سه‌شنبه 24 تير 1399 - 23:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي تهران افتتاح شد

 

بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران با شعار كتاب سرچشمه دانايي با حضور محمود احمدي نژاد، رييس جموري اسلامي ايران، سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و علي اسماعيلي، رييس بيست و ششمين نمايشگاه بين‌‌المللي كتاب تهران در بخش بين‌‌الملل مصلي تهران افتتاح شد. 


دکتر محمود احمدي نژاد در اين مراسم گفت:« انسان خلق شده تا در اين عالم با سعادت، عزت، انسانيت، حقيقت انسان بودن را تجربه كند. قريب به 10 هزار سال از عمر انسان بر روي زمين مي‌گذرد و نخستين ماموريت و هدف از خلق انسان، هنوز محقق نشده است.» وي با بيان اين‌كه روشن است كه سعادت انسان در تعامل با يكديگر، همگرايي، همدلي، پيگيري اهداف مشترك سعادت جامعه بشري امكان‌پذير است، افزود:« عوامل گوناگوني دست به دست هم دادند تا همگرايي و همدلي محقق نشود اما مهم‌ترين آن‌ها جهالت، بي‌اطلاعي، تعصبات ناشي از ناآگاهي از حقيقت انساني، خودخواهي، توسعه‌طلبي است كه مانع از تعاملات انساني ميان بشر مي‌شود.»

دکتراحمدي نژاد با تاكيد بر اين‌‌كه همه اين مسايل برآمده از جهل انسان نسبت به حقيقت وجودي اوست، عنوان كرد:«بررسي فاكتور‌هايي مانند خودخواهي، برتري جويي و تعصبات نشان مي‌دهد كه آنچه در آخر باقي مي‌‌ماند حقيقت انسان است كه صلح جو، عدالت‌طلب و خواهان همگرايي ميان آحاد بشر است.» رييس جموري اسلامي ايران عنوان كرد:«حقيقت اين است كه انسان‌‌ها براي يك هدف خلق شدند و آن خلقت بر اساس فطرت الهي است. ظرفيت خدايي شدن، تعامل و حتي ظرفيت انساني زيستن در تك تك ابناء بشر وجود دارد اما راه رسيدن و دست‌يابي به آن مهم است.»

وي اظهار كرد:«روشن است كه روش دانايي و علم مي‌تواند به كمال انساني نزذيك شود و اگر كسي راه درست و سعادت بشري را انتخاب كند و حجاب‌هاي تعصب را از حقيقت انساني دور كند مي‌داند با فداكاري در راه جامعه بشري از كمند خودخواهي و برتري جويي رها مي‌شود.»

احمدي ‌نژاد با بيان اين‌كه همه مشكلات جامعه بشري ناشي از جهل است، اظهار كرد:«روش عبور از جهالت‌ها دانش، دانايي، انديشه و شناخت عالم و حقيقت انسان است و ضرورت همگرايي و سعادت انسان در يك كلام دانايي است.»

وي با بيان اين‌كه دنيايي را تصور كنيد كه عاري از تعصبات و ناداني است و همه با دانش و انديشه با هم تعامل داشته‌باشند، اظهار كرد:«سطح مشترك و برخورد انسان‌ها برآمده از دانش، معرفت و انسانيت است. » رييس جمهوري اسلامي ايران افزود:«چنين جهاني بسيار زيباست و در آن براي رسيدن به معرفت و حقيقت نيازي بمب اتم، جنگ و اشغالگري نيست و براي رسيدن به امنيت بين‌المللي نيازي به پرشدن ضرابخانه‌ها و تسليحات و يا انبوه ثروت نيست و فقط تعامل انديشه‌ها و دانش و علم است كه اين مسير را هدايت مي ‌كند. »

احمدي نژاد عنوان كرد:«جامعه بشري امروز بيش از پيش به علم و دانايي نياز دارد و دانايي زماني مي‌تواند در دل و جان جامعه بشري وارد شود كه ثبت و مكتوب شود وكتاب بهترين ظرف براي انتقال دانايي است و نمايشگاه بهترين فرصت براي تعامل فكر‌‌ها، جان‌ها در يك محيط امن و بي‌انتها براي ارتباط انديشه‌هاست. »

وي اظهار كرد:«براي تقويت همگرايي ميان انسان‌ها و رسيدن به سعادت جامعه بشري بايد بيشترين سرمايه‌گذاري در اين عرصه اتفاق بيفتد و راهي به سعات مي‌رسد كه فضاي عمومي را انديشمندان، صاحبنظران كه از مرز‌هايي جهاني عبور كردند، مديريت كنند.»

احمدي نژاد اظهار كرد:«اين اتفاق خواهد افتاد و اين يك ميل عمومي و عظيم در دنيا براي عبور از مرز هاي غير ‌واقعي و برآمده از تعصب و جاهليت است كه بين انسان‌هاي جهان فاصله افتاده و مطالبات فطري انساني سرباز كرده و بسياري از پيشرفت‌هاي با باز‌شدن فضاي اطلاعاتي بر روي همگان امكان ارتباط و تبادل انديشه‌‌ها را بيشتر فراهم كرده است .»

وي عنوان كرد:«نمايشگاه كتاب ميعاد‌گاه و نشانه عزم ملت ايران براي پيمودن راه سترگ رسيدن به قله‌هاي سعادت بشري است و از ديرباز فصل مشترك خود با ملت‌‌ها را علم، انديشه و دانايي قرار داده و همين مسير نوراني و انساني را دنبال مي‌كند.»

همچنين در اين ادامه اين مراسم، علي اسماعيلي، رييس اين دوره از نمايشگاه کتاب تهران از کتاب به عنوان گران‌سنگ‌ترين پديده و ميراث بشر ياد کرد و گفت:«کتاب را بايد يکي از زيباترين جلوه‌هاي فرهنگي به شمار آورد .»

وي افزود:« خداوند در قرآن کريم به قلم و حرمتش سوگند ياد کرده است و کتاب آسماني را معجزه هميشه جاويد آخرين سفير سعادت دانسته است. کتاب از برترين نعمت‌هاي بشري است که در پناهش بشر از گرداب جهل به بلنداي دانش و معرفت مي‌رسد. » رييس بيست‌وشمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران گفت:« فرهنگ و تمدن ايراني اسلامي، در گذشته و حال هزاران کتاب در رشته‌هاي مختلف به نگارش در آورده و عرضه کرده است. وظيفه ما پاسداري از اين ميراث شکوهمند است. » اسماعيلي عنوان کرد:«در دولت‌هاي نهم و دهم به نگارش، چاپ و نشر کتاب خوب و کمک به گسترش فرهنگ کتاب و کتابخواني عنايت ويژه‌اي شده است.

وزارت ارشاد همواره کتاب را ابزار مناسبي براي بازتاب نور و جلوه جمال فرهنگ اسلامي بر پهنه دل‌ها دانسته است. » وي توضيح داد:« 820 هزار کتاب از آغاز انقلاب اسلامي ايران منتشر شده است که 480 هزار يعني 59 درصد کل عناوين در دولت‌هاي نهم و دهم منتشر شده است. »

اين مقام مسوول با بيان اين‌که اين دولت فرهنگي ترين دولت محسوب مي‌شود، ادامه داد:«برگزاري 25 دوره نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران و برپايي 208 نمايشگاه استاني کتاب و نمايشگاه‌هاي تخصصي با حدود 5/6 ميليارد نفر بازديدکننده، برگزاري 57 جشنواره و جايزه کتاب مانند جايزه کتاب فصل، نقد کتاب، کتاب سال و خليج‌فارس و همچنين معرفي يک هزار و 803 منتخب و اهداي بيش از 16 هزار سکه بهار آزادي به منتخبان برگ زرين ديگري از دستاوردهاي فرهنگي دولت است. »

سرپرست معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود:«در دهه 60 و 70 تيراژ کل کتاب‌ها حدود پنج ميليون و 200 هزار نسخه و 36 ميليون و 500 هزار نسخه بوده که اين رقم در سال 1391 به 203 ميليون و 500 هزار نسخه رسده است که از رشد 6 برابري تيراژ کتاب‌ها حکايت مي‌کند. همچنين در دولت‌هاي نهم و دهم 854 ميليارد ريال بن کتاب در راستاي ترويج فرهنگ کتاب و کتابخواني توزيع شده است. »

اسماعيلي اظهار کرد:«نمايشگاه کتاب در فضايي به وسعت دل‌هاي دلداده کتاب و نمايش حضور دلسوختگان کتاب از داخل و خارج و پنج ميليون فرهيخته بي‌قرار فرصتي مغتنم براي ورود کتاب به متن زندگي مردم است. »

وي با بيان اين‌که نمايشگاه کتاب ميعادگاه آشنايي و تعامل فرهنگ‌هاي ساير کشورها با ايران اسلامي محسوب مي‌شود، گفت:«همگان مي‌دانند دانايي سرچشمه توانايي است. بنابراين در اين سال که توسط مقام معظم رهبري با عنوان سال حماسه اقتصادي و حماسه سياسي نامگذاري شده است، در سايه‌سار برگ‌هاي پرطراوت کتاب گردهم آمده‌ايم تا دانش و فرهنگ را ارج نهيم. »

همچنين در اين مراسم، سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از حضور 2 هزار و 545 ناشر داخلي با بيش از 207 هزار عنوان کتاب آموزشي، دانشگاهي، عمومي و همچنين کودک و نوجوان و يک هزار و 600 ناشر خارجي با بيش از 250 هزار عنوان کتاب در بيست‌وششمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران خبر داد و گفت:«امسال حدود 108 ناشر الکترونيک بخش ويژه‌اي را به ارايه محصولات فرهنگي در بخش‌هاي فرهنگ‌سازي، فروشگاهي، کتابخانه‌هاي ديجيتال، سايت‌هاي مرتبط با کتاب و فناوري مي‌پردازند. »

وي با اشاره به بخش بازار جهاني بيست‌وششمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران گفت:«بيش از 9 مرکز در اين بخش به ارايه محصولات فرهنگي و برگزاري نشست‌هاي تخصصي مي‌پردازند. همچنين در اين دوره از نمايشگاه کتاب تهران 150 نشست علمي و کارگاه آموزشي با موضوع کتابداري و اطلاع‌‌رساني برپا مي‌شود. »

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود:«امسال غرفه ويژه‌اي به مناسبت پنجاهمين سالگرد رويداد قيام 15 خرداد سال 1342 راه‌اندازي شده است. همچنين در اين دوره از نمايشگاه کتاب تهران غرفه ويژه‌اي به ارايه آثار شهيد مرتضي مطهري اختصاص يافته است. »

حسيني عنوان کرد:«در سالن ياس اين دوره از نمايشگاه کتاب تهران کارنامه نشر سال 1391 ارايه مي‌شود. حدود سه هزار و 500 عنوان کتاب منتشر شده در سال 1391 و همچنين کتاب‌هاي برگزيده و منابع مرجع ارزشمند در اين سالن عرضه مي‌شود. »

 وي در پايان گفت:«امسال براي 250 هزار نفر طلاب و دانشجو حدود 60 ميليارد ريال يارانه الکترونيکي کتاب در نظر گرفته شده است. کتاب‌هاي خارجي نيز در اين دوره از نمايشگاه کتاب تهران بر اساس يارانه مبادله‌اي ارايه مي‌شوند. »

 

يكشنبه 15 ارديبهشت 1392 - 11:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری