سه‌شنبه 21 مرداد 1399 - 14:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان سمنان

 

هيئت هاي مذهبي ريشه در تاريخ ايران دارند

 

هيئت هاي مذهبي ريشه در تاريخ ايران دارند و نقش بسزايي در حفظ انديشه ها و ترويج دين بر عهده دارند و اين نقش چه قبل از انقلاب اسلامي و چه بعد از آن، همواره وجود داشته است و تاثيرات فرهنگي آن در تمام ادوار به استناد تاريخ قابل بررسي است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان، ويژگي هاي هيئات مذهبي که نشانگر ميزان بالاي اهميت آنها است دليل موجهي براي وجود حمايت از سوي حاکميت بر آنها است، چرا که اين تشکل ها اغلب به صورت خودجوش و مردمي هستند و اگر حمايت نشوند به دليل نداشتن منابع مالي کافي نمي توانند انتظارات را برآورده کنند.

 

هدف از مبعوث شدن پيامبر اکرم (ص) بحث اخلاق است

در استان سمنان هم  براي اولين بار يک هيئت مذهبي به نام رهروان بقيه الله از ابتداي امسال با تلاش و پيگيري هاي مکرر توانسته براي اولين بار روزهاي يکشنبه هر هفته جلسه اخلاق را با حضور امام جمعه مهديشهر حجت الاسلام محمد باراني برگزار کند.

حجت الاسلام محمد باراني در گفتگو با روابط عمومي، داشتن اخلاق نيکو را يکي از مهمترين دستورات دين مبين اسلام دانست و گفت: هدف از مبعوث شدن پيامبر اکرم (ص) بحث اخلاق است.

 باراني با بيان اينکه خودسازي کار ساده اي نيست، افزود: خودسازي مانند جهاد اکبر است و انسان ها با خودسازي پي به عيب هاي درون خود خواهند برد.

استاد اخلاق حوزه و دانشگاه اظهار داشت: بيماريهاي جسم  را مي توان تشخيص داد و آن را درمان کرد اما تشخيص بيماريهاي روحي مشکل است.

 باراني با ياد آوري اينکه درس اخلاق مهم است افزود: حتي در حوزه هاي علميه  هفته اي يکبار براي طلاب کلاس اخلاق برگزار مي شود.

 

رفع مشکلات جامعه با رعايت اخلاق ميسر است

رئيس شوراي فرهنگ عمومي شهرستان مهديشهر با اشاره به اين مطلب که با رعايت کردن موارد اخلاقي خيلي از مشکلات جامعه رفع خواهد شد، افزود: شخصيت هاي بزرگ در مباحث اخلاقي جايگاه ويژه اي داشته اند.

باراني با بيان اينکه، نياز به مسائل اخلاقي در جامعه احساس مي شود اظهار داشت: خوشبختانه جوانان اسقبال خوبي از  طر مباحث اخلاقي دارند.

به گفته وي: بايد در  همه هيئت هاي مذهبي کلاس هاي اخلاق برگزار شود تا جوانان هيئتي به معرفت الهي و اهل بيت(ع) برسند.

 

جامعه نيازمند تحول اخلاقي است

 مسئول هيئت مذهبي رهروان بقيه الله سمنان نيز در اين گفتگو گفت: جامعه نيازمند تحول اخلاقي است.

 اسماعيل طحان با بيان اينکه در هيئت رهروان بقيه الله در شهرستان سمنان هفته اي يکبار جلسه اخلاق با حضور حجت الاسلام باراني بر گزار مي شود، افزود: حداقل100 نفر در اين کلاس حضور دارند.

وي دعوت از اساتيد برجسته اخلاق وعرفان کشور را در مرحله بعدي فعاليت هيئت قرار داد و گفت: انشاءالله از سال آينده با پيگيري هاي مستمري که انجام داده ايم اين امر نيز محقق خواهد شد.

 

استقبال خوب جوانان سمناني از کلاسهاي اخلاق

مسئول هيئت مذهبي رهروان بقيه الله سمنان با اشاره به اين مطلب که جوانان استقبال خوبي از بحث اخلاق داشته اند گفت: متاسفانه نهادهاي فرهنگي از اين  هيئت در برگزاري جلسه اخلاق حمايت  خوبي نکردند.

 طحان با اشاره به اينکه تعدادي از دانشجويان از پرديس هاي دانشجويي به صورت خود جوش در درس اخلاق شرکت مي کنند وجهت رفت وآمد دچار مشکل هستند از مسئولان به ويژه مسئولان دانشگاه هاي سمنان خواستار رفع مشکلات اياب وذهاب دانشجويان شد.

به گفته وي، جامعه جهت مبارزه با فساد و مشکلاتي که الان دچار آن شده است به برگزاري چنين مباحث اخلاقي نياز دارد.

مسئول هيئت مذهبي رهروان بقيه الله سمنان همچنين اظهار داشت: در جريان برگزاري درس اخلاق هفتگي در ابتداي جلسه پس از قرائت قران به بيان احکام شرعي مبتلابه توسط يکي از طلاب حوزه علميه سمنان پرداخته خواهد شد و پس از آن حجت الاسلام باراني درس اخلاق را شروع کرده و در پايان ذکر مصيبت کوتاهي توسط مداح هيئت قرائت مي شود تا شوروشعور با هم آميخته شود. 

طحان از برگزاري اولين مراسم ايام محسنيه در استان سمنان به مناسبت شهادت حضرت محسن(ع) در پنجم ربيع اول، در اين هيئت خبر داد و گفت: دراين مجلس از سخنراني خطيب برجسته کشور حجت الاسلام موذن و همچنين نفس گرم پيرغلام امام حسين(ع) حاج محسن عسگري که سالهاي زيادي در محضر علامه اميني (ره) وآيت الله بهجت(ره) به ذکر مصائب اهل بيت(ع) پرداخته اند کسب فيض شد.

وي از برپايي محفل اشک در شهر سمنان در آينده اي نچندان دور توسط اين هيئت نيز خبر داد و افزود: در اين محفل، سخنراني و روضه دو رکن اصلي است و اصلا قرار نيست سينه زني در آن لحاظ شود.

 

اخلاق در همه جا حرف اول و آخر را مي زند

مهدي طاهريان ذاکر و غلام اهل بيت(ع) نيز در اين گفتگو، افزود: پيامبر اعظم(ص) و ديگر ائمه(ع) در تمام گرفتاريهاي خود از مباحث اخلاقي دست بر نداشتند.

وي با بيان اينکه در همه جا حرف اول و آخر را اخلاق مي زند افزود: خوشبختانه با تلاش و پي گيري توانستيم  بحث اخلاق را در اين هيئت آغاز کنيم و انشاءالله آينده روشني را براي هيئت مي بينيم.

اين ذاکر و دلسوخته اهل بيت با بيان اينکه ما با کميت کاري نداريم و در بحث اخلاق کيفيت مهم است اظهار داشت: خوشبختانه جوانان استقبال خوبي از مباحث اخلاقي داشته اند.

 طاهريان در ادامه افزود: اگر يک نفر در جلسه اخلاق  راه رشد و کمال را طي کند براي تمام دست اندرکاران اين هيئت کافي است.

 

ضرورت سرمايه گذاري در مباحث اخلاقي

ذاکر آل الله با بيان اينکه اين رسالت بر دوش مسئولان است اظهار داشت: اگر در مباحث اخلاقي در جامعه سرمايه گذاري شود خود مسئولان بهتر مي توانند کارها را انجام دهند.

طاهريان از هيئت هاي مذهبي خواست تا قبل از برگزاري مراسم روضه و سينه زني از يک عالم براي مباحث درس اخلاق استفاده کنند.

 وي با اشاره به اين مطلب که اميدوار هستيم در آينده نزديک اين فرهنگ توسعه يابد و جلسه هاي اخلاق در تمام هيئات برگزار شود افزود: ريشه اخلاقيات به دين، نزديک شدن به ولايت و اهل بيت(ع) بر مي گردد.

 اين مداح اهل بيت عصمت و طهارت (ع) در خاتمه تاکيد کرد: بايد براي برگزاري امنيت در جامعه، مسئولان و مردم  به دنبال مسائل نيک اخلاقي باشند و براي برگزاري چنين جلساتي پيش قدم شوند.

مقدم نيا مسئول روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان

 

يكشنبه 5 خرداد 1392 - 10:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری