چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 3:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

پادشاه زير درخت نارنج

 

پادشاه زير درخت نارنج 

پادشاه زير درخت نارنج/ مجموعه سرداران ايران ؛ داريوش 9

نويسنده : مهدي زارع

چاپ و شمارگان : اول 91 – 3000 نسخه

ناشر : شرکت سهامي کتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير

 

ناشر در ابتداي کتاب حاضر بيان مي کند که برآميدن و باليدن مردان بزرگ که بزرگي را به اعتبار منش انساني و ويژگي هاي سترگ آسمان انديشي ، بدست آورده اند ، مديون فرهنگ ، باور و بسترهاي تاريخي معرفتي است که در آن نفس کشيده اند و از سرچشمه هاي آن سيراب شده اند . شرکت سهامي کتابهاي جيبي ادامه مي دهد که همانطور که از شوره زار چيزي نمي رويد ، از خاک حاصلخيز و دامنه هاي پرباران که نور مهربان خورشيد را هماره برجان خود دارند ، دامن دامن ريحان و باغ در باغ درخت هايي با ميوه هاي شيرين و آبدار قد مي کشد و سايه مي گستراند .

مردان بزرگ ، بزرگي را از فرهنگ ملي و جان بزرگ خود وام مي گيرند . بزرگي جوهره و سرشتشان است ، عاريه اي نيست ، وصله اي نيست بر لباسشان .

ناشر در بخشي ديگر از مقدمه خود يادآور مي شود که ايرانيان مردمي بزرگ زاده اند و به  همين دليل بزرگان زيادي را در خود و با خود ديده اند.

از ميان همه بزرگان اين سرزمين مردان مردي وجود دارند که ايرانيان ، فره « سردار ملي » را بر سينه شان آويخته اند . سرداراني که دشمنان اين مرز و بوم را سرنگون کرده اند  و مام ميهن را از عطر حضور خود آکنده اند .  ناشر مي افزايد اين سرداران چه در تمثال اسطوره اي  خود و چه در شمايل تاريخي خويش ، نامي شورآفرين و صفاتي برانگيزاننده دارند . سکون را مي زدايند و سکوت را مي شکنند . درماندگي را نهيب  مي زنند و غفلت را به بند مي کشند . چهره ها و جلوه هاي گوناگوني از سرداران ملي در حافظه تاريخي ايرانيان نقش بسته است . از سيماي اسطوره اي  رستم و فريدون و کيخسرو تا چهره دليراني چون آريوبرزن و سورنا ،از شاه اسماعيل صفوي تا امام قلي خان ، از عباس ميرزا تا رييس علي دلواري ، از چمران و باقري و همت و متوسليان تا باکري و خرازي ، از بابايي و رداني پور تا آبشناسان و صياد شيرازي همه ستارگاني هستند که در خاک گهرخيز ايران زمين باليده اند و سيماي تابناکشان تا هميشه در قاب خاطرات اين سرزمين با مهرباني لبخند مي زند .

شرکت سهامي کتابهاي جيبي در پايان پيشگفتار خود به اين موضوع اشاره مي کند که مجموعه « سرداران ايران » با اين انگيزه نوشته شده است تا به بايستگي بخش اندکي از زواياي پنهان چهره آنان نمايانده شود و در پرتو درخشش نام و يادشان ، زندگي امروز را روشن تر ديد و فرداها و فرداها را همسنگ تاريخ ميهن رقم زند .

شماره نهم مجموعه سرداران ايران به داريوش اختصاص دارد و در سه بخش زندگي او را مورد کنکاش قرار مي دهد:

داريوش در راس سپاه حرکت مي کرد. هنگ نظام پياده نظام از نظم بسيار بالايي برخوردار بود . اما هنگ هاي سواره نظام نامرتب بود. هواي بهاري ، اسب هاي جنگجو را به موجوداتي سرکش و پرانرژي بدل کرده بود که با کمترين غفلت سوار ، از مسير نظم خارج مي شدند . داريوش کوتاهترين مسير را انتخاب کرده بود . مسيري که از کنار رود و جنگل هاي کم پشت بلوط عبور مي کرد ، اما چندين دژ در همين مسافت کم وجود داشت که هرکدام مي توانستند نقطه پاياني براي سپاه داريوش باشند . زوپير به اندام ورزيده داريوش نگاه مي کرد .

به قامت کشيده و پوست آفتاب خورده داريوش خيره بود و به ياد مي آوري که در تمام اين سه سال هيچ وقت جنگ موجب نشده بود داريوش کارهاي عمراني  را فراموش کند . هرجا که آرامش حاکم مي شد ، جاده ها به صورت فوق العاده اي طراحي و ساخته مي شدند . چاپارها در تمام کشور نامه ها را به دست صاحبانش مي رساندند و تمام مردم با هر ديني که بودند با آزادي مي توانستند عبادت کنند و تا وقتي به نزاع ختم نشود تبليغ هم براي هرديني آزاد بود . ماليات ها اوضاع مناسبي پيدا کرده بودند و تنها در برخي نقاط نارضايتي ديده مي شد .

داريوش درمان تمام دردهاي وطن بود  و زوپير اين را خوب مي فهميد. انرژي بي کراني که در ميدان نبرد از اندام هاي داريوش ساطع مي شد ، تمام لشکريان را مدهوش مي کرد . باد صداي همهمه کشاورزان دور و بر داشت و عطر رويايي گندمزارها نشاطي غريب را ايجاد مي کرد که هيچ قادر به توصيف نبود . نشاني از ترس در ميان سربازهاي نبود و به نظر مي رسيد سربازها فراموش کرده اند که براي مبارزه با بابلي ها به راه افتاده اند.

پادشاه زير درخت نارنج / مجموعه سرداران ايران ؛ داريوش9  به قلم مهدي زارع در چاپ نخست خود با شمارگان 3000 نسخه توسط شرکت سهامي کتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير به چاپ ر.سيده است.

 

سه‌شنبه 31 ارديبهشت 1392 - 13:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری