سه‌شنبه 21 مرداد 1399 - 14:1
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

فرهنگ اصطلاحات آمريکايي (2و1)

 

فرهنگ اصطلاحات آمريکايي (2و1)

نويسنده: آدام ماکاي، ام. تي. بتنر، جي اي گيتس.

مترجم: حسن شيخ الاسلام زاده

شمارگان: 1500 نسخه

قيمت: 325000 ريال

انتشارات: اميرکبير

کساني که به کشورهاي بيگانه براي کسب دانش، تجارت، گردشگري و يا هر منظور ديگري وارد مي­شوند، در آغاز به علت بي اطلاعي از اصطلاحات رايج ميان مردم کلا دچار نوعي سردرگمي و تحير مي­شود. در آغاز به علت بي اطلاعي از اصطلاحات رايج ميان مردم کلا دچار نوعي سردرگمي و تحير مي­شوند ولي داشتن زمينه قبلي و آگاهي به اين قبيل اصطلاحات اين مانع را به سهولت از ميان برمي­دارد و طبعا برقراري ارتباط به طريق سهل و ساده بسياري از دشواري­ هاي زندگي را حل مي­کند.

خواننده با آشنايي با ترکيب و نوع جملات اين مجموعه درمي­يابد که اين جملات تا چه اندازه کار مکالمه و صحبت کردن به زبان انگليسي را به طور خودکار تسهيل مي­کند بي آنکه نيازي به معلم و استاد باشد زيرا کتاب خواسته است که از خلال سطور قدرت و توانايي ارائه مقاصد و منظور را به خواننده القا بکند و اين امر يکي از نکات بارز و مشخصه فرهنگ مزبور مي­باشد و مي­توان ادعا کرد که به خوبي از عهده اين امر برآمده است.

اين کتاب ضمن بيان معاني گوناگون براي هر واژه و يا اصطلاحي نحوه کاربرد آن را نيز در قالب جملات نشان داده است. بنابراين مي­توان گفت که نه تنها خواننده با اصطلاحات ويژه محاورات و گفتگوها در زمينه­هاي مختلف آشنا مي­ شود و بلکه نحوه کاربرد و استعمال آنها را نيز به خوبي فرا مي­گيرد.

اين دو جلد ماهيتاً يک خودآموز گستره­اي است که از هر دري سخن مي­راند و نبايد از مطالب پندآموز کتاب که در قالب مثال­ها و جملات ارائه مي­شود غافل بود. گرچه اندکي از مفاهيم کتاب با فرهنگ ايراني ما در تعارض است ولي اگر آن­ها را کنار بگذاريم، سراسر کتاب مشحون از اندرزهاي باارزش و زندگي ساز است که از خلال سطور و امثال مي­توان به آن­ها پي برد. نبايد از نظر دور داشت که وجود اين همه آموزه­هاي سرشار از خردورزي و تعقل و نکته سنجي و دانايي زاييده وجود مليت­هاي مختلفي است که پس از کشف قاره آمريکا در پي ثروت و کار بدان سرزمين روي آوره­اند و خواهي نخواهي فرهنگ و تمدن بومي خود را نيز که حاصل قرن­ها تجربه اندوزي نسل­هاي مختلف بوده است با خود به موطن جديد برده و لاجرم در حفظ و اشاعه آن کوشيده­اند.

اين کتابنامه به گفته شيخ الاسلام زاده با تلفيق فرهنگ­هاي گوناگون از طبايع انسان­ها، از خواسته­ها و آرزوي مشترک آن­ها، از حقد و حسد، از مزه شيرين موفقيت و کاميابي­ها و طعم تلخ ناکامي­ها، از عشق و دوستي، از مزاياي علم و دانش از مضرات و پي آمدهاي ناگوار ولنگاري و بيعاري براي جوانان گفتگو مي­کند و نکته­اي را ناگفته باقي نمي­گذارد و اصولاً مي­توان گفت فرهنگ مزبور تمام مصاديق و موارد و اتفاقات زندگي عادي انسان را در قالب جملات ترسيم کرده است بديهي است صدق گفتار ما با مطالعه دقيق و بررسي اين فرهنگ به اثبات مي­رسد.»

اين کتاب در دو جلد به قلم آدام ماکاي- ام. تي. بتنر، جي اي گيتس و ترجمه حسن شيخ الاسلام زاده با شمارگان 1500 نسخه و قيمت 325000 ريال از سوي انتشارات اميرکبير منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

سه‌شنبه 31 ارديبهشت 1392 - 13:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری