سه‌شنبه 30 دی 1399 - 19:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

ديدار رهبر انقلاب با دست اندركاران دفاتر ادبيات مقاومت و ادبيات انقلاب اسلامي حوزه هنري

 

جمعي از دست اندرکاران دفاتر ادبيات مقاومت و ادبيات انقلاب اسلامي صبح دوشنبه 23 ارديبشهت ماه با حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب ديدار کردند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در اين ديدار ، ايجاد يك حركت عظيم، الهام بخش و برانگيزاننده در زمينه ادبيات مقاومت و انقلاب اسلامي و همچنين جلوگيري از به ثمر نشستن خواست برخي جريان هاي معاند انقلاب اسلامي در جهت انزواي مفاهيم و حقايق انقلاب اسلامي را دو ويژگي مهم و شاخص در فعاليت هاي حوزه هنري خواندند و تأكيد كردند: اين حركت پيشرو و موثر، كشور را از ادبيات وارداتي بي نياز كرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، با اشاره به برخي تلاش هاي جريان موسوم به روشنفكري براي وارونه سازي، پنهان سازي و مكتوم نگه داشتن حماسه بزرگ و با شكوه انقلاب اسلامي و مسائل مربوط به آن خاطرنشان كردند: تبيين ظرفيت عظيم معرفتي و معنوي برآمده از انقلاب اسلامي از سوي هنرمندان متعهد، رويه و سنت غلط موجود در آثار روشنفكران و اكتفا به آثار ترجمه اي را تغيير داد و به استغناي در توليدات و ارائه محصولات بسيار با ارزش و فاخر در زمينه هاي گوناگون ادبي و هنري منجر شد.

ايشان همچنين با تأكيد بر ضرورت تقويت بخش پژوهشي در حوزه ادبيات مقاومت و ادبيات انقلاب اسلامي افزودند: البته اين مسئله به معناي منحصر شدن در روشهاي تحقيق غربي نيست، بلكه بايد در عين استفاده از اين روشها، ابتكارات خردمندانه و هوشمندانه اي نيز بخرج داد.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين با اشاره به اهميت سبك «تاريخ شفاهي» در تدوين آثار ادبي بخش مقاومت و انقلاب اسلامي، مسأله ي توجه به حقوق نويسندگان و تهيه كنندگان آثار توليد شده در اين عرصه را نيز يادآور شدند و افزودند: نقش تدوين كنندگان آثار در كنار راويان مطالب همچون پرداخت هنرمندانه اي است كه اثر هنري را شكل مي دهد، به همين دليل توجه به پديد آورندگان اين قبيل آثار هنري، مي بايست مورد توجه جدي قرار گيرد.

ايشان ضرورت بررسي هاي تطبيقي درخصوص دفاع مقدس و ساير جنگ هاي معاصر و همچنين مقايسه بين انقلاب هاي بزرگ دنيا و انقلاب اسلامي ايران را نيز مورد تأكيد قرار دادند و خاطرنشان كردند: انقلاب اسلامي در مقايسه با ساير انقلاب هاي بزرگ دنيا از عمق، قوت و كارآمدي بيشتري برخوردار است اما در عين حال بر خلاف ساير انقلاب هاي بزرگ آن طور كه بايد به آن پرداخته نشده و لازم است در تدوين كتب تاريخي، رمان و اَمثال آن كارهاي بيشتري صورت پذيرد.

رهبر انقلاب اسلامي در ادامه نيز چند نكته مهم را خطاب به دست اندركاران دفاتر ادبيات مقاومت و ادبيات انقلاب اسلامي حوزه هنري يادآور شدند.

«برنامه ريزي براي انتشار آثار مكتوب خوب توليد شده در قالب ساير محصولات هنري»، «توزيع فراگير و روشمند محصولات توليد شده»، «لزوم ترجمه آثار فاخر ادبيات مقاومت و انقلاب به زبانهاي خارجي»، «وارد كردن ادبيات مقاومت و انقلاب به فضاهاي دانشگاهي»، «ضرورت تجليل از آثار با ارزش و عناصر برجسته ي فعال در حوزه ادبيات مقاومت و انقلاب اسلامي» از نكاتي بود كه حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در اين جلسه مورد تأكيد قرار دادند.

در ابتداي اين ديدار، تعدادي از اعضاي دست اندركار دفتر ادبيات مقاومت و ادبيات انقلاب اسلامي به طرح ديدگاههاي خود پرداختند. 

نظرات اعضاي اين گروه را در خصوص اين ديدار جويا شديم که در ادامه مي آيد:

حمزه‌زاده: رهبر انقلاب عنوان كردند وقتي گزارش كار دفاتر ادبيات و هنر مقاومت را مي‌خواندم سجده شكر به جا آوردم

محمد حمزه‌زاده مدير انتشارات سوره مهر، گفت: فرمايشات ايشان حاوي نكات و مطالبي بود كه بايد در دستور كار حوزه هنري قرار بگيرد. اين جلسه از دو بخش تشكيل شده بود؛ نخست گزارشي بود كه آقايان محسن مؤمني شريف رئيس حوزه هنري، هدايت الله بهبودي مدير دفتر انقلاب اسلامي و مرتضي سرهنگي و جمعي از مسئولان واحدهاي دفاتر ارائه كردند و بخش دوم فرمايشات خود حضرت آقا بود.

 وي افزود: ايشان بعد از گزارشات ارائه شده نكاتي را درباره همين گزارش ها تأكيد كردند. از جمله، بر ورود ادبيات انقلاب و دفاع مقدس در دانشگاه‌ها، توجه جدي به ترجمه آثار به زبان‌هاي ديگر، توجه به حقوق نويسندگان و خاطره نگاران صحه گذاشتند و فرمودند كه اين موارد عملياتي شود. در بخش بعدي فرمايشاتشان، كار همكاران اين دو دفتر را "يك حركت عظيم، الهام‌بخش و برانگيزاننده در زمينه ادبيات مقاومت و انقلاب اسلامي و همچنين موجب جلوگيري از به ثمر نشستن خواست برخي جريان هاي معاند انقلاب اسلامي در جهت انزواي مفاهيم و حقايق انقلاب اسلامي" دانستند. ايشان يكي از دلايل اين توفيق را "ثبات قدم و استمرار حركت" و پشتكار مسئولان اين دفاتر دانستند و تأكيد كردند كه "براي شما فعالان تاريخ و ادبيات انقلاب و دفاع مقدس، كاري واجب‌تر و مهمتر وجود ندارد."

 مدير انتشارات سوره مهر با بيان اينكه مقام معظم رهبري بر حوزه توزيع و نشر تأكيد كردند و فرمودند به استقبال خوبي كه از كتاب‌هايتان در نمايشگاه كتاب شده، اكتفا نكنيد، يادآور شد: همچنين توصيه كردند كه قرارگاهي با همكاري نهادها و جوانان حزب اللهي و متعهد مانند بسيجيان و طلاب حوزه‌هاي علميه در سراسر كشور تشكيل شود تا تيراژ كتاب‌ها به ميليون برسد. ايشان تيراژهاي 300 تا 500 هزار تايي كتب را خوب، اما ناكافي دانستند. ما نيز در راستاي فرمايشات ايشان، اين نكته را در نظر خواهيم گرفت. البته پيش از اين نيز از چنين ظرفيت‌هايي استفاده مي‌شد، اما توسعه آن كه مد نظر حضرت آقا بود كه تحقق اين امر نيازمند آموزش نيروهاي انساني در جهت چگونگي فروش و عرضه آثار است كه در اين راستا هم حوزه هنري و هم مجمع ناشران انقلاب اسلامي اين امر را مد نظر قرار خواهند داد.

 حمزه‌زاده با بيان اينكه يكي از تأكيدات مقام معظم رهبري توسعه ترجمه آثار ادبي دفاع مقدس و انقلاب اسلامي بود، افزود: دفتر ترجمه حوزه هنري بيش از پنج سال است كه فعاليت مي‌كند و در اين ايام،  ١٥عنوان اثر ادبي به زبان‌هاي مختلف برگردانده شده است، اما با تأكيد معظم له در نظر داريم تا زبان‌هاي جديدي غير از عربي و انگليسي و اردو و تركي را به جمع زبان‌ها اضافه كنيم و تعداد آثار ترجمه شده را در طي سال ارتقا دهيم.

 وي ادامه داد: يكي از تأكيدات مقام معظم رهبري مبتني بر ورود ادبيات دفاع مقدس و انقلاب اسلامي به دانشگاه‌ها بود كه فرموده بودند از همين دانشگاه سوره براي شروع استفاده كنيم. همچنين، با عنايت به درخواست مسئول كتابخانه تخصصي جنگ كه خواستار توسعه اين كتابخانه‌ها در سطح كشور بود، فرمودند كار لازمي است و به نهادهاي مسئول در اين زمينه سفارش خواهد شد.

 

هدايت الله بهبودي: راهي كه از گذشته شروع كرده ايم با سلامت همراه بوده است

بهبودي مدير دفتر ادبيات انقلاب اسلامي درباره نشست روز دوشنبه با مقام معظم رهبري گفت: يكي از موضوعاتي كه از صحبت هاي ايشان متوجه شديم اين بود كه دفتر ادبيات و هنر مقاومت و دفتر ادبيات انقلاب اسلامي و تاريخ شفاهي حوزه هنري در كارشان دچار اشتباه نشده اند و راهي كه از گذشته شروع كرده اند و به امروز رسانده اند با سلامت همراه بوده است.

 وي ادامه داد: يكي از صحبت هايي كه در دفاتر ادبي انقلاب اسلامي و دفاع مقدس حوزه هنري با همكارانمان مي گفتيم و مقام معظم رهبري نيز بر آن تاكيد كردند اين بود كه در كارمان استقامت و استمرار داشته ايم و همكاران اين دفاتر از شاخه ايي به شاخه ديگر و از شغلي به شغل ديگر جا به جا نشده اند و با وجود مشكلات ثابت قدم در اين كار ماندند.

 بهبودي با بيان اين كه جريان ساز بودن دفاتر ادبي جنگ تحميلي و انقلاب اسلامي حوزه هنري مورد تاكيد رهبر معظم انقلاب بوده است، عنوان كرد: اگر بدانيم كه به راه انداختن جريانات ادبي و به معناي ديگر پيدايش مكتب هاي ادبي به اين سادگي صورت نمي گيرد بايد بپذيريم كه جريان سازي و پيدايش ادبيات انقلاب اسلامي و دفاع مقدس در كشور اتفاق مهمي بوده است و اين دو دفتر نقش ويژه ايي در آن داشته اند.

 مدير دفتر ادبيات انقلاب اسلامي اظهار كرد: نكته ديگري كه حضرت آيت الله خامنه ايي بر آن تاكيد داشتند اين بود كه محققان و پژوهشگران دفاتر انقلاب اسلامي، دفاع مقدس و تاريخ شفاهي تا آخر عمر در اين عرصه و اين كار بمانند و اين موضوع نيز بر مي گردد به مديريت حوزه هنري كه بتواند تمهيداتي بيانديشد تا نظر ايشان را فراهم كند.

 

فخرزاده: ديدار با مقام معظم رهبري ما را در انجام كارهايمان تشويق كرد

حجت الاسلام سعيد فخر زاده مدير دفتر تاريخ شفاهي حوزه هنري درخصوص ديدار با مقام معظم رهبري روز 23 ارديبهشت ماه گفت: زماني جنگ ما نظامي بود و دشمنان به خاك كشور حمله كردند و اين باعث شد رزمندگان ما بدون تجهيزات نظامي و با امكانات محدود به جنگ با دشمن بروند. بچه ها در آن زمان خالصانه مي جنگيدند اما كمتر مورد توجه قرار مي گرفتند تا آنجا كه كارمندي به جنگ مي رفت و بعد از بازگشت متوجه مي شد كارش را از دست داده و در اواخر دوران دفاع مقدس مصوب شد سازمانها و ارگان ها به افراد براي شركت در جنگ مرخصي بدهند.

 فخر زاده ادامه داد: با پايان يافتن جنگ ، حركت هاي فرهنگي آغاز شد اما به گفته مقام معظم رهبري دشمنان و مخالفان به دنبال اين بودند تا درباره دوران دفاع مقدس حرفي زده نشود و يا اگر گفته مي شود همراه با تحريف باشد. اما تلاشي كه دوستان با علاقه شخصي و اعتقاد كامل در رابطه با بيان مسائل انقلاب و دفاع مقدس انجام دادند، باعث ايجاد حركتي در راستاي اثبات مقاصد انقلاب و جنگ گرديد و معاندان را وادار به پاسخ دادن نمود.

 مدير دفتر ادبيات شفاهي حوزه هنري با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با دست اندركاران دفاتر ادبيات مقاومت و ادبيات انقلاب اسلامي حوزه هنري گفت: رهبري بر جرياني در رابطه با تبيين مسائل انقلاب و دفاع مقدس با استفاده از خاطرات افراد و تبديل آنها به كتاب و مستند تاكيد داشتند. ايشان فرمودند: "بخش عظيمي از خاطرات انقلاب و جنگ در حافظه ها نقش بسته و غبار فراموشي آنها را تهديد كرده و فوت اين افراد ما را از داشتن اين اطلاعات محروم مي نمايد. بايد خاطرات را از ذهن ها خارج و آنها را ماندگار كرد. جريان خاطره نگاري را سرعت ببخشيد ولو اينكه فعلا فرصت چاپ آنها را نداشته باشيد. در حال حاضر اولويت با جمع آوري خاطرات است.

 فخرزاده اضافه كرد: مقام معظم رهبري بر اينكه بستري براي پژوهش در حوزه انقلاب و جنگ به وجود آيد تاكيد كردند و معتقدند بايستي انقلاب اسلامي ايران با ديگر انقلاب هاي دنيا و جنگ تحميلي با ديگر جنگ ها در جهان مقايسه شود تا ويژگي هاي آن مشخص گردد. ايشان همچنين به تاسيس مركزي كه آثار انقلابي و دفاع مقدس ما را به زبان هاي مختلف ترجمه كرده تا اين آثار به ديگر كشورها صادر شوند نيز تاكيد داشتند. 

 

وي با بيان اينكه اين ديدار نشان دهنده مورد تاييد قرار گرفتن تلاش هاي دوستان در مركز مطالعات فرهنگ پايداري است، گفت: ديدار با مقام معظم رهبري ما را در انجام كارهايمان تشويق كرد .گاهي در كارها با مشكلات و موانعي روبرو مي شويم كا ما را دچار ترديد  مي كند كه آيا اينهمه پيگيري لازم است يا خير؟ اما اين ديدار با عث شد تا احساس كنيم راهمان مهم است و تكليف ما سنگين تر شده و با قوت بيشتري به راهمان ادامه خواهيم داد.

 فخرزاده به ديگر بيانات مقام معظم رهبري در اين جلسه اشاره كرد و افزود: رهبري در سخنان خود گفتند: " من هنگامي كه گزارش دفاتر ادبيات و هنر مقاومت را خواندم به خاطر تلاش هاي صورت گرفته سجده شكر به جا آوردم.

 وي در پايان سخنان خود گفت: معتقدم بخش هاي ديگر هنري همچون تئاتر، سينما، هنرهاي تجسمي و ادبيات و طنز بايستي در جهت توليد و نشر اطالاعات كمك نمايند و هنرمندان نيز متوجه باشند تا پيام انقلاب و دفاع مقدس به سرعت در جامعه منعكس شود.

 

كامور بخشايش: نگاه رهبري انگيزه دو چنداني در ما ايجاد كرد 

جواد كامور بخشايش با اشاره به جلسه ديدار با مقام معظم رهبري گفت: نشست بسيار خوبي بود، هم از نگاه رهنمودهاي كه مقام معظم رهبري به ما دادند و هم از اين منظر كه توفيقي شده بود خدمت ايشان باشيم.

 وي ادامه داد: حضرت آيت الله خامنه ايي در اين جلسه به پي گيري روش علمي در نگارش خاطرات و تاريخ شفاهي تاكيد داشتند و معتقد بودند با آن كه شيوه تحقيق وارداتي و اروپايي است اما سبك كار را بايد به همان روش انجام دهيم و البته هوشمندانه و خردمندانه مباحث تاريخي مورد نقد و بررسي قرار بگيرند.

 بخشايش گفت: ايشان به نشر مفاهيم و ارزش هاي دفاع مقدس و انقلاب اسلامي به عنوان پشتوانه ادبيات نيز تاكد داشتند و معتقد بودند بايد تلاش كنيم مفاهيم انقلاب اسلامي و دفاع مقدس به كتاب هاي درسي و دانشگاه ها سوق پيدا كنند.

 اين محقق و پژوهشگر تاريخ شفاهي انقلاب اسلامي و دفاع مقدس همچنين گفت: مقام معظم رهبري بر توليد انبوه آثار دفاع مقدس و انقلاب اسلامي اشاره كردند و گفتند كه شبكه توزيع هم بايد هدفمند باشد و نيروهاي ارزشي وارد كار توزيع شوند و مردم را تشويق كنند كه كتاب هاي ادبيات انقلاب و دفاع مقدس را بخوانند و بر برنامه ريزي براي تسريع خلق آثار مكتوب به شيوه هاي مختلف هنري در جامعه تاكيد داشتند.

 او افزود: ترجمه آثار نيز مورد تاكيد ايشان بود و گفتند كه نبايد ارزش هاي دفاع مقدس و انقلاب اسلامي تنها محدود به كشورمان شود و همچنين فرمودند كه بايد از عناصر خوب و موثر در حوزه ادبيات انقلاب اسلامي و دفاع مقدس تاثيرگذار هستند و مي توانند نسل جديدي در همين زمينه تربيت كنند تجليل و تقدير شود.

 بخشايش اظهار كرد: مقام معظم رهبري درباره تاريخ شفاهي هم معتقد بودند كه درست است كه راوي داراي خميرمايه است اما نقش تدوين گر هم نبايد ناديده گرفته شود چرا كه پرداخت اصلي بر عهده خود تدوين گر كتاب است و ناشر بايد به گونه ايي عمل كند كه حق راوي و نويسنده بر آورده شود.

 وي گفت: مقام معظم رهبري تاكيد كردند كه نويسندگان و پژوهشگران بايد در دفاتر انقلاب اسلامي و دفاع مقدس حوزه هنري بمانند و گفتند كه انقلاب ما در مقايسه با انقلاب هاي بزرگ دنيا از عمق و كارآمدي خيلي زيادي برخوردار است اما در حوزه پرداخت تاريخ و ادبيات انقلاب هنوز به خوبي كار نشده است. ايشان خطاب به حاضران فرمودند كه شما بايد عمري در حوزه هنري كار و تلاش كنيد و گفتند كه بايد شرايطي فراهم شود كه با دغدغه كمتري كار كنيد. ايشان رهنمود شان اين بود كه بايد حركتي عظيم لحاظ شود و الهام بخش باشد، همين حركت عظيم گر چه ادبيات ما را از ادبيات وارداتي بي نياز كرده اما بايد عظم ما براي توليد آثار فاخر و بهتر جدي تر باشد.

 وي عنوان كرد: از سخنان مقام معظم رهبري فهميدم كه احساس رضايت خاطر از توليدات دفاتر خاطرات شفاهي دارند.

 اين نويسنده با بيان اين كه نگاه عالمانه رهبر معظم انقلاب به تاريخ و ادبيات انقلاب و دفاع مقدس حوزه هنري نگاهي است كه در نويسندگان انگيزه دو چنداني ايجاد مي كند، گفت: نگاه ايشان انگيزه ايي ايجاد مي كند كه بتوانيم در توليد آثار فاخر فعاليت مضاعف داشته باشيم و بخشي از انتظارات ايشان را بتوانيم برآورده كنيم و آثاري كه در شان انقلاب اسلامي هستند را منتشر كنيم.

 وي در پايان گفت: توفيقي در اين جلسه نصيب من شد كه چفيه حضرت آيت الله خامنه ايي را از ايشان گرفتم و جالب اين جا بود كه محافظان مقام معظم رهبري نيز چفيه را تبرك مي كردند.

 

حسين نصراله زنجاني: مقام معظم رهبري نگران تاريخ نگاري در حوزه انقلاب و دفاع مقدس هستند

مدير دفتر ادبيات دفاع مقدس امور استانهاي حوزه هنري در پي ديدار مقام معظم رهبري با دست اندركاران دفاتر ادبيات مقاومت و انقلاب حوزه هنري گفت: انقلاب و دفاع مقدس علاوه بر اينكه تاثيرات سياسي در دنيا ايجاد كرده يك خميرمايه معنوي و اعتقادي داشته است.  تفاوت نگاه ما به فرهنگ و دفاع مقدس برگرفته از يك اعتقاد و نگاه فرهنگي است. انقلاب علاوه بر تاثيرات سياسي و ايدئولوژيك، يك فرآيند فرهنگي را در جهان به دنبال خود داشته است.

 زنجاني افزود: مقام معظم رهبري از شخصيت هاي فرهنگي و علاقمند به تاريخ هستند و اين ديدار به خصوص در اين زمان كه مسئله انتخابات مطرح است، نشان دهنده دغدغه مقام معظم رهبري به موضوعات فرهنگي است.  من در اين جلسه شادي را در چهره مقام معظم رهبري از اينكه اين جمع را به حضور پذيرفتند، ديدم .

 وي به نكاتي كه رهبري در اين جلسه به آن تاكيد داشتند اشاره كرد و گفت: ايشان علاوه بر اينكه به نظرات دوستان توجه كرده و آن را تاييد نمودند، نقطه نظرات خودشان را مبني بر آكادميك كردن تاريخ نگاري انقلاب و نگاه علمي به اين موضوع، رعايت حقوق نويسندگان و مولفان، فعاليت هايي كه در حوزه ترجمه بايد صورت بگيرد، توسعه فضا به شهرستانها و نقاط دور دست را در بخش اول بيان كردند.

 نصراله زنجاني اضافه كرد: رهبري توجه جدي به تشكر و تقدير از فعالان تاريخ نگاري در حوزه انقلاب و دفاع مقدس داشتند و سفارش كردند كه اين كاري كه شما انجام مي دهيد كار خوبي است وتا پايان عمر از آن جدا نشويد.

 زنجاني با بيان اينكه كار در زمينه تارخ نگاري و آنچه كه در حوزه انقلاب و دفاع مقدس اتفاق افتاده است را با اعتقاد خاص شروع كرده، گفت: من مديون امام خميني و دوستان شهيدم هستم و احساس مي كنم كاري كه انجام مي دهم مورد رضاي خداست.

 وي ادامه داد: تاريخ نگاري در زمينه ادبيات انقلاب و دفاع مقدس فرهنگ ساز است. پيدا كردن افرادي كه در نقاط دوردست و شهرهاي مختلف در جريان انقلاب و جنگ حضور داشته اند اما سپس فراموش شدند و شنيدن خاطرات آنها و زنده شدنشان به پربار شدن برگ هاي تاريخ كمك مي كند آقاي سرهنگي در جلسه ديروز در حضور مقام معظم رهبري به نكته خوبي اشاره كردند و گفتند:"اگر اتفاقي  نوشته و يا گفته نشود در آينده مانند اين است كه اصلا روي نداده است." زنده نگه داشتن آن فضا مثمر ثمر است.

 مدير دفتر ادبيات دفاع مقدس امور استانهاي حوزه هنري در پايان گفت: اميدوارم اين دغدغه اي كه مقام معظم رهبري در حوزه فرهنگ دارند باعث توجه بيشتر مسئولين شود. ما در حوزه تاريخ نگاري انقلاب و دفاع مقدس به سرعت فرصت ها را از دست مي دهيم و اين نگراني را نيز مقام معظم رهبري عنوان كردند كه عارضه مرگ و فراموشي به سراغ كساني كه در اين دوران ها بوده و تاثير داشتند، مي آيد. از همين امروز كه دير است بايد با برنامه ريزي دقيق و منسجم و فراگير اقدام نماييم. كساني كه در دوران انقلاب و جنگ حضور داشتند كار خود را كرده اند، ما هم بايد وظيفه خود را انجام دهيم.

 

گلشن: رهبر معظم انقلاب به حوزه هنري اميدوار است

مجيد گلشن مورخ، نويسنده و پژوهشگر با بيان اين كه مقام معظم رهبري توجه زيادي به حوزه هنري دارند، گفت: بدون مبالغه و گزافه گويي ايشان اين نهاد را تقريبا با دو دفتر ادبيات انقلاب اسلامي و هنر مقاومت مي شناسند و اين دو دفتر را نيز با بانيان اش، مرتضي سرهنگي و هدايت الله بهبودي مي شناسد.

 وي ادامه داد: همانطور كه خود رهبر معظم انقلاب مي گفتند حدود 20 سال است كه دفاتر ادبيات انقلاب اسلامي و هنر مقاومت را رصد مي كنند و پي گير كتاب هايي كه در اين دفاتر منتشر مي شود هستند و كتاب ها را مي خوانند و بسيار علاقه مندند. ايشان از وجود حوزه هنري و اين دو دفتر بسيار خوشحالند و بسيار اميدوار است كه اين دو دفتر خواسته هايشان را در زمينه ادبيات انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي محقق كنند.

 او خاطرنشان كرد: مقام معظم رهبري از اين دو دفتر هم خيلي راضي هستند و هم دوست دارند كه بيش از گذشته كار كنند و توصيه مي كردند به آقاي سرهنگي و بهبودي كه اگر تمام عمرشان را در اين مسير بگذارند ارزش دارد و كار در زمينه انقلاب و دفاع مقدس از نظر حضرت آيت الله خامنه ايي فوق العاده ارزشمند است.

 گلشن گفت: فكر مي كنم توجه مقام معظم رهبري به اين مساله از اين لحاظ مهم است كه معتقد است حرفي كه جمهوري اسلامي ايران مي تواند بزند ادبيات و فضايي است كه انقلاب اسلامي  و به پيوست آن دفاع مقدس منتقل مي كند و بنابر اين آيينه تمام نماي ظهور و بروز اين ادبيات فعاليت هاي دو دفتر است و از اين رو است كه مقام معظم رهبري  اينقدر به اين دو دفتر توجه دارد و كارهايش براي او ارزشمند است.

 اين نويسنده و پژوهشگر با اشاره به اين كه رهبر معظم انقلاب نسبت به حضور ادبيات انقلاب اسلامي و دفاع مقدس در دانشگاه ها نگاه خوبي منفي داشتند، عنوان كرد: ايشان احساس مي كردند در دانشگاه ها  واپس زدگي نسبت به موضوعات انقلاب اسلامي و دفاع مقدس وجود دارد و تصور شان بر اين بود كه دانشگاه ها نمي خواهند اين دو موضوع را مورد بررسي قرار دهند و توقع دارند كه حوزه هنري آثارش را خلق كنند چرا كه بالاخره روزي براي دانشگاه ها نيز اين موضوعات لازم مي شود.

 وي در پايان گفت: يكي از نكاتي كه دوستان ديروز درباره آن صحبت مي كردند اين بود كه بايد حرف تاريخ انقلاب و ادبيات جنگمان را دانشگاهي كنيم و به آن بنيان علمي و دانشگاهي بدهيم در حالي كه مقام معظم رهبري خيلي با اين صحبت موافق نبودند و گفتند علت دانشگاهي بودن فعاليت هاي پژوهشي و تحقيقي كشورهاي ديگر نبود نهادهايي مانند حوزه هنري در آن كشورها ست.

 

شنبه 28 ارديبهشت 1392 - 10:5


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری