دوشنبه 23 تير 1399 - 5:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

نخستين جشنواره‌ ادبي کام يوسف برگزيدگانش را شناخت

 

مراسم  اختتاميه نخستين جشنواره‌ ادبي کام يوسف با حضور برگزيدگان اين دوره از جشنواره، مسئولان فرهنگي و نويسندگان مختلف در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تهران برگزار شد. در اين مراسم هيات داوران آن با صدور بيانيه‌‌اي از اين‌که اين شهيد بزرگوار، طي سال‌هاي گذشته، از نگاه فعّالان فرهنگي کشور به‌دور بوده و کمتر به او و انديشه‌هايش پرداخته شده، اظهار تأسّف کردند. اين گروه اعلام کرده‌اند که در نخستين جشنواره‌ي ادبي کام يوسف، تلاش‌شان بر آن بوده که با جست‌وجو در ميان آثار منتشرشده براي کودکان و وجوانان طي سه سال گذشته، آن‌دسته از آثاري که با آرمان‌ها و انديشه‌هاي شهيد بزرگوار کامبيز (يوسف) ملک‌شامران سازگاري بيشتري داشته را يافته و با تجليل از پديدآورندگان آن‌ها به‌نوعي توجّه اهالي فرهنگ و هنر را به اين موضوع جلب کنند. به اعتقاد داوران جشنواره شهيدِ اهل قلم، کامبيز (يوسف) ملک‌شامران نه تنها با قلم خود آرمان‌هايش را تحرير مي‌کرد، بلکه با خون خود نيز سندي ساخت جاودانه ساخت، که براي هميشه بزرگي و تقدّس اين آرمان‌ها و پاي‌بندي او به اعتقاداتش را اثبات مي‌کند.

داوران همچنين در ادامه بيانيه از کمبود آثار مرتبط سخن گفته‌ و يادآوري کردند که در حوزه‌ي شعر، به دليل نبود آثار مرتبط به ميزان کافي، داوري انجام نشد.

در همين حال نزديک به 500 اثر در مرحله‌ي نخست و 56 اثر در مرحله‌ي نهايي مورد ارزيابي گروه داوري شامل محمد رضا بايرامي، حسين فتاحي و محد ناصري در بخش ادبي و کورش پارسانژاد، محمد حسين صلواتيان و محمدعلي کشاورز در بخش هنري قرار گرفت.

بر اين اساس در بخش داستان کودک کتاب «خداحافظ راکونِ پير» نوشته‌ کِلِر ژوبِرت و در بخش داستان نوجوان رمان‌‌هاي «گُردانِ قاطرچي‌ها» نوشته‌ داوود اميريان، «فقط بابا مي‌تواند مرا از خواب بيدار کند» نوشته‌ مژگان بابامرندي و «پسران آفتاب» نوشته‌ جمال‌الدين اکرمي به عنوان آثار برگزيده معرفي شد. در بخش طراحي جلد کتاب‌هاي نوجوان به ترتيب رتبه‌هاي اول تا سوم به پژمان رحيمي‌زاده براي طرّاحي جلدهاي مجموعه‌ي کتاب‌هاي رمان نوجوان امروز از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، مجيد کاشاني براي کتاب «با شناسنامه‌ها» از انتشارات سوره مهر و مهکامه‌ شعباني براي کتاب «اسب سفيد» از انتشارات به‌نشر تعلق گرفت.

در بخش طراحي کودک و طراحي و گرافيک نوجوان نيز هيچ کتابي حائز رتبه نشد اما در بخش تصويرسازي نقاشي‌هاي کتاب کودک «خداحافظ راکون پير» اثر کلر ژوبرت از انتشارات کانون رتبه‌ دوم را به خود اختصاص داد.

در بخش تصويرسازي نوجوان نيز کتاب «قصه‌هاي شنيدني از بچه‌هاي خوب» اثر امير نساجي از انتشارات قدر ولايت رتبه‌ي اوّل و مجموعه‌ کتاب‌هاي «قصه‌هاي زندگي» اثر مرتضي امين از انتشارات قدر ولايت رتبه‌ دوم را به خود اختصاص دادند.

سيد صادق رضايي، مديرعامل کانون پرورش  فکري کودکان و نوجوانان در مراسم اهداي جوايز نخستين جشنواره ادبي کام يوسف گفت:«از طرف کانون از ناشران و نويسندگان و مولفاني حمايت خواهد شد که آثارشان به سبک و سياق و تفکر شهيد کامبيز(يوسف) ملک شامران نويسنده کتاب‌هاي کودک و نوجوان نزديک‌تر است.»وي همچنين گفت:«اين جايزه بايد در حوزه‌ي نشر کتاب کودک ونوجوان تاثيرگذار باشد و به ويژه نويسندگان جوان را بيشتر مورد توجه قرار دهد.»

مديرعامل کانون همچنين بر برگزاري نشست‌هاي ويژه توسط کتاب‌خانه مرجع و انتشار ويژه‌نامه‌هايي حاوي مباحث مورد علاقه شهيد توسط روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون و مجله‌هايي براي دوره‌ آينده اين جشنواره دو سالانه در سال 1394 تاکيد کرد. به گفته‌ي رضايي، از اين پس در بيشتر جشنواره‌هاي کانون مانند قصه‌گويي و نمايش عروسکي به افراد يا آثاري که به اين موضوع‌ها توجه داشته باشند جوايزي افزون بر جوايز اصلي جشنواره تعلق خواهد گرفت.»

شهيد ملک شامران در آثار خود به صورت عمده علاوه بر مساله‌ي انقلاب و دفاع مقدس موضوع‌هايي مانند مبارزه با فقر و توجه و رسيدگي به محرومان به ويژه کودکان بي‌سرپرست را مورد توجه قرار داده است. در اين ميان مديرعامل کانون پيشنهادهاي ديگري را نيز در اين آيين مطرح کرد و گفت که همين مباحث و مطالبي که در کتاب کام يوسف توسط کانون منتشر شده است مي‌تواند محور بحث‌هاي آزاد نوجوانان در مراکز فرهنگي، هنري کانون قرار بگيرد.

نوشتن رماني بلند از زندگي شهيد، نوع نگاه شهيد به قرآن و تلاوت توام با تدبر آن و توجه بيشتر رمان‌نويسان به مباحث عاطفي ميان دخترها و پسرها با نگاه به انديشه و تفکر قرآني و اسلامي شهيد و برخورد او در مدارس با دختران هم‌کلاسي‌هاي خود در پيش از انقلاب از ديگر موضوع‌هايي بود که رضايي در اين آيين بر توجه به آن در آثار ادبي تاکيد کرد.

وي همچنين گفت در دوره‌ آينده اين جشنواره فراخواني براي مقاله منتشر خواهد شد تا ديدگاه‌ها و مباحث مورد علاقه‌ي اين شهيد به صورت علمي از سوي صاحب‌نظران مورد واکاوي قرار بگيرد.

اجراي تواشيح توسط گروه سراج و خواندن متني در تجليل از شهيد توسط يکي از دانش‌آموزان مدرسه ابتدايي ملک شامران واقع در منطقه 7 تهران از ديگر برنامه‌هاي اين آيين بود.

همچنين سرلشگر پاسدار مصطفي ايزدي در آيين اهداي جوايز برگزيدگان نخستين جشنواره ادبي کام يوسف از شهيد کامبيز(يوسف) ملک‌شامران تجليل کرد و با اشاره به يکي از يادداشت‌هاي اين شهيد يادآور شد که او به همه سفارش کرده است که پايداري و استقامت به خرج دهند عرصه‌ي دفاع مقدس به واقع براي ايران اسلامي دانشگاهي بزرگ بود. وي ادامه داد ارزش‌هايي که در انقلاب، دفاع مقدس و در ميان د‌‌ل‌دادگان اين مسير تبلور يافته است ارزش‌هاي ديگري است و شهيد ملک شامران نيز از جمله شهدايي بود که در عنفوان جواني ره صد ساله را يک شبه پيمود.

ايزدي با تشريح مفهوم دو واژه‌ي بعثت دروني و بعثت بيروني پيامبر اکرم(ص) تاکيد کرد که همه ما نيز به بعثت دروني نياز داريم و شهداي دفاع مقدس نيز جان‌هاي پاکي بودند که به سوي سنت نبوي و پروردگار خود خوانده شدند و عروج کردند و به مقام‌هايي رسيدند که نشانه‌هاي آن را در دل‌نوشته‌هايشان مي‌بينيم.

حجت‌الاسلام عبدالرحمن غياث استاد حوزه و دانشگاه هم در جشنواره ادبي کام يوسف با اشاره به نوشته‌هاي شهدا تصريح کرد که علما مي‌گويند زندگي يعني انتخاب بهترين و شخصيت‌هايي مانند شهيد ملک‌شامران بهترين‌ها را انتخاب کردند. اين استاد دانشگاه يادآور شد که شهدا تعريف زيبايي از مفهوم زندگي، انسان و دنيا دارند و اين نشان‌دهنده آن است که آن‌ها دانش زندگي را به خوبي فرا گرفته‌اند.

 

دبير جشنواره: راه شهدا ره‌گشاست

همچنين دکتر کيوان الچيان دبير جشنواره کام يوسف در اين آيين گفت که اين يادبودها باعث مي‌شود که به دنبال راه شهدا برويم و در اين مسير حرکت کنيم. وي تاکيد کرد که راه شهيدان ره گشاي ما خواهد بود و وقتي از آن‌ها ياد مي‌کنيم نشان‌دهنده اين است که آنان زنده‌اند.

در اين مراسم نماهنگي ويژه شهيد ملک شامران که توسط روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون تهيه شده بود به نمايش درآمد. همچنين کتاب ويژه جشنواره با عنوان کام يوسف و کتاب تازه منتشر شده‌اي از شهيد با عنوان همه با هم به همراه ديگر کتاب وي با عنوان مي‌روم براي کرم‌ها لانه بسازم در ميان شرکت کنندگان توزيع شد. بازديد از نمايشگاه عکس‌ها و آثار شهيد از ديگر بخش هاي اين آيين بود.

 

شنبه 11 خرداد 1392 - 12:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری