پنجشنبه 14 اسفند 1399 - 9:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان كردستان

 

انتخابات يازدهم، آزمون ولايتمداري

 

انتخابات يازدهم رياست جمهوري از زواياي مختلف داراي اهميت و حساسيت مضاعفي است که آن را بسيار مهم و سرنوشت ساز کرده است، اهميت اين دوره از انتخابات به اندازه‌اي است که مقام معظم رهبري آن را مصداق و جلوه حماسه سياسي و امري حيثيتي براي نظام اسلامي قلمداد فرموده‌اند.

بديهي است براي تحقق اين حماسه جهادي و حرکت جهشي نياز به عزمي جدي، همگاني و مسئولانه است که هم مسئولان، هم مردم و هم نامزدها بايد به آن مبادرت کنند.

 

الف) وظيفه مسئولان اجرايي:

مسئولان بايد به اين نکته واقف باشند که مسئوليت و حاکميت امانتي است که مردم براي دوره مشخصي به آنان سپرده‌اند و اکنون وقت آن است اين امانت، صادقانه و خالصانه به فرد ديگر و تيم ديگري سپرده شود. آنان بايد با بسترسازي مناسب، تجميع ظرفيت‌ها و قابليت‌ها و همسو شدن با آرمان‌ها و منويات مقام معظم  رهبري(مدظله‌العالي) و براساس قانون اساسي، انتخاباتي پرشور، سالم و در شان نظام اسلامي را مديريت کنند.

بديهي است هرگونه بغض و بهانه تراشي، اعمال سليقه، دخالت دادن گرايشات باندي و جرياني، استفاده از بيت‌المال به نفع جريان حاکم و يا جريان موردنظر، استفاده ابزاري و سوء‌استفاده  از امکانات، برنامه‌ها و ظرفيت‌ها و مقبوليت‌ها در راستاي تخريب ديگران  حاشيه‌سازي و سياه‌نمايي، ايجاد فضاي ياس و نا اميدي در جامعه و مواردي از اين قبيل با اصل امانتداري و مسئوليت در نظام اسلامي منافات دارد.

هيچ مسئولي حق ندارد به خاطر منافع شخصي و يا منافع سياسي، حزبي و باندي از خط ولايت و قانون اساسي عبور کرده و سپس آن را با روش‌هاي عوام  فريبانه و منحرفانه توجيه کند.

ما از قرآن آموخته‌ايم هر فردي از ولي امر خويش جلوتر و يا عقب‌تر بيفتد هلاک مي‌شود و هر کس مشمول اين نهي قرآني گردد شايستگي تصدي مسئوليت در نظام اسلامي را ندارد.

بنابراين مسئولان نظام به‌ويژه مسئولان قوه اجرايي بايد به اين نکته مهم توجه کنند مبادا تفکرات الحادي و انحرافي، غرور و لج‌بازي و دلبستگي به قدرت هرچند در پوشش خدمت به مردم  آنان را به پرتگاه مقابله با ولايت و قانون اسلامي بکشاند که در اين صورت مردم ثابت کرده‌اند با هيچ کس عقد اخوت نبسته‌اند و هر فرد و جرياني قدمي هرچند کوچک از خط امام و رهبري و قانون سياسي فاصله بگيرد مطرود ملت خواهد شد و اگر کسي اين را باور ندارد نگاهي به گذشته انقلاب و سال‌هاي پيشين بنمايد تا سرگذشت امثال بني‌صدر براي او عبرتي شود.

 

ب) وظيفه مردم

مردم آگاه و نجيب ايران اسلامي همواره با بصيرتي ژرف و اعتقادي راسخ نسبت به نظام و ولايت، اوج وفاداري خود را نشان داده و با از خودگذشتگي و بزرگواري از کنار برخي کوتاهي‌ها و قصور مسئولان گذشته و آن را نه به حساب نظام و ولايت که به حساب بي‌کفايتي افراد مي‌نويسند.

اما با توجه به حسياسيت اين دوره از انتخابات و ضرورت نگاه بصيرانه، عميق‌تر و تحليل ژرف‌تر به موضوع موارد زير به عنوان تذکر يادآوري مي‌شود.

1 – در انتخابات به جوسازي‌ها و شعارها اتکاء نشود بلکه به عملکردها و شاخص‌هاي اساسي توجه شود. مقام معظم رهبري از ابتداي سال‌جاري توجه همگان را به انتخابات و جايگاه و حساسيت آن معطوف کرده و با تبيين شاخصه‌هاي رئيس جمهور مطلوب راهي روشن فرا راه همگان نمايان ساخته است. مناسب است مردم فهيم به‌ويژه نخبگان و جوانان با تامل کافي در بيانات رهبري و تطبيق مصداق‌ها با شاخص‌ها و انتخاب اصلح با راي حداکثري، حماسه سياسي 92رابه تضمين اساسي و ريشه‌اي براي اسلاميت، جمهوريت و سلامت نظام اسلامي  تبديل کرده و براي هميشه اميد بدخواهان خارجي و منحرفان داخلي را به ياس مبدل سازند.

2 – آنچه در اين دوره مهم است حضور پرصلابت و حداکثري براي تحقق حماسه سياسي در صحنه انتخابات است .لذا لازم است همه مردم نسبت به اصل حضور در انتخابات احساس وظيفه و تکليف کرده و انتخابات 92 را به خاطر‌ه‌اي خوشايند و اميدزا براي دوستان و ناگوار و تلخ براي دشمنان تبديل کنند.

3 – واضح است رئيس جمهور کشور اسلامي ايران که برگرفته از هويتي ديني و فرهنگي و نظام ولايتي است بايد از گذشته اي قابل دفاع ، کاملا روشن و شفاف، کارآمدي کاملا محرز و مستند و قابل عرضه، ولايتمداري بي‌چون و چرا، ايماني ناب و خالص و نه التقاطي برخوردار باشد.

بديهي است فردي که گذشته‌اش مبهم بوده و يا قابل دفاع نيست و هيچ ردپايي از وي در دوران مبارزات و پيروزي انقلاب اسلامي، عرصه دفاع مقدس و صحنه‌هاي دفاع از آرمان‌هاي انقلاب اسلامي در طول سه دهه گذشته به چشم نمي‌خورد شايستگي سکانداري کشتي انقلاب در درياي متلاطم و طوفان‌هاي مهيب امروزرا ندارد.

4 – پس از گذشت بيش از سه دهه از پيروزي انقلاب‌هاي ديگر زمان آزمون و خطا سپري شده است. افرادي که کارآمدي آنان حتي در سطح يک اداره و وزارتخانه زيرسوال است و از کم‌ترين تدبير و حکمت در اداره امور نيز بي‌بهره‌اند چگونه مدعي مديريت کلان کشور مي‌شوند؟

5 -  مقام معظم رهبري پايبندي به انقلاب و ارزش‌ها را از جمله شاخص‌هاي رئيس جمهور مطلوب برشمردند، مردم بايد با حساسيت و وسواس اين شاخص را در خصوص تک تک کانديداها و گذشته و رويکرد فعلي آنها مورد دقت قرار دهند. آيا فرد ويا جرياني که براي رسيدن به قدرت، ارزش‌هاي اخلاقي و آرمان‌هاي انقلابي را به مسلخ برده و براي خوشايند ديگران، جلب آرا و تحسين بيگانگان، به راحتي مباني اخلاقي و اصول انقلابي را زيرپا مي‌گذارند مستحق جلوس و در کرسي رياست جمهوري اسلامي ايران هستند؟

6 – رهبر فرزانه انقلاب بارها مسئولان را از کشاندن اختلافات به سطح جامعه و سياه‌نمايي نسبت به نظام و دستاوردهاي آن و حاشيه‌سازي بر حذر داشته‌اند. اما متاسفانه افرادي هستند که به‌ويژه در اين روزها به تريبون دشمن تبديل شده و ارکان نظام و قانون اساسي را رسما به چالش کشيده و با ايجاد ترديد و بد بيني نسبت به  باورها و ارزش هاوسخنان نسنجيده علنا جامعه را دچار تشويق و نگراني کرده و به تذاکرات ناصحانه رهبري بي‌اعتنايي مي‌کنند. بدون ترديد مردم به خوبي چهره واقعي اين افراد و جريان منتسب به آنان را شناخته و وصيت امام راحل را هنوز به خاطر دارند که نگذاريد که انقلاب به دست نا اهلان و نامحرمان سپرده شود.

7 -  امام راحل(ره) و مقام معظم رهبري(مدظله‌العالي) همواره پايبندي به قانون را از جمله ضروريات دانسته و به آن توجه کرده‌اند اما امروز کارنامه برخي افراد جريانات منتسب به آنان مملو از قانون‌شکني و بي‌اعتنايي به قانون اساسي است، آنان نگاه و نظر ناقص والبته قابل نقد خود را حاکم بر همه چيز و همه کس مي‌دانند و درسر سوداي ديگري دارند.

حضور مستحکم و حماسي مردم در پاسداري از نظام و قانون اساسي مورد عنايت امام و رهبري به آنان گوشزد خواهد کرد که کساني‌که ناقض قانون هستندودر قانون شکني و قانون گريزي گوي سبقت را از همه ربوده اند صلاحيت تصدي کرسي رياست جمهوري که سوگند او مبتني بر حراست از قانون اساسي است را ندارند.

8 – نخبگان و انديشمندان زيرساخت‌هاي انساني، فکري و علمي هر جامعه و کليد پيشرفت و تعالي هر کشور به شمار مي‌آيند. بي‌اعتنايي به نخبگان و انديشمندان و اتکاء به عوام فريبي و تصميمات سليقه‌اي و غيرکارشناسي فاجعه‌اي است که اگر براي مقابله با آن تصميمي اتخاذ نگردد، خسارات جبران ناپذيري بر پيکره نظام و کشور وارد خواهد شد.

تاکيد رهبر فرزانه انقلاب به برخورداري رئيس جمهور مطلوب از تدبير، حکمت، هندسي صحيح، پرهيز از روزمرگي و عدم اتکاء به نظرات غيرکارشناسي، ناظر به ضرورت توجه به اين شاخص‌ها در انتخاب رئيس جمهور آينده است.

9 – ولايتمداري و اطاعت از رهبري امر جديدي نيست که امروز برخي آن را در شعارهاي انتخاباتي گنجانده‌اند ولايتمداري امري است که بايد عملا به ان تن داد و جاوه هاي ان در رفتار گفتار و تصميمات ديده شود. مدعيان ولايتمداري کارنامه تعهد و تمحض خويش به امر ولايت را در دوران انقلاب دوران امام، عصر زعامت رهبري و عرصه‌هاي مختلف سياسي و فرهنگي، اجتماعي و علمي و .... به مردم ارائه کنند.

بديهي است بزرگترين مصداق ولايتمداري امروز کنار کشيدن افرادي است که خود بهتر از ديگران مي‌دانند شاخص‌هاي مدنظر رهبري براي رياست جمهوري را ندارند اما همچنان بر حضور خود به عنوان کانيداي رياست جمهوري وبه بهانه احساس تکليف و به بهاي انشقاق بدنه اصول گرايي  اصرار مي‌ورزند.

10 – اعتقاد و ايمان به اسلام ناب و مباني راستين انقلاب اسلامي و رکن رکين ولايت فقيه نيز امري قابل سنجش و لمس است. فرد و يا افرادي به روشني سخنان التقاطي، افکار انحرافي و بدعت‌هاي عقيدتي و فکري را در نوشته‌ها و سخنراني‌هاي خود مطرح کرده و از اصول بديهي اعتقادي و انقلابي عبور مي‌کنند اما با اين حال خود را اصول‌گراتر از همه مي‌دانند.

 

ج ) وظيفه نامزدهاي رياست جمهوري

نگاه اسلام به مسئوليت نگاه امانتدارانه است و شخصي مي‌تواند امانتدار باشد که از عدالت نسبي برخوردار بوده و به اصول اخلاقي و اسلامي پايبندي عملي داشته باشد. دروغ، تهمت، وعده‌هاي بدون پشتوانه، فريب و نيرنگ و تشويش اذهان از گناهان بزرگ و نابخشودني و خطاهاي غيرقابل اغماض به حساب مي‌آيد.

 پرواضح است نامزدي که براي به دست آوردن مقام و پست به هر روش و راهي هرچند غيرمشروع  متوسل مي‌شود اصولا صلاحيت تصدي اين مسئوليت را ندارد و ورود وي به عرصه انتخابات در نظام اسلامي که عرصه امانتداري صالحانه و صادقانه است خالي از اشکال شرعي و البته حقوقي و قانوني نيست. متاسفانه برخي افراد بدون توجه به هويت ارزشي و پشتوانه معنوي نظام اسلامي انتخابات رابا رقابت‌هاي مادي و جنگ قدرت اشتباه گرفته و با توسل به حربه‌هاي تطميع و تهديد و ابزارهاي غيرارزشي فضا را به دست گرفته و  به جاي اثبات شايستگي خويش تمام تلاش خود را براي تخريب ديگران و حذف آنان از صحنه بکار مي‌گيرند که اينگونه ادبيات و رفتار، هيچ سنخيتي با اصول انقلاب و آرمان‌هاي امام و رهبري ندارد.

خلاصه اينکه راه روشن است و شاخص‌ها کاملا شفاف و مقام معظم رهبري نيز حجت را به همه تمام کرده‌اند اينک ماييم و شما و انتخابات در پيش‌رو.

 

حجت الاسلام مسعود صفي‌ياري مديرکل تبليغات اسلامي کردستان 

 

شنبه 18 خرداد 1392 - 8:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری