سه‌شنبه 24 تير 1399 - 23:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

"فيض بوك" فيض رونمايي شد

 

مجموعه شعر "فيض‌بوك" تازه ترين سروده ناصر فيض عصر جمعه بيستم ارديبهشت ماه با حضور يوسفعلي ميرشكاك و محمد حسين جعفريان و ناصر فيض در غرفه انتشارات سوره مهر در نمايشگاه كتاب رونمايي شد.

 

ميرشکاک: كار فيض مانند آميختن شاخه هوا با اشك مورچه است

 در اين نشست ميرشكاك در سخناني بااشاره به موفقيت‌هاي فيض در خلق زبان تازه در ادبيات طنز گفت: فيض به دستاويزي به در زبان دست پيدا كرده كه به قول قدما مي‌تواند از آب كره بگيرد. در ايران اگر تمام مميزي‌هاي موجود در مورد طنز را در نظر بگيريم به راحتي متوجه مي‌شويم كه بسياري از گونه‌هاي طنز مانند هزل و هجو قابليت بيان ندارد. از طرف ديگر اگر بخواهيم درباره ويژگي‌هاي قوميتي سخني بگوييم از كل يك كشور يا يك استان شكايت مي‌رسد كه ما را مسخره كرده اند و مواردي از اين دست. در اين وضعيت طنز نوشتن مانند عبور دادن شتر از سوراخ سوزن است و فيض به بهترين شكل ممكن اين كار را مي‌كند.

 ميرشكاك ادامه داد: صورت قالب اين كتاب اشعار ژورناليستي فيض است البته اگر با من مشورت مي‌كرد قبل از انتشار به او توصيه مي‌كردم تا چند بيني از كتابش كم كند اما در مجموع وقتي به آثار او در اين كتاب نگاه مي‌كنيم به يك اثر درخشان بر مي‌خوريم . به اعتقاد من از هيچ طنز ساختن و با واسطه زبان كنار هم قرار دادن و به زبان ديگر جغرافياي نامتجانس زبان را به خدمت طنز درآوردن هنري است كه تنها ناصر فيض در ميان طنز پردازان كشور دارد.

 به تعبير قدما كار فيض مانند آميختن شاخه هوا با اشك مورچه است و به تعبير غربي‌ها كار او در مايه‌هاي آبستره است و من هم معتقدم كه واقعا طنزهاي ناصر فيض چهره اي آبستره دارند .

 اين نويسنده و منتقد افزود: فيض در طنزهايش از عناصر استفاده مي‌كند كه براي من كه عمري است با كتاب سرو كار دارم در موارد متعددي حيرت انگيز بوده است.

 ميرشكاك در ادامه با طرح اين سئوال كه امتياز ناصر فيض در طنزپردازي چيست گفت:  از مليجك تا ابوالفضل زرويي مضمون بود كه مايه مانايي طنز مي‌شد اما ناطر فيض در كارش به جايي رسيده است كه صورت طنز را مايه مانايي آن كرده است. طنزپرداز امروز هجو و هزل كه نمي گويد سراغ فكاهه هم نمي رود چون مانايي ندارد. اما فيض براي بودن در اين فضا با دوري از اين گونه بياني ، بازي با زبان را انتخاب مي‌كند كه ناشي از تبع باريك بين اوست. من در كارهاي طنز او تلفيق محاوره را با زبان نستعليق ديدم و تاكنون هم كسي را مانند او پيدا نكرده ام كه بتواند اين دو را با هم تركيب كند.

 وي در پايان گفت: بسيار خوشحالم كه دفتر سوم شعر فيض از دو دفتر او بسيار جلوتر است. مي‌دانم كه طنز و جد به خرج سياسيون نمي رود و نمي توان هم فكري به حال اين موضوع كرد اما اميد دارم كه اين دفتر شعر فيض جدي گرفته شود و ضامن آن هم بيش از 30 سال تجربه او در اين زمينه است.

 

جعفريان: شاعر طنز پرداز در حالي كه خودش خون گريه مي‌كند مردم را مي‌خنداند

در ادامه اين مراسم محمد حسين جعفريان از نويسندگان و محققان کشور در سخناني با اشاره به فعاليت ادبي طنزآميز در كشور اظهار داشت: دو دهه پيش از اين در طول يك سال كمتر از دو عنوان كتاب طنز در كشور منتشر مي‌شد و طنز هميشه در حاشيه بود. وقتي كه به جشنواره اي مي‌رفتيم شاعران و نويسندگان آثار طنز خود را در لابي هتل و يا در محافل خصوصي شان بعد از جشنواره براي يكديگر مي‌خواندند و اساسا چيزي به عنوان طنز جدي گرفته نمي شد تا اينكه ابوالفضل زرويي دفتر طنز حوزه هنري را به راه انداخت و بدنبال او نيز ناصر فيض به صورت جدي به كار طنز در كشور پرداخت و اين موضوع را جا انداختند كه مي‌شود در كنار ادبيات جدي ادبيات طنز را هم داشت.

 جعفريان ادامه داد هنر زرويي و فيض در اين است كه شعر طنز را از حاشيه به متن آوردند و امروزه مي‌توانيم حتي شاهد برگزاري شب شعر طنز باشيم كه تا چند سال قبل شايد نمي شد حتي به آن فكر كرد .

 وي ادامه داد: توسعه ادبيات طنز در ايران منجر شد كه به مرور بپذيريم در مملكت ما ممكن است ايراداتي باشد و افرادي هم هستند كه مي‌توانند آن ايرادات را به مسئولان گوشزد كنند و براي اين كار زبان طنز ساده ترين ابزار ممكن است.

 جعفريان با اشاره به فيض‌بوك اظهار داشت: ناصر فيض در اشعار اين كتاب به كوچكترين مسائل سياسي هم حساسيت نشان داده و با حفظ زبان طنز شديدترين مواضع ر ا در برابر آن گرفته است تا جايي كه بسياري از افرادي كه اهل حرفهاي جدي در باب سياست هستند از او عقب مانده اند. خيلي زودتر از الان كه به دولت و بهار انتقاد مي‌شود فيض در اشعار طنزش به نقد آنها پرداخت. اگر باور داشته باشيم كه شاعر طناز زبان گوياي ملت است اين ويژگي در كارهاي ناصر فيض بيشتر خودنمايي كرده است.

 جعفريان همچنين اظهار داشت: شعر طنز گفتن به تعبيري مانند دويدن در ميدان است و عرصه راحتي نيست. شاعري كه براي مسائل روز شعر مي‌گويد مي‌داند كه ممكن است يك سال ديگر شعرش خوانده نشود اما براي اينكه به مردم كشورش كمك بكند قريحه اش را به جاي سرودن شعر جدي به سمت سرايش شعر طنز هدايت مي‌كند چون دوست دارد مردم كشورش  چيزهايي را بيشتر بدانند.

 اين نويسنده افزود: دوستان سياسي بدانند كه شاعران و طنزپردازان دشمن آنها نيستند . طنز يك واكسن است كه بيماري را براي آنها شرح مي‌دهند تا بتوانند علاجش كنند و شاعر طنز پرداز براي اين كار در حالي كه خودش خون گريه مي‌كند مردم را مي‌خنداند.

 وي در پايان گفت: هر چه خط قرمز را براي طنزپردازي كمتر كنيم مطمئن باشيد اجتماع ما در برابر بيماري‌هاي سياسي بيشتر واكسينه مي‌شود و من اميدوارم كه در روزهاي پيش رو سياسيون با طنزپردازان بيش از امروز مهربان باشند.

ناصر فيض هم در اين مراسم در جملاتي کوتاه گفت: گرايش‌هاي سياسي در کتاب فيض بوک با طنز سياسي آمده که جايش در کتاب‌هاي قبلي در لايه پنهان بود اما در اين اثر بسيار شفاف آمده است احساس کردم نيازش که اين گرايش سياسي در اين اثر رو باشد.

لازم به ذكر است مجموعه شعر طنز «فيض بوك» در 200 صفحه و 70 شعر ، سروده‌هاي سه سال اخير ناصر فيض است كه در برگيرنده مضامين اجتماعي و سياسي است كه با نگاهي انتقادي به نگارش در آمده است.

 از ناصر فيض كه هم اكنون مدير دفتر طنز حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي است، همچنين كتاب هاي «املت دسته‌دار» در برگيرنده 58 قطعه شعر طنز در قالب‌هاي غزل، رباعي، مثنوي و «نزديك ته خيار» روانه بازار نشر شده و در نمايشگاه كتاب نيز در معرض ديد علاقه مندان قرار گرفته است.

شاعر درباره تفاوت اين اثر با دو مجموعه قبل مي‌گويد: «از تفاوت‌هايي كه فيض بوك با دو كتاب قبلي من دارد، مي‌توان به يك دست بودن آن اشاره كرد، در «املت دسته‌دار» تجربه‌هاي مختلفي وجود داشت و مجموعه شعرهايي كه در طول ساليان در كنار هم جمع كرده‌ بودم، وجود داشت.

 در «نزديك ته خيار» هم مصاحبه‌ها و نثرهايي كه در روزنامه‌ نوشته‌ بودم، جمع‌آوري شده بود، حتي شعرهاي دوست داشتني من در املت دسته دار، دوباره تكرار شده‌ بود، اما در «فيض بوك» فضاي انتقادي بيشتري ديده مي‌شود، هرچند كه ردپاي‌‌ همان آدم قبلي در اين كار هم وجود دارد.»

 

سه‌شنبه 24 ارديبهشت 1392 - 8:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری