پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 8:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

اتفاق هاي مهم و کتاب هاي پرفروش نمايشگاه امسال

 

بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران اوج و فرودهاي خاص خودش را داشت

 

امسال بيست و ششمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، بعد از ۱۰ روز جشن كتاب و كتابخواني، از 11 تا 21 ارديبهشت ماه به فعاليت خود پايان داد تا پرونده يکي ديگر از رويدادهاي بزرگ فرهنگي کشور بسته شود. با آنكه سال گذشته مسئولان نمايشگاه كتاب وعده داده بودند كه خانه به‌دوشي نمايشگاه به پايان خواهد رسيد و نمايشگاه محلي ثابت به غير از مجموعه مصلاي تهران خواهد داشت اما امسال هم باز مصلا ميزبان كتاب و كتابخوان‌ها بود؛ ميزباني كه شايد در چند سال آينده هم در ارديبهشت رسم مهمان نوازي را به جاي آورد. نمايشگاه تهران بزرگ‌ترين رخداد فرهنگي كشور است كه آينه‌اي از رخداد‌هاي يك ساله حوزه كتاب و صنعت نشر را به نمايش و قضاوت مي‌گذارد. نمايشگاه بيست و ششم را مي‌توان از چند بعد مورد توجه قرار داد؛ ابعاد مثبت و منفي كه هر كدام معلول دلايل خاصي هستند.

 

نمايشگاه امسال به شدت تحت تأثير اتفاق سال گذشته در بازار كاغذ بود. افزايش قيمت كاغذ شوك سختي را به صنعت نشر كشور وارد كرد؛ شوكي كه هنوز هم با وجود وعده‌هاي فراوان براي مهار گراني كاغذ، همچنان صنعت نشر كشور را در وضعيت خطر نگه داشته است؛ وضعيتي كه باعث شده ميزان انتشار كتاب به خصوص كتاب‌هاي چاپ جديد كاهش يابد. طبق آمار، تعداد كتاب‌هاي منتشر شده در سال ۹۱ نسبت به سال پيش از آن حدود ۵ هزار عنوان كاهش داشته است. سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، در ايام برگزاري نمايشگاه ضمن تكرار وعده ايجاد كارگروهي براي ساماندهي وضعيت كاغذ، گراني كاغذ را داراي بعد مثبت هم دانست.

به اعتقاد حسيني، گراني كاغذ باعث شده تا ناشران دقت بيشتري در انتخاب كتاب‌ها به خرج بدهند و آثاري را كه بار محتوايي ضعيفي داشتند، كنار بگذارند. گراني كاغذ از يك سو باعث گراني كتاب و از سوي ديگر باعث كاهش تيراژ عناوين منتشره شده است. به طوري كه تيراژ هزار تايي كه زماني رقم ناچيزي براي كتاب به شمار مي‌رفت، در شرايط فعلي به رقمي معمول تبديل شده است. گذشته از اينكه ۸۵ درصد از نياز كاغذ در كشور از طريق واردات مرتفع مي‌شود و قيمت دلار روي اين مسئله تأثير مستقيمي دارد، كتاب‌هاي وارداتي نمايشگاه كه در بخش بين‌المللي به فروش گذاشته مي‌شوند نيز امسال با كاهش ارزش ريال در برابر دلار و عدم تخصيص ارز مرجع به كتاب، داراي شرايط ويژه‌اي شدند. در طول ساليان گذشته مشتريان كتاب‌هاي خارجي كه اكثراً دانشجويان و اساتيد دانشگاه‌ها هستند، مي‌توانستند با ارز دولتي اقدام به خريد كتاب‌هاي مورد نيازشان كنند. اما امسال به رغم وعده‌هاي اوليه از اختصاص ارز خبري شد و فقط اساتيد دانشگاه از اين امكان برخوردار بودند كه در صورت خريد، از تخفيف برخوردار شوند.

 امسال گران‌ترين كتاب حاضر در نمايشگاه، «شاهنامه فردوسي» بود كه با رقم يك ميليون و ۶۵۰ هزار تومان، ركورد قابل توجهي از خود به جاي گذاشت. البته به جز شاهنامه فردوسي چند عنوان كتاب بالاي يك ميليون نيز داشتيم تا شروعي باشد بر آشنايي مردم با كتاب‌هاي قيمت‌هاي نجومي كتاب. آمار بازديد از نمايشگاه امسال افت فاحشي نسبت به سال گذشته داشت وبراي همين بسياري از غرفه‌داران از كاهش بازديد‌كننده گلايه‌مند بودند. به اعتقاد آن‌ها جمعه آخر نمايشگاه هر ساله بيشترين ميزان بازديد‌كننده را داشته اما امسال روز جمعه مانند روز‌هاي عادي بود. كاهش ميزان بازديد‌كننده به صورت خودكار باعث كاهش تعداد خريداران كتاب شد.

 در حالي كه سال گذشته هر كتاب حدوداً صفحه‌اي ۲۰ تومان عرضه مي‌شد در سال جديد به صفحه‌اي ۵۰ تومان رسيده است. از اين‌رو برخي ناشران مجبور شده‌اند تا تعداد كتاب‌هاي كمتري را منتشر كنند و از سويي فونت كتاب‌ها ريزتر از حد استاندارد شود تا در صفحات كمتري منتشر شود. اين عدم رعايت استاندار فونت مسائلي مانند خسته كردن چشم را به همراه دارد و مخاطب را خسته مي‌كند اما انگار چاره‌اي نيست. در اين ميان برخي از افرادي كه براي خريد كتاب به نمايشگاه بين‌المللي كتاب آمده‌اند، ترجيح مي‌دهند كتاب‌هاي جديد خريداري نكنند يا اگر كتاب‌هايي تجديد چاپ شده‌اند، سراغ چاپ قبلي را بگيرند.»

 امسال نيز مانند سنت هر ساله رهبر معظم انقلاب از نمايشگاه كتاب بازديد كردند. بازديد ايشان كه همراه با خريداري كتاب نيز بود، باعث توجه مردم حاضر در نمايشگاه و رسانه‌ها شد، به طوري كه كتاب شعر«ضد» كه توسط رهبر انقلاب خريداري شد، به سرعت به يكي از پر‌فروش‌ترين كتاب‌هاي نمايشگاه تبديل شد. اين كتاب در مدت برگزاري نمايشگاه به چاپ سوم خود رسيد.

«ضد» مجموعه اشعار فاضل نظري است كه به عنوان يكي از شعراي نسل جديد انقلاب اسلامي به حساب مي‌آيد. توجه به شعر يك شاعر انقلابي در حضور مجموعه‌هاي اشعار نو و كلاسيك، يكي از نكات برجسته نمايشگاه بود. با آنكه امسال پيش‌بيني مي‌شد با نزديكي به ايام انتخابات، نمايشگاه كتاب شاهد حضور پررنگ نامزد‌هاي رياست جمهوري باشد و با وجود اينكه برخي از نامزد‌هاي احتمالي در نمايشگاه حضور يافتند، اين مسئله آنچنان كه انتظار مي‌رفت پر فروغ نبود.

 پارسال كتاب «پايي كه جا ماند» در حوزه ادبيات دفاع مقدس به يكي از پديده‌هاي نمايشگاه كتاب تبديل شده بود، « نور الدين پسر ايران» نيز چنين وضعيتي داشت. امسال هم ادبيات دفاع مقدس نشان داد مي‌تواند هميشه يك مورد قابل توجه براي كتابخوان‌ها داشته باشد.

 چاپ جديد کتاب«لشكر خوبان» امسال از سوي سوره مهر حوزه هنري به نمايشگاه آورده شده بود و مورد استقبال قرار گرفت. خاطرات «آيت‌الله سيد محمد خامنه‌اي» برادر بزرگ‌تر مقام معظم رهبري نيز كه به گوشه‌هايي از زندگي معظم له مي‌پردازد از جمله كتاب‌هايي بود كه با استقبال زيادي رو‌به‌رو شد.

امسال انتشارات سوره مهر اعلام کرد در زمينه نشر الکترونيک تلاش دارد تا بتواند بهترين آثار خود را در اين حيطه ارائه کند، دا، پايي که جاماند و نورالدين پسر ايران از جمله آثار اين انتشارات بودند که با قيمت 4 هزار تومان به صورت الکترونيکي در نمايشگاه کتاب عرضه شدند.

ابراهيم اسکندري‌پور مسئول اين بخش در انتشارات سوره مهر گفت:«رفاقت به سبک تانک» پرفروش‌ترين اثر سوره مهر طي 4 روز اول بوده است. نکته جالب اينکه مخاطبان جوان با نشر الکترونيک آشنا و آثاري با اين محوريت را طلب مي‌ کردند. از اين رو ساير آثار پرفروش سوره مهر به صورت کتاب مثل دا، نورالدين پسر ايران همچنان مخاطب داشته و در کنار آن بازديدکنندگان آثار ديجيتال را هم طلب مي‌کردند.

از اتفاق هاي ديگر نمايشگاه امسال، عرضه کتاب«مفاتيح الحيات» بود که زير نظر آيت الله جوادي آملي با همکاري جمعي از اساتيد حوزه و توسط انتشارات اسراء به چاپ رسيده است؛ اين کتاب را جلد دوم مفاتيح الجنان مي دانند، از نظر آيت الله آملي تفاوت اين کتاب با مفاتيح الجنان در آن است که اين کتاب جهت حرکت انسان در راه حقد با چراغ حقد و در منظر خداست. اين اثر در 5 بخش 776 صفحه و با قيمت 14500 تومان در نمايشگاه کتاب عرضه شده بود.

در ديگر غرفه هاي نمايشگاه امسال نيز كتاب‌هاي داستاني متعددي بودند که پرفروش شدند. فرياد شيري، مدير نشر «نگيما»درباره سه کتاب پرفروش اين مرکز انتشاراتي در نمايشگاه بيست و ششم گفت: «رها» نوشته نازنين فاطمه جمشيدي، «راز سکوت» نوشته مليحه رسولي و «داستان مادري که دختر پسرش شد» نوشته قلي خياط، کتاب پرفروش حوزه ادبيات داستان ما در نمايشگاه بودند.

يکي از فروشندگان غرفه نشر نگاه در نمايشگاه هم گفت كه رمان «گلف روي باروت» نوشته آيدا مرادي، پرفروش‌ترين رمان نشر نگاه در ميان تازه‌هاي اين ناشر بود.

سيد علي شجاعي، ديگر ناشر حوزه داستان نيز کتاب‌هاي پرفروش انتشارات «کتاب نيستان» را معرفي کرد و گفت: «ناميرا» نوشته صادق کرميار، «کمي ديرتر» نوشته سيدمهدي شجاعي و «ماه به روايت آه» نوشته ابوالفضل زرويي‌نصرآباد از رمان‌هاي پرفروش ما در اين دوره از نمايشگاه کتاب بودند.

ابراهيم صالح‌رامسري از مسئولان نشر«معين» نيز پرفروش‌هاي اين نشر را در آخرين روز نمايشگاه كتاب عنوان کرد و گفت: «فرهنگ پارسي» (برپايه‌ واژگان نژاده و ناب، برساخته و در پيش نهاده و به کارگرفته ميرجلال‌الدين کزازي) به کوشش سيمين حلالي، «فرزند ايران» نوشته ميرجلال‌الدين کزازي، «شما که غريبه نيستيد» نوشته هوشنگ مرادي کرماني و «آب انبار» نوشته مرادي کرماني، از کتاب‌هاي بودند كه مخاطبان استقبال بيشتري از آن‌ها داشتند.

از پرفروش‌هاي داستان نشر«ققنوس» نيز بنا به گفته مسئولان غرفه اين ناشر، مي‌توان به «دالان بهشت» نوشته نازي صفوي، «اينجا نرسيده به پل» نوشته آنيتا يارمحمدي و «بازي آخر بانو» نوشته بلقيس سليماني اشاره کرد. كتاب‌هاي «نبود اسطوره‌ها» نوشته محمدرضا سارنچه، «آتوسا» (مهين بانوي هخامنشي) نوشته حسن شيدا نيز پرفروش‌هاي نشر «ترفند» در نمايشگاه کتاب تهران بودند.

نشر آموت نيز رمان «عاشقانه» نوشته فريبا کلهر را در زمره پرفروش‌ها داشت، «شوهر عزيز من» از همين نويسنده و «نسکافه با عطر کاهگل» نوشته م. آرام، نيز از ديگر كتاب‌هاي پرطرفدار  اين ناشر در نمايشگاه بودند. رمان‌هاي «خوش نشين» نوشته علي موذني، «سه کاهن»نوشته مجيد قيصري و «جمجمه‌ات را قرض بده برادر» نوشته مرتضا کربلايي نيز به نقل مسئولان نشر «عصر داستان»، وابسته به بنياد ادبيات داستاني از آثار پرفروش بوده‌اند.

 

يكشنبه 29 ارديبهشت 1392 - 9:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری