جمعه 16 خرداد 1399 - 21:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني

 

بررسي عوامل محيطي تأثيرگذار بر خلاقيت (بخش پاياني)

 

همانطور که اشاره کرديم عوامل محيطي زيادي مي­تواند در مبحث خلاقيت تأثيرگذار باشند که مهمترين آنها عبارتند از: نظام فرهنگي، نظام آموزشي، بازار و حمايت دولت. در مطلب قبلي به نظام فرهنگي پرداختيم و اينک به اختصار ساير عوامل اثرگذار را برخواهيم شمرد.

 

نظام آموزشي

خلاقيت يک موهبت و ويژگي­اي است که هر شخصي به طور ذاتي دارد. اما با اين وجود اين ويژگي براي قرار گرفتن در مسير صحيح نياز به آموزش دارد. حال اگر فضاي کافي براي ظهور خلاقيت در سياست­گذاري­هاي آموزشي جامعه يا سازمان فراهم و جزء محور فعاليت­هاي آموزشي نهادينه شود، بسترساز صحيح و اصولي رشد خلاقيت خواهد بود.

 

بازار

ماهيت بازار و رقابت در آن، بسيار مؤثر در خلاقيت است. معمولاً در بازارهايي که امکان توليد محصولات جديد و ارائه خدمات نوين و تازه فراهم باشد، همچنين بازارهايي که داراي فضاي رقابتي هستند، نياز به خلاقيت و نوآوري در آن افزايش مي­يابد و عامل رشد و خلاقيت است.

 

حمايت دولت

اين که دولت تا چه حد از افکار، ايده­هاي نو، اختراع و اکتشافات حمايت مي­کند، مي­تواند بر رشد و توسعه افراد خلاق در جامعه تأثير بگذارد. برگزاري همايش­هاي سالانه خلاقيت، مراسم تقدير از نوآوران، تسهيلات مالي و تحقيقاتي براي حمايت از خلاقيت و نوآوري، مثال­هايي از حمايت دولت­ها از خلاقيت و نوآوري است.

 

يكشنبه 5 خرداد 1392 - 11:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری