شنبه 15 آذر 1399 - 5:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

داود خسروي

 

حال و هواي شيرين زيارت

 

نگاهي به گروه فيلمسازي فيلم تلويزيوني «بيا از گذشته حرف بزنيم»( حميد نعمت‌الله) به مناسبت پخش از شبکه سوم سيما


حميد  نعمت الله  با دستياري مسعود کيميايي فعاليت سينمايي اش را آغاز کرد و با ساخت بوتيک اولين فيلم سينمايي اش را در مقام کارگردان تجربه کرد. او درسال ۱۳۸۲ سيمرغ بلورين بهترين فيلم را در بخش فيلم هاي اول جشنواره فيلم فجر براي فيلم بوتيک به دست آورد. حميد نعمت‌الله برادر سعيد نعمت‌الله، فيلمنامه‌نويس تلويزيون و سينما، و همسر معصومه بيات است.

از ديگر آثار نعمت‌‌الله مي‌توان به فيلم سينمايي بي پولي و فيلم هاي تلويزيوني مکبر (نيمه‌بلند)، اي دوست مرا به خاطر آور و لب دريا اشاره کرد. او همچنين فيلم مستندي به نام ساعت صفر را نيز کارگرداني کرده است.

حميد نعمت ا... درباره ايده ساخت تله فيلم بيا از گذشته حرف بزنيم و کارگرداني آن مي گويد: «در همسايگي ما سه تا حاج خانم هستند که يک بار با هم به يک سفر زيارتي رفتند و برايشان اتفاقاتي افتاد. يعني آدم هايي که در فيلم مي بينيد مابه ازاهاي واقعي دارند. حتي من اسم سه همسايه مان را هم روي سه شخصيت داستان گذاشتم. اين سه حاج خانم تنها زندگي مي کنند، چون همسرانشان فوت کرده اند.

...هر كارگرداني با كارهاي مختلف سعي مي‌كند كه زبان‌هاي متفاوتي را پيدا كند.در بيا از گذشته حرف بزنيم اصلاً داستاني وجود نداشت و من مجبور شدم كه آخر داستان را يك داستانك ببندم. اما همين فيلم مورد توجه خيلي از حاج‌خانوم‌ها قرار گرفت كه همين باعث شد كه من تصميم بگيرم قسمت دوم ان را هم بسازم.»

نعمت ا... درباره کارگرداني فيلمهاي تلويزيوني مي گويد : «به هر حال شغل ما فيلم ساختن است. هميشه دوست داشتم ساخت تله فيلم را تجربه کنم. زمان نود دقيقه اي که تله فيلم در اختيار کارگردان قرار مي دهد، فرصت خوبي است براي قصه گفتن. در حالي که زمان ٤٥ دقيقه اي سريال زمان خوبي نيست. به همين دليل تله فيلم را به سريال ترجيح مي دهم. فکر مي کنم در اين زمان کارهاي جالبي بشود انجام داد. يعني فيلم هايي که نسبت به کارهاي سينمايي سبک تر و نرم تر است و از رسانه فراگيري مثل تلويزيون پخش مي شود.»

نعمت ا... درباره انتخاب بازيگرانش مي گويد: «نقش هاي اصلي فيلم سه خانم مسن اند. ثريا قاسمي نقش يک خانم شوخ و شنگ و شاداب و مهين شهابي کاراکتر جدي تري دارد و طنزش پنهان است. پوراندخت مهيمن هم در نقش خانمي مهربان و صبور ظاهر شد که مثل دو نفر ديگر براي زيارت به مشهد آمده است.»

مازيار رزاقي(صدابردار) مي گويد: «از عنوان بيا از گذشته حرف بزنيم مشخص است که با يک فيلم پرديالوگ سروکار داريم. ضمن اين که صدابرداري در داخل قطار سختي هاي خودش را داشت. برخي مواقع قطار ساکن و در برخي از سکانس ها قطار در حال حرکت بود که باعث شلوغي و سر و صداي خيلي زيادي مي شد. بايد کاري مي کردم که صدا در کل فيلم يک دست به نظر برسد.»

سهراب پور‌ناظري(آهنگساز) درباره همکاري با حميد نعمت‌الله مي گويد: «اصولا حميد نعمت‌الله براي من فردي است كه با او در تعامل و تفاهم قرار مي‌گيرم و به تبع آن همكاري با او براي من لذتبخش است، به همين خاطر همكاري من با نعمت‌الله در تله فيلم بيا از گذشته حرف بزنيم ادامه پيدا كرد كه آن هم تجربه بسيار خوبي بود.»

پورناظري درباره نوع موسيقي استفاده شده در اين تله فيلم مي گويد: «نوع موسيقي اين تله فيلم در واقع ايراني- بومي است. از آنجايي كه لوكيشن اين فيلم در مشهد قرار داشت، تلاش كرده‌ام موسيقي را براساس تم‌هاي موسيقي خراسان و در فضايي تركيبي از موسيقي دستگاهي و موسيقي محلي خراسان بسازم.

البته طبيعي است وقتي يك جغرافياي خاص مطرح مي‌شود، ذهن به سمت استفاده از موسيقي آن ناحيه مي‌رود. تلاش من بر اين بوده كه با استفاده از دوتار و كمانچه و كوارتت زهي ايراني در كنار سازهاي اركسترال به فضايي خاص برسم كه پاسخگوي موسيقي فيلم باشد.»

مرحومه مهين شهابي درباره همکاري با نعمت الله گفت: «شخصيت نعمت‌الله برايم جذاب بود. مي‌دانستم براي كارهايشان جايزه گرفته‌اند. اما از نزديك آشنا نشده بودم. روز اول ديدم برخوردشان عالي است. به ندرت با چنين اخلاقي در سينما برخورد كرده‌ام واقعا كار كردن با كارگردان‌هاي خوش اخلاق و با فرهنگ براي بازيگران جذاب است. يك مثل معروف است كه مي‌گويد:‌ «درس معلم ار بود زمزمه محبتي، جمعه به مكتب آورد طفل گريز پاي را»

شهابي درباره داستان تله فيلم بيا از گذشته حرف بزنيم گفت: «سه تا زن ميانسال هستند كه در سفر مشهد با هم همسفر مي‌شوند. اين‌ها هر كدام يك داستان زندگي دارند. يواش‌يواش در طول سفر با هم مانوس مي‌شوند و هر كس قصه خودش را تعريف مي‌كند. دوست دارم مردم اين كار را ببينند و هر كس مي‌رود سفر بگويد مثل آن سه تا زن برويم تا خيلي خوش بگذرد. فرصتي پيش آمد تا با دوستان قديمي ام يعني خانم ثريا قاسمي و پوراندخت مهيمن همبازي شوم.»

 

عوامل تله فيلم بيا از گذشته حرف بزنيم:

 نويسنده فيلمنامه و کارگردان: حميد نعمت ا...، مدير تصويربرداري: عليرضا رنجبران ، طراح گريم: اعظم بيات، دستيار کارگردان و برنامه ريز: سعيد بيات، تهيه کننده: محمدرضا شفيعي، عکاس: مژده مرادي، صدابردار: مازيار رزاقي، طراح صحنه و لباس: سارا سميعي، مدير توليد: محمد اسکندري

بازيگران: مهين شهابي، ثريا قاسمي، پوراندخت مهيمن، حسين حق پور.

 

يكشنبه 19 خرداد 1392 - 10:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری