شنبه 14 تير 1399 - 2:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

نياز به هنرمند ديني

 

گزارشي از تجليل از بانوان هنرمند

 

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم تجليل از مقام معنوي حضرت فاطمه زهرا (س) بر آمادگي اين وزارتخانه در حمايت به هنرمندان ارزشي کشور و در اولويت قرار دادن کمک به آنها تأکيد کرد.

به گزارش خبرگزاري مهر، مراسم تجليل از مقام معنوي حضرت فاطمه زهرا (س) و تقدير از بانوان هنرمند عصر روز پنجشنبه 12 ارديبهشت ماه در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم سيدمحمد حسيني با اشاره به اينکه هنر ايران استعدادهاي فراواني دارد که مي توانند در همه بخش ها تکامل دهنده حرکت هاي فرهنگي هنري هنرمندان کشورمان باشند، گفت: «هر مقدار که از عظمت حضرت زهرا (س) سخن بگوييم زبان ما براي بيان آن قاصر است. وقتي پيامبر اسلام اينگونه در تکريم حضرت فاطمه (س) مي فرمايند پس ما چگونه مي توانيم با زبان کوتاه خود اين کرامات را توصيف کنيم.»

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه صحبتهاي خود خاطر نشان کرد : «در اين روزهايي که صحنه جهاني، اسلام را متهم به ناديده گرفتن حقوق زنان مي کند ما مي بينيم که از همان صدر اسلام تکريم مقام زن براي اين دين عزيز جايگاه ويژه اي داشت.

البته در طول تاريخ شاهد برخي تحجرها و کج فهمي ها بوده ايم که گروههايي مانند طالبان چه چهره خشني از اسلام را ارائه داده اند اما به برکت انقلاب، امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري ما مي بينيم که زنان در جايگاه بالايي در حال خدمت کردن هستند.»

وي ادامه داد: «از همه هنرمندان ارزشي استمداد مي طلبيم که در مسير تببين اهداف ارزشمند انقلاب اسلامي گام بردارند. از اين رو ما آمادگي کامل داريم که از هنرمندان ارزشي کشورمان حمايت کرده و کمک به آنها را در اولويت هاي خود قرار دهيم.»

تشکيل دانشگاه اسلامي هنر

معاون امورهنري وزير فرهنک و ارشاد اسلامي هم در اين مراسم با اشاره به فرازهايي از انقلاب اسلامي گفت: «وقتي انقلاب اسلامي ايران به پيروزي رسيد بسياري از تحليلگران وقوع انقلاب را برنتافته و معادلات خود را مناسب نمي ديدند چرا که اين انگيزه مردم و دين مداري آنها بود که به برکت فضاي فراهم شده توسط حضرت امام خميني (ره) باعث ايجاد حرکتهاي ارزشي و خلق يک فضاي معنوي شد.»

شاه آبادي ادامه داد: «بعد از گذراندن فضايي که بعد از پيروزي انقلاب به وجود آمد محافظت از اين فضاي معنوي همواره امري ضروري به نظر مي رسيد و اين بار شهدا بودند که بار محافظت از اين فضا را به دوش کشيدند و با ايثارگري هاي خود اين فضا را معطر نگه داشتند. فضايي که همه ما موظف به حفاظت از آن بوديم و هستيم.»

وي با اشاره به اينکه در قبل از انقلاب فضاي تربيتي مناسبي براي پرورش هنرمندان وجود نداشت يادآور شد: «بعد از انقلاب موسيقيدان هاي ويژه و نيکويي به برکت شهدا و استفاده از همه ظرفيت هاي ارزشمند انقلاب اسلامي دست به خلق آثاري زدند که به معطر کردن فضاي معنوي کشور کمک قابل توجهي کرد.»

شاه آبادي با اشاره به گذشت چند دهه از جريان دفاع مقدس گفت: «هم اکنون بخش عظيمي از حفاظت از دستاوردهاي انقلاب اسلامي و ارزشهاي آن بر عهده هنر و هنرمندان است. اگر چه در مقاطعي از تاريخ افرادي بودند که نقش خود را به درستي ايفا کردند اما امروز با حضور شما هنرمندان ارزشمند مي توانيم براي حفظ اين فضاي معنوي کوشش کنيم.

 فضايي معنوي که شايد در مقاطعي بعد از جريان دفاع مقدس از خود ضعف نشان داد اما حضور هنرمندان و مردم با غيرت بود که اين ارزشها بيش از گذشته حفظ شد.»

وي تصريح کرد: «حضور در عرصه هاي هنري براي عاشقان انقلاب يک امر ضروري است. تمامي ما بايد از جان خود استفاده کنيم و از ارزش هاي انقلاب اسلامي با بهره گيري از اعتقادات خود دفاع کنيم.

ما نيازمند هنرمندي هستيم که دانش ديني دارد و اين يک ضرورت است که با تاسيس و تشکل دانشگاه اسلامي هنر مي تواند جدي و ماندگار به کار خود ادامه دهد و اگر صورت نگيرد به اهداف خود دست پيدا نخواهيم کرد.»

معاون هنري وزير ارشاد خاطرنشان کرد: «هنرمند بايد کاري کند که با اعتقادات او‌ عجين باشد و اين تکليف دو چندان هنرمندان انقلاب است که بايد دست به دامن حضرت فاطمه زهرا (س) باشند تا درهمه عرصه ها به توفيقاتي دست پيدا کند.»

تجليل از 13 بانوي هنرمند

در مراسم گراميداشت مقام معنوي حضرت زهرا‌ (س) از 13 بانوي هنرمند با اهداي جوايزي تقدير به عمل آمد.

پيش از تجليل از بانوان هنرمند از زهرا صبري، همسر‌ شهيد جان بزرگي‌، مادر شهيدان اختري و شاطري و خواهر شهيد فاطمه حاجي مومجي تقدير شد.

مينا صدري (مدرس نگارگري)، شهره جمادي (مدرس تاريخ هنر و هنرمند نقاش)، منيژه آرمين ( نويسنده )، پريسا شادرضويني (مدرس نقاشي)، مريم کمار ( عکاس)، ساناز البرزي ( گرافيست)، وفا طرفه ( بازيگر)، زينب مظفري خواه ( نقاش)، اعظم بروجردي ( نويسندو کارگردان تئاتر)، مريم مومني ( طراح مد و لباس)، فرزانه رعيت خواه ( بازيگر تئاتر ) و راحله سالاري ( هنر تذهيب ) بانوان هنرمندي بودند که با اهداي لوح و تقدير و جايزه از آنها تجليل شد.

سخنراني دکتر نبي پيرامون نقش احترام همسر در خانواده و تاکيد مردمان ايران باستان در حفظ کرامت بنيان خانواده، نقالي رستم و گردآفريد با هنرمندي فاطمه حيدري فر، تکنوازي تار توسط هنرمند خردسال تارا پيرنيا، اجراي دو قطعه کرال توسط گروه کر بانوان، اجراي يک قطعه نمايشي به کارگرداني علي براتي از جمله برنامه هايي بود که در اين مراسم اجرا شد.

رامين مهمانپرست سخنگوي وزارت امورخارجه، معاون فرهنگي بنياد شهيد، عبدالله کوثري عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي از مهمانان ويژه اين مراسم بودند.

 

سه‌شنبه 17 ارديبهشت 1392 - 11:10


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری