شنبه 21 تير 1399 - 13:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

گزارشي از آيين تجليل از برگزيدگان طرح حفاظ قرآن کريم

 

آيين تجليل از برگزيدگان طرح تريت حفاظ قرآن كريم سازمان اوقاف و امور خيريه با حضور سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سالن اجلاس سران كشورهاي اسلامي برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم كه پس از پايان يافتن رقابت‌هاي روز دوم مسابقات بين‌المللي قرآن جمهوري اسلامي ايران برگزارشد، حجت‌الاسلام والمسلمين شرفخاني، معاون فرهنگي سازمان اوقاف و امور خيريه به بيان توضيحاتي در مورد طرح تربيت حفاظ قرآن سازمان اوقاف پرداخت و گفت: در طليعه ماه مبارك رمضان سال 1390 و در ديدار جامعه قرآني با مقام معظم رهبري، ايشان تدابير و مطالباتي را در مورد تربيت حفاظ قرآن مطرح كردند.

وي در ادامه افزود: بر اساس اين دستور معظم‌له سازمان اوقاف و امور خيريه خود را مؤظف دانست كه لبيك گوي اين دستور مقام معظم رهبري شود و فعاليت‌هاي خود را در اين زمينه آغاز كرد كه يكي از آنها طرح تربيت حفاظ قرآني در بيش از 2800 پايگاه كه شامل مساجد و بقاع متبركه بود، را شروع كرد.

حجت‌الاسلام شرفخاني در ادامه تصريح كرد: استقبال از اين طرح بالغ بر 238 هزار نفر بود كه اين تعداد افراد به صورت حضوري در كلاس‌هاي مربوط به آموزش حفظ قرآن حضور يافتند، براي معرفي برگزيدگان اين طرح دو آزمون شفاهي و كتبي در اسفند‌ماه سال گذشته و ارديبهشت‌ماه سال جاري برگزار كرديم.

 معاون فرهنگي سازمان اوقاف و امور خيريه اظهار كرد: نتيجه اين بود كه در اين طرح نزديك به 67 هزار نفر موفق به حفظ يك جزء، 76 هزار نفر موفق به حفظ دو جزء و نزديك به 93 هزار نفر نيز موفق به حفظ سه جزء قرآن كريم شدند.

 وي در بخش پاياني سخنان خود از اضافه شدن بخش حفظ موضوعي قرآن كريم به طرح تربيت حفاظ قرآن كريم در سال آينده خبر داد و گفت: مقرر شده است تا در سال آينده به طرح تربيت حفاظ قرآن سازمان اوقاف و امور خيريه حفظ موضوعي قرآن كريم با بيش از 300 موضوع اخلاقي، اجتماعي و ... اضافه شود.

 در ادامه اين مراسم از كتابچه حفظ موضوعي قرآن كه براي حفظ موضوعي قرآن كريم تهيه شده است با حضور وزير فرهنگ و اراشاد اسلامي، نماينده ولي فقيه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه و معاون فرهنگي اين سازمان رونمايي شد.

 بخش ديگري از اين مراسم تجليل از برگزيدگان اولين مرحله طرح تربيت حفاظ قرآن كريم سازمان اوقاف و امور خيريه بود، در اين بخش از 14 نفر از برگزيدگان تجليل شد.

 در ادامه اين مراسم نيز سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي سخناني ايراد كرد، وي در ابتداي سخنان خود در اين مراسم به گراميداشت مناسبت‌هاي خردادماه اشاره كرد و قيام پانزده خرداد را مبدأ نهضت اسلامي معرفي كرد.

 حسيني در ادامه به بيان برخي از ويژگي‌هاي امام خميني(ره) و مقايسه آن با آيات قرآن كريم پرداخت و در ادامه افزود: پرداختن به ويژگي‌هاي معمار بزرگ انقلاب در جمع متسابقان رقابت‌هاي بين‌المللي قرآن فرصت مناسبي خواهد بود تا اين نخبگان قرآني با ويژگي‌هاي اين معمار بزرگ انقلاب آشنا شوند.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه تصريح كرد: با انسي كه امام خميني(ره) با قرآن داشتند، توانستند تحول عظيمي در جامعه ايران به وجود بياورند و اگر امروز نظام اسلامي استوار است به بركت آموزه‌هاي قرآني است كه امام سرلوحه فعاليت‌هاي خودشان قرار داده بودند.

 وي با اشاره به اين كه امام(ره) تا واپسين روزهاي عمرشان از قرآن جدا نمي‌شدند، اظهار كرد: امام(ره) مصداق بارز بسياري از آيات قرآن كريم بودند و تأثير قرآن براي كساني كه ايمان واقعي دارند، خواهد بود. حضرت علي(ع) در خطبه متقين به اين امر به خوبي اشاره كرده است و كسي كه چنين نگرشي داشته باشد، تنها ياد خدا است كه مي‌تواند او را متحول كند.

 حسيني با تأكيد بر اين كه امام(ره) در زندگي خود تنها به خواندن آيات بسنده نمي‌كردند، گفت: امام خميني(ره) آيات الهي را در زندگي خود متجلي كرده بود و شخصيتي مثل پيامبر اكرم(ص) كه در قرآن به عنوان اسوه حسنه معرفي شده‌اند، الگوي ايشان بود.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به زماني كه امام(ره) از پاريس به ميهن اسلامي باز مي‌گشتند، اشاره و خاطرنشان كرد: در آن زمان بسياري در هواپيما نگران روي دادن اتفاقي بودند، اما امام(ره) آرام و با اطمينان خاصي مشغول عبادت بودند كه اين امر نشان دهنده ايمان قوي و راسخ ايشان بود.

 وي در پايان گفت: زماني كه امام(ره) رحلت كردند در وصيت نامه خودشان توصيه‌هايي فرمودند كه وظيفه ما نصب‌العين قرار دادن اين توصيه‌ها است و مهم‌ترين آن هم تبعيت از ولايت فقيه است.

در پايان اين مراسم محمود يحيي الشرقاوي، قاري برجسته مصري به تلاوت آياتي از كلام‌الله مجيد پرداخت.

 

شنبه 18 خرداد 1392 - 8:28


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر