جمعه 13 تير 1399 - 14:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

علي الله سليمي

 

براي حل مشکل توليد کاغذ تلاش مي کنيم

 

مجمع ناشران انقلاب اسلامي، يکي از تشکل هاي فرهنگي نوپا در حوزه نشر است که از چندي پيش با محوريت موضوع انقلاب اسلامي در صنعت نشر فعاليت خود را آغاز کرده و اکنون با حدود 160 عضو از بين نويسندگان و ناشران کشور به صورت حرفه اي فعاليت هاي خود را ادامه مي دهد.

در بيانيه ماموريت اين مجمع آمده است، با بهره گيري از رهنمودهاي راهگشاي رهبر معظم انقلاب اسلامي، با استفاده بهينه از ظرفيت هاي مادي و معنوي ناشران عضو و فعالان همسو با اهداف خود در عرصه نثر کتاب و کتابخواني و ايجاد انسجام، وحدت رويه، تعامل و هماهنگي، هم افزايي و برنامه ريزي مشترک در راستاي راهبردهاي کلان جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي، بستر مناسبي براي ارتقاي کيفيت محتوايي و فني در عرصه توليد، ترويج و توزيع کتاب و شکل گيري بازارهاي جديد با توجه به نيازهاي متنوع، علمي، فرهنگي و اجتماعي جامعه اسلامي و در جهت مقابله با جبهه معارض در اين عرضه خواهد بود. گفت و گو با ياسر احمدوند، مدير اجرايي مجمع ناشران انقلاب اسلامي درباره حضور اين مجمع در بيست و ششمين نمايشگاه کتاب تهران را با هم مرور مي کنيم.

 

 

- در روزهاي اخير خبرهاي منتشره شده مبني بر اين که مجمع ناشران انقلاب اسلامي تلاش دارد اين مجمع براي راه‌اندازي کارخانه‌هاي کاغذ راه اندازي کند. در اين زمينه توضيحي داريد؟

هنوز به نتيجه روشني که نويد بخش فعاليت زود هنگام کارخانه‌ها باشد دست پيدا نکرده‌ايم. اما تصور مي‌کنيم با تاکيد‌ مقام معظم رهبري در بازديد از نمايشگاه کتاب امسال براي اهتمام در حل مساله توليد کاغذ در داخل کشور، به زودي شاهد فعاليت‌هاي کارخانه‌ها باشيم.

 

-با توجه به حضور فعال مجمع ناشران انقلاب اسلامي در بيست و ششمين نمايشگاه کتاب تهران، آيا با مسئولان و شخصيت هايي که به غرفه مجمع مراجعه مي کنند درباره اوضاع صهعت نشر گفت و گو کرديد؟

بله، در چند روز گذشته شاهد حضور تعدادي از شخصيت‌ها در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامي بوديم و با آن‌ها درباره اوضاع نشر کتاب و مشکلات آن به گفت‌وگو نشستيم و نقطه نظرات آن‌ها را درباره فعاليت مجمع جويا شديم.

 

- درباره نتيجه اين گفت‌وگو‌ها با مسئولان حاضر در غرفه براي حل مشکل کاغذ توضيح بدهيد.

مجمع ناشران انقلاب اسلامي نهادي دولتي نيست که ورود مستقيمي به اين موضوع داشته باشد، ولي در سال گذشته تلاش کرديم تا بخش‌هاي مختلف در بدنه دولت و خارج از آن را به حل مشکل توليد کاغذ ترغيب کنيم. يکي از اين موارد فعال کردن کارخانه‌هاي متوقف مانده بود.

 

- فکر مي کنيد چرايي فعال نبودن کارخانه‌هاي توليد کاغذ کشور به چه مسايلي مربوط است؟

 اين کارخانه‌ها مسايل حقوقي دارند و در اختيار بانک صنعت و معدن‌اند و به دليل همين مشکل، کارخانه‌هاي کاغذ راه‌اندازي نمي‌شوند. آن‌ها منتظر خريد اين کارخانه‌ها هستند. البته با رايزني‌هاي انجام شده با صندوق توسعه ملي براي پرداخت وام اعلام آمادگي شده است و اميدواريم تعاوني‌ها در اين زمينه پا پيش بگذارند و براي راه‌اندازي مجدد کارخانه‌ها اقدام کنند.

 

-درباره عضو پذيري جديد مجمع ناشران انقلاب اسلامي و رضايت عضو‌هاي پيشين از عملکرد اين مجمع هم توضيح بدهيد.

 در پايان بيست‌وششمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران تعداد ناشران جديد اعلام خواهد شد. ناشران عضو در جريان برنامه‌هاي شرکت توزيع کتاب ترنج و اهداف آن قرار مي‌گيرند اما بايد به اين نکته توجه داشت که راه‌اندازي و تکميل فرايند جريان توزيع در کشور اقدامي نيست که بتوان نتيجه آن را در مدتي کوتاه ديد. البته تلاش کرده‌ايم تا قدمي هر چند کوچک براي رفع مشکلات حوزه نشر برداريم.

 

- اجراي طرح ترنجستان در متروي تهران به چه نتيجه اي رسيده است؟

در 16 ايستگاه مترو کتابفروشي‌هاي ترنجستان توسط شرکت ترنج اداره مي‌شود. در نظر داريم با همکاري معاونت فرهنگي مترو تمام ايستگاه‌هاي پر تردد را تحت پوشش اين طرح قرار دهيم. از 17 ارديبهشت امسال هم تبليغاتي را در واگن‌هاي مترو با همکاري معاونت فرهنگي مترو آغار کرده‌ايم و اميدواريم تاثير مثبتي در فضاي کتابخواني داشته باشد.

 

- برپايي سالن ياس بيست‌وپنجمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران را چگونه ارزيابي مي کنيد؟ 

نتيجه برپايي سالن ياس بيست‌وپنجمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران، آشنايي با نياز مخاطبان بود. همچنين نتيجه ديگر آن شناسايي موضوع‌هاي مورد علاقه و معرفي کتاب‌هاي خوب و پر محتوا بود که بخشي از اين آثار در قالب يک بروشور در نمايشگاه بيست‌وششم ارايه و با استقبال خوب مخاطبان روبه‌رو شده است.  

  

- تاکنون چند نفر ناشران و نويسندگان کشور در مجمع ناشران انقلاب اسلامي عضو شده اند؟

تا به حال 160 ناشر و نويسنده در مجمع ناشران انقلاب اسلامي عضويت يافته اند و اين مجمع در نمايشگاه کتاب امسال بر اساس تعامل با نويسندگان و ناشران امکان عضويت آن‌ها را در مجمع فراهم مي کند.

 

- فعاليت هاي مجمع در ايام برگزاري نمايشگاه کتاب تهران در ايستگاه هاي مترو هم ادامه پيدا مي کند؟

بله، با توافقي که بين مجمع ناشران انقلاب اسلامي و سازمان فرهنگي - هنري و مترو تهران صورت گرفته است، مجمع ناشران در طول برگزاري نمايشگاه کتاب و در ايستگاه‌هاي مترو به معرفي کتاب، مشاوره و ارايه خدمات فرهنگي به علاقه‌مندان خواهد پرداخت.

 

- در ايام برگزاري نمايشگاه کتاب، مجمع ناشران انقلاب اسلامي فعاليت ويژه اي هم دارد؟

بله، در نظر داريم همزمان با بيست‌وششمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران کارنامه عملکرد مجمع در سال 91 را منتشر کنيم.

 

يكشنبه 22 ارديبهشت 1392 - 9:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری