پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 21:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

داود خسروي

 

اثري با مضمون نقادانه و اجتماعي

 

نگاهي به گروه فيلمسازي «تلفن همراه رئيس جمهور»(علي عطشاني)

علي عطشاني متولد 1357 تهران، فارغ التحصيل رشته كامپيوتر است. وي فعاليت فيلمسازي خود را از سال 1375 با ساخت فيلم داستاني حبيب آغاز كرد. از ديگر فعاليت هاي وي در مقام كارگرداني به فيلم هاي كوتاه و مستند نيز مي توان اشاره كرد.

تلفن همراه رئيس‌جمهور در سي امين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر به نمايش درآمد و سيمرغ بهترين بازيگر نقش مکمل زن را هم دريافت کرد.

علي عطشاني در مورد ساخت تلفن همراه رئيس جمهور مي گويد: «زماني که قرار بود در امتداد شهر را بسازم، فيلمنامه آن را به خيلي از دوستان نويسنده دادم تا مطالعه کنند و نظر خودشان را منتقل کنند. يکي از اين دوستان آقاي جابر قاسمعلي بود و از ايشان دعوت کردم به دفتر من بيايد تا باهم گپ بزنيم.

ايشان دو سه جلسه اي به دفتر ما آمد و رفت و در مورد فيلمنامه در امتداد شهر با هم بحث کرديم تا اين که در ميان صحبت هاي خود درباره طرحي به من گفت که نوشته و قرار بوده کمال تبريزي آن را بسازد. از او پرسيدم الان در چه مرحله اي است؟ گفت به دليل ندادن پروانه ساخت پيش توليد آغاز نشده است.

 اين جمله در ذهن من باقي ماند تا اين که حدود يک هفته بعد به جابر گفتم: «مي تواني اين طرح را براي من ارسال کني تا بخوانم؟» و او هم طرح را براي من ايميل کرد وقتي طرح را  مطالعه کردم، ديدم خيلي خوب است. رفتم پيش تهيه کننده اي (پژمان لشگري پور) که اين طرح را از قاسمعلي خريده بود و به او گفتم:«من اين طرح را از تو مي خرم» و او در جواب گفت:«اين فيلمنامه پروانه ساخت نمي گيرد ها! ما چند بار اقدام کرديم فايده اي نداشت.»

خلاصه من فيلمنامه را خريدم و به دفتر آقاي محسن علي اکبري بردم و قرار شد اين فيلمنامه در دفتر ايشان ساخته شود. آقاي علي اکبري هم خيلي تلاش کرد تا اين فيلمنامه پروانه ساخت بگيرد و اين گونه بود که فيلمنامه اي که پنج سال پروانه ساخت نمي گرفت توسط من ساخته شد و فکر مي کنم اين فيلم يکي از استثناهاي ده سال اخير سينماي ايران است...»

عطشاني در خصوص مشکل فيلمنامه براي صادر نشدن پروانه ساخت، مي گويد: «حساسيت روي کليت فيلمنامه بود و آقاي سجادپور مي گفت به اين فيلمنامه فکر نکن. اما بعد از صحبت کردن متوجه شديم اشکالات آنقدر هم بزرگ نيست.»

عطشاني درباره اينکه آيا اين فيلم سياسي است؛ مي گويد:«نمي دانم چرا من را سياسي مي دانند. من دغدغه اجتماعي دارم و کدام آدم اجتماعي از سياست غافل است؟ سينماي مورد علاقه ام، سينماي اجتماعي است. و بسياري از اتفاق هاي جامعه ما رگه هاي سياسي هم دارند. پس هنگام پرداختن به آنها گاه ناگزيريم به لايه هاي سياسي هم بپردازيم.»

عطشاني درباره فضاي فيلم مي گويد:«شايد لحظه هاي طنزي در فيلم باشد که مربوط به زندگي شخصيت اصلي داستان است. عبدي هم به نوعي فضاي فيلم را تعديل مي کند اما لحن روايت در اين فيلم هيچ شباهتي به دموکراسي توي روز روشن ندارد. فضاي فيلم کاملا نئورئاليستي است و اگر به ساير عوامل و تيم بازيگران دقت کنيد متوجه مي شويد که همه آنها در کارهاي قبلي شان چنين لحن و ساختاري را تجربه کرده اند.»

عطشاني درباره بازيگران فيلم مي گويد:«در اين فيلم شاهد مهدي هاشمي ديگري هستيم. به نظر من مهدي هاشمي يک اسطوره تکرار نشدني در سينماي ايران است. او در تلفن همراه رئيس جمهور شاهکار بازي مي کند و مي توانم ادعا کنم هر انتخابي به غير از مهدي هاشمي براي اين فيلم اشتباه بود و عالي، بهترين صفتي است که مي توانيم به او بدهيم.

ضمن اينکه بايد بگويم مهدي هاشمي در روابط پشت دوربين هم انسان بزرگي است و خيلي خوشحال هستم با ايشان همکاري کردم... يکي از اتفاقات خوب ديگر فيلم هم بازي بهناز جعفري است. مي توانم بگويم فراتر از انتظار خوب بازي کرده است.»

جابر قاسمعلي(فيلمنامه نويس) نيز درباره فيلمنامه مي گويد: «من معتقد نيستم اين کار کاملا نئوراليستي است. زماني که داشتم اين فيلمنامه را مي نوشتم به موضوع آن فکر کردم. اين موضع از يک اتفاق واقعي برداشت شده است. دوستي داشتم که چند سال پيش سيم کارت رئيس جمهور وقت را خريده بود. به محض اين که به خانه ما آمد تلفنش زنگ خورد و مثل هميشه او را اشتباه گرفتند. از او اجازه گرفتم که تلفن را جواب بدهم.

پسر يکي از نمايندگان مجلس پشت خط بود و از من مي خواست که با پدرش درباره خروج او از کشور صحبت کنم. تلفن بعدي هم از اصفهان بود و باز هم با رئيس جمهور کار داشتند. اين سوژه خوبي براي نوشتن فيلمنامه شد. البته کلنگ اوليه را پژمان لشگري پور زد و بعد با محمدرضا هنرمند براي ساخت آن به توافق نرسيديم. کمال تبريزي هم نتوانست پروانه ساخت آن را بگيرد.»

بهناز جعفري(بازيگر) در مورد لهجه شمالي خود در فيلم گفت: «انتخاب اين لهجه بر عهده آقاي قاسمعلي بود و ايشان مي‌خواستند اين اتفاق بيفتد.»

 

مشخصات «تلفن همراه رئيس جمهور»:

کارگردان:علي عطشاني، تهيه کننده:محسن علي‌اکبري، فيلمنامه: جابر قاسمعلي تهيه کننده: محسن علي اکبري، مدير فيلمبرداري: عليرضا زرين دست، صدابردار: فرخ فدايي، طراح گريم: محسن بابايي، طراح صحنه و لباس: محسن نوروزي، عکاس: حسن ناحي، مجري طرح: مجيد ياسر

بازيگران: مهدي هاشمي، اکبرعبدي، نيکي کريمي، بهناز جعفري، آتيلا پسياني، علي دهکردي، نيما شاهرخ شاهي، مجيد ياسر، خشايار راد، افسانه ناصري، ساناز قرباني، مينو شيخان، کاظم نجارزاده و بيژن پيشدادي

خلاصه داستان: پيرمردي که شغلش باربري است و قصد خريد سيم کارت و تلفن همراه را دارد که دست بر قضا سيم کارت خاموش ساليان گذشته رئيس جمهور را مي خرد و ...

 

يكشنبه 5 خرداد 1392 - 8:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری