جمعه 9 خرداد 1399 - 12:2
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

رهبر معظم انقلاب حامي اصلي هنرمندان هستند

 

گزارشي از جشن ارديبهشت تئاتر استان تهران

علي‌اصغر پورمحمدي در جشن ارديبهشت تئاتر استان تهران گفت: تاكنون عليرغم اقدامات به عمل آمده براي خدمات‌رساني به هنرمندان اما آنچه كه شاهد هستيم درخور مقام آنها نيست و بايد با توجه به تأكيدات فراواني كه رهبر معظم انقلاب به عنوان حامي بزرگ اين عرصه دارند به آنها بيش از پيش خدمت كرد.

به نقل از خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا)، جشن ارديبهشت تئاتر استان تهران و همچنين مراسم افتتاحيه نخستين جشنواره تئاتر خياباني «خليج فارس» شامگاه روز شنبه 21 ارديبهشت، با حضور علي‌اصغر پورمحمدي؛ قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، حميد شاه‌آبادي؛ معاون هنري ارشاد و جمعي از هنرمندان و پيشكسوتان عرصه تئاتر و خانواده‌هاي آنها در محوطه باز كاخ موزه گلستان برگزار شد.

علي‌اصغر پورمحمدي؛ قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سخنان كوتاهي به جايگاه رفيع هنرمندان در جامعه اشاره كرد و گفت: هنرمندان با وجود همه بزرگي و شأني كه در اجتماع پيرامون خود دارند اما همچنان با مشكلات فراواني در معيشت و عرصه حرفه‌اي خود مواجه هستند كه وظيفه مسئولان برطرف كردن آنهاست.

وي هنرمندان تئاتر را يكي از بزرگ‌ترين و مرجع‌ترين طيف‌هاي هنري برشمرد و گفت: هر كجا سخن از هنر ناب و ريشه‌دار است هنرمندان در آن به خود مي‌بالند كه ريشه در تئاتر دارند و حال كه صحبت از تئاتر و جشن ارديبهشت تئاتر است بايد بگويم كه مشكلات اين صنف از جامعه هنري عديده‌تر از ساير صنوف است و بايد رسيدگي به آن در اولويت برنامه‌هاي مديران فرهنگي و هنري قرار گيرد.

پورمحمدي مشكلات و مسائل هنرمندان را يكي از دغدغه‌هاي اساسي مقام معظم رهبري عنوان كرد و گفت: جامعه هنري بايد خدا را شاكر باشد كه رهبري فهيم به امورشان اشراف كامل دارند، اين فضا و تفكر و انديشه رايج در آن را خوب مي‌شناسند و خود يكي از حاميان بزرگ هنر و كسوت هنري بوده و قدرشناس زحمت‌كشان اين عرصه هستند.

وي تصريح كرد: با اين وجود سعي و تلاش مسئولان تا به اين لحظه عليرغم همه كوشش‌ها و تلاش‌هاي به عمل آمده در خور شأن هنرمند نبوده و نتوانسته دغدغه‌هاي معظم‌له را در اين مورد مرتفع سازد و بايد مديران و مسئولان فرهنگي و هنري مجدانه به اين امر اهتمام ورزيده و در راستاي برطرف كردن مشكلات از پيش پاي هنرمندان كوشا باشند.

قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تأكيد كرد: عمر اين دولت نيز رو به پايان است اما هنر و هنرمندي فناناپدير است و لذا هر مسئول فرهنگي و هنري در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بايد رسيدگي به وضع معيشت هنرمندان را سرلوحه خود بداند تا اين قشر از جامه بدون كوچك‌ترين مشكلي به هنرنمايي خود در عرصه‌هاي مختلف هنري مشغول و ساعي باشند.

پيش از سخنراني پورمحمدي، سيداحسان قاضي‌زاده هاشمي؛ مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تهران در سخناني از رشد كمي و كيفي آثار توليدي هنري خبر داد .

قاضي‌زاده هاشمي گفت: اين مسئله را به ويژه در زمينه تئاتر بيش از ساير مقولات شاهد بوديم كه اجراهاي متنوع تئاتر، جشنواره تئاتر استاني و منطقه‌اي از مصاديق آن است.

وي گفت: خوشبختانه امروز در اغلب شهرستان‌هاي استان تهران انجمن‌هاي هنرهاي نمايشي با دقت به كار و فعاليت مشغولند كه به بركت حضور كارشناسان و پيشكسوتان تئاتري در آنها شاهد شكوفايي هر چه بيشتر استعدادهاي جوان تئاتر هستيم.

قاضي‌زاده كه دبيري نخستين جشنواره تئاتر خياباني «خليج فارس» را نيز به عهده دارد، گفت: برگزاري چنين جشنواره‌هاي موضوعي كه به مسئله‌اي ملي و اعتقادي مي‌پردازد زمينه را براي پايه‌گذاري شيوه‌هاي جوان پسند تئاتري و رونق هر چه بيشتر تئاتر در ميان مردم فراهم مي‌آورد.

سخنران ديگر اين جشن پيروز مجتهدزاده؛ مورخ و پژوهشگر تاريخ خليج فارس بود كه در سخنان كوتاهي به جايگاه خليج فارس در منطقه پرداخت.

او گفت: متأسفانه در سال‌هاي اخير تلاش‌هاي مذبوحانه‌اي براي تغيير نام اين خليج از سوي دشمنان صورت گرفته و برپايه مستنداتي كه موجود است در 70 سال گذشته نزديك به 100 ميليارد دلار خرج اين سناريو شد اما با افتخار مي‌گويم كه نتيجه‌اي در برنداشت و همه تلاش‌هاي آنها خنثي شد.

وي با اشاره به شكست مفتضحانه غرب در تغيير نام خليج فارس و الحاق آن به كشورهاي اتحاديه عرب گفت: بايد از بانيان اين حركت خصمانه تشكر كرد زيرا به غير از اينكه ايران يك بار ديگر با صلابت در برابر هجمه فرهنگي آنها پيروز شد، فرصتي پديد آمد كه 10 ارديبهشت به عنوان روز ملي خليج فارس در تقويم ايراني به عنوان يك جشن ملي ثبت و ضبط شود.

از ديگر برنامه‌هاي اين جشن تقدير از امير دژاكام از چهره‌هاي پيشكسوت تئاتر بود كه به پاس خدمات او در عرصه تئاتر با موضوع خليج فارس از وي با حضور حميد شاه‌ آبادي؛ معاون هنري ارشاد، ابراهيم آبادي و فرخ نعمتي؛ دو تن از هنرمندان تئاتر تجليل شد.

تجليل از سه استاد پيشكسوت تئاتر يعني محمود استادمحمد، مرتضي احمدي و جمشيد مشايخي بخش ديگري از اين برنامه بود.

به دليل بستري بودن محمود استادمحمد، دخترش هديه و لوح تقدير وي را از دست شاه‌آبادي دريافت كرد و لوح تقدير و هديه جمشيد مشايخي نيز به دليل كسالت وي به نيابت به داريوش اسدزاده اهدا شد.

همچنين در بخش ديگري از برنامه با حضور ناصر هاشمي، فرهاد قائميان، كوروش سليماني و مطصفي زماني، جمعي از بازيگران سينماو تئاتر، از عزت‌الله قمي، سعيد زمانيان، غلامحسين قلمي، ابوالفضل بهرامي، بهزاد لطفي از جمله حاميان تئاتر شهرستان‌هاي استان تهران قدرداني شد و جايزه پيشكسوتان تئاتر شهرستان‌هاي استان تهران را نيز اسماعيل خلج، محمد مطيع و عنايت بخشي به غلامحسين بني‌آدم، مجيد قرباني، علي فرشادپور، مهدي صفاري، مهدي اكبري‌زاده اهدا كردند.

سامان خليليان، محمد رحماني فرد، سارا قلي‌زاده، مژگان كاردگر، مرتضي تقي‌زاده و روح الله سنايي از ديگر هنرمندان جوان تئاتر شهرستان‌هاي استان تهران بودند كه با حضور امير زاده؛مشاور معاون هنري ارشاد، براتلو؛ معاون سياسي و امنيتي استانداري تهران و قادر آشنا؛ مدير كل هنرهاي نمايشي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مورد تقدير قرار گرفتند.

همچنين ادارات برتر تهراني به عنوان حاميان تئاتر معرفي شدند كه نمايندگان آن مورد تقدير قرار گرفتند كه براين اساس جعفر كاظمي؛ مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي ورامين رتبه نخست، مهدي بهرامي؛ مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي دماوند رتبه دوم و حسن صفوي به نمايندگي از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان ملارد رتبه سوم را كسب كردند.

ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامي پاكدشت، فيرزوكوه و اسلامشهر نيز به عنوان ادارات كم كار معرفي و به آنها كدوي تنبل تعلق گرفت و در ادامه از كتابي با موضوع خليج فارس نوشته امير غلامي رونمايي شد و گروه موسيقي رستاك به اجرا برنامه پرداخت ضمن آنكه نمايش سياه بازي هم به سرپرستي جواد انصافي براي حضار به نمايش درآمد.

 

يكشنبه 22 ارديبهشت 1392 - 13:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری