يكشنبه 22 تير 1399 - 11:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

زينب احمدي

 

کتاب خواني با چشمان بسته

 

اگر شما از آن دسته افرادي هستيد که ترجيح مي‌دهيد بسياري از کتاب‌ها، مقالات يا نوشته‌هاي مختلف را به جاي خواندن در منزل يا سفرهاي روزمره بشنويد، حالا ديگر مي‌توانيد در کنار ساير کارها در حين آشپزي و يا انجام کارهاي اداري و يا حتي در حين سفرهاي شهري، يک فايل صوتي را از طريق موبايل يا پخش‌کننده صوتي، گوش کنيد و علاوه بر شنيدن، از تصاوير همراه کتاب و اطلاعات تکميلي مثل يادداشت نويسنده، نقد و بررسي کتاب، خلاصه کتاب، عوامل تهيه و توليد آن و معرفي کتاب‌هاي مرتبط استفاده کنيد.

کتاب صوتي يا سخنگو از ابزارهايي است که د‌‌ر سال‌هاي اخير با پيشرفت وسايل شنيد‌‌اري به عنوان رسانه‌اي چند ‌‌منظوره د‌‌ر خد‌‌مت ترويج فرهنگ مطالعاتي براي عموم قرار گرفته است. سابقه کتاب‌هاي صوتي به سال 1931 برمي‌گرد‌‌د‌‌ که در آن سال کنگره‌ امريکا برنامه‌ کتاب‌هاي صوتي را د‌‌ر د‌‌ستور کار قرار د‌‌اد‌‌. اين پروژه که در ابتدا با هدف کمک به افراد نابينا براي مطالعه کتاب‌هاي حوزه‌هاي مختلف راه اندازي شده بود به تدريج از سوي افراد سالم جامعه نيز مورد توجه قرار گرفت و يک سال بعد اولين توليد‌‌ انبوه کتاب‌هاي صوتي آغاز شد‌.

د‌‌ر سال 1933 مردم شناسي به نام جي. پي. هارينگتون سفرهاي طولاني به تمام نقاط آمريکاي شمالي شروع کرد تا بتواند با گرامافوني که با برق اتومبيل کار مي‌کرد‌‌ تاريخ شفاهي قبايل بومي آمريکا را روي د‌‌يسک‌هاي آلومينيومي ضبط کند که هنوز هم کتاب صوتي وي به عنوان سمبل قصه‌گويي مردم بومي اين کشور در کنگره آمريکا موجود است.

تا سال 1935، پس از آنکه کنگره تصويب کرد‌‌ کتاب‌هاي صوتي به رايگان براي شهروند‌‌ان نابينا ارسال شود‌‌، پروژه‌ کتاب براي نابينايان بزرگسال به طور جد‌‌ي د‌‌نبال مي‌شد‌‌. با توسعه کاست‌هاي قابل حمل، کتاب صوتي بسيار محبوب و پرطرفد‌‌ار شد‌ و د‌‌ر اواخر د‌‌هه‌ 60 ميلادي کتابخانه ‌هاي بسياري منبع کتاب‌ هاي صوتي رايگان شد‌‌ند‌‌.

ابتد‌‌ا کتاب‌هاي صوتي آموزشي و د‌‌رسي روي کاست ‌هاي خود‌‌ آموز پياد‌‌ه شد‌‌ و به د‌‌نبال آن کتاب‌هاي اد‌‌بي و د‌‌استان و حکايات ارائه شد‌‌. د‌‌ر سال 1970 شرکت audiobook شروع به اجراي طرح اجاره‌ کتاب سخنگو کرد‌ و خد‌‌مات فروش محصولاتش را به کتابخانه‌ها توسعه د‌‌اد‌‌.

به اين ترتيب، کتاب صوتي جايش را بيشتر و بيشتر د‌‌ر ميان مرد‌‌م باز کرد‌‌ و طرفد‌‌اران بسياري يافت. د‌‌ر اواسط د‌‌هه‌ 1980، درآمد حاصل از نشر کتاب صوتي بالغ بر چند‌‌ين ميليارد‌‌ د‌‌لار د‌‌ر سال شد‌. د‌‌ر سال 1996، انجمن ناشران کتاب صوتي جايزه‌ کتاب صوتي را براي بهترين‌هاي کتاب سخنگو د‌‌ر نظر گرفت که معاد‌‌لي براي اسکار د‌‌ر صنعت کتاب صوتي محسوب مي‌شود.

با توسعه‌ اينترنت، فناوري‌هاي ارتباطي، فرمت‌هاي جد‌‌يد‌‌ فشرد‌‌ه‌ صوتي و د‌‌ستگاه‌هاي پخش صوت قابل حمل محبوبيت کتاب‌هاي سخنگو به شکل شگفت‌انگيزي، افزايش يافت؛ و در سالهاي اخير با اختراع کتابخوان هاي شرکت‌هاي اپل، مايکروسافت و آمازون سرعت ايجاد اين کتاب‌ها همچنان در حال افزايش است به طوري که انجمن ناشران کتاب هاي صوتي آمريکا (apa) هفته گذشته با اشاره به کاهش قيمت اين کتاب‌ها در گزارشي از رشد 7/4 درصدي فروش اين نوع کتاب در سال گذشته ميلادي خبر داد که اتفاق مهمي در عصر ورود به هزاره جديد تلقي مي شود به طوري که انتظار مي رود در سالهاي آينده کسي مجبور نباشد کتاب را خودش مطالعه کند.

«جنت بنسون» رئيس انجمن ناشران کتاب‌هاي صوتي آمريکا مي گويد با وجود رکود اقتصادي در سالهاي اخير فروش اين کتاب‌ها رشد چشمگيري داشته است و اکثر کساني که اين کتاب‌ها را از طريق فرمت‌هاي سي دي و دانلود از سايت‌هاي مربوطه خريداري کرده‌اند از قيمت بالاي اين کتاب‌ها در بعضي موارد استقبال مي‌کنند!

بر اساس ادعاي اعضاي اين انجمن درآمد کل حاصل از فروش کتاب‌هاي صوتي اين انجمن در سال 2009 مبلغي معادل 291 ميليون دلار بوده است و تخمين زده مي شود که اين مبلغ در کتابفروشي‌ها به 900 ميليون دلار برسد که همين آمار باعث شده عوامل توليد اين کتاب‌ها که يکي از آنها انجمن ناشران کتابهاي صوتي آمريکا است، ايده گسترش بازارهاي اين نوع کتاب‌ها را جدي بگيرد.

افت انتشار کتاب‌هاي چاپي از 29درصد به 17 درصد نشان‌دهنده اين است که بيشتر مخاطبان کتب صوتي، جوانان و نوجوانان ترجيح مي دهند تنها کتاب‌هاي درسي خود را از نسخه مکتوب بخوانند و کتاب‌هاي داستان را ديگري برايشان بخواند.

 

شنبه 14 ارديبهشت 1392 - 11:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری