دوشنبه 12 خرداد 1399 - 16:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

تکريم چهره‌هاي قرآني، اساتيد فراموش‌شده در کشور رامعرفي مي‌کند

 

گفتگو با محمدعلي دهدشتي، استاد پيشکسوت قرآني استان قم که در هفتمين همايش تکريم چهره‌هاي قرآني مورد تجليل قرار گرفت.

 

استاد محمدعلي دهدشتي علاوه بر انجام فعاليت‌هاي قرآني در رشته قرائت، فعاليت‌هاي گسترده‌اي در رشته تواشيح نيز داشته است و همچنين سال‌هاي متمادي به عنوان مدرس قرآن و داور مسابقات شهرستاني، استاني، کشوري و بين‌المللي قرآن بوده است.

اين استاد پيشکسوت قرآني درباره فعاليت‌هاي قرآني خود طي سال‌هاي گذشته، اظهار کرد: هرچند که پيش از اين فعاليت‌هاي زيادي در رشته قرائت انجام داده و مقام‌هايي نيز در مسابقات کشوري و بين‌المللي کسب کرده‌ام اما کار در حوزه فعاليت‌هاي قرآني محدود به اين نشده است و در کنار فعاليت‌هاي قرآني، مسئول گروه تواشيح الغدير نيز هستم و داوري مسابقات قرآن و تواشيح در مراحل شهرستاني، استاني، کشوري و بين‌المللي را نيز انجام داده‌ام.

 

تدريس و شرکت در مسابقات بين المللي

وي با يادآوري اينکه سال‌هاي سال به عنوان مدرس تجويد و صوت و لحن در جامعة المصطفي العالمية فعاليت داشته‌ام، ادامه داد: در مسابقات بين‌المللي قرآن ساير کشورها نيز به عنوان داور مسابقات حضور داشته و همچنين، طي دهه‌هاي گذشته، رتبه‌هاي کشوري و بين‌المللي مسابقات قرائت و تواشيح را نيز کسب کرده‌ام.

دهدشتي در اين بخش از سخنان خود با اشاره به برگزاري هفتمين دوره همايش تکريم چهره‌هاي قرآني کشور، عنوان کرد: اين همايش که امسال براي هفتمين سال متوالي برگزار خواهد شد به طور قطع برنامه مثبتي است و کمک مي‌کند تا برخي از اساتيد و چهره‌هاي قرآني که طي سال‌هاي گذشته مهجور مانده‌اند معرفي شوند و توجه بيشتري به اين اساتيد که عمدتا در شهرستان‌هاي محروم هستند نيز صورت گيرد.

وي در ادامه با عنوان اين مطلب که برخي از اساتيد و پيشکسوتان قرآني در شهرستان‌ها و استان‌ها به واقع مهجور مانده‌اند و طي سال‌هاي گذشته هيچ اقدامي در جهت تکريم و تجليل از آنها صورت نگرفته است، افزود: هم‌اکنون در برخي از شهرستان‌ها و استان‌ها شاهد فعاليت قرآني افرادي هستيم که شايد در مسابقات قرآن استاني، کشوري و بين‌المللي مقام نداشته‌اند اما فعاليت‌هاي مستمري در زمينه برگزاري جلسات قرآني داشته‌ و تأثيرگذاري زيادي در گسترش فرهنگ قرآني در شهرستان يا استان خود داشته‌اند.

 

ترويج و گسترش اهميت به اساتيد قرآني

دهدشتي با يادآوري اينکه پيش از برگزاري همايش تکريم چهره‌هاي قرآني، کسي يادي از اين چهره‌هاي قرآني که بعضا در استان‌ها و شهرستان‌ها حضور داشته و معرفي نشده بودند، نمي‌کرد، گفت: اين همايش طي سال‌هاي گذشته کمک کرده است تا چهره‌ها و اساتيد قرآني که به فراموشي سپرده شده بودند، مورد توجه بيشتري قرار گيرد و البته اهميت برگزاري اين همايش نيز به همين دليل است که زمينه توجه بيشتر به پيشکسوتان قرآني را فراهم مي‌کند.

اين استاد قرآني در ادامه اين بخش از سخنان خود عنوان کرد: برگزاري اين همايش نه به آن دليل که ما هم در هفتمين دوره آن به عنوان پيشکسوت قرآني تجليل خواهيم شد، اقدام خوبي است بلکه اهميت اين همايش به اين دليل است که طي سال‌هاي گذشته شاهد زحمات فراواني از سوي چهره‌ها و پيشکسوتان قرآني بوده‌ايم که همواره مهجور بوده‌اند و لازم بود که به نوعي از زحمات آنان تجليل شود.

وي با اشاره به رشد فعاليت‌هاي قرآني در کشور طي سال‌هاي اخير، اظهار کرد: هرچند که طيسال‌ها و دهه‌هاي گذشته پيشرفت خوبي در زمينه فعاليت‌هاي قرآني داشته‌ايم اما انتظار داريم که توجه بيشتري به گسترش فرهنگ قرآني در کشور صورت گيرد و فعاليت‌ها و برنامه‌هاي قرآني با شور و هيجان بيشتري در کشور دنبال شود.

 

توجه بيشتر در امر برگزاري مسابقات قرآني

وي در اين بخش از سخنان خود با اشاره به برگزاري مسابقات قرآن که طي سال‌هاي گذشته با شور و هيجان بهتر و با حضور تعداد بيشتري از علاقه‌مندان قرآني برگزار مي‌شد از افت مسابقات قرآني کشور طي سال‌هاي گذشته اظهار تأسف کرد و گفت: از متوليان و مسئولان قرآني کشور انتظار داريم که توجه بيشتري به فعاليت‌هاي قرآني به ويژه برگزاري مسابقات قرآن داشته باشند و همچنين در کنار برگزاري مسابقات قرآن، افراد و اقشار مختلف جامعه را نيز به حضور در سالن برگزاري مسابقات تشويق کنند تا اين مسابقات با رونق بيشتري دنبال شده و در نتيجه فضاي قرآني خوبي در سطح جامعه ايجاد شود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود يکي از مهم‌ترين ضعف‌هايي که در حوزه فعاليت‌هاي قرآني کشور وجود دارد را کمبود اساتيد مجرب قرآني در استان‌ها و شهرستان‌هاي محروم دانست و اظهار کرد: برخي از شهرستان‌ها به واقع از نظر اساتيد قرآني، موسسات قرآني و ... محروم هستند و لازم است که سازمان‌هاي متولي قرآني در کشور توجه ويژه‌اي به اين مقوله داشته و اعتبارات بيشتري را براي انجام فعاليت‌هاي قرآني در شهرستان‌هاي محروم اختصاص دهند و زمينه برگزاري دوره‌ها و کلاس‌هاي آموزشي در اين مناطق را فراهم کنند.

 

لزوم تحقيق و دقت لازم در انتخاب چهره هاي قرآني

 وي در بخش ديگري از سخنان خود  با بيان اينکه هرساله دقت بسياري در انتخاب پيشکسوتان و چهره‌هاي قرآني به منظور تجليل در همايش تکريم چهره‌هاي قرآني صورت مي‌گيرد، عنوان کرد: برگزارکنندگان اين همايش طي سال‌هاي گذشته زحمات بسياري در جهت انتخاب به حق چهره‌هاي قرآني کشيده‌اند که البته از اين پس نيز انتظار داريم که براي انتخاب پيشکسوتان و چهره‌هاي برار قرآني، تحقيق بيشتري صورت گيرد و به ويژه در جهت شناسايي و معرفي چهره‌هاي قرآني استان‌ها و شهرستان‌هاي محروم‌تر اقداماتي اساسي انجام شود و مسئولان‌ برگزارکننده اين همايش در انتخاب چهره‌هاي برتر قرآني تنها به شناخته بودن اين چهره‌ها توجه نداشته باشند بلکه شاخص هاي ديگري را نيز ملاک انتخاب خود قرار دهند.

 

تجليل از چهره ها عامل موثري در جذب ساير افراد جامعه به سمت انس با قرآن

وي با عنوان اين مطلب که تجليل از چهره‌ها و پيشکسوتان قرآني عامل موثري در جذب ساير افراد جامعه به ويژه نوجوانان و جوانان به انس با قرآن و انجام فعاليت‌هاي قرآني خواهد داشت، ادامه داد: طي سال‌هاي گذشته که در اين همايش حضور داشتم شاهد معرفي افراد و چهره‌هايي بودم که شايد پيش از آن کمتر مورد توجه بوده و تکريم نشده بودند که البته لازم است اين اقدامات بيش از پيش پررنگ‌تر شود.

اين استاد و پيشکسوت قرآني در بخش پاياني سخنان خود افزود: به هر حال تشويق و تجليل به هر شکلي که باشد خوب است و همايش تکريم چهره‌هاي قرآني نيز موجب مي‌شود تا اساتيد قرآني احساس کنند که فراموش نشده‌اند و جوانان و نوجوانان نيز زماني که تجليل از اين افراد را مي‌بينند به اين نتيجه برسند که اگر فعاليت‌هاي قرآني خوبي داشته باشند در آينده از آنان نيز تجليل خواهد شد.

يادآور مي‌شود، هفتمين همايش تکريم چهره‌هاي قرآني کشور، پنج‌شنبه 26 بهمن، به منظور تجليل از 34 پيشکسوت و چهره برتر قرآني با حضور مسئولان کشوري در حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد.

 

يكشنبه 22 ارديبهشت 1392 - 9:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر