يكشنبه 18 خرداد 1399 - 11:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

مسابقه اي براي تدبر در قرآن

 

گزارشي از توليد مسابقه قرآني«نگاره» در گروه معارف شبكه دوم سيما

 

مدير گروه معارف شبكه دوم سيما به تشريح مسابقه قرآني «نگاره» پرداخت و ايجاد تدبر و همچنين ايجاد انگيزه براي مراجعه به تفسير قرآن و روحانيان مساجد را از اهداف اين برنامه ـ ‌مسابقه عنوان كرد.

محسن حبيبي، مدير گروه معارف شبكه دوم سيما در گفت‌وگو با خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا) توضيحاتي در مورد برنامه چند دقيقه‌اي مسابقه قرآني هنري «نگاره» ارائه كرد و گفت: «مسابقه قرآني نگاره به همت وزارت ورزش و جوانان و شبكه دوم سيما براي سه گروه سني كودك، نوجوان و جوان طراحي شده است.»

وي افزود: «اين مسابقه در سه بخش نقاشي، طراحي، گرافيك و در 12 مرحله به معرفي 12 موضوع و آيه قرآن كريم مي‌پردازد. فراخوان دعوت به شركت در اين مسابقه، قرائت آيات منتخب و راهنمايي‌هاي لازم براي تشويق و ترغيب بينندگان در قالب يك ميان‌برنامه 3 دقيقه‌اي، 5 بار در روز در ساعات مختلف، به روي آنتن شبكه دو سيما مي‌رود.»

حبيبي عنوان كرد: «هر يك از شركت كنندگان بايد نسبت به تصويرگري مفهوم آيه اقدام كرده و در مهلت تعيين شده براي هر مرحله، آثار خود را به دبيرخانه مسابقه ارسال كنند.»

وي تصريح كرد: «براي اين مسابقه 12 موضوع قرآني انتخاب شده است؛ اين موضوعات شامل آياتي از قرآن مي‌شود كه جلوه بصري بيشتري را دارا هستند و بيشتر مي‌توان بر روي تصويرگري و نقاشي آنها مانور داد. مفاهيم آيات انتخابي كاربردي و تاثيرگذار است، مثلا براي مسابقه اول سوره فيل انتخاب شده است.»

مدير گروه معارف شبكه دوم سيما مطرح كرد: «برنامه‌ريزي‌ها و انتخاب آيات در اين برنامه‌ـ‌مسابقه زير نظر شوراي عالي قرآن و ستاد اقامه نماز سازمان صدا و سيما تهيه شده است. هدف اصلي از تهيه چنين برنامه‌اي، تدبر و تفكر بر روي آيات قرآن است.

هنگامي كه هنرمند قصد اين مي‌كند كه موضوعي از قرآن را به تصوير دربياورد مسلما بايد آيه را به خوبي فهم كند و در مورد آن بيانديشد و در صورت لزوم به منابع تفاسير آيات و روحانيون مسلط مراجعه كند تا بتواند تصوير خوبي ارائه كند.»

وي ادامه داد: «ايجاد تدبر و همچنين ايجاد انگيزه براي مراجعه به تفسير قرآن و روحانيان مساجد از اهداف اين مسابقه است. در اين برنامه ما بر آن هستيم تا هنرمند تصويرگر ارتباط عميقي با آيات كلام‌الله مجيد برقرار كند. همچنين هدف ديگر اين است كه آيات منتخب به طور گسترده بيان شود و توجه جامعه را به خود جلب كند.»

حبيبي متذكر شد: «اين برنامه زمان زيادي ندارد و فشاري به آنتن شبكه نمي‌آورد و با تكرار و پخش چندين‌باره آن احتمالا ديده شده آن بالا مي‌رود. در هر هفته يك موضوع براي مسابقه مطرح مي‌شود و زمان دريافت آثار تا يك هفته بعد از آن ادامه دارد.

در هر برنامه 100 اثر مورد تجليل قرار مي‌گيرند و در پايان 12 برنامه حدود 1200 نفر نوجوان و جوان هنرمند علاقه‌مند به مباحث قرآني به جامعه معرفي مي‌شود.»

وي اضافه كرد: «پس از پايان برنامه و مسابقه، در شهريورماه، طي برگزاري و پخش همايش قرآني و اختتاميه مسابقه، برترين‌ها معرفي خواهند شد.»

وي براي معرفي بيشتر اين برنامه گفت: «گرافيك شاد و مناسبي براي اين برنامه طراحي شده است، يك مجري خانم و يك روحاني در اين برنامه حضور دارند.

ترجمه آيات در اين برنامه بر گرفته از ترجمه آيت‌الله مكارم شيرازي است و توضيح مختصري توسط روحاني داده مي‌شود. توضيحات تكميلي و مطالب تفسيري مرتبط با موضوع مسابقه هر هفته در سايت «نگاره‌نامه» قرار داده مي‌شود.»

حبيبي عنوان كرد: «اين برنامه از دل جلسات متعدد و متوالي سه بخش گروه معارف شبكه دو سيما، وزارت ورزش و جوانان و ستاد اقامه نماز سازمان صدا و سيما خارج شده است.

بحث‌هاي جدي طولاني بر روي سبك مسابقه، روش آن، چگونه ارائه آن، انتخاب آيات و سور صورت گرفته است. در اين جلسات آيات زيادي مطرح شد كه به جنبه‌هاي مختلف آن توجه شده است؛ يعني قابل تصويرگري بودن آن، بطوري كه كودكان از پس تصويرگري آن بربياورند.

همچنين توجه به مباحثي كه بر اخلاق، معنويات، اعتقادات تاثيرگذار باشد مثلا آياتي مرتبط به توحيد، نبوت و معجزات، بهشت و جهنم، توسل و شفا گرفتن، ولايت و حضرت علي (ع)، نحوه رفتارها با پدر و مادر و ...»

گفتني است، مسابقه «نگاره» به منظور گسترش و تعميق ارتباط و انس بيشتر جوانان و نوجوانان با مفاهيم بلند قرآن كريم طراحي شده و از هفته اول ارديبهشت‌ماه به اجرا درآمده است.

 علاقه‌مندان براي دريافت اطلاعات بيشتر مي‌توانند به سايت www.negarehnama.ir مراجعه و يا با شماره تلفن‌هاي 4-22662402 تماس بگيرند.

 

چهارشنبه 11 ارديبهشت 1392 - 9:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری