجام نشده است.

 

 اما کارگردان فيلم در مصاحبه هايش به طور صريحي عنوان کرده که فيلمش سياسي است و تلاش کرده که خيلي از مسائل را نشان بدهد؟

اين نقطه نظر کارگردان است و بابت آن دليل ها و نشانه هايي که ذکر مي کند بايد از خودش سئوال کنيد.

  

شرايط چگونه است که خيلي از بازيگران سينما و تلويزيون از وضع معيشت خود ناراضي هستند؟

 متاسفانه به لحاظ اقتصادي با شرايط مطلوبي روبه رو نيستيم. خود من در چهار ، پنج کاري که سال قبل بازي کردم هنوز موفق به تسويه حساب و در يافت دستمزد هايم نشده ام و مدير و تهيه کننده با هر بار تماس وعده و وعيد ماه بعد را مي دهند و اين وعده ها مدام تکرار مي شود. مدتها است که رسم است قسط آخر را دوستان تهيه کننده پرداخت نکنند . قسط آخر درست مثل مهريه شده که مي گويند کي داده و کي گرفته.

الان از دور بازيگري شغل جذاب و پر درآمدي به نظر مي رسد ، اما در واقعيت اين گونه نيست و بايد کلي سختي بکشيم  و درمرحله گرفتن دستمزد هم با هزار بدبختي و دردسر روبه رو هستيم . به دليل شرايط اقتصادي تعداد توليدات در سينما و تلويزيون هم به شدت کم شده است و يک جورهايي به نظر مي رسد سينما روبه ورشکستگي مي رود .

حتي به جاي اينکه به دليل تورم موجود دستمزدها افزايش پيدا کند؛ مبلغ دستمزدها نصف شده است و بازيگران فشار اقتصادي زيادي را تحمل مي کنند. در بين بازيگران هم متاسفانه اتحادي وجود ندارد تا در مقابل دستمزد هاي کم مقاوت کنند و به محض اينکه بازيگري پيشنهادي را به لحاظ کم بودن دستمزد رد مي کند ، بلافاصله بازيگر ديگري اين پيشنهاد را قبول مي کند.

الان عرصه و تقاضا با هم همخواني ندارد . خدا را شکر به جز بازيگري مهندس عمران هستم و مي توانم از طريق اين شغل کسب درآمد کنم. دوستان ديگر بازيگر که به جز شغل بازيگري کار ديگري بلد نيستند چگونه مي توانند درآمدي داشته باشند. خيلي از بازيگران را سراغ دارم براي گذران زندگي، ماشين خودشان را فروخته اند . اين مسائل براي سينماي ما يک ضربه هولناک است و بايد مسئولين و مديران فرهنگي براي رفع اين مشکلات، تلاشي جدي انجام دهند.

 

 با پوريا پورسرخ در آقاي الف دوباره همبازي شديد، اين همکاري برايتان چه ويژگي هايي داشت ؟ 

با پوريا پورسرخ تجربه چند همکاري موفقيت آميز داشتم و در اين فيلم هم به صورت حضور افتخاري بازي کردم. پوريا يکي از پارتنرهاي خوب سينمايي ام است و علاقه دارم همکاري ام با او بيشتر شود.

 

يكشنبه 19 خرداد 1392 - 10:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری