چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 8:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

عرضه ششصد عنوان كتاب سوره مهر در بيست و ششمين نمايشگاه كتاب

 

گزارش نشست رسانه اي سوره مهر در آستانه بيست و ششمين نمايشگاه كتاب تهران

 در آستانه بيست و ششمين نمايشگاه كتاب تهران نشست رسانه اي سوره مهر 10 ارديبهشت در تالار مهر حوزه هنري با حضور محمد حمزه زاده مدير عامل سوره مهر و اصحاب رسانه برگزار شد.

در ابتداي اين نشست ميثم شاوردي كارشناس تحليل و توسعه انتشارات سوره مهرگفت: سوره مهر قصد دارد در صنعت نشر پيش رو باشد. مي خواهد كارهايي انجام دهد كه ناشران ديگر به آن فكر نكرده باشند.

 وي ادامه داد: در دو سال اخير مشكلات افزايش قيمت كاغذ براي ناشران وجود داشته است. با استفاده از كانال هاي الكترونيك مي توان بازاريابي كتاب ها را سريع تر و راحت تر براي مخاطب انجام داد. با بررسي معضلات صنعت نشر در چند سال اخير به اين نتيجه رسيده ايم كه نشر الكترونيك را به طور جدي پياده كنيم.

 شاوردي تصريح كرد: نشر الكترونيك يك واحد كاملا مستقل است و كل فعاليت هاي نشر ديجيتال سوره مهر را بر عهده دارد. از طريق بستر ديجيتال كتاب هايمان را به مخاطب عرضه خواهيم كرد. معناي كتاب ديجيتال بسيار فراتر از معناي سنتي آن است و مي تواند مطالب را  بهتر و سريعتر به مخاطب عرضه كند.

 كارشناس تحليل و توسعه انتشارات سوره مهر افزود: شركت هاي قائميه مشهد، آوابوك، نشر آفا، كتابخانه همراه سامسونگ و گروه ژوبين در حوزه داخل كشور كارهاي ما را در زمينه كتاب ها و مجلات انجام مي دهند. در حوزه بين الملل هم به جرئت مي توانيم بگوييم كه سوره مهر اولين ناشري بوده كه در گوگل بوكس كتاب ها را ارائه كرده است.

 وي بيان كرد: در بحث تحقيق و توسعه سه رويكرد كلي داريم. يكي مبحث تحريم ها و افزايش قيمت است. كتاب ديجيتال مي تواند تمام تحريم ها را دور بزند زيرا قيمت كاغذ بالا مي رود. بحث بعدي پارادايم هاي صنعت نشر است.

 شاوردي اظهار داشت: صنعت نشر با رويكرد كتاب چاپي كار مي كند اما دنيا به سمتي مي رود كه كاغذ از صنعت نشر خارج مي شود. بهتر است هر چه زودتر خود را با اين پارادايم هماهنگ كنيم. مبحث بعدي مسئوليت اجتماعي سازمان ها نسبت به مخاطبان است.

 وي توضيح داد: با نشر الكترونيك كمتر از كاغذ استفاده مي شود لذا به طبيعت آسيب نمي زنيم. اين سبب مي شود كه نقش توليد سبز خود را ايفا كنيم.

 در ادامه اين نشست رسانه اي علي اكبر تبار پور كارشناس سوره مهر الكترونيك از باجه فروش الكترونيك محصولات سوره مهر خبر داد و گفت: كارت شارژها كتاب ديجيتال در ايام نمايشگاه به مخاطبان عرضه مي شوند تا بتوانند كتاب هاي مورد نظر خود را با تخفيف 20 در صد خريداري كنند.

حمزه زاده: سوره مهر الكترونيك، دستاورد تحريم ها است

محمد حمزه زاده مدير عامل انتشارات سوره مهر  در ابتداي سخنانش با اشاره به درگذشت اميرحسين فردي مدير مركز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري گفت: تا چند سال قبل اخبار خير و شر هنرمندان و جامعه هنري نسبت به اخبار اهل قلم انعكاس بهتري در رسانه ها داشت اما در چند سال اخير همت عالي رسانه ها باعث شده توجه جامعه به اين حوزه فرهنگي و هنري كشور بيشتر شود.

 وي با اشاره به مشكلات پيش آمده براي حوزه نشر كشور گفت: حوزه نشر جمهوري اسلامي ايران مقاوم تر از آن است كه با تحريم ها و گراني كاغذ و تدبير و سوء تدبير هاي برخي مديران و مسوولان از ميدان به در رود و شاهد رفتار و حضور پرشور انتشارات ها در بيست و ششمين نمايشگاه بين الملي كتاب تهران خواهيد بود.

 حمزه زاده ادامه داد: يكي از دستاوردهاي تحريم ها و فشارها به انتشارات ها را با سوره مهر الكترونيك مي بينيم. حوزه نشر، توسعه مخاطبان و نيازهاي نسل جديد و دستگاه ها و وسايل الكترونيك واسطه شد تا كتاب هاي ديجيتال راه اندازي شوند.

مدير عامل انتشارات سوره مهر با تاكيد بر اين كه كتاب در وجه سنتي و كاغذي خود بايد جايگاهش را حفظ كند، گفت: اگر شرايطي فراهم شده كه بچه ها و نسل امروز توجه به تكنولوژي و وسايل امروزي دارند، بايد از ظرفيت هاي تكنولوژي جديد نيز براي ترويج مطالعه استفاده شود.

 وي درباره حضور آثار مكتوب حوزه هنري در نمايشگاه بين الملي كتاب گفت: امسال بخشي از كتابها را در سال 91 و 92 منتشر كرده ايم و چيزي كه در نمايشگاه منتشر مي شود از لحاظ كمي تفاوتي با سال گذشته ندارد و از لحاظ كيفي بالاتر هم هست.

حمزه زاده با اشاره به مشكلات نشر كشور و گراني كاغذ گفت: اين به نفع كشور نيست كه زياد به اين مشكلات و گراني كتاب اشاره شود چرا كه بهانه ايي به دست كتاب نخوان ها مي دهيم و همچنين تاكيد زياد بر روي گراني كتاب و كاغذ ما را دشمن شاد مي كند و البته مسئله ايي كه عنوان مي كنم براي بيرون رسانه است و اهالي رسانه بايد از مسوولان مطلبه كنند تا مشكلات بر طرف شوند.

 وي افزود: زماني براي "خاويار" چنين مسئله ايي پيش آمد و الان بسياري بدون اين كه جوياي قيمت آن شوند از خريدنش به علت اين كه تصور مي كنند گران است خودداري مي كنند و نبايد كتاب را چيزي شبيه خاويار كنيم.

 مدير عامل انتشارات سوره مهر درباره كتاب هاي پرفروش سوره مهر در نمايشگاه كتاب گفت: كتاب هاي "دا"، "نورالدين پسر ايران" از آثار پر فروش امسال نمايشگاه هستند واميدواريم كتاب "لشگر خوبان" نيز به فروش اين كتاب ها برسد.

 ايمني: عرضه ششصد عنوان كتاب در بيست و ششمين نمايشگاه كتاب  

حيدر ايمني مدير روابط عمومي انتشارات سوره مهر با بيان اين كه 600 عنوان كتاب در بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران عرضه مي شود، عنوان كرد: از اين تعداد كتاب ها 160 عنوان كتاب چاپ اول هستند.

 وي ادامه داد: امسال تلاش و توجه سوره مهر به انتشار الكترونيك كتاب ها بوده است و با بحث هايي كه با موضوع قيمت كتاب و مشكلات كاغذ وجود دارد به سمت انتشار كتاب هاي ديجيتال مي رويم و تمركز سوره مهر نيز بر روي اين است كه بتواند تمام آثارش را به صورت الكترونيك و ديجيتال منتشر كند.

 ايمني گفت: دوستانمان در سما و سوره مهر الكترونيك پيش بيني كرده اند كه چه برنامه هايي پياده كنند تا در نمايشگاه كتاب و بعد از آن با كمترين مشكلات مواجه شوند چرا كه سوره مهر نيز از باقي نشرها كه دچار مشكلات زيادي شده اند مجزا نيست.

 در ادامه مراسم ابراهيم اسكندري پور كارشناس سوره مهر الكترونيك در توضيحاتي با بيان اين كه مخاطب هنوز تكليف اش با كتاب هاي ديجيتال مشخص نيست و تصور درستي از آثار الكترونيك ندارد، گفت: اكثر مخاطبان تصورشان از كتاب هاي الكترونيك فايل هاي pdf است كه در يك dvd كنار خيابان فروخته مي شود و اولين و آخرين چيزي كه مخاطبان از كتاب هاي الكترونيك استفاده كرده اند همين بوده است.

 اسكندري گفت: خيلي ها با ديدن سايت سما و كتاب هاي الكترونيك سوره مهر مي گفتند كه فكر نمي كردند چنين چيزي در كشورمان موجود باشد و كپي رايت نيز در آن رعايت شده باشد. مخاطبان مي توانند اطمينان داشته باشند كه اگر پرداختي در سايت مي كنند حتما كتاب به دستشان مي رسد.

 وي ادامه داد: در فضايي كه بازار كتاب وضعيت اميدوار كننده ايي ندارد ما بايد تلاش كنيم تا ديوار بين مخاطب و كتاب هاي الكترونيك را برداريم. اكثر تكنولوژي هاي كه براي كتاب هاي ديجيتال داريم به نسبت نسخه هاي جهاني در مرحله ابتدايي هستند و بايد از آن ها حمايت شود.

 اين كارشناس سوره مهر الكترونيك با بيان اين كه مخاطبان منتظر بهتر شدن سامانه ما در آينده خيلي نزديك باشند، گفت: به اين مسير بسنده نخواهيم كرد چرا كه مخاطبان ما را با نمونه هاي خارجي مقايسه مي كند و ما تلاش مي كنيم تا نسخه متني تمام كتاب ها در سامانه موجود باشد و روايت گري راوي و خود نويسنده نيز همراهش باشد.

 وي عنوان كرد: وقتي امكانات بيشتري در كنار كتاب در اختيار مخاطب قرار بگيرد ارزش افزوده ايي ايجاد مي شود و مخاطب با كمتر از قيمت چاپي به اطلاعات و امكانات بيشتري دست مي يابد.

 او خاطرنشان كرد: در اين راه هر چه ناشران بيشتري وارد شوند به نفع ما است و باعث ارتباط بيشتر مخاطب با كتاب هاي الكترونيك مي شود.

13 نشست تخصصي سوره مهر در نمايشگاه كتاب

لازم به ذكر است انتشارات سوره مهر همزمان با بيست و ششمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب اقدام به برپايي نشست‌هاي تخصصي با حضور اهالي قلم خواهد کرد.

 سوره مهر در نمايشگاه کتاب امسال و در هر روز با محوريت يکي از موضوعاتي که در ارتباط با آنها اقدام به انتشار کتاب کرده است به برگزاري اين نشست‌ خواهد پرداخت.

 در اين ايام و در حوزه شعر، روز 13 ارديبهشت‌‌ماه نشستي با سعيد بيابانکي و از ساعت 17 در نمايشگاه کتاب برگزار خواهد شد.

 همچنين نورالدين عافي روز شنبه 14 ارديبهشت از ساعت 16 در غرفه سوه مهر خواهد بود و در همين روز از ساعت 11 صبح محسن سليماني و فهميه محمدسمسار درباره کتاب‌هاي آموزش داستان‌نويسي به بحث خواهند پرداخت.

 کيومرث پوراحمد و حبيب احمد‌زاده نيز 15 ارديبهشت با موضوع اقتباس ادبي از خاطرات دفاع مقدس به سوره مهر مي‌آيند و محسن مومني شريف، رئيس حوزه هنري روز 16 ارديبهشت به بهانه تجليل از مرحوم امير‌حسين فردي به غرفه اين ناشر سر خواهد زد. همچنين در همين روز جواد منصوري به بهانه انتشار کتاب سال‌هاي بي‌قرار ميهمان سوره مهر خواهد شد.

 گرافيک کتاب و ارتباط آن با محتوا، موضوع نشستي است با حضور جعفر ابراهيمي و حميدرضا شاه‌آبادي که در روز 17 ارديبهشت برگزار مي‌شود. در ادامه و در 18 ارديبهشت نيز نشستي با موضوع اقتصاد نشر در غرفه اين ناشر برگزار مي‌شود.

 تقدير از معصومه سپهري و مهدي‌قلي رضايي، نويسنده و راوي کتاب لشکر خوبان نيز در هفتمين روز از نمايشگاه کتاب از سوي سوره مهر در نشستي صورت خواهد گرفت و در ادامه و در همان روز فاضل نظري به بهانه انتشار کتاب «ضد» در غرفه اين ناشر حاضر خواهد شد.

 آخرين نشست سوره مهر در نمايشگاه کتاب نيز به رونمايي از کتاب «فيض‌بوک» نوشته ناصر فيض اختصاص دارد که در روز 20 ارديبهشت انجام مي‌شود و در ادامه و در همان روز بهناز ضرابي‌زاده نيز با حضور در سوره مهر درباره کتاب پرفروش «دختر شينا» سخنراني خواهد کرد.

 

چهارشنبه 11 ارديبهشت 1392 - 13:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری