شنبه 10 خرداد 1399 - 18:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

جشنواره اي با رويکرد ارزشي و ملي

 

گزارش مراسم اختتاميه نخستين جشنواره تئاتر خياباني «خليج فارس» و نظرات يکي از برگزيدگان

مراسم اختتاميه نخستين جشنواره تئاتر خياباني «خليج فارس» عصر روز جمعه 27 ارديبهشت با معرفي برگزيدگان در تالار سعدي برج ميلاد برگزار شد و دو نمايش از ميان برگزيدگان از سوي دبيرخانه جشنواره براي شركت در سي و دومين جشنواره بين‌المللي «تئاتر فجر» معرفي شدند.

به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا)، مراسم اختتاميه نخستين جشنواره تئاتر خياباني «خليج فارس» با حضور جمعي از مسئولان فرهنگي و هنرمندان تئاتر در تالار سعدي برج ميلاد برگزار شد و در آن از برگزيدگان بخش‌هاي مختلف بخش مسابقه اين جشنواره با اهداي جايزه تقدير شد.

براساس اين گزارش در بخش طراحي بروشور از شهبانو آسيه براي طراحي بروشور نمايش «خليج فارس» با اهداي لوح تقدير و مبلغ 300 هزار تومان تقدير شد و زيبا سبحاني نيز براي طراحي لباس اين نمايش با اهداي مبلغ 500 هزار تومان و لوح تقدير جشنواره مورد تقدير قرار گرفت.

در بخش طراحي فضاي نمايش به هانيه زحمتكش و مريم خاكسار تهراني لوح تقدير و مبلغ 500 هزار تومان براي طراحي نمايش «هميشه براي تو» اهدا شد ضمن آنكه محمدرضا شاهمرادي و سالار حسيني نيز جايزه مشابهي را براي طراحي نمايش «قصه 4 ساله» در اين بخش دريافت كردند.

جايزه بخش موسيقي اين جشنواره شامل لوح تقدير و 500 هزار تومان به نويد لاهيجي و مجيد نجفي براي نمايش «پيوند سياره‌ها» تعلق گرفت.

مرجان قاسمي براي بازي در نمايش «رؤياي ابوموسي» و مرضيه آزادي خالص براي بازي در نمايش «خليج فارس از گذشته تا هميشه» با اهداي لوح تقدير و مبلغ 600 هزار تومان مورد تقدير قرار گرفتند و ديپلم افتخار و مبلغ يك ميليون و 500 هزار تومان به منيژه واحد قاضياني به عنوان بهترين بازيگر زن اين جشنواره براي بازي در نمايش «پيوند سياره‌ها» رسيد.

در بخش بازيگري مرد از مالك آبسالان براي بازي در نمايش «رؤياي ابوموسي» و سعيد رحيمي براي بازي در نمايش «صبور»، «سنگ‌سر» و «قباد» تقدير شد و به هر يك مبلغ 600 هزار تومان به همراه لوح تقدير تعلق گرفت ضمن آن كه ديپلم افتخار و مبلغ يك ميليون و 500 هزار تومان به فرامرز قليچ‌خاني به عنوان بهترين بازيگر مرد اين جشنواره براي بازي در نمايش‌هاي «صبور»، «سنگ سر» و «قباد» اهدا شد.

در بخش طرح و ايده از حسن سبحاني براي نمايش «خليج فارس» با اهداي لوح تقدير و بملغ 600 هزار تومان تقدير شد و ديپلم افتخار و جايزه يك ميليون و 500 هزار توماني بهترين طرح و ايده جشنواره به محمود فرضي‌نژاد براي نمايش «پيوند سياره‌ها» رسيد.

در بخش كارگرداني از محمود فرضي‌نژاد براي كارگرداني نمايش «پيوند سياره‌ها» با اهداي لوح تقدير و ميلغ 600 هزار تومان تقدير شد و ديپلم افتخار و جايزه يك ميليون و 500 هزار توماني بهترين كارگرداني اين جشنواره به حبيب‌الله ناصري و باقر رمضان‌زاده براي كارگرداني نمايش «خليج‌فارس» كه برگزيده جشنواره تئاتر ساحلي قشم نيز بود، اهدا شد.

اين گزارش حاكي است در پايان اين مراسم از سوي دبيرخانه نخستين جشنواره تئاتر خياباني «خليج فارس» دو نمايش «خليج فارس» و «پيوند سياره‌ها» براي شركت در سي و دومين جشنواره بين المللي تئاتر فجر معرفي شدند.

از جمله ديگر بخش‌هاي اين مراسم مي‌توان از سخنراني قطب‌الدين صادقي به نمايندگي از هيئت داوران اين جشنواره و قرائت اشعاري توسط عليرضا قزوه؛ مدير جديد مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري در مورد ايران و خليج فارس اشاره كرد.

يادآور مي‌شود، نخستين جشنواره تئاتر خياباني «خليج فارس» در دو بخش جنبي و مسابقه از 21 تا 27 ارديبهشت به دبير سيداحسان قاضي‌زاده و به ميزباني استان تهران برگزار شد.

فرامرز قليچ‌خاني، برگزيده بازيگري نخستين جشنواره تئاتر خياباني «خليج فارس» در گفت‌و‌گو با خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا) گفت: خوشبختانه اين دوره از جشنواره با وجود مدت زمان كمي كه از اعلام فراخوان تا برگزاري را پشت سر گذاشت، اما توانست در سطحي قابل قبول از نظر حرفه‌اي برگزار شود.

وي گفت: از آنجا كه در بخش خياباني اغلب جشنواره‌هاي معتبر تئاتري همچون «فجر»، «مريوان» شركت كرده‌ام بايد بگويم كه اين جشنواره با وجود تجربه نخست خود، از نظر مديريت برگزاري، نحوه انتخاب آثار و داوري از آنها چيزي كم نداشت و داوري و انتخاب‌ها كاملاً عادلانه و براساس خلاقيت و قابليت‌هاي اجرايي گروه‌ها بود.

قليچ‌خاني به موضوعي بودن جشنواره تئاتر خياباني «خليج فارس» اشاره كرد و تصريح كرد: خوشبختانه پرداختن به موضوعات ارزشي و ملي به زبان تئاتر اخيراً به شكل چشمگيري مرسوم شده است و به نظر مي‌رسد خياباني برگزار شده جشنواره‌هايي با اين موضوعات در فرهنگ‌سازي مردم نقش تعيين‌كننده‌اي داشته باشد.

وي كه براي بازي در نمايش‌هاي خياباني «صبور» و «قباد» و «سنگ سر» عنوان برگزيده نخستين جشنواره تئاتر خياباني «خليج فارس» از آن خود كرد گفت: شايد اين ظرفيت در اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تهران وجود داشته باشد كه از دوره‌هاي آتي بخش صحنه‌اي را نيز به اين جشنواره اضافه كنند اما بايد بگويم كه به نظر من خياباني بودن نمايش‌هاي اين جشنواره با توجه به موضوعي حساس همچون خليج فارس اثر بيشتري در ميان توده مردم خواهد داشت چرا كه فرصت براي تماشاگران بيشتري براي ديدن تئاتر را فراهم مي‌آورد.

قليچ‌خاني در پايان گفت: از آنجا كه كادر فني و داوري اين جشنواره از ميان مجرب‌ترين كارشناسان تئاتر برگزيده شده بودند لذا اعطاي جايزه و لوح افتخار به برگزيدگان اين جشنواره از اهميت فراواني برخوردار است كه اين مسئله در كنار راهيابي آثار برگزيده به جشنواره «تئاتر فجر» انگيزه مضاعفي را ميان فعالان تئاتر خياباني براي پرداختن به موضوعات ديني و ارزشي فراهم كند. 

 

يكشنبه 29 ارديبهشت 1392 - 9:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری