سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 17:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

مجموعه شعر "ضد" فاضل نظري رونمايي شد

 


مراسم رونمايي از مجموعه شعر "ضد" فاضل نظري با حضور امير خوراكيان و رئيس فرهنگسراي رسانه، شعرا و مسئولان فرهنگي در فرهنگسراي رسانه برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،در اين نشست امير خوراکيان ضمن اشاره به حيطه کاري خود اظهار داشت: رشته کاري و فعاليت هاي من، اين اجازه را نمي دهد که راجع به شعرفاضل نظري سخني بگويم. اما فکر کنم مي شود از زاويه ديگري به موضوع نگاه کرد و آن اينکه وقتي به فضاي فرهنگي نگاه مي کنيم بايد حلقه هاي مختلفي را در نظر بگيريم،يعني اينکه اگر هنرمندان براي پرداخت درست و ارزشمند به فضاي فرهنگي تلاش مي کنند در حلقه هاي بعدي ما مديران و سازمان هاي فرهنگي چقدر به وظايف خود شناخت داريم و درست عمل مي کنيم؟ در واقع از اين ثمرات و دستاوردها چقدر استفاده مي کنيم؟ و در نهايت چقدر اين دستاوردها را به فضاي عمومي جامعه انتقال مي دهيم؟

خوراکيان اظهار داشت: به اعتقاد من فضاي فعلي نظام فرهنگي ما در ضمينه اطلاع رساني آثار فاخر هنري عقيم است. در چنين فضايي اين سوال پيش مي آيد که برخورد نظام فرهنگي با اين آثار درست است يا خير؟ اگر نيست، چرا؟

وي در پايان سخنانش افزود: برداشت من از آخرين اثر شاعر اين است که فاضل نظري در مواجهه با " ضد"، عشق را انتخاب کرده است. برخلاف برخي مسلک ها که در مواجهه با ضد، سرکوب کردن خودشان را پيش مي گيرند.

فاضل نظري نيز در اين نشست ضمن اظهار خرسندي از حضورميهمانان در رابطه با چاپ کتاب "ضد " گفت: اين کتاب قرار بود سال گذشته منتشر شود اما امکانش فراهم نشد تا اينکه دو هفته قبل از نمايشگاه بين المللي کتاب تهرانشرايطي دست داد که بتوانم کتاب را در روزگار حيات خود با کمک انتشارات سوره مهر به چاپ برسانم. "ضد" نسبت به سال گذشته تغيير خاصي نداشت به جز اينکه 4 شعر به آن اضافه شد.

نظري اظهار داشت: اين کتاب قطعا خالي از اشکال نيست چه بسا که اشتباهات بسياري ممکن است داشته باشد. حرف هايي در اين کتاب گفته شده که شايد در عمل من ديده نشود اما اين ها حرف من نيست بلکه حرف بزرگان ما است.

فاضل نظري در رابطه با نام کتاب توضيح داد: "ضد" همان دشمن درون خود آدم است که دست از سر مان بر نمي دارد. ضد، خود ما نيستيم. يادمان باشد بد قول ترين آدم به خودش، خودش است. به قول حسين پناهي رد پاي دزد آرامش را دنبال کني به خودت مي رسي. اينکه خود آدم به خودش ستم کند ماجراي اسم کتاب من است.

در ادامه کوروش سليماني به آشنايي اش با اشعار فاضل نظري اشاره کرد و افزود: در اشعار فاضل رازي نهفته است که در عين سادگي آدم را جذب مي کند شنيدن شعر نظري خالي از لطف نيست اما آنقدر عميق است که هر کس بايد خودش کتاب را دست بگيرد و به آن نگاه کند چون از کنار برخي ابيات ساده نمي توان گذشت.

همچنين مهدي مظفري با اشاره به دوستي 12 ساله اش افزود: من اولين بار نظري را در جلسات هفتگي نقد حوزه هنري ديدم و باب رفاقتمان شکل گرفت تا امروز. من نقد مفصلي از اشعارش را در مجله شعر بيان کردم و قرار است در کتابي با نام "غيره هاي ممکن" نيز انتشار يابد.

وي در ادامه با اشاره به آزادگي و جوانمردي فاضل نظري بيان داشت: براي دوستداران اشعار اين شاعر مژده اي دارم و آن اينکه گفت و گوي مفصلي با او انجام داده ام در رابطه با زندگي، کار و اشعارش به اضافه چند عکس از دوران کودکي و نوجواني اش که به زودي انتشار خواهد يافت.

رسول نجفيان نيز در رابطه با اين جلسه اظهار داشت: من شيفته اشعار فاضل نظري هستم.با اشعار او ياد صحبتي از ميلان کوندرا افتادم که مي گويد: هر وقت ناهنجاري در جامعه وجود دارد و انسان ها به ناهنجاري عادت مي کنند اين هنرمندان هستند که به صدا در مي آيند و با فرياد زدن فجايعي چون جنگ هاي جهاني و ادعاي کساني که با ساخت چند ماشين مدعي عصر روشنگري هستند، سعي مي کنند با تلنگر زدن به جامعه همه را از اين ناهنجاري آگاه مي کنند.

در ادامه اين برنامه مسعود فراستي اظهار داشت: بعد از 20 سال اولين باري است که در جلسه اي جدي و غير خصوصي راجع به شعر حرف مي زنم از فاضل نظري خوشم مي آيد بر عکس اينکه کلا از شاعران خوشم نمي آيد. چون فاضل نظري جايش را ميداند پايش زمين و سرش بالاست. اهل طنز است و همه چيز را به طنز مي گيرد. اسم کتاب خيلي خوب است اما ضدش کم است با اينکه به ضد اشاره کرده اما بيشتر عاشق است. ديگر اينکه فاضل از اشعارش بزرگتر است. براي در و ديوار شعر نگفته و مخاطب جدي دارد به همين خاطر هيچوقت به سطح عوام زدگي نزول نکرده است.

وي اظهار داشت: بيماري که اين روزها جامعه هنر همه به آن گرفتارند مفهوم زدگي است يعني همه اهل مفهومند اما بلد نيستند از فرم چطور بايد براي رسيدن به مفهوم استفاده کنند. فاضل نانوايي است که نان خوب دست مردم مي دهد.

در پايان مراسم امير خوراکيان از فاضل نظري تقدير کرد و از کتاب "ضد" رو نمايي شد.

 

سه‌شنبه 17 ارديبهشت 1392 - 12:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری