شنبه 10 خرداد 1399 - 2:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

رونمايي از کتاب «منشور پاکي و خدمتگزاري»

 

طي مراسمي در تالار انديشه حوزه هنري از کتاب «منشور پاکي و خدمتگزاري» که به بررسي و تبيين منش و سيره زندگي مرحوم ابوترابي، سيدآزادگان مي‌پردازد، توسط آيت الله العظمي مهدوي کني و حجت الاسلام و المسلمين ابوترابي فرد رونمايي به عمل آمد.

آيت‌الله مهدوي کني در اين يادواره اظهار داشت: شرمنده‌ام که در برابر شما آزادگان سخن مي گويم چرا که بنده و بقيه مردم جامعه مديون شما هستيم، عزت و بقاي انقلاب و روحانيت از عظمت و فداکاري شما آزادگان است.

وي افزود:رسالت آزادگان رسالتي تبليغي است، اسراي ملت ما با اسراي ملت‌هاي ديگر فرق داشتند، چرا که اسراي ما در دوران اسارت هدف داشتند و دشمن بعثي را تحت تاثير رفتار و عملکرد خود قرار گرفته بودند. کار آنها در زمان اسارت گذراندن زندگي نبود بلکه ادامه کار انبياء، اولياء و امام خميني(ره) بود.

رئيس مجلس خبرگان رهبري با تاکيد بر اين نکته که امام احيا کننده‌ ملت‌هاي مسلمان بود خاطرنشان کرد: کار امام احياي ملت ايران و ديگر ملت‌ها بود. يادمان است که پيش از انقلاب در مسير مسجدي که براي اقامه نماز به آنجا مي‌رفتم جوان‌هايي را در صف‌هاي سينما مي‌ديدم که ساعت‌ها مي‌ايستادند تا فيلمي را تماشا کنند و حتي بر سر آن دعوا مي‌کردند، اما همين جوانان با نداي ملکوتي امام به جبهه‌ها رفتند و با شوق و ذوق خدمت امام مي‌رسيدند و از او مي‌خواستند تا براي آنها دعاکند که در جبهه شهيد شوند، امام حيات ديگري به اين جوانان بخشيد.

وي با بيان خاطره‌اي ادامه داد: به خاطر دارم که در جماران بسياري از همين جوانان خدمت امام مي‌رسيدند و تقاضا مي‌کردند که خطبه عقد آن‌ها را امام بخواند، هنگامي که امام (ره) از آنها سوال مي‌کرد که مهريه شما چيست، بعضي‌ها مي‌گفتند شهادت، بعضي‌ها مي‌گفتند اسلحه ژ- سه و بعضي ديگر اعلام مي‌کردند مهريه آن‌ها نهج‌البلاغه يا قرآن است.

آيت‌الله مهدوي کني تصريح کرد: اين اتفاقات زماني مي‌افتاد که فرداي روز عقد اين بچه‌ها به جبهه مي‌رفتند، اين‌ها يادآور محمد حنظله بود که فرداي روز عقدش در رکاب پيامبر اکرم به شهادت رسيد، امام ملت ما را احيا کردند،‌ شعار «ما مي‌توانيم» که امروز شعار دولت ما نيز هست، شعار امام بود، همه علماي ما در مسير تشيع فداکاري کردند اما از ميان آن‌ها مي‌توان گفت امام نمونه بود، چرا که امام مردم ما را زنده کرد.

رئيس مجلس خبرگان رهبري در ادامه با تاکيد پيشينه خانوادگي و وجوه شخصيتي مرحوم ابوترابي اظهار داشت: اين خانواده زنده کننده اخلاق، رفتار، فداکاري و معرفت بوده‌اند، ما روحانيون بايد با عمل‌مان مردم را جذب و دعوت کنيم. اگر افرادي مانند ابوترابي‌ها، بافقي‌ها و شيخ مرتضي زاهدها را که داراي اخلاقي حسنه بودند به کشور آمريکا هم بفرستيم آنها روي جامعه آن‌ کشور هم تاثير خود را خواهند گذاشت و آن‌ها را نيز هدايت خواهند کرد، بنابراين اگر عملمان روحاني باشيم روي مردم تاثيرگذار خواهيم بود.

وي گفت: اگر بخواهيم معنويت‌مان را حفظ کنيم بايد روحاني باشيم، يعني در عمل روحاني باشيم، شما آزادگان نيز با عمل خود روحاني بودن را نشان داديد اگر چه لباس روحانيت به تن نداشته باشيد، بقاي شما در حفاظت از اصول اسلامي است. کساني که از اسلام دفاع کرده‌اند علما هستند و علما هم تنها کساني به حساب نمي‌آيند که عمامه و يا لباس روحانيت داشته باشند، علما افرادي هستند که به حقيقت رسيده‌اند و آنها که حق را در هر آييني اعم از اسلام، مسيحيت و آيين يهود تنها گذاشته‌اند و در راه حفظ و بقاي آن فداکاري نکرده‌اند قطعا باقي نخواهند ماند، البته ممکن است بي وفايي‌هايي نيز ببينيد، اما آن‌که روحانيت را نگاه مي‌دارد، ثبات و بقاي شما است، بقاي شما در مسير انقلاب دشمنان را نااميد مي‌کند.

آيت‌الله مهدوي کني ابوترابي‌ها را حفظ کننده انقلاب دانست و يادآورشد: ابوترابي آيه‌اي از خداوند بود، آيه يعني معجزه، آيه يعني کسي که پيامبر را نشان دهد، ابوترابي اين‌ها را اثبات کرد، نبوت به اين آيه‌ها زنده مانده است، اين آيه‌ها را نبايد فراموش کرد و بايد اين‌ها را زنده نگاه داشت.

وي ادامه داد: خون شهدا، فداکاري آزادگان و حضور روحانيون انقلاب را حفظ خواهد کرد چنانچه خيلي از انقلابيون هنگام آمدن‌شان با استقبال فراواني روبرو شدند اما در هنگام رفتن تنها بودند، اين در حالي است که امام با استقبال آمد و با استقبال رفت و تنها عاملي که سبب شد امام تنها نماند، اخلاص ايشان بود.

 

ابوترابي: آزادگان از آتش صدام، ابراهيم‌وار بيرون آمدند

در پايان اين مراسم حجت‌الاسلام و المسلمين ابوترابي نيز در سخناني به تبيين جايگاه آزادگان پرداخت. نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي در سخناني با تاکيد بر شباهت داستان در آتش انداختن حضرت ابراهيم با زندگي آزادگان در زمان اسارت در اردوگاه‌هاي عراق اظهار داشت: زماني که حضرت ابراهيم را در آتش انداختند، آتش بر او به گلستان تبديل شد، شرايطي که حضرت ابراهيم در آتش داشت براي هيچکس ديگري در تاريخ بشر اتفاق نيفتاده است، اتفاقي که براي او افتاد، زيباترين و جميل‌ترين اتفاق بود و خداوند هم به ابراهيم سلام مي‌کند و او را خليل‌الله مي‌شناسند.

وي تاکيد کرد: اين اتفاق براي‌ آزادگان نيز تکرار شد، اردوگاه‌هاي عراق آتش افروخته‌اي بود تا آزادگان به بسوزاند، دشمن اراده جدي داشت تا عزم و اراده و استقامت آزادگان را در هم شکند، اگر استقامت آزادگان در هم شکسته مي‌شد،‌به اسلام آسيب جدي وارد مي‌شد.

حجت‌الاسلام و المسلمين ابوترابي تصريح کرد: اگر جمعي از آزادگان در زمان اسارت براي آزادي خود شعار مي‌دادند يا اگر تعدادي از آنان در مقابل دوربين‌هاي دشمنان قرار مي‌گرفتند و تقاضاي بازگشت به ايران را مي‌کردند، اين جبهه ما را مي‌شکست و ما را فرو مي‌ريخت.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان کرد: دشمن آزادگان را در شرايطي قرار داده بود تا آن‌ها را وارد مسائل غيراخلاقي کند، در کنار اين‌ها با شکنجه‌هاي جسمي و روحي شديد آن‌ها را آزار مي‌داد اما آزادگان نهايتا توانستند از اين کارزار سربلند بيرون بيايند و به تعبير ارزشمند مقام معظم رهبري انقلاب را رو سفيد کردند.

وي با بيان خاطره‌اي از سيدآزادگان ادامه داد: زماني که مرحوم اخوي در اردوگاه‌هاي صدام شکنجه شده بود و يکي از برادران آزاده زخم‌هاي پاي ايشان را مرهم مي‌گذاشت وقتي از زخم‌هاي ايشان را مي‌شست به گريه افتاد اما مرحوم اخوي ايشان از مي‌خواست تا گريه نکند، چرا که اين اتفاقات را افتخار مي‌دانست، مرحوم ابوترابي خدمت به انقلاب را وظيفه مي‌دانست و اين مساله، آتش اردوگاه‌هاي صدام را بر آنان گلستان کرده بود.

ابوترابي گفت: عموم آزادگان در هر سالي که از اسارتشان مي‌گذشت دوستان خود را نوراني‌تر و مومن‌تر از گذشته مي‌ديدند، اين همان بهشت ما است، اين که يکي از برادران آزاده مي‌گفت خداوندا اگر مي‌خواهد پاداش و اجري به ما بدهد آن را براي آخرتم نگاه دارد، اين‌ها يعني بهشت.

حجت الاسلام و المسلمين ابوترابي اردوگاه‌هاي عراق را براي آزادگان کلاس تقوا و عبوديت دانست و خاطرنشان کرد:‌ خداوند آتش صدام را براي آزادگان به کلاس تقوا و عبوديت تبديل کرد، اين‌که مرحوم برادر فرمودند اسارت قطعه‌اي از بهشت بود از روي همين مساله بود، به باور من اگر خداي متعال به مرحوم اخوي و آزادگان شهيد بفرمايد چه خواسته‌اي داريد بي‌شک همه آن‌ها مي‌خواهند به دنيا بازگردند و يک دهه اسارت را تجربه کنند، چرا که ثمره بهشت اسارت، بهشت اخروي است.

نماينده نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در ادامه ضمن تاکيد بر شخصيت کاريزماتيک سيدآزادگان تصريح کرد: اين در ادبيات ديني تعريف نشده است که جاذبه فردي تا به آن حد بالا باشد که حتي نمايندگان صليب سرخ هم آن‌را درک کنند، يکي از نمايندگان صليب سرخ پس از سال‌ها از وفات مرحوم اخوي گفته بود مرحوم ابوترابي جسمش اسير بود اما روحش در تسخير نبود، او نه براي آزادگان بلکه براي ما هم معلم بود، همه اين نعمت‌ها هم‌ دستاورد تمسک به قرآن و اهل بيت بود.

در ادامه مراسم پي‌ير ريتر، رييس دفتر صليب‌سرخ در ايران که تجربه هم‌صحبتي با مرحوم ابوترابي فرد را در دوران اسارت رزمندگان ايراني در ارودگاه‌هاي ارتش صدام داشته، گفت: او در دوران اسارت پشتوانه روحي و معنوي اسيران بود، در حالي که جنگ عراق و ايران طولاني‌ترين جنگ قرن بيستم بود.

وي ادامه داد:‌ در طول سال‌هاي 1359 تا 1369، بازگشت اسراي ايراني و عراقي مهم‌ترين کار صليب سرخ بود و امروز هم صليب سرخ در کنار مقامات ايراني و عراقي در حال رسيدگي به پيامدهاي انساني جنگ‌ است. با اين‌که تاکنون سرنوشت صد‌ها اسير جنگ روشن شده، ولي اکنون هزاران خانواده منتظر رسيدن خبر از مفقودان خود هستند.

رييس دفتر صليب سرخ در ايران افزود: از آبان ماه سال 1390 تاکنون هفت عمليات حفاري در عراق انجام شد. در نتيجه اين عمليات بقاياي پيکر 586 نيرو‌ي عراقي و 337 ايراني کشف شد. تيم‌هاي کاوش عراق و ايران در فاو مشغول کار‌ند.

وي به خاطره ملاقات خود با مرحوم علي‌اکبر ابوتراي فرد اشاره کرد و گفت:‌ در سال 1364 کار من ثبت نام اسيران جديد و تبادل و اطلاع‌رساني به خانواده‌هاي اسيران بود. در آن ايام تعريف‌هاي زيادي از مرحوم ابوترابي فرد شنيده بودم. وقتي او را در اردوگاه موصل دو ديدم انتظار داشتم با فردي برخورد کنم که از ديگران جداست اما در کمال تعجب او را انسان ساده‌اي ديدم که تمام دارايي‌اش را با ديگران تقسيم کرده بود؛ مردي مهربان و دوست داشتني که وقتي سخن گفت به چرايي قدرت او در ميان اسيران پي بردم.

وي در پايان گفت: آزادگان عزيز، بسيار خوشحالم که بعد از 20 سال هنوز به حاج آقاي ابوترابي فرد علاقه داريد. در اينجا مايلم از گردآوري خاطرات صليب سرخ در قالب فيلمي با عنوان «ديدار 20 سال بعد» که توسط موسسه فرهنگي پيام آزادگان ساخته شد تشکر کنم. صليب سرخ کتابي هم در شرف آماده‌سازي درباره اردوگاه‌هاي عراق دارد که آن را به زبان انگليسي ترجمه و در سطح بين‌المللي عرضه خواهيم کرد.

در بخش پاياني اين مراسم حجت‌الاسلام و المسلمين فاطمي‌نيا به بيان سخناني پيرامون اخلاق پرداخت. همچنين با حضور حجت‌الاسلام و المسلمين فاطمي‌نيا از اساتيد اخلاق و حجت‌الاسلام و المسلمين ابوترابي فرد نايب رييس مجلس شوراي اسلامي، دکتر صميمي رييس بنياد شهيد استان تهران از کتاب "سيره ابوترابي" رونمايي و از دکتر غلامعلي رجايي نويسنده اين کتاب تقدير شد.

گفتني است کتاب «منشور پاکي و خدمتگزاري» شامل خاطرات و دستنوشته‌ها و سخنراني‌هاي دوران اسارت مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمين محمدحسين ابوترابي مي باشد.

 اين کتاب جامع‌ترين اثر مستند درباره زندگي مرحوم ابوترابي است که به کوشش عبدالمجيد رحمانيان گردآوري شده است و  به شرح سيره و روش برخورد مرحوم ابوترابي با ساير اسراي ايران در زندان‌هاي رژيم بعث و نيز با مسئولين اين بازداشتگاه‌ها مي‌پ‍ردازد. همچنين متن سخنراني‌هاي مرحوم ابوترابي در بازداشتگاه‌هاي عراق که در زمان ايراد از سوي ساير اسرا روي کاغذ سيگار رونويسي شده و پس از پايان اسارت به ايران منتقل شده است، بخش ديگري از متن اين کتاب را تشکيل مي‌دهد که در 400 صفحه از سوي موسسه فرهنگي پيام آزادگان منتشر شده است.

سيدعلى‌اکبر ابوترابي‌فرد، سال 1318 هجرى شمسى در شهر قم متولد شد و پس از اخذ ديپلم به تحصيل دروس دينى در مشهد پرداخت.

وي در تظاهرات مردم قم در 15 خرداد سال 1342 حضورى فعال داشت و در پى تبعيد حضرت امام خميني(ره)، به نجف رفت و مشغول تحصيل در محضر امام (ره) شد.

پس از حدود 6 سال تحصيل در نجف، در مرز خسروى بازداشت شد و ساواک وي را به زندان کميته مشترک و پس از آن به زندان اوين منتقل کرد.

پس از آزادى از زندان، به همراه سيدعلى اندرزگو به سازماندهى جهاد مسلحانه همت گماشتند و بارها مورد تعقيب ساواک قرار گرفتند. ابوترابي پس از پيروزى انقلاب اسلامي، به عنوان رييس کميته انقلاب اسلامى قزوين مشغول به فعاليت و پس از آن با رأى مردم، به عضويت شوراى شهر قزوين انتخاب و رييس شورا شد.

همزمان با آغاز جنگ تحميلي، در کنار دکتر مصطفى چمران در ستاد جنگ‌هاى نامنظم به سازماندهى نيروهاى مردمى پرداخت و سرانجام در روز 26 آذر ماه سال 1359 در يکي از مأموريت‌ها به اسارت ارتش متجاوز صدام درآمد.

حجت‌الاسلام ابوترابى در اردوگاه‌هاى؛ عنبر، موصل 1، 3، 4 و رماديه و تکريت 5، 17، 18 و نيز سلول‌هاى زندان‌هاى بغداد، اسير بود و پس از ده سال اسارت و رهبري فكري و معنوي اسيران ايراني، سرانجام در سال 1369 به ميهن بازگشت و در تاريخ هفتم مهر همان سال با حکم مقام معظم رهبري در جايگاه نماينده ولى‌فقيه در امور آزادگان قرار گرفت. وي در دوره‌هاى چهارم و پنجم مجلس شوراى اسلامي، به مجلس راه يافت و سرانجام در تاريخ دوازدهم خرداد سال 1379در حالى که همراه پدرش عازم مشهد بود، بر اثر تصادف درگذشت.

 

شنبه 11 خرداد 1392 - 13:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری