شنبه 21 تير 1399 - 6:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

علامه محمد تقي جعفري

 

علامه محمد تقي جعفري

به کوشش فرزانه بشردوست

شرکت سهامي کتاب­هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير

نوبت چاپ: اول/ تهران 1390

شمارگان: 1000 نسخه

بها: 15000 ريال

«متفکران متعهد چونان جان مايه هر جامعه­اي هستند که انديشه­هاي بلند آنها بالندگي و پويايي نسل­هاي مختلف را رقم مي­زند. انتقال نظريات اين انديشمندان و آشنايي مردم به ويژه جوانان با زندگي و تفکر آنها مي­تواند زمينه ساز شکوفايي استعدادها و پيمودن مسير ترقي و تکامل باشد. از همين رو انتشارات اميرکبير توليد و انتشارات مجموعه «آشنايي با انديشمندان معاصر ايران» را آغاز کرده است. اين مجموعه به سبب بهره گيري از تصاوير متناسب با متن، ايجاز و اختصار مخاطب اصلي اين مجموعه دانش آموزان مقطع دبيرستان هستند، هرچند که هر فردي به تناسب مي­ تواند از آن استفاده لازم را ببرد. جلد نخست اين مجموعه به حضور علامه محمد تقي جعفري که در وجوه مختلف فلسفي، اسلامي، ادبي و . . . صاحب نظر بوده، مزين شده است و به خواست پروردگار به گام­هاي بعدي ساير انديشمنداني که کهکشان تمدن اسلامي، ايراني را ستاره باران کرده­اند، معرفي خواهند شد.»

در فهرست اين کتاب عناوين مطالب ذيل به شرح ذيل آمده است:

چراغي رو به آسمان؛ پنجره­اي رو به کهکشان؛ نسيمي از جلال و محبت، چراغي فرا راه ماده و معنا، رهايي، اختيار و آزادي، نيچه، هگل و شوپنها و رشد بشري تاريخ؛ ناپلئون ابر سياه وارتلو و قانون عليت، قوانين حاکم بر طبيعت و فعاليت حق تعالي، ده فرماني که مباني فرهنگ غرب را ساخت، کليدهايي براي شناخت و نقد فلسفه شرق و غرب، دلايل نقد ايده آليسم و رد نظريات برکلي، حيرت معرفت و مراتب شناخت، سير حرکت علوم انساني، پرسه در سپهر جبر و اختيار، حق و قدرت چه رابطه­اي دارند؟، طعم خوش عدالت، معناي عدل الهي، سرعت، زمان و حرکت، از مولاناي مثنوي تا شمس شوريده، نهج البلاغه و کمال برين، رابطه شناخت حضرت علي (ع) و کمال جامعه، قرآن اثر جاودانه وحي، عرفان مثبت جاذبه لقاالله، شريعت و طريقت و حقيقت، عرفان منفي سلوک در تاريکخانه درون، زيبايي شناسي و اسلام و حقوق بشر، ستاره­اي رو به روشنايي.

چراغي رو به آسمان به زندگينامه و نظريات چند تن از انديشمندان و بزرگان درباره علامه محمد تقي جعفري مي­ پردازد.

در بخش ستاره­اي رو به روشنايي درباره آثار وي است. بيش از 80 اثر از علامه جعفري به چاپ رسيده و بيش از 60 کتاب و مقاله ديگر او هنوز منتشر نشده است برخي از کتاب­هاي وي نيز به زبان­هاي ديگر ترجمه شده است مانند: تعاون الدين و العلم، علي اجنحه الروحي، عرفان اسلامي، وجدان، معماي حيات و فرهنگ پيرو، فرهنگ پيشرو.

گفتني است کتاب علامه محمد تقي جعفري اولين جلد از مجموعه کتاب­هاي آشنايي با انديشمندان معاصر ايران است که به کوشش فرزانه بشردوست با شمارگان 1000 نسخه و قيمت 15000 ريال، از سوي شرکت سهامي کتاب­هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير منتشر شده است.

 

 

 

سه‌شنبه 17 ارديبهشت 1392 - 11:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری