سه‌شنبه 17 تير 1399 - 21:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

2000 حافظ قرآن کشور مدرک حفاظ دريافت کرده‌اند

 

گزارشي سفر دو روزه رئيس سازمان دارالقرآن الكريم  به استان كردستان

رئيس سازمان دارالقرآن الكريم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي به منظور تبادل‌ نظر با مسئولان قرآني و بازديد از مؤسسات قرآني مردمي و همچنين ديدار با مديركل، نماينده ولي فقيه و رؤساي ادارات و كارشناسان قرآني استان كردستان و بحث و بررسي در مورد مسائل قرآني، به استان كردستان سفر كرد.

در اين گزارش به بررسي خلاصه‌اي از بحث‌ها و تصميمات اتخاذ شده توسط حجت‌الاسلام مسعود صفي‌ياري، مديركل تبليغات اسلامي استان كردستان و مهدي قره شيخلو رييس سازمان دارالقرآن، حجت‌الاسلام سيد محمد حسيني شاهرودي نماينده ولي فقيه در کردستان و همچنين كارشناسان قرآني اين اداره‌كل مي‌پردازيم.

 

ترويج فرهنگ قرآني در کردستان ضروري است

حجت‌الاسلام سيد محمد حسيني شاهرودي در جريان ديدار رئيس دارالقرآن کريم کشور در سنندج اظهار کرد: بايد از تبديل شدن قرآن کريم به کالاي تجاري جلوگيري کنيم و بهترين استفاده و بهره را از اين کلام الهي ببريم.

وي با اشاره به ايجاد کرسي تلاوت و انجام کارهاي قرآني گسترده در دانشگاه‌ها، افزود: خوشبختانه اقدامات خوبي در زمينه فعاليت‌هاي قرآني در استان انجام شده است اما بايد اين فعاليت‌ها گسترده‌تر شود.

وي همچنين با اشاره به اقدامات سازمان تبليغات اسلامي و دارالقرآن کريم در راستاي انجام فعاليت‌هاي قرآني بيان کرد: اين سازمان‌ها بايد براي ترويج و گسترش فعاليت‌هاي قرآني به ميدان عمل وارد شوند و بيش از پيش تلاش کنند.

نماينده ولي فقيه در استان کردستان با اشاره به اهميت تربيت حفاظ قرآني يادآور شد: بايد سرمايه‌گذاري لازم در اين بخش صورت گيرد و از مفسرين و علماي قرآني نيز براي آموزش قرآن کريم استفاده شود.

رئيس سازمان دارالقرآن کريم کشور نيز در اين ديدار با اشاره به اقدامات انجام شده در دارالقرآن کريم کشور اظهار کرد: برگزاري 50 دوره آموزشي، ساماندهي تشکل‌هاي مردمي و قرآني، راه‌اندازي موسسات و خانه‌هاي قرآني در سطح کشور از جمله اقدامات نجام شده توسط سازمان دارالقرآن کريم کشور است.

مهدي قره‌شيخلو با اشاره به تعداد معلمان قرآني در سطح کشور افزود: هم‌اکنون 70 هزار معلم قرآني در کشور فعاليت دارند.

وي همچنين به تعداد موسسات و خانه‌هاي قرآني در کشور اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون دو هزار و 500 خانه قرآني و دو هزار و 700 موسسه قرآني در سطح کشور فعاليت دارند.

بر اساس اين گزارش؛ مديرکل تبليغات اسلامي کردستان در مورد جزئيات پروژه مدارس علوم و معارف اسلامي استان اظهار کرد: اين مدارس در دو بخش دخترانه و پسرانه در زميني به مساحت ‌هزار و 188 مترمربع با زيربناي ‌هزار مترمربع احداث خواهد شد.

حجت‌الاسلام مسعود صفي‌ياري با اعلام اينکه هر يک از اين مدارس شامل 6 کلاس درس خواهد بود، افزود: اين طرح‌ها از مصوبات سفر مقام معظم رهبري به کردستان بوده و براي احداث اين واحدهاي آموزشي در مجموع 15 ميليارد و 500 ميليون ريال اعتبار اختصاص يافته است.

وي با بيان اينکه با آغاز عمليات اجرايي اين طرح‌ها مجموع مدارس علوم و معارف اسلامي استان به چهار واحد مي‌رسد، خاطرنشان کرد: واحد خواهران بيجار هم‌اکنون با 60 دانش‌آموز فعال است و واحد برادران نيز در آينده‌اي نزديک به بهره‌برداري مي‌رسيد.

مديرکل سازمان تبليغات اسلامي کردستان تصريح کرد: هدف از راه‌اندازي اين واحدهاي آموزشي ارتقاي فرهنگ ديني است.

 

 راه‌اندازري صندوق حمايت از فعاليت‌هاي قرآني

مهدي قره‌شيخلو نيز با حضور  در همايش بزرگ فعالان و پيشکسوتان عرصه قرآني استان کردستان اظهار کرد: اين صندوق با اعتبار بالغ بر يک ميليارد و 500 ميليون تومان راه‌اندازي مي‌شود.

وي افزود: صندوق حمايت از فعالت‌هاي قرآني به منظور کمک به حل مشکلات قرآني و اعطاي وام قرض‌الحسنه به فعالان قرآني راه‌اندازي خواهد شد.

وي خاطرنشان کرد: اصلي‌ترين وظيفه جامعه قرآني تجلي کردن نورانت قرآن کريم در فکر و عمل مردم است و ما بايد قرآن را درست به مردم معرفي کنيم.

رئيس سازمان دارالقرآن کريم کشور با اشاره به اهميت و جايگاه ارزنده قرآن کريم در زندگي همه مردم بيان کرد: اگر مي‌خواهيم در قيامت جزو مومنان باشيم تنها راه نجات ما عمل به قرآن کريم است.

قره‌شيخلو يادآور شد: يابد آموزش‌هاي قرآني و جلسات قرآني را رونق بخشيد و در راستاي اشاعه و ترويج فرهنگ قرآني در جامعه تلاش کرد.

وي با تاکيد بر استفاده از الگوهاي قرآني در زندگي اظهار کرد: بايد بگونه‌اي برنامه‌ريزي کنيم که مردم نشانه‌ها و الگوهاي قرآني را در زندگي پياده کنند.

وي همچنين بر ضرورت سرمايه‌گذاري در راستاي ترويج قرآن کريم تاکيد کرد و اين مهم را نيازمند تشويق مردم به سمت سرمايه‌گذاري فعاليت‌هاي قرآني برشمرد.

در روز دوم سفر رئيس سازمان دارالقرآن الكريم به استان كردستان (24 ارديهشت)، همايش بزرگ فعالان و پيشكسوتان قرآني در سنندج برگزار شد.

مديرکل تبليغات اسلامي کردستان در اين همايش اظهار کرد: اين استان در زمينه فعاليت‌هاي قرآني پيشرفت خوبي داشته و فعاليت‌هاي گسترده‌اي نيز در اين زمينه صورت گرفته است.

حجت‌الاسلام مسعود صفي‌ياري افزود: ساماندهي فعاليت‌هاي قرآني، برگزاري نشست‌هاي قرآني، ارتقاي سطح کمي و کيفي فعاليت‌ها و تلاش براي ترويج فرهنگ قرآن کريم در استان از جمله اقداماتي بوده که توسط دارالقرآن کريم و سازمان تبليغات استان کردستان انجام شده است.

وي افزود: برگزاري برنامه تلويزيوني سراج نيز يکي از برنامه‌هاي قرآني است که به همت تبليغات اسلامي کردستان پيگيري شد.

وي خاطرنشان کرد: علاوه براين تلاش گسترده‌اي از سوي اين اداره‌کل براي ترويج سبک زندگي قرآني در اين استان انجام شده و با اجراي طرح‌ها و مسابقات قرآني در اين زمينه فعاليت‌هاي خوبي انجام داده‌ايم.

مديرکل تبليغات اسلامي کردستان اجراي طرح قرآني مصباح‌الهدي در مدارس راهنمايي استان ، توجه به بيمه فعالان قرآني، برگزاري مسابقات قرآني و اجراي محافل قرآن کريم را از جمله ديگر اقدامات قرآني در اين استان برشمرد.

حجت‌الاسلام صفي‌ياري در ادامه سخنان خود سفر رهبري به استان کردستان را حرکت عظيمي براي انجام گسترده‌تر فعاليت‌هاي فرهنگي و قرآني دانست و گفت: به برکت سفر معظم‌له به استان اين همايش در سالگرد سفر رهبري به استان کردستان برگزار شد.

وي يادآور شد: استان کردستان ارادت خاصي به اهل بيت و پيامبر اکرم(ص) دارند و مفتخرند که در روستاي نگل ميزبان يکي از کتب الهي خطي نفيس در طول تاريخ هستند.

در اين همايش چند برنامه تواشيح و مولودي‌خواني برگزار شد و از اسماعيل تهميدي فعال و پيشکسوت عرصه قرآني استان کردستان تجليل شد.

 

فعاليت 400 شعبه دارالقرآن کريم در کشور

مهدي ‌قره‌شيخلو نيز از فعاليت 5 هزار واحد قرآني در بدنه مردمي اين سازمان خبر داد و افزود: از اين تعداد 2 هزار و 500 موسسه قرآني و 2 هزار و 500 خانه قرآن روستايي است.

وي با بيان اينکه سازمان دارالقرآن کريم مجموعه‌اي مردمي است، گفت: سالانه بيش از 500 هزار نفر در برنامه‌هاي آموزشي، تبليغي، ترويجي و دوره‌هاي آموزشي تخصصي اين سازمان شرکت مي‌کنند و اميدواريم با جذب امکانات مالي مورد نياز زمينه براي حضور بيشتر مردم فراهم شود.

قره‌شيخلو با اشاره به اينکه استان کردستان داراي حوزه‌هاي فعال مردمي در زمينه فعاليت‌هاي قرآني است، اظهار کرد: در نشست با مسئولان سازمان تبليغات اسلامي استان بنا داريم راهکارهايي اتخاذ کنيم که بتوانيم سطح فعاليت‌هاي قرآني را ارتقا دهيم.

رئيس سازمان دارالقرآن کريم توسعه کمي و کيفي خانه‌هاي قرآني به ويژه از نظر کيفيت‌بخشي را از برنامه‌هاي اين سازمان عنوان کرد و افزود: مردم استقبال خوبي از اين فعاليت‌ها دارند و بستر فعاليت‌هاي قرآني مردمي است که بايد با مديريت و سرمايه‌گذاري خود مردم انجام شود.

وي در پايان تصريح کرد: برنامه‌هاي متنوع اين سازمان در زمينه‌هاي آموزشي، پژوهشي، تبليغي، ترويجي، حمايتي و نظارتي است.

در ادامه رئيس سازمان دارالقرآن الكريم در نشست خبري با اصحاب رسانه‌هاي جمعي استان که در مجتمع فرهنگي نور سنندج برگزار شد، حضور بهم رسانيد كه صحبت‌هاي ايشان در اين نشست خبري را در زير مي‌خوانيد:

2000  حافظ قرآن کشور مدرک حفاظ دريافت کرده‌اند

مهدي قره‌شيخلو اظهار کرد: مدرک حفظ قرآن كريم كه از سوي سازمان دارالقرآن الكريم به قبول شدگان در اين آزمون اهدا مي‌شود معادل مدارک ديپلم تا دکترا است و تاکنون در اين هشت دوره آزمون برگزار شده 27 هزار نفر شرکت کرده‌اند.

وي با اشاره به اينکه سازمان دارالقرآن کريم کشور پيشکسوت‌ترين دستگاه قرآني کشور است، اظهار کرد: اين سازمان از سال 61 فعاليت خود را آغاز کرده و اقدامات گسترده‌اي را در راستاي فعاليت‌هاي قرآني انجام داده است.

وي خاطرنشان کرد: هم‌اکنون دو هزار و 300 موسسه قرآني و دو هزار و 500 خانه قرآن روستايي در کشور فعالي دارند که از اين تعداد 24 موسسه و 70 خانه قرآن روستايي در کردستان فعال است.

رئيس سازمان دارالقرآن کريم کشور همچنين به راه‌اندازي انجمن خيرين قرآني پرداخت و گفت: حضور مردم در برنامه‌هاي قرآني منجر به ارتقاي سطح کمي و کيفي فعاليت‌هاي قرآني مي‌شود.

قره‌شيخلو بيان کرد: تاکنون در کشور 3 ميلون و 500 هزار جلد کتاب قرآن کريم به چاپ رسيده که از فيلتر سازمان دارالقرآن کريم عور کرده است.

وي در ادامه به برگزاري مسابقات تفسير قرآن کريم، طرح قرآن با رمضان، برگزاري محافل و جشنواره‌هاي قرآني ، برگزاري آموزش مهارت‌هاي زندگي قرآني، برگزاري 40 جلسه آموزشي در رابطه با حفظ قرآن کريم اشاره کرد و گفت: اين اقدامات از جمله فعاليت‌هاي ديگر سازمان دارالقرآن کريم کشور بوده است.

وي افزود: امسال نيز طرح مسابقه قرآني مائده را در سال جديد برگزار خواهم کرد که اين مسابقه در دو مرحله استاني و کشوري برگزار مي‌شود.

رئيس سازمان دارالقرآن کريم کشور همچنين به تربيت يک ميليون حافظ قرآن کريم در کل کشور اشاره کرد و گفت: اين اقدام يکي از برنامه‌هاي سال جديد است که سهم دارالقرآن کريم کشور از اين تعداد تربيت 210 حافظ قرآني است.

قره‌شيخلو همچنين به تهيه و تدوين پنج بسته نرم‌افزار آموزشي اشاره کرد و گفت: اين اقدام نيز به منظور جذب بيشتر جوانان و نوجوانان به سمت فعاليت‌هاي قرآني صورت گرفته است.

وي در پايان ترويج فعاليت‌هاي قرآني را نيازمند اطلاع‌رساني بيشتر و بهتر سانه‌هاي جمعي در کشور به ويژه در استان کردستان دانست و خواستار توجه به اين مهم شد.

 سپس نشست روساي ادارات تابعه و کارشناسان قرآني تبليغات اسلامي کردستان با رئيس دارالقرآن کريم در مجتمع فرهنگي نور سنندج برگزار شد.

مديرکل تبليغات اسلامي استان کردستان نيز با حضور در اين نشست اظهار کرد: نيروها بايد در محضر قرآن فعاليت کنند و در اين حوزه به خوبي نقش آفريني کنند.

حجت‌الاسلام مسعود صفي‌ياري گفت: خوشبختانه با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده موسسات قرآني استان به خوبي فعاليت خود را انجام مي‌دهند و با ساماندهي دارالقرآن کريم استان مشکلات حوزه قرآني مرتفع شده است.

وي همچنين به راه‌اندازي سايت دارالقران کريم استان کردستان اشاره کرد و گفت: اين سايت نيز در راستاي انعکاس اخبار قرآني و معرفي فعالان قرآني اطلاع‌رساني خوبي داشته است.

مديرکل تبليغات اسلامي کردستان اضافه کرد: هم‌اکنون از لحاظ کمي و کيفي در سطح بالاتري نسبت به ساير استان‌هاي کشور هستيم و اين مهم موفقيت دارالقرآن کريم استان در راستاي انجام وظايف خود را مي‌رساند.

مهدي قره شيخلو نيز اظهار کرد: دارالقرآن کريم استان‌ها بايد در راستاي کيفي کردن کلاس‌هاي قرآني تلاش کنند و با دستگاه‌هاي فرهنگي که کارهاي قرآني انجام مي‌دهند در تعامل باشند.

وي با اشاره به اينکه خوشبختانه ارگان‌هاي فرهنگي فعاليت‌هاي قرآني را نيز در دستور کار خود قرار داده‌اند، بيان کرد: بايد با اعمال سياست‌هاي واگذاري طرح‌ها، اجراي طرح‌هاي قرآني را به مردم واگذار کنيم.

وي افزود: انعکاس فعاليت‌هاي قرآني و اطلاع‌رساني در خصوص برنامه‌هاي قرآني در ادارات فرهنگي ضروري است و بايد اين مهم در دستور کار قرار گيرد.

رئيس سازمان دارالقرآن کريم کشور همچنين به توسعه بخش مردمي اشاره کرد و گفت: باوجود موسسات و خانه ‌هاي قرآني مردمي بايد اين بخش‌ها را توسعه داد و کارهاي قرآني را سمتي سوق داد که مردم مي‌خواهند.

قره‌شيخلو همچنين به بيمه فعالان قرآني اشاره و ياداور شد: در طول سال گذشته تعداد زيادي از فعالان عرصه قرآني به ارشاد اسلامي معرفي شدند تا در راستاي بيمه شدن اين افراد اقدام شود.

وي گفت: در برنامه ها و سياست هاي دارالقرآن کريم طرح هاي قرآني به موسسات واگذار مي شود و دارالقرآن استان ها بايد کارهاي ستادي و نظارتي را انجام دهند.

مهدي قره شيخلو همچنين راهکارهايي را براي پيشبرد برنامه هاي موسسات ارائه داد تا موسسات بتوانند حمايت هاي لازم را جذب کنند.

در اين نشست اعضاي اتحاديه و موسسات قرآني در خصوص مشکلات اتحاديه به ارائه مطالبي پرداختند و خواستار واگذاري طرح هاي قرآني دارالقرآن تبليغات اسلامي به اتحاديه شدند.

همچنين در خصوص مکان و فضاي لازم براي موسسات و حق الزحمه مسئولان موسسات خواستار حمايت لازم شدند.

 

چهارشنبه 1 خرداد 1392 - 10:57


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر