يكشنبه 5 بهمن 1399 - 9:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

يادبود اميرحسين فردي در برنامه سبکبالان عاشق

 

مراسم يادبود زنده‌ياد اميرحسين فردي در خانه هنرمندان با حضور خانواده اين نويسنده انقلابي  و همچنين مجيد سرسنگي مديرعامل خانه هنرمندان، محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري، لاله افتخاري نماينده مجلس شوراي اسلامي و قناديان رئيس سازمان بسيج هنرمندان برگزار شد.

در ابتداي مراسم، سرسنگي مديرعامل خانه هنرمندان ضمن گراميداشت ياد اميرحسين فردي به چرايي برگزاري اين مراسم اشاره کرد و گفت: بنا بود امسال در خانه هنرمندان براي سالروز آزادسازي خرمشهر که نقطه عطفي در تاريخ جنگ است و هيچ‌گاه از تاريخ ما فراموش نمي‌شود برنامه‌هايي را آغاز کنيم از اين رو فکر کرديم شايد مناسب اين باشد که آغازگر برنامه‌هاي ما يادي از دوستانمان باشد که سالها در حوزه دفاع مقدس و ترويج اين فرهنگ زحمت کشيدند بنابراين مراسم حاضر يادبودي از اين هنرمندان فرهيخته و نويسنده انقلاب خواهد بود. گرچه زنده‌ياد فردي در ميانمان نيست اما ياد و آثار او در دل و جان ما جاري خواهد بود اين مراسم آغازگر جشنواره «سبکبالان عاشق» به مناسبت پيروزي خرمشهر خواهد بود.

وي افزود: برخي موارد شاهد انتقاد‌هايي هستيم زيرا افرادي که از زاويه ديگر به جنگ مي‌نگرند متوجه نيستند اين بزرگداشت‌ها و توجه به جنگ، توجه به ارزش‌هايي است که در جنگ خلق شده، و اگر در فضاي کنوني باقي مي‌ماند مشکلات کنوني را نداشتيم ، ارزش‌هايي که يک ملت را به سمت کمال و روزهاي بهتر سوق مي‌دهد، يادبود خرمشهر و دفاع مقدس معنايش اين نيست که ما جنگ طلبيم قطعاً دين اسلام در مجموع همه اديان و آئين‌ها به عنوان کامل‌ترين دين ، اساسش در نجابت و انسان‌دوستي است.

سرسنگي در خاتمه گفت: آنچه ما را موظف يه يادآوري مي‌کند ارزش‌هاي معنوي است که در 8 سال دفاع مقدس با جانفشاني اين مرز و بوم زاده شد، قطعاً يکي از راه‌هاي مهم براي برون رفت از بن‌بست‌هاي اجتماعي جوامع اتصال و ارزشهاي معنوي است که بر پايه آئين و دين و برمبناي مهرباني بنا شده است. سرسنگي ابراز اميدواري کرد آثار زنده‌ياد فردي تا سالها بتواند حوزه فرهنگ را مشحون کند. در ادامه، قناديان رئيس سازمان بسيج هنرمندان کشور گفت: بحث آزادسازي خرمشهر به عنوان قله و نماد 8 سال دفاع مقدس برگ زريني بود که اگر بخواهيم به ريشه‌ها برگرديم و چرايي آفرينش اين افتخار را جويا شويم مي‌بينيم در رأس همه موارد موضوع امامت و ولايت مطرح است چراکه پيوند امام با امت باعث شد اين افتخار رقم بخورد.

وي افزود: خرمشهر از يک ويژگي خاص جغرافيايي برخوردار بود از اين رو صدام اعلام کرد اگر ايراني‌ها خرمشهر را فتح کنند من کليد طلايي بسته را تقديمشان مي‌کنم البته عمليات بيت‌المقدس 3 مرحله داشت که در نهايت دشمن را به عقب رانديم و 18 هزار اسير توسط نيروهاي ايراني به اسارت در آمدند. دشمن تا مرز فرار کرد چرا که رمز پيروزي اين عمليات ولايت و يا علي‌بن ابي‌طالب(ع) بود.

رئيس سازمان بسيج هنرمندان کشور، زنده‌ياد فردي را معلمي با اخلاق خواند و ادامه داد: امير حسين فردي حق پدري بر ادبيات انقلاب اسلامي خصوصاً در حوزه داستاني دارد، 10 سال قبل براي اينکه بحث ادبيات را در بسيج پايه‌گذاري کنيم خدمتشان در موسسه کيهان رسيدم، او از اين موضوع استقبال کرد و گفت: هرچه در توان دارم در خدمت بسيجيان قرار مي‌دهم و از هيچ تلاشي براي اين کار دريغ نمي‌کنم؛ در طول 13 سالي که در خدمت بسيجيان بود نيروهاي خوبي تربيت شدند و ما توانستيم تاکنون هفتمين جشنواره ادبيات داستاني بسيج را که دوسالانه برگزار مي‌شود ادامه داده و بيش از 8 هزار اثر را دريافت کنيم، اين جشنواره از ميراث‌هايي گرانبهايي است که زنده‌ياد فردي برجا گذاشته است.

قناديان با اشاره به مشکل امروز تصريح کرد: حجاب معاصرت مشکل امروز است که با آن درگيريم، افرادي که هم‌عرض بوده و در ميانمان زندگي مي‌کنند را کمتر مي‌شناسيم البته اين موضوع دو علت دارد دليل نخست به خود اين عزيزان باز مي‌گردد چراکه به دنبال نان و نام نيستند و تنها طبق رسالت ميان خود و خدا تکليفشان را انجام مي‌دهند که اميرحسين فردي از جمله افرادي بود که معمولاً از مصاحبه‌ها پرهيز مي‌کرد؛ علت دوم به دليل قدرناشناسي ما است چرا که ما گوهرهاي گرانبهاي اطراف را نمي‌توانيم در حوزه‌ها بشناسيم، افرادي که از شهرت پرهيز دارند گوهرند و ما بايد بگرديم و آنها را پيدا کنيم چرا که اين مسير را عبادت طلقي مي‌کنند، اميرحسين فردي پيش از نويسنده بودن و هنرمندي يک معلم اخلاق بود، بچه‌ها بيش از هر چيز کرامت انساني را از او مي‌آموختند .

وي با اشاره به اينکه فردي اعتماد و اعتقاد عجيب به ولايت داشت، اضافه کرد: زماني قرار بود با جمعي از دوستان خدمت رهبر انقلاب برويم ايشان فرمودند من خجالت مي‌کشم چرا که در ديدار گذشته ايشان احوال جلد دوم رمان اسماعيل را گرفتند الان که کتاب کامل نشده احساس مي‌کنم اگر دوباره جويا شوند بايد چه جوابي بدهم؛ اين نويسنده تا اين حد پايبند به تکليف بود، هرگز در بحث اعتقادي کوتاه نمي‌آمد، سازش ناپذيري و متکي بودن به آنچه در مکتب وجود دارد رمز پيروزي است که در او ديده مي‌شود. ويژگي ديگر فردي که بايد براي ما درس باشد اين است که ريشه او در مسجد بود، آنچه انديشه او را شکل مي‌داد از مسجد بود، اگر قرار است هنر ادبيات، سياست ، اجتماع و ... روي پاي خود بايستد بايد ريشه‌اي را در مسجد محکم کنيم چراکه مسجد نماد باورهاي ديني ماست که موجب نجات است.

همچنين لاله افتخاري نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي در اين مراسم گفت: همسر و پدر من در عمليات کربلاي 4 در خرمشهر به شهادت رسيدند، آزادسازي اين شهر براي مردم، رزمندگان و حتي دشمن پيام‌هاي بسيار داشت چرا که فتح بابي‌ براي خود باوري بود. افتخاري ضمن گراميداشت ياد اميرحسين فردي اضافه کرد: بنده معمولاً خود را موظف مي‌کنم تا صفحاتي از آثار افرادي چون اميرحسين فردي را مطالعه کنم، احساس مي‌کنم اينجاست که انسان يادآوري مي‌کند که مديون چه افرادي است.

اين نماينده مجلس ضمن اشاره به اينکه هر گلي يک رنگ و بويي دارد، افزود: رزمندگان هريک مثل گلهاي باغي هستند که خاصيت،رنگ و بوي خاص خود را دارند و خواهشي که داريم اين است که تا زمانيکه يادگاران 8 سال دفاع مقدس و خانواده‌هايشان هستند آن‌ها را قدر بدانيم چرا که اگر روايت‌گري حضرت زينب و امام سجاد از کربلا نبود خبر چنداني به ما نمي‌رسيد و يا کربلا با چهره‌اي ديگر نقل مي‌شد. وي در پايان ضمن بيان اين مطلب که امروز وظيفه داريم فرهنگ ايثار، شهادت و مقاومت را با زبان هنر، کودکانه و حتي در رمان و داستان به آيندگان منتقل کنيم، افزود: ما در کميسيون فرهنگي مجلس و فراکسيون فرزندان شاهد از اين مسير و تلاش مزايقه نخواهيم کرد تا بتوانيم بار سنگين را بر زمين بگذاريم.

در پايان اين مراسم از سوي خانه هنرمندان به پاس سالها تلاش زنده‌ياد اميرحسين فردي ، لوح يادبودي تقديم فرزند اين نويسنده انقلابي شد و پس از اين مراسم برنامه سبکبالان عاشق در خانه هنرمندان آغاز به کار کرد.

 

يكشنبه 5 خرداد 1392 - 9:52


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری