دوشنبه 29 دی 1399 - 1:5
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

" مبعث " پيام آور عدالت و کرامت انساني

 

آن روز که در غار حرا ندا بر پيامبر (ص)آمد که بخوان؛ رسالت نبوي با پيام خروج انسان از ظلمات و حرکت به سوي نور آغاز شد.

بعثت پيامبر اکرم (ص)سرآغاز راهي شد تا انسان از شرک؛ بي عدالتي؛ تبعيض؛ جهل و فساد بيرون آمده و به سوي توحيد؛ معنويت؛ عدالت و کرامت حرکت کند.

مبعث نبوي با نهضت معنوي شروع شد و انقلابي در عالم بشري ايجاد کرد که هنوز دامنه آن ادامه دارد. اين تحول روحي؛ مردم مادي بت پرست را  به مبدا آفرينش راهنمايي کرد و از کردار زشت برحذر ساخت و به نيکويي دعوت نمود. پيامبر (ص) پيروان خود را به اين منقبت ستود که شما  بهترين امت من هستيد و مي توانيد دنياي بشريت را با اجراي قانون متين قرآن به سعادت مطلوب برسانيد.

رسول خدا (ص) در روز 27رجب در مکه مکرمه دعوت به خدا را آغاز کرد و سالها بعد در مدينه حکومت اسلامي را تشکيل داد.

حضرت محمد(ص)دين مبين اسلام را به مردمي عرضه کرد که جملگي در آتش جهل مي سوختند و دعوت او چنان دلنشين بود که به سرعت ديوارهاي جهل و خرافات را فرو ريخت و مردم موج موج به اسلام گرويدند.

رسول خدا در مدينه منشور حکومتي اسلام را پايه ريزي و همه مردم را در اداره حکومت شريک کرد.

حضرت محمد (ص) سالها به صورت پنهاني مردم مکه را به سوي خدا دعوت کرد و آن زمان ندا آمد که دعوت آشکار کن ؛ دشمنان چنان عرصه را بر او تنگ کردند که به دستور خدا هجرت آغاز کرد. پيامبر گرامي اسلام پس از 13سال توقف در مکه در اثر فشار  و اذيت و آزار قريش از طرف خداوند مامورشد  به مدينه هجرت کند؛ هجرت پيامبر و مسلمانان به مدينه ؛ فصل تازه اي در زندگي  پيغمبر اکرم (ص)و اسلام گشود؛ همچون کسي که از محيط آلوده و خفقان آور به هواي آزاد و سالم پناه برد. هجرت پيامبر (ص)و مسلمانان از مکه به مدينه براي پي ريزي زندگي اجتماعي اسلام ؛ نخستين گام بلند در پيروزي و گسترش اسلام و جهاني شدن آن بود. مبعث نبي اکرم اسلام در سراسر ايران اسلامي با شکوه خاصي گرامي داشته مي شود.

شهروندان تهراني نيز همه ساله به همين مناسبت مراسم و جشن هايي را در اماکن  مذهبي  مساجد و حسينيه ها برگزار مي کنند و سالروز بعثت پيامبر بزرگوار اسلام را گرامي مي دارند. مردم با آذين بندي و چراغاني خيابانها؛ معابر؛ مساجد و شرکت در مراسم جشن ارادت خالصانه خود را به خاتم الانبيا حضرت محمد بن عبدالله (ص)نشان مي دهند. 

منبع: خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران 

 

دوشنبه 13 خرداد 1392 - 8:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری