چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 16:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

علي الله سليمي

 

کتاب هاي خواندني براي آشنايي با سيره و شخصيت حضرت امام خميني(ره)

 

در اين نوشتار کوتاه، ۱۶ کتاب خواندني جهت آشنايي با جلوه‌هايي از شخصيت حضرت امام‌ خميني ارائه مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي و به نقل از فارس، پايگاه اينترنتي «کتابستان» همزمان با فرارسيدن بيست‌وچهارمين سالگرد ارتحال بنيان‌گذار رهبر کبير انقلاب سالامي، اقدام به معرفي عناوين متعددي درباره ايشان کرده است.

امام خميني براي نسل سوم/ سيدعلي قادري/ پژوهشگاه علوم وفرهنگ اسلامي

 محبوبيت و عظمت شخصيت تاريخي امام خميني، رضوان الله عليه، در عصر حاضر از ايشان چهره‌اي محبوب در سراسر عالم ساخته است. فاصلة نسل جوان از درک معرفتي اين شخصيت بزرگ نويسنده را بر آن داشته است تا به پژوهش دربارة ايشان بپردازد و پس از سال‌ها تلاش در اين زمينه بتواند اثري جاودانه در اين موضوع ارائه کند.

 نويسنده به خوبي توانسته است با بيان گوشه‌هاي از افکار و فعاليت‌هاي سياسي و اجتماعي امام خميني (ره)، از زمان استبداد رضاخان تا پيروزي انقلاب اسلامي ايران و پس از آن، و حوادث مهم حيات مبارکشان شناختي مطلوب از ابعاد سياسي، اجتماعي، اخلاقي و فکري به‌جا‌مانده از ايشان براي نسل سوم ارائه دهد تا اين نسل بتواند به مثابة يک الگو پيرامون شخصيت آن حضرت معرفت پيدا کنند. بيان و توصيف آثار علمي ايشان از ديگر ويژگي‌هاي اين کتاب است.

 

امام خميني وخودآگاهي تاريخي/ اصغر طاهرزاده / نشر لب الميزان

 خودآگاهي آن نوع از آگاهي است که به عمق جان انسان سرايت کرده و سراسر وجودش را فرامي‌گيرد.

 رويکرد متعالي به انقلاب اسلامي ايران که مبتني بر ديدگاه‌هاي رهبر کبير انقلاب، رضوان الله عليه، است خصوصيت متمايز اين اثر مي‌باشد. نويسنده معتقد است که ذات انقلاب اسلامي با تمام تحولات تاريخي غربي تفاوت ماهوي دارد و لذا نمي‌توان با همان الگوي معرفتي به تحليل اين جريان تاريخ‌ساز نشست. بنابراين بررسي جايگاه تاريخي انقلاب اسلامي و نقش آن در حال و آيندة جهان با عينک غربي، جز دوري از حقيقت آن، ثمري در پي نخواهد داشت. بنابراين بهترين نوع نگاه مبتني بر هندسة معرفتي امام خميني، رحمت الله، است که نويسنده در اين کتاب سعي در تببين آن دارد.

 

پابه پاي آفتاب/ اميررضا ستوده/ نشر پنجره

 زندگي شخصي امام خميني‌، قدس سرّه الشريف، به‌ عنوان‌ بزرگ‌ترين‌ شخصيت معاصر، مي‌بايست در تمام ابعادش مورد پژوهش قرار گيرد تا بتوان آن گونه که بايد از سيرة عملي ايشان الگو گرفت.

 مجموعة 6جلدي پابه‌پاي آفتاب توانسته است با جمع‌آوري خاطراتي ناب از نزديکان امام (ره) اثري بسيار مفيد در اين عرصه بر جاي گذارد. اهل بيت و بستگان، اعضاي دفتر ايشان در قم، نجف، پاريس و تهران، گروه پزشکي و معالج، و همچنين ياران، شاگردان و دوستان ايشان از جمله افرادي‌اند که با ايشان ارتباط نزديک داشته‌اند و توانسته‌اند لحظات زيبا و شنيده‌نشده‌اي را دربارة ايشان بيان کنند که از تنوع و تازگي بسيار جذابي برخوردار هستند. تنوع افرادي که خاطرات خويش را بيان مي‌کنند يکي ديگر از خصوصيات اين کتاب است.

حديث بيداري/ حميد انصاري/ نشرعروج

 اين مهم است که سير زندگانيِ شخصيت تاريخ‌ساز بزرگي چون حضرت امام خميني، رضوان الله عليه، چگونه طي شده است که در نهايت ايشان به يک رهبر بزرگ جهاني تبديل شده‌اند و توانسته‌اند موجب بيداري بشريت در عصر نو گردند.

 حديث بيداري مروري است بر مهم‌ترين وقايع زندگاني حيات با برکت ايشان. جريان قيام و مبارزات ايشان و رهبري ايشان در دوران انقلاب اسلامي بخش‌هايي از زندگي ايشان است که کتاب حاضر به آن‌ها پرداخته است. از تولد تا استقرار در قم، تبعيد به ترکيه، تبعيد به عراق، مهم‌ترين رويداد‌هاي سياسي از 15 خرداد تا پيروزي انقلاب، سفر امام خميني (ره) به پاريس، بازگشت به ايران و... از عناوين اين کتاب هستند.

 

حکايت‌هاي تلخ وشيرين/ قدر ولايت

 بسياري از خاطراتي که از رفتارها و سيرة عملي امام خميني، رضوان الله عليه، طي سال‌ها در رسانه‌هاي گوناگون به بهانه‌هاي متفاوت منتشر مي‌شده‌اند و پراکنده بوده‌اند توسط نويسندة اين اثر جمع‌آوري شده و در سه جلد به چاپ رسيده است. چند صد نکتة ناب از سيرة رهبر کبير انقلاب (ره) مربوط به مبارزات ايشان با نظام شاهنشاهي در اين مجموعه گردآوري شده است. همچنين تصاوير اين کتاب بر جذابيت آن مي‌افزايد.

 

در سايه آفتاب/ محمدحسين رحيميان/ نشر شاهد

 اين صحيفه گفته‌هاي مردي است که 25 سال از عمر خود را در پرتو حضور بزرگ‌مرد تاريخ اسلام، حضرت امام خميني، رحمت الله عليه، باليده و دريغش آمده است که مشاهدات خود را چون جرعه‌اي زلال در کام مشتاقان علم و اخلاق و عرفان نريزد. نويسندة فاضل اين اثر از نزديکان دوران آغازين مبارزه و همچنين ايام تدريس امام خميني، رضوان الله عليه، در نجف است که تا پس از پيروزي انقلاب اسلامي نيز با ايشان همراه بوده است. اين همراهي به‌خودي‌خود مجموعه‌اي گران‌بهاست. لذا ايشان خاطرات و مشاهدات خود را از زندگاني، ويژگي‌هاي شخصيتي و سجاياي اخلاقي آن حضرت به نگارش درآورده است.

روزشمار زندگي امام خميني/ علي اکبر رنجبر کرماني/ مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني

 اين کتاب به حکايت‌هايي دربارة زندگي روزانة حضرت امام خميني، رضوان الله عليه، مي‌پردازد و همچنين سير کلي حيات پربرکت ايشان را به چهار دوره تقسيم مي‌کند: دورة اول که ايشان فردي عادي بودند و حوادث زندگي‌شان هم عادي و شبيه به زندگي ميليون‌ها انسان ديگر بوده است، اما توانسته‌اند مدارج علمي و اخلاق عملي را طي کنند و به چهره‌اي شاخص تبديل شوند. دورة دوم که دورة آغاز مبارزات امام خميني (ره) عليه استبداد و استعمار است. اين دوره سال‌هاي 1340 تا مهاجرت به پاريس را شامل مي‌شود. ايشان در دورة سوم مقيم پاريس هستند و رهبري بلامنازع انقلاب اسلامي را در دست دارند. دورة چهارم از 22 بهمن ماه 1357 تا رحلت ايشان ادامه مي‌يابد که دوران 10سالۀ رهبري جمهوري اسلامي را شامل مي‌شود.

 

سه ديدار با مردي که از فراسوي باور ما مي‌آمد/ نادر ابراهيمي/ سوره مهر

 استفاده از قالب داستاني براي تبيين و انتقال بسياري از حقايق تاريخي شيوه‌اي بسيار مطلوب و در عين حال کمتر توجه‌شده در اين زمينه است. اهميت کار نويسندة مرحوم اينجا مشخص مي‌شود که توانسته است از دوران کودکي آن بزرگ‌مرد تاريخ، حضرت امام خميني، قدس سرّه الشريف، به همراه تمام مشکلات و شيريني‌هاي آن دوران و سپس جريانات آشنايي با خانوادة همسر و ازدواج را با بيان داستاني شيوا و دلنشين به تصوير بکشد. نويسنده در ديدار دوم (جلد دوم اين مجموعه) موضوعات مهم و جذابِ کمتر شنيده‌شده از حيات پربرکت ايشان را به تصوير کشيده است. يکي از نکات قابل توجه دربارة اين مجموعه اين است که جلد سوم آن دچار سرنوشت نامعلومي شده است و آنان که اين دو جلد را مطالعه کرده‌اند در حسرت جلد سوم آن مانده‌اند.

 

عصر امام خميني/ احمدرضا حاجتي/ مؤسسة ‌بوستان‌ کتاب ‌قم

 تحولات مهم جامعة بشري پس از عهد رنسانس و رشد سريع تفکرات الحادي و گرايش برخي کشورهاي جهان به نظام فکري‌ـ‌سياسي مارکسيستي بسياري از صاحب‌نظران را به اين باور رساند که انزوا و اضمحلال کامل سرنوشت حتمي اديان الهي است.

 با پيروزي انقلاب اسلامي ايران پيام‌هاي الهي و معنوي امام خميني (ره) در سراسر جهان طنين افکند. ايشان با تأسي به آموزه‌هاي اسلام ناب بسياري از مناسبات اجتماعي، سياسي، اقتصادي و فرهنگي جهان معاصر را عميقاً متحول ساخت، نظام‌هاي مادي و الحادي را به چالش کشاند، الگوي تازه‌اي به جهانيان معرفي کرد و عصر جديدي را آغاز نمود؛ عصري که ولي امر مسلمين جهان آن را «عصر امام خميني (ره)» ناميد.

 اين کتاب دربارة «حال» سخن مي‌گويد که اين انقلاب بزرگ تاريخي چگونه توانست «حال» را تسخير کند و مسلماً براي اين مهم بايد قبلاً ماهيت و چيستي اين انقلاب و رهبر آن نيز روشن شده باشد که در اين کتاب مفصلاً به آن پرداخته شده است.

 

الگوي رهبري امام خميني/ عباس شفيعي/ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

 رهبري الهي و معنوي امام خميني(ره) در عصر حاضر پديده اي منحصر به فرد است که نظريه پردازان جهان معاصر را مسحور و متعجب ساخته است. تدوين و بررسي الگوي رهبري آن مرد فرزانه مي تواند سرمشقي نيکو براي رهبران و مديران اسلامي در سطح کلان و خرد باشد. اين الگو با مدل حاکميت و مديريت رسول خدا(ص) بر قلوب در صدر اسلام، قرابت و شباهت بسياري دارد و از اين جهت مي تواند مدلي کارساز براي دولتمردان و رهبران کشورهاي اسلامي باشد.

 الگوي مديريت بر قلوب به عنوان الگوي رهبري امام راحل شناخته شده که داراي عناصري همچون «انگيزه الهي»، « تکليف مداري» و « مردم داري» است.

 

کلمات قصار: پندها و حکمت‌ها/ امام خميني(ره)/ موسسه تنظيم ونشر آثار امام خميني(ره)             

 کتاب «کلمات قصار: پندها و حکمت‌ها» شامل بيانات امام خميني(ره) در موضوعات مختلف سياسي، اجتماعي، تربيتي و اعتقادي مي‌باشد.

 کتاب «کلمات قصار: پندها و حکمت‌ها» که تاکنون به بيش از 15 زبان زنده دنيا ترجمه شده، شامل فرازهاي منتخب و برگرفته از متن بيانات، پيام‌ها و تاليفات امام خميني(ره) در موضوعات مختلف اعتقادي، تربيتي، سياسي، اجتماعي و... است.

 جالب توجه اينکه به تازگي ترجمه اين کتاب به زبان کروات توسط دکتر «سعاد کانسو» صورت گرفته و به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در زاگرب (پايتخت کرواسي) با مشارکت موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) منتشر شده است.

 

جهاد اکبر يا مبارزه با نفس/ امام خميني(ره)/ موسسه تنظيم ونشر آثار امام خميني(ره)

 حزب الله باشيد؛ از زرق و برق زندگي و جلوه هاي ساختگي آن بپرهيزيد. جز به خالق يکتا به احدي توجه نداشته باشيد.

 توجه به غير خدا انسان را به حجابهاي ظلماني و نوراني محجوب مي نمايد. با حب نفس و حب جاه و کبر و غرور نمي توان مقاومت کرد.

 اين مطالب ،‌ هشدارهاي دردمندانه و رهنمودهاي اخلاقي امام خميني (‌ره) در آستانه ماه مبارک رمضان در خطاب به حوزه‌هاي علميه است. ابتداي اين کتاب با سفارش به طلاب حوزه‌هاي علميه آغاز مي‌شود و در ادامه به اهميت تهذيب و تزکيه نفس مي‌پردازد . در قسمتهايي از کتاب جهاد اکبر يا مبارزه با نفس ، ‌امام خميني ( ره) به روحانيون هشدار مي‌دهند که فريب تبليغات سوء و سم‌پاشي‌هاي برخي از افراد را که معتقدند پند و موعظه روحانيون با کار علمي مغايرت دارد نخورند. در بخشي ديگر از کتاب به نکاتي از مناجات شعبانيه اشاره شده است. در پايان نيز‌ فرازهايي از سخنان امام خميني (ره) به صورت کلمات قصار آورده شده است.

 

مدح خورشيد/ مرکز نشر انقلاب اسلامي

 در بخشي از اين کتاب و در خاطره‌اي با عنوان «اعتقاد به پيروزي خون بر شمشير» که بر گرفته از سخنراني معظم له در حزب جمهوري اسلامي به تاريخ بهار 1358 آمده است:

امام شيوه‌هايي که ايشان در طول اين مدّتِ مبارزه به کار زدند ابتکاري بود و ابتکاراتي بود که ديگراني که ناظر بودند همه رد مي‌کردند، حتّي دوستان ايشان، حتّي دوستان ايشان! شما ببينيد در ظرف اين يک سالِ اخير چه شيوه‌هايي را ايشان به کار زدند و به کار بردند! همه‌اش مبتکرانه و همه مثل تيرهايي که درست به هدف مي‌خورد؛ يک دانه‌اش خطا نکرد؛ يک دانه‌اش اشتباه از آب در نيامد؛ در حالي که اغلب خدشه مي‌کردند، تخطئه مي‌کردند.

  آن روزي که اعلاميه‌ي خون بر شمشير پيروز {است}، آمد، دوستانِ نزديک ايشان در تهران، در قم دچار ترديد شدند که آيا اين مصلحت است؟ اين جايز است؟ اين اعلاميه خوب بود؟ درست است؟ قرص، مثل کوه ايستاد و ديديد که خون بر شمشير پيروز شد. آن روزي که ايشان رفتند به فرانسه، براي همه شگفت‌آور بود و هيچ کس به ذهنش نمي‌آمد. آن روزي که ايشان تصميم گرفتند برگردند ايران، همه دچار دلهره شدند... و نديدم کسي را که غير از اين قضاوت داشته باشد. با هر کس برخورد کرديم ديديم همينجور است.

 خب تمام اين تاکتيک‌ها، تمام اين شيوه‌هاي گوناگوني که اين ضرباتي که در مواقع حسّاس اين مرد بزرگ، اين رهبر بزرگ وارد آورده، تمام ضربات بجايي بوده و اين را سرنوشت مبارزه و گذشت کار و گردش کار به ما ثابت کرد.»

 

خميني نامه محمدتقي بهلول/ احمد مقيمي/ نشر آرما

برخي افراد جاهل و منافق که مي خواستند بين من و اما دشمني بيفکنند، حرف مرا تحريف نمودند و شايع کردند، که بهلول مي گويد؛ انقلاب حق من بود و من بايستي انقلاب را رهبري مي کردم  نه امام خميني! بنده ارادت خود را نسبت به امام و انقلاب در منظوه اي تنظيم نمودم و آن را «خميني نامه» نام گذاشتم تا همه از محبت و علاقه ي من به امام و انقلاب آگاه شوند... من سرباز و فدايي امام خميني هستم.

 

مهربان‌تر از نسيم/ محمدرضا بايرامي/ نشر ذکر


کتاب «مهربان‌تر از نسيم» 99 قصه از زندگي امام‌خميني(ره) است که با هدف آشنايي کودکان و نوجوانان با زندگي ايشان منتشر شد. گروه نويسندگان انتشارات ذکر تلاش کردند با استفاده از ادبياتي قوي و حرفه‌اي، نسل جوان را با زندگي رهبر انقلاب آشنا کنند.

 

سيري در ساحل/ محمدتقي مصباح يزدي/ موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)

 اين کتاب بيان و شرح بينش و منش حضرت امام خميني(ره) از نگاه حضرت آيت‌الله مصباح يزدي است. حضرت استاد در اين نوشتار، ابتدا ضمن بررسي ابعاد شخصيتي امام در چهار بعد علمي، عرفاني ـ اخلاقي، سياسي ـ اجتماعي، و نيز بعد مديريت و رهبري؛ ابتکارات آن رهبر بزرگ و مرجع عاليقدر را در مباحث فقه، اصول، فلسفه و عرفان بر مي‌شمارد و با اشاره به ويژگي عبوديت به‌عنوان جوهره شخصيت وجودي آن عزيز، از پيوند او با کانون بي‌نهايت عظمت و سرچشمه نور سخن مي‌راند.

 اين سير ژرف‌نگرانه در ويژگي‌هاي والاي حضرت امام، آراي تربيتي ايشان را تحليل و برتري آراي تربيتي امام بر نظر بسياري ديگر از مصلحان و مربيان جهان را بيان مي‌کند. نقش آن اسلام‌شناس گران‌قدر در احياي ابعاد فراموش شده اسلام به‌ويژه مسايل تربيتي، و بيان علت فراموش‌شدن آن‌ها بخش ديگري از اين مطالعه را تشکيل مي‌دهد. امام و جلوه‌بخش مذهب جعفري، امام و کشف هويت متدينان و ... از جمله مباحث اين فصل از نوشتار مزبور است.

 در بُعدي ديگر، استراتژي و راهبرد حضرت امام در دفاع از ارزش‌ها بيان مي‌شود و ضمن معرفي راهبرد قرآني به‌عنوان راهبرد امام امت، به چند نمونه از برخوردهاي آن حضرت در دفاع از ارزش‌ها اشاره مي‌شود. در انتها، اهداف و آرمان‌هاي بنيان‌گذار جمهوري اسلامي ايران که همانا اهداف و آرمان‌هاي اسلام ناب است، شرح و توضيح داده شده، تشکيل حکومت اسلامي، حمايت از محرومان، حفظ وحدت ميان اقشار جامعه و ايجاد همبستگي و اتحاد ميان مسلمانان و مبارزه با طاغوت از جمله اين اهداف بر شمرده شده‌اند.

 

شنبه 18 خرداد 1392 - 11:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری