يكشنبه 18 خرداد 1399 - 14:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

اختتاميه بييست و چهارمين جايزه كتاب فصل برگزار شد

 

آيين اختتاميه بييست و چهارمين جايزه كتاب فصل عصر يكشنبه با حضور علي اسماعيلي سرپرست معاونت فرهنگي ارشاد و جمعي از مديران فرهنگي و اصحاب قلم و انديشه در سراي اهل قلم برگزار شد.

علي اسماعيلي، سرپرست معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم اظهار کرد: پيشرفت تعالي و توسعه هر کشوري مبتني بر علم، دانش و آگاهي است. مهم‌ترين عنصر رشد، توسعه پايدار و توسعه اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و سياسي هر کشوري توليد علم و فناوري است.

وي عنوان کرد: رسيدن به قله دانش مستلزم برنامه‌ريزي هدفمند، کلان و توجه به امر پژوهش در کنار آموزش است.

سرپرست معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به فرمايش مقام معظم رهبري مبني بر اين‌که «آموزش بدون پژوهش مثل آب کشيدن از چاهي است که نمي‌جوشد» گفت: نيروي محرکه پيشرفت، توسعه پايدار، رسيدن به استقلال و رفاه واقعي جامعه در پرتو توجه به پژوهش و علم است.

اسماعيلي با استناد به فرمايش مقام معظم رهبري مبني بر اين‌که «اقتدار ملي هر کشور مستلزم اقتدار علمي آن کشور است و اقتدار علمي هر کشور نيازمند اقتدار فرهنگي آن کشور است.» اظهار کرد: يکي از شاخص‌هاي ارزيابي توجه يک کشور به حوزه فرهنگ و علم، ميزان تخصيص سهم اعتبارات پژوهشي به توليد ناخالص ملي هر کشور است.

وي در ادامه سخنانش گفت: کشورهاي پيشرفته 5/2 تا 4 درصد از درآمد ناخالص ملي خود را صرف امر پژوهش و توليد علم مي‌کنند در حالي که کشور ما 2/0 درصد تا 7/0 درصد از درآمد ناخالص ملي خود را به اين امر اختصاص داده است. البته در اين حوزه پيشرفت‌هاي خوبي داشتيم که نبايد ناديده گرفته شوند اما بايد زمينه‌هاي ارتقاي روزافزون توليد علم در کشور فراهم شود.

سرپرست معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: در سال 2013 ميلادي با هشت هزار و 513 مقاله در مجلات معتبر علمي موفق به کسب رتبه شانزدهم توليد علم در جهان شديم. همچنين خوشحاليم که دانشگاه صنعتي شريف با رتبه 42 جزو صد دانشگاه ممتاز جهان معرفي شده است. همچنين در سال 2013 دانشگاه پزشکي تهران و دانشگاه صنعتي اصفهان نيز جزو دانشگاه‌هايي شناخته شده‌اند که واجد شرايط انتخاب دانشگاه ممتاز هستند.

اسماعيلي با بيان اين‌که برگزاري مراسم‌هاي اختتاميه جوايز مختلف کتاب نوعي تشکر از اهالي قلم و انديشه به شمار مي‌آيد، گفت: همه نويسندگان، مترجمان و اهالي فکر و انديشه بايد تلاش کنند در اين حوزه شاگردهاي خوبي تربيت کنند تا مسير توليد آثار فاخر همچنان ادامه داشته باشد و در آينده‌اي نزديک شاهد رشد توليد علم و پيشرفت جامعه باشيم. معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در اين راستا حمايت‌هاي خود را از محققان، پژوهشگران و نويسندگان در قالب خريد کتاب و عرضه آن‌ها در کتابخانه‌هاي سراسر کشور دريغ نخواهد کرد.

وي افزود: در تمام مدت برگزاري جوايز مختلف کتاب حدود دو ميليارد تومان کتاب جمع‌آوري شده است که مي‌کوشيم اين آثار را در آينده‌اي نزديک در قالب يک کتابخانه تخصصي ارايه کنيم.

سرپرست معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اين‌که بايد بکوشيم روز به روز براي رسيدن به نقطه اوج فرهنگي قدم برداريم گفت: اميدوارم کتاب فصل همچنان با سرعت به مسير خود  ادامه دهد.

وي با اشاره به يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: از نويسندگان، مترجمان، پژوهشگران و صاحبنظران بيشتر انتظار مي‌رود تا بر حضور حداکثري جوان‌ها و عموم مردم در انتخابات رياست جمهوري تاکيد کنند تا شاهد خلق حماسه سياسي در کشور باشيم.

اسماعيلي در پايان گفت: امسال با وجود تحريم‌ها موفق شديم پاک‌ترين نمايشگاه کتاب تهران را برگزار کنيم. اين رويداد بزرگ فرهنگي هم از نظر فضاي نمايشگاهي و هم از نظر تعداد کتاب‌هاي عرضه شده در سال جاري پيشرفت‌هاي چشمگيري داشت. بنابراين اگر ما عزممان را جزم کنيم مي‌توانيم در همه زمينه‌هاي پيشرفت داشته باشيم. شرکت در انتخابات نيز يک تکليف است چرا که حضور حداکثري در آن، زمينه‌هاي پيشرفت جامعه را فراهم مي‌کند.

مجيد حميدزاده، دبير علمي بيست‌وچهارمين دوره جايزه کتاب فصل سخنران ديگر اين مراسم بود. وي با بيان اين‌که جايزه کتاب فصل شش سال کاري خود را پشت سر مي‌گذارد، اظهار کرد: در هر سال از جايزه کتاب فصل حدود 172 عنوان کتاب و در هر فصل حدود 43 عنوان کتاب توسط دبيرخانه اين جايزه به جامعه فرهنگي معرفي شد.

وي عنوان کرد: در بيست‌وچهارمين دوره جايزه کتاب فصل نيز از دو هزار و 79 عنوان کتاب ارسال شده به دبيرخانه، 162 عنوان کتاب به مرحله پاياني راه يافتند. از ميان اين 162 اثر ، 22 عنوان کتاب (چهار عنوان کتاب برگزيده و 18 عنوان کتاب شايسته تقدير) منتخب شدند.

دبير علمي بيست‌وچهارمين دوره جايزه کتاب فصل افزود: از مجموع 22 عنوان کتاب منتخب، 10 عنوان اثر تاليفي، 10 عنوان اثر ترجمه و دو عنوان کتاب تصحيح هستند.

حميدزاده در پايان گفت: از معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي که همواره از برگزاري جوايز کتاب فصل حمايت کرده‌ و بر تمام مراحل اجرايي آن نظارت داشته است، تشکر مي‌کنم.

در اين مراسم مرتضي كريمي‌نيا در حوزه علوم قراني و در بخش ترجمه، سيدحسين موسويان در بخش تصحيح، حجت‌الاسلام حسن طارمي مترجم و ويراستار به عنوان نفرات شايسته تقدير و ولي‌الله مظفريان به عنوان برگزيده سخنراني كردند.

در پايان مراسم با اهدا لوح تقدير و سكه بهار آزادي از منتخبان تقدير شد.

 

اسامي برگزيدگان اين دوره از جايزه كتاب فصل به شرح زيراست:

 

۱- دين

 حديث

 ـ جامع الرواة و رافع الاشتباهات، تاليف محمدبن علي اردبيلي، تصحيح محمدباقر ملكيان، قم: موسسه بوستان كتاب، ۱۳۹۱.

 

۲- علوم اجتماعي

اقتصاد

ـ بازار سرمايه اسلامي، تاليف سيدعباس موسويان، تهران: پژوهشگاه فرهنگ و انديشة اسلامي، ۱۳۹۱.

 

۳- علوم خالص

زيست‌شناسي

ـ شناخت گياهان دارويي و معطر ايران، تاليف و ترجمه ولي‌الله مظفريان، تهران: انتشارات فرهنگ معاصر؛ شبكه ملي پژوهش و فناوري گياهان دارويي؛ ستاد توسعه علوم و فناوري گياهان دارويي و طب ايراني، ۱۳۹۱.

 

۴- ادبيات

تاريخ و نقد ادبي

ـ رستاخيز كلمات، تاليف محمدرضا شفيعي كدكني، تهران: انتشارات سخن، ۱۳۹۱.

 

شايستگان تقدير:

۱- فلسفه و روانشناسي

الف) فلسفه اسلامي

ـ التعليقات، تاليف ابن سينا، تصحيح و تحقيق: سيدحسين موسويان، تهران: موسسة حكمت و فلسفه، ۱۳۹۱.

ب) فلسفه غرب

به‌صورت مشترك دو اثر زير انتخاب شدند

ـ مرلو ـ پونتي ستايشگر فلسفه، تيلر كارمن، مارك بي. ان. هنسن، ترجمه هانيه ياسري، تهران: نشر ققنوس، ۱۳۹۱.

ـ هگل، فردريك بيزر، ترجمة سيدمسعود حسيني، تهران: نشر ققنوس، ۱۳۹۱.

 

۲- دين

الف) كليات اسلام

ـ دايرةالمعارف جهان نوين اسلام، سرويراستار: جان ل. اسپوزيتو، ترجمه گروه مترجمان، زير نظر: حسن طارمي، محمد دشتي و مهدي دشتي، تهران: نشر كتاب مرجع؛ نشر كنگره، ۱۳۹۱.

ب) علوم قرآني

ـ كتاب‌شناسي مطالعات قرآني در زبان‌هاي اروپايي، تاليف مرتضي كريمي‌نيا، قم: موسسة فرهنگي ترجمان وحي، ۱۳۹۱.

ج) حديث

ـ آسيب‌شناسي فهم حديث، تاليف سيدعلي دلبري، مشهد: دانشگاه علوم اسلامي رضوي، ۱۳۹۱.

د) كلام

ـ ارزش معرفت شناختي تجربه ديني (ترجمه و تعليقات)، علي شيرواني و حسينعلي شيدان شيد، قم: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، ۱۳۹۱.

ـ فلسفة علم و دين در اسلام و مسيحيت، ويرايش و گردآوري تد پيترز و ديگران، ترجمه جواد قاسمي، مشهد: بنياد پژوهش‌هاي اسلامي، ۱۳۹۱.

هـ) اخلاق

ـ استنباط حكم اخلاقي از سيره و عمل معصوم، تاليف محمد عالم‌زاده نوري، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي، ۱۳۹۱.

 

۳- علوم اجتماعي

الف) مديريت

ـ آشنايي با مباني تحقيق در عمليات نرم مدلسازي سيستم‌ها: تئوري و عمل، تاليف مايكل پيد، ترجمه محمدرضا مهرگان، مهناز حسين‌زاده، كاميار رييسي‌فر و محمدرضا اخوان، تهران: شركت نشر نقد افكار، ۱۳۹۱.

ب) علوم نظامي

ـ عمليات مسلم بن عقيل، تاليف عليرضا لطف‌الله‌زادگان، تهران: مركز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس، ۱۳۹۱.

 

۴- زبان

زبان‌شناسي

ـ درآمدي تازه بر فلسفه زبان، تاليف ويليام ج. لايكان، ترجمه كورش صفوي، تهران: نشر علمي، ۱۳۹۱.

 

۵- علوم كاربردي

الف) پزشكي

ـ دندانپزشكي كودكان با رويكرد كلينيكي، تاليف گروه مولفان، ويراستار: يوران كخ، ترجمه يحيي برادران نخجواني، با همكاري گروه همكاران، تهران: انتشارات رويان‌پژوه، ۱۳۹۱.

ب) دامپزشكي

ـ ديكشنري جامع دامپزشكي مصباح، گردآوري، ترجمه: غلامرضا مصباح، تهران: مولف، ۱۳۹۱.

ج) مواد و معدن

ـ پوشش‌هاي دما بالا، تاليف سودهانگشو باس، ترجمه محمد شايگاني و آرام اسعدي، تهران: پژوهشگاه صنعت نفت، ۱۳۹۱.

د) مهندسي صنايع

ـ پيكره عمومي دانش مديريت فرآيندهاي كسب و كار، ترجمه و تدوين: مهدي فتح‌الله و بهرام ناجدي، تهران: شركت چاپ و نشر بازرگاني، ۱۳۹۱.

 

۶- هنر

معماري و شهرسازي

ـ معماري ايران: نيارش، تاليف غلامحسين معماريان، تدوين هادي صفايي‌پور، تهران: انتشارات نغمه نوانديش، ۱۳۹۱.

 

۷- ادبيات

 نثر معاصر

ـ نسكافه با عطر كاهگل، نوشتة م. آرام، تهران: نشر آموت، ۱۳۹۱.

 

شنبه 18 خرداد 1392 - 8:26


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری