پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 5:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

"آرگو" تحقيري براي سينماي آمريكا

 

نمايش فيلم "آرگو" و نقد و بررسي آن با حضور مهدي سجاده چي كارگردان و معصومه ابتكار عضو شوراي شهر دوشنبه 16 ارديبهشت برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در اين نشست ابتكار كه خود از دانشجويان حاضر در جريان تسخير لانه جاسوسي بود در ابتداي سخنان خود با تشكر از حوزه هنري و خبرگزاري lhvnews كه زمينه ساز برگزاري چنين نشستي شدند، گفت: دليلي كه باعث مي شود راجع به اين فيلم نقد داشته باشيم، هجمه اي است كه نسبت به كشور، انقلاب و فرهنگ ما در اين اثر صورت مي گيرد و شايد علتي كه از من دعوت شده تا در اين مراسم حضور داشته باشم، نقشي است كه در تدوين خاطرات خود در حادثه 13 آبان در كتاب «تسخير» داشته ام.

وي به كتاب خود با نام «تسخير» اشاره مي كند و مي گويد: در ايران آنچه كه به عنوان خاطره مستقيم از تسخير سفارت آمريكا وجود دارد ، كتاب تسخير است و بعد از آن كتاب ديگري است كه در آن با اين موضوع جمع آوري اطلاعات صورت گرفته است و ما در زمينه اطلاع رساني به نسل جوان درباره روابط ايران و آمريكا و مسائل آمريكا در منطقه كم كاري داشته ايم.

ابتكار خاطر نشان كرد: من قبل از سال 88 به دليل حضور بيشتر در جوامع بين المللي، به عنوان كسي كه كتاب خاطراتي با موضوع تسخيرسفارت آمريكا دارم، نام برده مي شد. ما تلاشي در ارائه تصوير درست از اين واقعه نكرديم البته بنا بود فيلمي از واقعه 13 آبان تهيه شود و در اين زمينه هم نامه اي به مقام معظم رهبري مبني بر ساخت چنين فيلمي نوشته شد كه ايشان هم بسيار استقبال كردند و به آقاي ضرغامي براي ساخت اين فيلم هم تاكيد نمودند اما نه دستور رهبري و نه اصل قضيه جدي گرفته نشد.

معصومه ابتكار به اشكالات وارده بر فيلم آرگو اشاره كرد و افزود: اول اينكه صحنه هاي ابتدايي فيلم به غير از انيميشني كه به سابقه 28 خرداد و ديكتاتوري شاه ومشكلات بر سر كار آمدنش اشاره مي كند، شاهد صحنه هاي يك سويه بوده ايم. اكنون فيلم صحنه اشغال سفارت موجود است و مي بايست بن افلك و جرج كلوني اين صحنه ها را مي ديدند و بعد صحنه هاي فيلم را بازسازي مي كردند نه اينكه يك چهره هيجان زده از مردم ايران نشان داده شود.

وي ادامه داد: در هيچ كجاي اين فيلم كلمه اي از دانشجويان دانشگاههاي برجسته و با فكر و به دور از كينه و عصبانيت نيامده است و تصوير مردم ايران مردمي هميشه هيجانزده، مشكوك، عصباني و رو به فرار را نشان مي دهد و اين اثر كاري نبود تا در آن سعي در از بين بردن سوء ظن ها شود و البته بيشتر از اين هم از هاليوود انتظار نمي رود. صحنه هاي ابتدايي و صحنه هاي اكشن آخر فيلم همگي ساختگي هستند.

اين فعال سياسي با بيان اينكه كتاب تسخير را به زبان انگليسي نوشته تا موضوع سفارت آمريكا در ايران در كشور آمريكا به درستي بيان شود، افزود: در حالي كه من بعد از نگارش اين كتاب در بيش از 40 مورد از محل هاي مختلف ايران اعم از دانشگاهها و ...كه حضور مي يافتم از من در مورد جريان گروگان گيري سوال مي شد؛ نحوه مواجه ما در داخل با جوانان و جامعه باعث بوجود آمدن پرسش هاي زيادي شده است . مي بايست راجع به موضوعاتي كه در طي 444 روز جريان گروگان گيري به وجود آمده بود كار هنري انجام شود.

ابتكار در پايان گفت: دانشجويان آن زمان به هيچ عنوان از اقدامي كه درگروگانگيري سفارت آمريكا انجام دادند احساس پشيماني نكردند و اين تصميم بايد در آن شرايط زماني خاص خود سنجيده شود و به نظر ما اين تصميم بهترين كاري بود كه مانع آسيب رسيدن به انقلاب مي شد.

همچنين مهدي سجاده چي در سخناني گفت: بر اساس آنچه كه در سالهاي گذشته ديده ايم قواعد بين المللي صرفا براي كشور ماست زيرا مي بينيم قطعنامه هاي بسياري براي دولت اسرائيل صادر شد اما به هيچ كدام از آنها اهميتي داده نمي شود. آمريكا كشورعراق را علي رغم قوانين بين المللي اشغال مي كند و بالاي 700 هزار نفر كشته اين كشور از تصرف توسط آمريكا اعلام شده است.هر زمان قدرت هاي مسلط در دنيا امنيت ملي و سيستم سرمايه داريشان به خطر افتاده هر كاري كه خواسته اند بدون توجه به قواعدي كه خود طراحي كرده اند، انجام داده اند.

سجاده چي ادامه داد: ما بايد يك استراتژي داشته باشيم كه اگر اتفاقي افتاد و توهيني شد ما چگونه بتوانيم پاسخ بدهيم كه اين البته بحث كوچكي از استراتژِدي راهبردي كشور ما خواهد بود نه اينكه مهمترين آن محسوب شود. ضمن اينكه وقتي فشاري بر بازوي كسي مي آيد داد زدن به مثابه راحت ترين كار است تا درد را فراموش كند اما بايد ملت هايي مثل ما كه داراي حزن مقدس هستند خاطرات و تاريخ خود را فراموش نكند و مانند وضعيت الان نباشيم كه فقط داراي خاطرات كوتاه مدت هستيم به طوري كه پسر من با ديدن فيلم آرگو مي گويد به نظر من مشكل ضد ايراني در اين فيلم وجود ندارد.

وي با بيان اينكه آمريكائيها از جريان گروگان گيري سفارت آمريكا در ايران يك خاطره بدي دارند، افزود: آنها بعد از سالها توانستند با ساختن فيلم آرگو به اين خاطره بد جواب بدهند و اين تنها كاري بود كه از دستشان برمي آمد و اين را تبديل به پيروزي كردند اما تحقيري كه گريبان آمريكا را با خاطر ساختن اين فيلم گرفته تا مدت ها باقي خواهد ماند.

اين كارگردان درخصوص فيلم"آرگو" گفت: اين فيلم بر خلاف آنچه در ابتداي فيلم آمده كه بر اساس واقعيات ساخته شده است، به واقع اين طور نيست زيرا طبق گفته جيمي كارتر رييس جمهور وقت آمريكا بعد از ديدن اين فيلم ماموران سازمان سيا بر خلاف آنچه كه در اين فيلم نشان داده مي شود در جريان اين كار نبوده اند و اين كانادائيها بوده اند كه اين لطف را در حق ما انجام داده اند.

وي درخصوص نام فيلم "آرگو" گفت: در اساطيريونان باستان ماموريت غير ممكني توسط كشتي با عنوان آرگو انجام مي پذيرد و در اينجا هم حركت مامور سيا به عنوان يك حركت غير ممكن قابل انجام گرديده است.

سجاده چي خاطر نشان كرد: در يك نماي باز از سفارت آمريكا تجهيزات مخابره اي بسيار پيشرفته كه كل منطقه را پوشش مي دانند، نشان داده نميشود و اصلا در كشوري كه محمدرضا شاه پهلوي در آن حضور دارد به چنين سيستم مخابره اي عظيم چه نيازي مي توانست وجود داشته باشد. آنها از طريق اين سيستم ها كشورهايي مانند چين و روسيه را هم شنود مي كردند كه اين تجهيزات در تصاوير ديده نمي شود در حاليكه اين تاسيسات يكي از ويژگي هاي سفارت آمريكا محسوب مي شده است.

وي تاكيد كرد: در آن موقع اعدام خياباني صورت نمي گرفت كه اگر اين طور بود اين انقلاب بعد از گذشت سي و اندي سال بر روي پاي خود نمي ايستاد و اگر در فيلم چنين تصاويري ديده مي شود ناشي از بي انصافي است. البته ما بايد دعا كنيم فيلم هايي چون سيصد، بدون دخترم هرگز و.. بسازند چون اگر يك روز فيلم خوبي بسازنند و ما را نقد كنند، يكي مانند من پشت ميكروفن دچار مشكل مي شود. چون سينما اگر در حد ذات خود كامل باشد، آن موقع مضاميني كه در آن مطرح شده تاثير خودش را مي گذارد.

سجاده چي با اشاره به كشورهاي ديكتاتوري دست نشانده آمريكا گفت: تصويري كه فيلم آرگو از ايران نشان مي دهد، بي نظمي است كه قدرت به هر شكل ممكن حضور خودش را در همه جا نشان مي دهد.


 

 

سه‌شنبه 17 ارديبهشت 1392 - 12:26


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری