چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 20:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

نيما نوربخش

 

مستندي درباره ديدگاه امام خميني(ره) در مورد انتخابات

 

نگاهي به مستند شرح آفتاب

امام خميني يکي از بزرگترين انديشمندان مسلمان دوران معاصر و مردان تاريخ ساز جهان اسلام است که نه تنها انقلابي عظيم را در ثلث آخر سده بيستم رهبري و هدايت نمود وتوانست علي رغم محدوديتها و موانع فراوان، در دوران تاريک و ظلماني چون خورشيدي تابناک در افق آسمان تمدن اسلامي ايران ظاهر گردد بلکه به مدت ده سال رهبري نظام و ساختن ارکان و بنيانهاي اصلي آن را نيز بر دوش گرفت و انقلاب اسلامي ايران به عنوان يک حقيقت بارز و زنده حاصل انديشه آن مرد بزرگ محسوب مي شود، انديشه اي که مي تواند نه تنها براي ما ايرانيان بلکه براي بسياري از مردم جهان جهت دهنده و اميدبخش باشد . او به عنوان معمار ، رهبر و نظريه پرداز نظام جمهوري اسلامي توانست به ارائه انديشه اي بنيادين در اين باب همت گمارد.

 

1-معرفي مستند شرح آفتاب:

مستند شرح آفتاب بازگويي ابعاد مختلف وصيت‌نامه امام خميني (ره) و توصيه‌هاي ايشان در موارد مختلف به مردم و مسوولان است.

وصيت بنيانگذار انقلاب اسلامي درباره انتخابات، مردم، رسانه‌ها، وزارت‌خانه‌ها، روشنفکران، سياست و حکومت در اسلام، ولايت فقيه  قرآن، ثقل اکبر، نقش ائمه اطهار در هدايت جامعه، جهان اسلام و مسائل مسلمانان و ... در مستند شرح آفتاب تشريح شده است.

اين مستند 13 قسمتي  توسط سعيد ارجمندي تهيه شده است. گفتگو با اساتيد دانشگاه از جمله بخش‌هاي شرح آفتاب است. زمان اين مستند ۲۷ دقيقه و محصول گروه سياسي شبکه اول سيما است.

عوامل اين مستند عبارتند از سعيد ارجمندي (تهيه‌کننده و کارگردان)، علي نقي‌لو (کارشناس)، مصطفي فراهاني (تصويربردار) و علي همت موميوند (گوينده متن).

 

2-نگاهي به مستند شرح آفتاب:

مستند شرح آفتاب، ابتدا به گوشه اي از سخنان مقام معظم رهبري (دامة برکاته) در حرم امام خميني (ره) در تاريخ ۱۴ خرداد ماه ۱۳۸۷ در خصوص انتخابات اشاره مي کند.

در اين روز مقام معظم رهبري در بخشي از سخنان خود فرمودند: «... از جمله‏ برترين شعارهاى اين انقلاب، تعلق اين انقلاب به عموم مردم است؛ هيچ قشرى، هيچ طبقه‏اى، در نسبت به انقلاب بر ديگران ترجيحى ندارد. جوانهاى امروز هم مثل جوانهاى دوران دفاع مقدس صاحبان انقلابند.

نمي شود گفت آن كسانى كه انقلاب را به وجود آوردند يا در زمان انقلاب در به وجود آوردن آن سهيم بودند، آنها بيشتر با انقلاب نسبت دارند؛ نه، كسانى بودند كه در اصل پيدايش انقلاب حضورى نداشتند، اما در دفاع مقدس جان خود را كف دست گرفتند و به ميدان آمدند؛ آنها هم به همان اندازه با انقلاب نسبت دارند.

در طول اين سالهاى متمادىِ بيست ساله‏ بعد از پايان دفاع مقدس، جوانانى به صحنه آمده‏اند كه با شعور خود، با شور فوق‏العاده‏ى خود، با علاقه‏منديهاى خود، با انگيزه‏هاى الهى خود، با تلاش علمى خود، با تلاش اجتماعى و سياسى خود، بقاء اين انقلاب و نشاط اين انقلاب را تضمين كرده‏اند؛ آنها هم فرزندان انقلابند؛ آنها هم مالكان انقلابند؛ نسبت آنها با انقلاب، مثل نسبت كسانى است كه در صدر انقلاب حضور داشته‏اند؛ در آينده هم همين‏جور خواهد بود. طبقه‏ى جوان، نسلهاى پى‏درپى - همه - نسبت واحدى با انقلاب دارند؛ همه سهيم در انقلابند و همه سهيم در تكليف حفظ امانت اين انقلابند.

جوانهاى امروز ما، جوانهاى نسل معاصر ما و جوانهائى كه در آينده خواهند آمد، بدانند راه انقلاب، راهى است كه احتياج دارد به عزم، به ايمان، به ثبات قدم. بعضى اين ثبات قدم را دارند، بعضى در بين راه برمي گردند؛ البته اينها به ضرر خودشان عمل ميكنند؛ «فمن نكث فانّما ينكث على نفسه». آن كسانى كه از راه انقلاب برگردند، مثل كسانى هستند كه در تابستان روزه گرفته‏اند و تا اواخر روز، روزه را حفظ مي كنند، اما يك ساعت به غروب، دو ساعت به غروب طاقتشان تمام ميشود؛ افطار مي كنند.

اين مثل همان كسى است كه از اولِ روز، روزه نگرفته است. باطل كردن روزه در هر زمانى از ساعات روز باشد، ابطال روزه است. در راه انقلاب اگر ثبات قدم وجود نداشت، اگر پيوستگى حركت وجود نداشت، انسان رابطه‏اش با انقلاب قطع مي شود. اين بى‏وفائى به انقلاب است.

هميشه بودند كسانى كه به انقلاب بى‏وفائى كردند، به انقلاب دلبستگى خود را كم كردند، به انقلاب پشت كردند. وصيت امام اين است كه جوان ما، مردم ما، نسلهاى گوناگون ما، با چشم واقع‏بينانه نگاه كنند. اصل، انقلاب است؛ اشخاص، اصل نيستند. انقلابى بودن به حفظ رابطه‏ى خود و عمل خود و پيوستگى خود با انقلاب است.

... ياد امام، يادآور عزت ملت ايران و بيدارى ملت ايران است؛ يادآور اسوه شدن و قدوه شدنِ ملت ايران براى همه‏ امت اسلامى و ملتهاى مستضعف است. ياد امام نيرو بخش است؛ اميدبخش است. اين ياد را بايد زنده نگه داشت و راه امام و خط امام و انگشت اشاره‏ امام و نشانه‏هائى را كه امام براى پيمودنِ اين راه قرار داده است، بايد قدر دانست؛ از همه بيشتر جوانها و مسئولين كشور بايد به مسئله‏ توصيه‏هاى امام و وصيتنامه‏ى امام به چشم يك دستورالعمل نگاه كنند.»

همچنين ايشان در سخنراني خود در حرم امام خميني(ره) در مورد انتخابات تاکيد کردند:  «بنده با مناظره و گفتگو و انتقاد مخالفتي ندارم ولي همه سعي کنند که در چهارچوب هاي درست شرعي و ديني انجام شود.»

ايشان بيان داشتند: «دشمنان ملت، گاه انتخابات ايران را انتصاب مي خوانند و گاه مي گويند رقابت نامزدها بازي کنترل شده درون حکومت است و يا اينکه انتخابات حتما ًبا تقلب همراه خواهد بود که البته هدف همه اين تلاش ها، جلوگيري از مشارکت قوي مردم در انتخابات است.»

ايشان همچنين افزودند: «همه، از جمله طرفدار سر سخت و متعصب نامزدها، مراقب باشند که اين علاقه مندي آنها، به اصطکاک و اغتشاش منجر نشود و دشمن از ايمان و آرمان آنها سوء استفاده نکند.»

ايشان بار ديگر خاطر نشان کردند: «بنده يک رأي بيشتر ندارم که کسي آن را نمي داند ضمن اينکه به هيچکس نمي گويم که به چه نامزدي رأي بدهد يا ندهد.»

در ادامه مستند شرح آفتاب  به گوشه هايي از سخنان و انديشه هاي امام خميني (ره) در مورد انتخابات و حضور مردم پرداخته مي شود.

در خلال برنامه در خصوص انتخابات و توصيه هاي امام به مسئولان و مردم به گوشه هايي از قرائت وصيت نامه امام خميني (ره) توسط مقام معظم رهبري در سال ۱۳۶۸  نيز اشاره مي گردد.

در بخش ديگري از اين مستند مصاحبه کوتاهي با دکتر محمد حسين جمشيدي نويسنده کتاب ارزشمند انديشه سياسي امام خميني (ره) انجام مي پذيرد. (لازم به ذکر است که اين کتاب به بررسي انديشه هاي والاي سياسي امام خميني (ره) مي پردازد . در مقدمه کتاب انديشه سياسي امام خميني (ره)، در قالب يک طرح کلي نظري و پژوهشي به ضرورت بررسي مسئله و اهميت آن ، پيشينه کار ،هدف ، شيوه و سازماندهي آن توجه شده است.

اين کتاب در 13 فصل گرد آمده است . فصل اول به بررسي مقتضيات زماني ، شخصيت و سيره سياسي امام خميني و آثار سياسي ايشان مي پردازد و فصل دوم کتاب در برگيرنده مباني انديشه سياسي امام خميني در قالب مباني معرفتي ، وجود شناسانه و روشي و نيز مباني انسان شناسي و اخلاقي است .

در فصل سوم به بررسي مفهوم و جايگاه سياست و دين و ارتباط اين دو با هم از ديدگاه امام خميني توجه شده است .در فصول چهارم ، پنجم و ششم مفاهيم اساسي در انديشه سياسي امام خميني چون آزادي ، عدالت حق و تکليف و قانون مورد توجه قرار گرفته است.

 فصول هفتم تا سيزدهم اين کتاب نيز به بحث ها و مولفه هاي انديشه سياسي امام خميني چون بحث قيام و انقلاب ، ولايت و حاکميت ، دولت اسلامي ، حکومت اسلامي ، نظريه ولايت فقيه و ابعاد آن ، خصايص حاکمان و ارتباط حکومت با مردم در قالب مشروعيت و ساير مسائل حوزه سياست داخلي مي پردازد . کتاب « انديشه سياسي امام خميني (ره) » توسط معاونت پژوهشي پژوهشکده امام خميني و انقلاب اسلامي منتشر شده است .)

 دکتر محمد حسين جمشيدي در مستند شرح آفتاب در خصوص وظيفه مردم در انتخابات از نگاه امام (ره) به دو نکته اساسي اشاره مي کند:

1-حضور مردم در انتخابات و انتخاب آگاهانه

2-شرايط و ضوابط انتخاب افراد کانديدا شامل ضوابط شرعي و ضوابط قانوني

در بخش دوم اين مستند به سخنان و انديشه هاي امام خميني (ره) در مورد انتخابات به ويژه شرايط انتخاب شوندگان (کانديداها) پرداخته مي شود.

امام خميني(ره) درباره مسئوليت مردم در انتخابات مي‌فرمايند: «امروز مسئوليت به عهده‌ ملت است. ملت اگر کنار بنشيند ...، و اشخاصي که نقشه کشيده‌ اند براي اين مملکت از چپ و راست، آن‌ها وارد بشوند در مجلس، تمام مسئوليت به عهده‌ ملت است.»

امام خميني (ره) درباره شرايط کانديداها هم فرمودند :«در جمهوري اسلامي زمامداران مردم نمي توانند با سوء استفاده از مقام، ثروت اندوزي کنند يا در زندگي روزانه، امتيازي براي خود قائل شوند.»

حضرت امام در مورد شرايط کانديداها همواره بر دو محور تأکيد ويژه داشتند :

الف -  کانديداها معتقد به مباني اسلام باشند.

ب -  کانديداها ساده زيست باشند.

همچنين در اين مستند مصاحبه کوتاهي با حجت السلام و المسلمين حميد روحاني نويسنده کتاب رهنمودها و راهنمايي هاي امام در خصوص انديشه هاي سياسي امام (ره) صورت مي پذيرد.

 

دوشنبه 13 خرداد 1392 - 8:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری