شنبه 10 خرداد 1399 - 20:39
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

حق بزرگ جانبازان بر گردن ادبيات پايداري

 

گزارش مراسم رونمايي كتاب "تلگراف‌چي پنج ستاره‌"

مراسم رونمايي كتاب «تلگراف‌چي پنج ستاره‌« با حضور محسن مومني شريف رييس حوزه هنري، مرتضي سرهنگي مدير مركز مطالعات و تحقيقات فرهنگ پايداري حوزه هنري، اكبر نيكزاد استاندار اردبيل و ديگر مديران و مسئولان استاني در شهر اردبيل برگزار شد.

 

 مومني: جانبازان گنجينه هايي هستند كه حق بزرگي بر گردن ادبيات پايداري دارند

 محسن مومني شريف در اين مراسم اظهار داشت: يكي از بهترين بسترها براي بروز خلاقيت‌ها و هنر ارزشي توجه به ادبيات پايداري است كه در سال‌هاي اخير در كشورمان رونق گرفته به طوري كه مردم عادي نيز با اين ادبيات انس و الفتي دارند.

وي با اشاره به اينكه امروز توليد آثار ارزشي و معنوي از تنوع و كار‌آمدي خوبي برخوردار است، عنوان كرد: حوزه هنري با ورود عالمانه به توليد آثار از رزمندگان و ايثارگران هشت سال جنگ تحميلي سعي مي‌كند گنجينه عظيم دفاع مقدس را صيانت كند كه در اين راستا در سال‌هاي اخير صدها كتاب، توليد فيلم و همچنين آثار فرهنگي و هنري متنوع مورد توجه و نقد و تحليل قرار گرفته است.

رئيس سازمان حوزه هنري گفت: استان اردبيل به عنوان استان دلاور‌خيز در جنگ هشت ساله و مقاومت جاودانه ملت ايران مفاخر ارزشمندي در حوزه ادبيات پايداري دارد كه يكي از اين اسطوره‌ها مرحوم امير حسين فردي بود كه توانست در حوزه ادبيات پايداري و مقاومت آثار جاودانه‌اي را از خود به يادگار بگذارد تا نسل آينده از اين ميراث استفاده كند.

مومني افزود: جهاني شدن از جمله آمال و آرزوهاي نويسندگان ايراني است كه با بررسي و مطالعه دقيق مكاتب مختلف ادبي مي‌توان پي برد كه تنها مسير تحقق اين امر مهم ادبيات دفاع مقدس و انقلاب اسلامي است.

اين مسئول با يادآوري اينكه ادبيات دفاع مقدس ما اصالت واقعي داشته و امروز در اكثر كشورها مورد توجه قرار گرفته است، تصريح كرد: انقلاب اسلامي به هنر اصيل و هنرمندان با كفايت ما لياقت و شايستگي واقعي بخشيده است.

رئيس سازمان حوزه هنري ادبيات مقاومت و پايداري را اصيل‌ترين نوع ادبيات كشور بعد از مشروطه توصيف كرد و يادآور شد: مي‌توان توليدات نويسندگان ايراني را در اين حوزه جهاني مشاهده كرده و به آن نظر انداخت.

مومني از ادبيات پايداري به عنوان يك مكتب ماندگار و قابل اتكا ياد كرد و بيان داشت: اين ادبيات شاخصه‌هاي ممتازي دارد كه سبب شده به عنوان يك مكتب نوشتاري قابل اتكا شكل گرفته و از آن ياد شود.

وي تاكيد كرد: هر چند پيش از ادبيات پايداري نويسندگان مختلف سعي مي‌كردند نسبت به اصالت آن ترديد به راه اندازند اما بعد از پيروزي انقلاب و در جنگ هشت ساله اين ادبيات به مرحله رشد و نمو حقيقي رسيد و سبب شد تا اصالت قلم ايراني بيش از هر زمان ديگر جلوه‌گري كند.

رئيس سازمان حوزه هنري با قدرداني از جانباز 70 درصد جنگ تحميلي صابر قره‌داغلو در نگاشتن كتاب «تلگراف‌چي پنج ستاره»‌ گفت: اين گنجينه‌ها حق بزرگي بر گردن ادبيات پايداري دارند كه سرگذشت آنها و خاطراتي از رشادت‌ها و جانفشاني رزمندگان مصاديقي روشن از حميت و اصالت آنهاست.

مومني با بيان اينكه استعدادهاي مطرحي در بين نويسندگان ادبيات دفاع مقدس استان اردبيل به مانند ساير استان‌ها مشاهده مي‌شود، يادآور شد: نويسندگان جوان و نوجوان ما بايد با دقت و حساسيت بيشتر اين گنجينه‌ها را گرد‌آوري كرده و براي نسل آينده به يادگار بگذارند.

اين مسئول افزود: حوزه هنري سعي دارد به عنوان تكيه‌گاه هنر اصيل انقلاب اسلامي از هنرمندان متعهد دفاع كرده و با حمايت همه جانبه آنها هنر و ادبيات پايداري را تقويت كند.

رئيس سازمان حوزه هنري در پايان سخنان خود اذعان داشت: حوزه هنري در سال جاري نيز از نويسندگان و هنرمندان فاخر در عرصه‌هاي مختلف اعم از توليد فيلم، كتاب و هنرهاي تجسمي حمايت كرده و تلاش خواهد كرد تا به تعهد و وظيفه خود به نحو مطلوب عمل كند.

 

سرهنگي: ادبيات پايداري ايران در دنيا فراگير شده است

مرتضي سرهنگي در آيين رونمايي از كتاب خاطرات جانباز 70 درصد صابر قره‌داغلو با عنوان «تلگراف‌چي پنج ستاره» در اردبيل اظهار داشت: كشورمان امروز الگويي را در اين ادبيات به دنيا عرضه كرده است كه نمود و نشاني از آن را مي‌توان در كشورهاي اسلامي ديگر به ويژه حركت بيداري اسلامي اخير به خوبي مشاهده كرد.

وي توليد آثار متنوع ادبيات پايداري و هنر مقاومت را يادآور شد و خاطرنشان كرد: فخر ما اين است كه اين ادبيات امروز با زندگي و خلق و خوي مردم پيوندي راستين پيدا كرده و خود آنها راغب هستند تا آثار توليد شده در اين زمينه را مورد مطالعه و ارزيابي قرار دهند.

مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري با بيان اينكه جاي جاي ادبيات پايداري جمهوري اسلامي ايران پر از خلاقيت، نوانديشي و تهذيب نفس و خلق ارزش‌هاي معنوي است، گفت: هنر ماندگار، هنر متعهد و ارزش‌مداري است كه در آن نبايد گذر روزگار تاثير‌گذار بوده و يا بر آن سايه بيندازد.

سرهنگي ارج و قرب ادبيات پايداري را بسته به هنرمند متعهد آن داراي جايگاه والاتر و ارج و قرب چندين برابري توصيف كرد و يادآور شد: اينكه يك نويسنده جوان و نوجوان ما كه در دوران جنگ حضور نداشته و فقط با خاطرات آن زندگي مي‌كند قادر باشد آثار ارزشمندي را در اين حوزه با رجوع به سرمايه‌هاي ارزشي دفاع مقدس خلق كند بزرگترين شرف و  فخر است.

اين مسئول تنوع آثار توليد شده در حوزه هنر و ادبيات مقاومت و پايداري را بسيار مطلوب و قابل تامل توصيف كرد و ابراز داشت: اينكه در يك منطقه جغرافيايي فرصتي پيش مي‌آيد كه نويسنده جوان و نوجواني دست به قلم شده و ارزشمندترين خاطرات يك جانباز 70 درصدي را به رشته تحرير در‌آورد براي ما بسيار مهم، ارزشمند و قابل ستايش است.

مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري از صابر قره‌داغلو به عنوان چهره مردمي و فداكار ديار اردبيل ياد كرد و افزود: نگاه هنري و ذوق سليم وي ايجاب مي‌كند كه به خاطرات اين رزمنده توجه ويژه‌اي صورت گيرد.

سرهنگي استعدادهاي اين حوزه را فياض و بسيار تامل برانگيز توصيف كرد و ادامه داد: در آثار خلق شده هم  هنر گوينده و هم هنر نويسنده را مي‌توان مشاهده كرد كه به عنوان چهره اساسي و قابل تامل مورد توجه قرار گرفته است.

وي در پايان سخنان خود با اشاره به اولويت برنامه‌هاي دفتر ادبيات و هنر مقاومت در سال جاري تصريح كرد: امسال با توجه به مطالبه اساسي مقام معظم رهبري در زنده نگهداشتن آثار مفاخر دفاع مقدس از هنرمندان متعهدي كه در اين حوزه ورود پيدا كنند حمايت همه جانبه معنوي و مادي صورت مي‌گيرد.

 

ناطق: انتشار آثار دفاع مقدس موفق تر از آثار انقلاب اسلامي است

همچنين ساسان ناطق رئيس حوزه هنري استان اردبيل در اين مراسم اظهار داشت: اين مهم نشان مي دهد ادبيات پايداري در مسير درست و مناسبي گام برداشته است.

وي با بيان اينكه تاريخ ادبيات مقاومت سرلوحه افتخارات بسياري براي آينده كشور است، اضافه كرد: در آثار دفاع مقدس به انقلاب اسلامي نيز پرداخته مي شود. ناطق معتقد است اين موضوع موجب شده با صرفه جويي در هزينه ها دو حادثه بزرگ در كنار همديگر مكتوب و به خوانندگان عنوان شود.

وي با بيان اينكه درموضوع ادبيات پايداري حوزه هنري استان اردبيل 12 عنوان كتاب در سال گذشته منتشر كرده است، ادامه داد: با احتساب دستاوردهاي ساير دستگاهها بيش از 80 عنوان كتاب منتشر شده است.

ناطق تصريح كرد: در سال جاري نيز چهار عنوان كتاب دو مورد خاطرات آزادگان و دو مورد خاطرات جانبازان منتشر مي شود.

رئيس حوزه هنري استان اردبيل با يادآوري مسابقه خاطره نويسي "فرمانده من" اضافه كرد: اين مسابقه در سه سال پياپي نتايج قابل توجهي در نشر آثار ادبيات پايداري برجاي گذاشت.

وي با بيان اينكه نشر كتاب و برگزاري اين مسابقه نيازمند اعتبار است، از دستگاههاي اجرايي به ويژه استانداري خواستار مساعدت در اين زمينه شد. به گفته ناطق در پي اين خاطره نويسي خاطرات جمع آوري شده به شكل كتاب منتشر مي شد.

وي در خصوص كمبود سالن براي برنامه هاي حوزه هنري استان ادامه داد: تكميل فاز دوم مجتمع فرهنگي هنري اردبيل مي تواند اين نياز مهم را پاسخ دهد.

ناطق تاكيد كرد: در پي تكميل اين ساختمان مي توان به توسعه فعاليتهاي حوزه هنري استان اميدوار شد.

نويسنده كتاب "تلگرافچي پنج ستاره" در خصوص كتاب خود اضافه كرد: اين كتاب مجموعه خاطرات جانباز 70 درصدي دفاع مقدس است كه در سالهاي 59 تا 61 در جبهه حضور يافته و در عمليات بيت المقدس به درجه جانبازي نايل شده است.

ناطق تاكيد كرد: صابر قره داغلو از جمله وزنه هاي سنگين ادبيات پايداري است كه سختي هاي دوران جنگ را در خاطرات خود بازگو كرده است.

وي با تاكيد به اهميت بيان سختي هاي جنگ از زبان ارتشيان اضافه كرد: اين موضوع مي تواند بخش مهمي از تاريخ جنگ را بازگو كند.

 

خاطرات رزمندگان متعلق به عموم مردم است

در اين مراسم همچنين استاندار اردبيل نيز با تاكيد به جايگاه رفيع جانبازان تصريح كرد: خاطرات جانبازان متعلق به خود آنها نبوده و به عموم مردم و كشور ايران اسلامي تعلق دارد.

اكبر نيكزاد اضافه كرد: به همين دليل بايد زمينه ترغيب بازگويي اين خاطرات فراهم شود تا تاريخ جنگ به صورت كامل به مردم اطلاع رساني شود.

وي با تاكيد به اينكه اين خاطرات نمي توان عمق و وسعت جنگ را بازگو كند، ادامه داد: با اين وجود بر نويسندگان فرض است كه خاطرات گنجينه هاي جنگ دفاع مقدس را بنويسند.

نيكزاد تاكيد كرد: فعاليت شبانه روزي مسئولان در مقايسه با رشادتهاي رزمندگان ناچيز است و رزمندگان همرزمان شهدا هستند.

 

گفتني است كتاب "تلگرافچي 5 ستاره" شامل خاطرات صابر قره داغلو جانباز 70 درصد است. وي در زمان جنگ ستوان يار مخابرات در ارتش بوده است كه در عمليات بيت المقدس به درجه جانبازي نائل مي شود.در اين كتاب خاطرات دوران كودكي قره داغلو، حوادث انقلاب و دوران دفاع مقدس وي بازگو شده است.

كتاب داراي 18 فصل و در 541 صفحه توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسيده است. خاطره نگار كتاب "تلگرافچي 5 ستاره" ساسان ناطق رييس حوزه هنري اردبيل است.

 

شنبه 28 ارديبهشت 1392 - 10:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری