جمعه 9 خرداد 1399 - 1:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

گزارشي از افتتاحيه مسابقات سي امين دوره بين المللي قرآن كريم

 

مراسم افتتاحيه سي امين دوره مسابقات بين المللي قرآن كريم، جمعه 10 خرداد با حضور حجت الاسلام والمسلمين محمدي گلپايگاني، رئيس دفتر مقام معظم رهبري، حجت الاسلام والمسلمين علي محمدي، نماينده ولي فقيه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه، مسئولان كشوري و لشكري، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، قاريان و حافظان و ... در سالن اجلاس سران كشورهاي اسلامي برگزار شد.

در آغاز اين مراسم، قاسم مقدمي، قاري بين المللي كشور و دارنده رتبه نخست بيست و نهمين دوره مسابقات بين المللي قرآن به قرائت آياتي از قرآن كريم پرداخت و پس از قرائت قرآن توسط اين قاري بين المللي، حجت الاسلام والمسلمين علي حمدي نماينده ولي فقيه در سازمان اوقاف و امور خيريه به سخنراني پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمين علي محمدي سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه در اين مراسم با بيان اينكه مسابقات بين المللي قرآن جمهوري اسلامي ايران، محصول بيش از 600 مسابقه حفظ و قرائت در سطح كشور است، اظهار كرد: در اين دوره از مسابقات بين المللي قرآن جمهوري اسلامي ايران، يك نماينده از ايران در رشته حفظ و يك نماينده در رشته قرائت حضور دارند كه با قاريان و حافظان بين المللي به رقابت مي پردازند.

حجت الاسلام محمدي با يادآوري اينكه در سي امين دوره مسابقات بين المللي قرآن، ميزبان بيش از 70 كشور مختلف از چهار قاره جهان هستيم، عنوان كرد: خداوند را شاكريم كه قرآن كريم را به ما داد تا با محوريت قرآن كريم بتوانيم دور هم جمع شده و به اين حبل الله اللهي تمسك بجوييم زيرا سعادت ما تنها در گروه نزديكي و عمل به قرآن است.

سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه با يادآوري اينكه هويت و هستي ما بر محور قرآن است، گفت: هم اكنون كه در آستانه سالگرد ارتحال امام خميني(ره) هستيم ياد بنيان گذار جمهوري اسلامي ايران و شهداي انقلاب به ويژه شهداي 15 خرداد سال 42 را نيز گرامي مي داريم زيرا هر چه كه در جمهوري اسلامي ايران داريم از امام خميني(ره) و شهداي انقلاب است و همچنين براي خلفِ صالح امام خميني(ره)، مقام معظم رهبري امام خامنه اين نيز آرزوي سلامتي و عزت و سربلندي داريم.

سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه در بخش ديگري از سخنان خود با عنوان اين مطلب كه جمهوري اسلامي ايران سال گذشته در مسابقات بين المللي قرآن مقام خوبي را به دست آورد، اظهار كرد: سال گذشته در رشته قرائت، حفظ، توجه به قرآن، عمل به قرآن، تعليم و تربيت قرآن و ... رتبه خوبي را كسب كرديم كه البته اين اتفاق جز با هدايت و رهبري مقام معظم رهبري رخ نمي داد.

وي در اين بخش از سخنان خود يادآور شد: ما هر چه داريم در سايه قرآن و عمل به قرآن است و اميدواريم خداوند به همه مسلمانان اين توفيق را بدهد كه در سايه عمل به قرآن، هويت خود را بيابند كه البته مقدمات اين كار هم اكنون فراهم شده و بيداري اسلامي در جهان به بركت قرآن ايجاد شده است.

وي در اين بخش از سخنان خود با بيان اينكه قرآن كريم به ما وعده عمل صالح داده است، ادامه داد: اين دستور قرآن كريم است كه هر اقدام و عملي كه سبب عصبانيت كفار و دشمنان اسلام شود خداوند عمل صالح براي آن شخص مي نويسد و البته در مدت 34 سال از انقلاب اسلامي ايران، ملت ايران به بركت قرآن و ولايت به اين دستور صريح قرآن عمل كرده است.

نماينده ولي فقيه در سازمان اوقاف و امور خيريه با يادآوري اينكه امسال از سوي مقام معظم رهبري سال «حماسه سياسي، حماسه اقتصادي» نام گذاري شده است، گفت: هم اكنون كه در آستانه انتخابات رياست جمهوري هستيم و دشمنان اسلام و انقلاب اسلامي ايران مطرح كرده اند كه حضور مردم در اين انتخابات بايد كمرنگ شود اما اگر بخواهيم به توصيه قرآن عمل كنيم و عمل صالح به دست آوريم بايد بر خلاف ميل دشمن عمل كرده و كاري كنيم كه به ياري خداوند و قرآن كريم، بار حماسه ديگري را در عرصه سياسي خلق كنيم.

سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه با عنوان اين مطلب كه در سايه عمل به قرآن، اين عزت سياسي در عرصه انتخابات رياست جمهوري محقق خواهد شد، ادامه داد: همچنين حماسه اقتصادي نيز در سايه عمل به قرآن ايجاد مي شود و البته در اين ميان از كانديداهاي رياست جمهوري اين انتظار را داريم كه در كنار پرداختن به مسائل سياسي و اجتماعي، برنامه هاي قرآني خود را براي آينده نظام نيز اعلام كنند.

براسا اين گزارش، پس از سخنراني حجت الاسلام والمسلمين محمدي، گروه بين المللي مديحه سرايي استان اصفهان به اجراي برنامه براي حاضران در مراسم پرداختن و با پايان يافتن اجراي گروه مديحه سرايي استان اصفهان، حجت الاسلام والمسلمين محمدي گلپايگاني رئيس دفتر مقام معظم رهبري سخنراني داشتند.

حجت الاسلام والمسلمين محمدي گلپايگاني در ابتداي سخنان خود ضمن خوشامدگويي به مهمانان بيان كرد: تقاضاي بنده از مهمانان خارجي كه اين است كه مشاهدات خود را از ايران اسلامي و تهران و شهرستان هاي آن براي هموطنان خود تا حد ممكن بازگو كنند، زيرا هر يك از شما سفيراني از كشورهاي خود براي ايران هستيد.

وي ادامه داد: همان طور كه در مدت اقامت خود در ايران مشاهده مي كنيد، در اين كشور قرآن و احكام آن حاكم است و در آن بدحجابي، خانه هاي فساد و ميخانه وجود ندارد و با جرات مي توان گفت كه ايران تنها كشوري است كه احكام قرآن و معارف اهل بيت(ع) در آن اجرا مي شود.

حجت الاسلام محمدي گلپايگاني تصريح كرد: اين در حالي است كه پيش از پيروزي انقلاب اسلامي در همين كشور مساجد كنار ميخانه ها وجود داشت و نمازگزاران وقتي از مساجد بيرون مي آمدند، با افراد ميگسار مواجه مي شدند، همچنين صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران با تمام توان خود پيام هاي قرآني و ديني را در جامعه ترويج مي كند و اين مراسم هم اكنون به صورت زنده براي سراسر جهان پخش مي شود كه امري بي نظير است.

وي با اشاره به آيه 24 سوره انفال اظهار كرد: خداوند مي فرمايد كه «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اسْتَجِيبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُم لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ»، يعني «اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چون خدا و پيامبر شما را به چيزى فرا خواندند كه به شما حيات مى‏بخشد آنان را اجابت كنيد و بدانيد كه خدا ميان آدمى و دلش حايل مى‏گردد و هم در نزد او محشور خواهيد شد»، علامه مجلسي در تفسير طبرسي و فخر رازي در تفسير اين آيه، ‌مصداق اين آيه را ايمان و اسلام بيان كردند.

محمدي گلپايگاني يادآور شد: قبل از بعثت پيامبر اسلام(ص) در خود كعبه 365 بت وجود داشت و در روم تثليث و در ايران آن روزگار دوگانه پرستي وجود داشت و با آمدن اسلام يگانه پرستي و توحيد گسترش يافت.

رئيس دفتر مقام معظم رهبري گفت: از ديگر مصاديق حيات طيبه كه فخر رازي به آن اشاره دارد،‌ جهاد در راه خدا است، از وقتي كه پيامبر اسلام(ص) مبعوث شد، جهاد و مبارزه با دشمنان اسلام نيز مطرح شد و امروزه هم اگر جهاد در راه خدا زنده شود، مسلمانان را در ذلت در برابر كفار نجات مي دهد.

وي اظهار كرد: سوريه هم اكنون خط مقدم نبرد اسلام با كفار است، زيرا سوريه حاضر نشد كه اسرائيل را به رسميت بشناسد و با آن تبادل سفير داشته باشد و همان عمل وحشيانه اي كه در جنگ احد با جنازه عموي شريف پيامبر اسلام،‌ يعني جناب حمزه(ع) انجام شد و جگر او توسط كفار بيرون آورده شد،‌ در سوريه هم تكرار شد و قلب جوان سوري توسط دشمنان از بدن بيرون آورده شد و به دندان كشيده شد.

حجت الاسلام محمدي گلپايگاني بيان كرد: دشمنان سوريه رسما اعلام كردند كه اگر دست آنها به حرم هاي شريف مانند حرم امام علي(ع) برسد، همين جسارتي را كه در برابر مقبره حجر بن عدي انجام دادند تكرار مي كنند. در اين شرايط ايران با تمام توان از سوريه كه خط مقدم جنگ با اسرائيل است، حمايت مي كند.

وي عنوان كرد: آنها به خيال باطل خود مي خواهند كه سوريه سقوط كند، اما نمي دانند كه اولا خدا مكر كفار را به خود آنها بر مي گرداند و با فرض اين كه سوريه سقوط كند، بلافاصله نوبت تجزيه بقيه كشورها مانند عراق است.

رئيس دفتر مقام معظم رهبري اظهار كرد: اگر در جهان اسلام جهاد در راه خدا به معناي صحيح آن احيا شود، وضعيت جهان اسلام نيز متفاوت مي شود و دست بسياري از وابستگي هاي اعراب به آنها كوتاه مي شود. اين ثروت نامشروع يكي از اعراب به تنهايي 270 ميليارد دلار است كه مشخص است از چه طريق براي او حاصل شده است، اين در حالي است كه در ايران اسلامي جوانان در آرزوي شهادت هستند و همين روحيه باعث پيروزي ما در جنگ تحميلي شد.

محمدي گلپايگاني خاطرنشان كرد:‌ از ديگر مصاديق اين آيه شريفه كه فخر رازي به آن اشاره دارد، ‌دعوت به قرآن كريم است، زيرا قرآن حيات و زندگاني است و در قرآن به امور مختلف انسان ساز مانند علم و دانش و .. دعوت شده است.

وي توضيح داد:‌ اهميت اسلام به مسئله سواد و علم و دانش به قدري است كه در جنگ بدر خون بهاي اسراي كفار،‌ آموزش سواد به 10 نفر از مسلمانان بود و اين نشان مي دهد كه در جامعه اي كه سطح علم و دانش بالا رود، انوار حقه قرآن هم ظهور و بروز بيشتري دارد.

حجت الاسلام محمدي گلپايگاني در پايان بيان كرد: از ديگر اصول انسان ساز قرآن كريم در زمينه هاي اجتماعي،‌ حرمت ربا است، زيرا همين ربا در وضعيت كنون جهان باعث شده است كه اكثر مردم جهان گرسنه باشند و اكثر ثروت دست حداقل مردم باشد، بعد از ظهور امام زمان(عج) ‌به وسيله همين احكام قرآن است كه جامع اصلاح مي شود و وضعيت به گونه اي مي شود كه فقيري براي دريافت زكات در دنيا پيدا نمي شود.

همچنين، در ادامه اين مراسم، سيدكريم موسوي از ابتهال خوانان كشورمان به ابتهال خواني پرداخته و در پايان اين مراسم نيز تلاوت قرآن كريم توسط استاد «يحيي راغب شرقاوي» قاري ممتاز از كشور مصر انجام شد.

گفتني است، با پايان يافتن مراسم افتتاحيه سي امين دوره مسابقات بين المللي قرآن كريم، رقابت هاي اين دوره از مسابقات در دو رشته حفظ و قرائت از عصر روز شبه 11 خرداد آغاز و تا پنج شنبه 16 خرداد ادامه خواهد داشت.

 

شنبه 11 خرداد 1392 - 12:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر