دوشنبه 5 خرداد 1399 - 12:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

نخستين کنگره«صائب تبريزي و شعر اخلاقي»

 

نخستين کنگره«صائب تبريزي و شعر اخلاقي»با حضور سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و محققان و پژوهشگران ادبي و شاعران معاصر در تالار وحدت تهران برگزار شد.

در اين مراسم، سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از پذيرفته شدن پيشنهاد اختصاص يک روز از تقويم به نام صائب تبريزي خبر داد و گفت: در جلسه‌ شوراي فرهنگ که امروز برگزار شد، موافقت اين شورا براي اختصاص اين روز در تقويم اعلام شد و از اهالي ادب و فرهنگ براي انتخاب اين‌که چه روزي را به صائب اختصاص دهيم ياري مي‌خواهيم.

وي درباره گزينه‌هاي احتمالي اين روز گفت: روز ولادت يا وفات اين شاعر برجسته از گزينه‌هاي موجود است. علاوه بر اين، نام صائب در حروف ابجد معادل عدد 103 است و صد و سومين روز سال، مصادف با روز دهم تير ماه و همزمان با روز ولادت استاد محمد قهرمان، برجسته‌ترين صائب پژوه ايران است و به دليل اين تقارن دهم تيرماه گزينه احتمالي براي نامگذاري در تقويم است. 

حسيني با بيان اين‌که هنوز جزييات مربوط به اين موضوع مشخص نشده است افزود: بايد حق اين شاعر را بيشتر و بهتر از اين ادا کنيم و اوضاعي را فراهم آوريم که هر ساله، روز بزرگداشت صائب تبريزي برگزار شود.

سيد محمد حسيني در اين مراسم با قرائت شعري از صائب تبريزي، از تاثيرگذاري‌اش در دوران صفوي سخن گفت و اظهار کرد: صائب چهره مردمي داشت. با مردم حشر و نشر مي‌نمود. در ايران صفوي هم فرصت مديحه‌سرايي و طبع‌آزمايي و مجلس‌آرايي و سفته‌سايي و ژاژخايي‌هاي شاعرانه کم شده بود و هم جايگاه شاعران به عالمان و صنعتگران و فن‌آوران واگذار شده بود و هم تحولات اجتماعي شاعران را از دربار به جامعه کشانده بود و هم حکومت نوپاي مرشدمآبانه صفوي به‌دنبال وجاهت مذهبي، به مداحي بيشتر توجه داشت تا مزّاحي و شعر به خوشايند سلطان گفتن.

 وي با بيان اين‌که در دوران حيات صائب تبريزي مقام شاعران به حد لازم ارج نهاده نمي‌شد افزود: صائب تبريزي شاعر است و سرشار از شور و احساسات! در هرات و کابل، فراوان تکريم ديد و زان‌پس در دکن و در دربار شاه‌جهان، دو چندان! هم بدين سخن سيطره زبان پارسي را درمي‌يابيم و هم صادرات اين سرزمين را که شاعر و عارف و هنرمند و فرهيخته بوده است. دريغا در پس بي‌مايگي‌ها و بي‌عرضگي‌ها و خيانت‌هاي پادشاهان، اين فرهنگ معلي به بلاي رخوت و سستي مبتلا گرديد و تلاش آن‌همه بزرگ، فنا گرديد.

 حسيني در ادامه صائب را مردي ديندار و غيرتمدار و فريضه‌گزار و با اعتبار اثني‌عشري دانست و به وجه اخلاقي شعرش پرداخت و شعر وي را در تهذيب جامعه، غير قابل انکار دانست و افزود: بخشي از خصائل و فضائل آن قلّه مکتب معادله، نه‌تنها مغفول مانده  بلکه به فراموشي سپرده شده است و آن احترام به گذشتگان، پيشکسوتان و معاصران است.

 وزير ارشاد سخن گفتن از مقام صائب را در مجالي اندک غير ممکن دانست و افزود: از صائب در اين زمان اندک گفتن، الماس به ناخن سفتن است. خراشه‌اي هم برنمي‌دارد چه رسد به تراشه‌اي. سبک اصفهاني به علت پيچيدگي مفاهيم و عمق تعابير، اندکي از دسترس ذوق‌هاي ساده‌پسند به دور است مگر آن بخش از اين سياق که اشواق را به جهت مثل سائر بودن به تفهيم سوق مي‌دهد.

 وي صائب تبريزي را داراي چهره‌اي مردمي دانست و  همين ويژگي را سبب راهيابي اشعارش به ميان مردم دانست و درباره اين خصيصه توضيح داد: صائب با مردم حشر و نشر مي‌کرد از اين رو هم با مشکلات افراد و هم با معضلات  جامعه آشنا بود. شايد بتوان گفت که شعر اجتماعي بيشترين تجلي را در ديوان صائب دارد. افسوس که پرگويي آفت جان شاعران اين سبک است.

مراسم رونمايي از تمبر صائب تبريزي، رونمايي از سه کتاب با عناوين «شناخت‌نامه صائب تبريزي» (شامل مقالاتي درباره اين شاعر)، گزيده اشعار شاعران هندي در پنج مجلد و کتاب ديدار شاعران بيداري اسلامي با رهبر معظم انقلاب اسلامي و همچنين اهداي جوايز به برگزيدگان مقالات کنگره صائب تبريزي بخش ديگري از برنامه‌هايي بودند که وزير ارشاد در آن‌ها حضور داشت.

در اين همايش، نمايشگاهي با محوريت صائب تبريزي در تالار وحدت در قالب غرفه‌هاي متعدد برگزار شد. نسخه‌هاي خطي و چاپي ديوان صائب تبريزي، آثار پژوهشي و کتاب‌هاي منتشر شده درباره صائب تبريزي، پايان‌نامه‌ها و مقاله‌هايي درباره صائب تبريزي و همچنين خوشنويسي اشعار صائب تبريز عناوين برخي بخش‌هاي اين نمايشگاه بودند.

 

يكشنبه 12 خرداد 1392 - 14:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری