يكشنبه 11 خرداد 1399 - 3:11
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

سرمايه هاي مردمي بستر اصلي فعاليت هاي قراني کشورند

 

نشست مسئولان و كارشناسان دارالقرآن‌هاي ادارات كل تبليغات اسلامي سراسر كشور روز پنجشنبه، 9 خرداد با تلاوت آياتي از قرآن كريم توسط رمضاني در سالن جلسات اين سازمان برگزار شد.  

مهدي قره شيخ لو رييس سازمان دارالقرآن الکريم در اين همايش با اشاره به لزوم بهره مندي توسعه حضور مردم در بخش‌ها و فعاليت هاي قرآني گفت: توسعه خانه‌هاي قرآني روستايي به عنوان نمونه اي از حضور پررنگ مردم در فعاليت‌هاي قرآن بيش از پيش تقويت شود. و بستر فعاليت هاي قراني مردم هستند و اگر اين امور در مجراي دولتي به کار خود ادامه دهد اغلب به سرانجام نمي رسد و سازمان دارالقرآن کريم به عنوان نهاد هدايتگر و نظارت کننده بر فعاليت موسسات مردمي سراسر کشور بايد در مقابل مطالبات مردمي و فشارهاي آنها صبور بوده و مردم نيز در ارتباطي متقابل براي تحقق اهداف قراني در کشور صبور باشند.

وي با اشاره به اهم فعاليت هاي قراني سازمان دارالقرآن کريم در سال 91 تصريح کرد: در چند سال اخير سازمان دارالقرآن کريم داراي جهش قابل قبولي بوده است و در سال 91 طرح هاي متنوعي تصويب و به اجرا رسيد و بودجه خوبي در اين حوزه اختصاص يافت. شايان ذکر است تخصيص بودجه نيم درصد قرآني به همت فعالان در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد و منشاء خدمات بسياري در سال 91 شد، اميدواريم امسال نيز با تصويب اين بودجه شاهد برپايي طرح ها و برنامه هاي گسترده قراني بيش از پيش شويم. همچنين در تمام ارزيابي ها و بررسي هايي که نسبت به فعاليت هاي قراني صورت گرفته از سوي سازمان دارالقرآن در سال گذشته به انجام رسيد سازمان تبليغات اسلامي بهترين عملکرد را در انجام و توسعه فعاليت هاي قراني به کمک بودجه تصويب شده اين حوزه توسط مجلس شوراي اسلامي در کشور بوده است.

قره شيخ لو با اشاره به لزوم بهره مندي از اخلاق قرآني براي نيروهايي که در اين حوزه فعاليت مي کنند خاطرنشان کرد: به عنوان نيروهاي قرآني بايد توجه بيش از پيش به دستورات و مضامين کتاب الهي قرآن داشته باشيم و عنصري که باعث جذب مردم به حوزه قرآن و دين مي شود عمل صالح و پسنديده قرآنيان است و اگر رفتار ما از قرآن نشات گرفته باشد فعاليت هاي تاثيرگذارتر خواهيم داشت. همچنين با توجه به اينکه امسال نيازمند تغيير نگرش در فعاليت هاي قرآني با انرژي نو براي دستيابي به قله هاي ارزشمند فعاليت هاي قراني در سازمان هستيم بايد در اين رويه به خوبي پيروي کنيم.

وي با اشاره به تدوين سند راهبردي براي دستيابي به افق در نظر گرفته شده سازمان دارالقرآن کريم خاطرنشان کرد: سند راهبردي که در سال گذشته براي فعاليت هاي قراني سازمان دارالقران در سراسر کشور ابلاغ شد امسال نيز برنامه ها و فعاليت هاي خود را بر همين اساس تنظيم کرده تا به افقي که در سال 1404 ترسيم کرده ايم قدم هاي رو به جلو برداشته و به ان نزديک مي شويم. همچنين تاکيد مي کنم تمام همکاران فعال در سازمان دارالقران به جزييات سند اشراف کامل داشته باشند و ان را اجرايي نمايند.

قره شيخ لو با اشاره به لزوم تربيت قران آموزان عامل به معارف قرآني به عنوان هدف اصلي سند راهبردي سازمان دارالقرآن عنوان کرد: بحث وجود تربيت قرانيان در تمام طرح ها و برنامه هاي سازمان وجود دارد تا جايي که مردم فکر و عملشان هر روز قرآني تر شود و زماني تمام فعاليت هاي ما در حوزه آموزش و پژوهش و غيره به ثمر خواهد نشست که جامعه رنگ و بوي قرآني تر در پيش بگيرد.

وي با اشاره به تعامل سازمان دارالقرآن کريم با ديگر دستگاههاي فعال در حوزه هاي قراني کشور خاطرنشان کرد: تعامل با دستگاهها و سازمان هاي قراني موجب تقويت بخش هاي مختلف فرهنگي و هماهنگي اين دستگاهها براي پيشبرد اهداف خود مي شوند و از موازي کاري و خنثي کردن فعاليت هاي يکديگر جلوگيري مي کنند لذا سازمان دارالقرآن کريم تعاملات خوبي در چند سال اخير با سازمان هاي فعال در حوزه هاي قرآني داشته اند.

وي افزود: سازمان دارالقران کريم در چند سال اخير موفق به راه اندازي انجمن خيرين قرآني در سال 92 شده که امسال نيز با توجه به لزوم توسعه حضور مردم در فعاليت هاي قراني به صورت پررنگ تر محقق مي شود همچنين توجه به سرمايه مردمي، استعدادهاي قراني کشور، تربيت نيروهايي متخصص در حوزه هاي مديريتي قراني براي پيشبرد اهداف چه در داخل سازمان دارالقران کريم و چه در خارج آن از منويات اين سازمان است. همچنين لزوم زمينه سازي ارتقاء همکاران در حوزه هاي معرفتي و قرآني و توجه به تربيت نيروهاي انساني متعهد از اهم فعاليت هاي سازمان است.

قره شيخ لو با اشاره به لزوم بهره مندي فعاليت هاي قرآني سازمان از کيفيت هاي قابل قبول تصريح کرد: بايد از توسعه بي کيفيت موسسات قرآني جلوگيري کنيم و سازمان هرگز به دنبال دادن امار و ارقام نخواهد بود و با آنکه بيش از 2 هزار موسسه قرآني در کشور در حال فعاليت هستند به دنبال کيفي سازي آن خواهيم بود و يکي از منويات سطح بندي موسسات از سوي سازمان دارالقرآن در همين راستا بوده که طبق گزارش هاي واصله 60 درصد موسسات قرآني کشور به درجه 3 قرار گرفته اند و موسسات و نهادهاي قرآني که اقبال به شروع همکاري دارند بايد شرايط لازم را احراز کنند.

وي افزود: سازمان دارالقرآن کريم جايگاه نظارتي و حمايتي دارد و هيچ گاه در امور جزيي موسسات قرآني دخالت نخواهد کرد و تنظيم آيين نامه ها از سوي سازمان و ابلاغ ان در همين راستا بوده و اميدواريم مجريان اين آيين نامه ها با توجه به تقويت مردمي در فعاليت قراني بيش از گذشته عامل به ضوابط تعيين شده در آيين نامه ها باشند.

قره شيخ لو با اشاره به تدوين نظام جامع آموزشي به همت سازمان دارالقرآن کريم افزود: تدوين نظام جامع آموزش و پژوهشي و تربيتي در حوزه قرآن به همت سازمان دارالقرآن الکريم يکي از بزرگترين شبکه هاي آموزشي قرآني کشور بوده اما ناگفته نماند که کاستي هايي در ان وجود دارد که بايد برطرف شود.

وي افزود: با آنکه نحوه ارايه آموزش هاي قرآني اغلب به صورت حضوري بوده و با مشغله ها و گرفتاريهاي مخاطبين امکان حضور آنان در کلاسهاي آموزشي نيست سازمان به دنبال اداره نحوه آموزشهاي قرآني متنوع تر در راستاي توسعه نظام جامع آموزشي و پژوهشي سازمان دارالقرآن است.

قره شيخ لو با اشاره به لزوم استفاده از امکان و ابزارآلات به روز آموزشي خاطرنشان کرد: امروزه موسسات بايد خود را مجهز به امکانات و ابزار روز کنند و به همين مناسبت در سازمان دارالقرآن به دنبال ترويج آموزشهاي قرآني با هر ذائقه اي در کشور است. حتي تنظيم و توليد بازي هاي رايانه اي که رنگ و بوي قرآني داشته باشند در دستور کار سازمان دارالقرآن کريم قرار گرفته است و توليد محصولات قرآني با هر ذائقه اي در کشور از منويات اين سازمان است.

رييس سازمان دارالقرآن الکريم تصريح کرد: همچنين توليد مجموعه انتشارات تلاوت که به همت سازمان دارالقرآن الکريم راه اندازي شده براي عرضه عمومي در فروشگاههاي بصائر سازمان در دسترس عموم قرار گرفته است و بايد فروشگاه هاي زنجيره اي کالاهاي فرهنگي و قرآني در کشور راه اندازي شود و شرايطي ايجاد شود که در روستاها مردم هر لحظه اراده کنند بتوانند يک محصول قرآني و يا فرهنگي را تهيه نمايند.

قره شيخ لو تاکيد کرد: از اعمال سليقه در اجراي برنامه هاي قرآني در کشور پرهيز شود، براي مثال طرح مسابقات قرآني تلاوت که به تازگي در حال اجراست لزوم به دقت نظر و آشنايي با مختصات و ابعاد مختلف آن است و سازمان دارالقران به دنبال کار کيفي بوده و اگر 50 نفر تحت آموزشهاي قرآني سازمان قرار مي گيرند حقيقتاً بايد به نقطه مطلوب برسند و کار کيفي بر فعاليت حجمي که هيچ نتيجه اي ندارد ارزشمندتر است.

رييس سازمان دارالقرآن الکريم با اشاره به اجراي طرح هاي جديد قراني در سازمان خاطرنشان کرد: برگزاري کارگاههاي مهارت زندگي قرآني در برخي از استانها همچون فارس که چندين دوره رسيده و امسال به دنبال برنامه ريزي و اجرايي ان حداقل براي يک دوره در استانهاي سراسر کشور خواهيم بود. همچنين کارگاههاي يک روزه نگاهي به مهارت هاي زندگي بحث آموزش مجازي قرآني که امسال فاز اول آن اجرايي مي شود و مسابقات تلاوت که موجب الگوسازي و تحولي جديد در اجرا کردن مسابقات قرآن در سراسر کشور است.

قره شيخ لو با اشاره به فرمايشات رهبري مبني بر تربيت ده ميليون حافظ در کشور تصريح کرد: در راستاي منويات رهبري راه اندازي 40 جلسه دائم حفظ قران با حضور 40 نفر لز اساتيد شاخص و مبرز حفظ قران کريم در طول سال با برنامه ريزي هاي مدون به صورت زيربنايي و با آموزشهاي خاص به همت سازمان دارالقرآن کريم اجرايي مي شود.

رييس سازمان دارالقرآن الکريم خاطرنشان کرد: همچنين مجمع اساتيد قاريان و حافظان در همه استانهاي کشور اجرايي شده و حلقه اول و نيروهاي درجه اول قرآني هر استان با هدف تعامل دارالقرآن هاي استان هاي سراسر کشور با اساتيد و گسترش و فعاليت و اطلاع رساني کارهاي صورت گرفته به همت سازمان دارالقران در ميان جامعه قراني و با استفاده از تجربيات پيشکسوتان و اساتيد برگزار مي شود و امروز با افتخار مي توان گفت سازمان دارالقرآن طرح ها و برنامه هايي را که در دهه چهارم پيروزي انقلاب برگزار کرده در سراسر کشور به ثمر نشسته است.

شايان ذکر است همايش مسئولين و کارشناسان دارالقران هاي ادارات کل سازمان تبليغات اسلامي از ساعت 8 روز پنجشنبه 9 خرداد در محل سازمان دارالقران کريم با هدف تدوين طرح ها و برنامه هاي کلان سازمان و بررسي وضعيت اعتبارات و تدوين برنامه هاي آموزشي و تبليغي و ترويجي همچنين برنامه هاي حمايتي و نظارتي در سال 92 با حضور رييس سازمان دارالقران کريم برگزار شد.

گفتني است، در ادامه نشست‌هاي تبيين برنامه تبليغي و ترويجي، تبيين طرح و برنامه‌هاي كلان سازمان دارالقرآن و وضعيت اعتبارت، تبيين برنامه‌هاي آموزشي و تبيين برنامه‌هاي حمايتي و نظارتي برگزار شد.

 

شنبه 11 خرداد 1392 - 12:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر