چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 4:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

سال‌هاي بي‌قرار

 

سال‌هاي بي‌قرار

راوي: جواد منصوري 

 تدوين و تحقيق: محسن کاظمي

 ناشر: سوره مهر

کتاب‌ «سال‌هاي بي‌قرار» دربرگيرنده خاطرات جواد منصوري با کوشش و تدوين محسن کاظمي از سوي انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

 خاطرات جواد منصوري پيش از اين و در سال 76 از سوي کاظمي تاليف و منتشر شده بود که مبناي تاليف و انتشار آن نيز خاطرات منصوري از دوران مبارزه براي پيروزي انقلاب اسلامي بود که در دوران حضور وي در سفارت ايران در پاکستان تاليف شده بود.

 اين کتاب به دليل بازخوردهاي فراواني که داشت و نيز سئوالات زيادي که در پي انتشار آن براي مخاطبان و تدوين‌کننده ايجاد شده بود به ويژه اينکه منصوري در لابه‌لاي حرف‌هاي خود و تنها به صورت اشاره از مبارزان غير‌مسلمان نيز ياد کرده بود اما از توضيح درباره آن پرهيز شده بود و همين موضوع منجر به اين مساله شد که کتاب مورد تاليف دوباره قرار بگيرد.

 کاظمي در اين زمينه در مقدمه اين کتاب مي‌نويسد: دريافتم که همه انقلاب را «به نام خدا» آغاز نکردند، تعدادي «به نام مردم»، «به نام توده‌ها»، و «به نام آزادي» پاي پيش نهادند. بعضي نيز «به نام خدا» آغاز کردند، اما «به نام خلق قهرمان» در ميانه راه ماندند... چنين رهيافت‌هاي مرا به منزل‌هايي جديد رهنمون کرد تا در کنار پرداختن به خاطرات مبارزان مسلمان، نام و نشان‌هاي اشاره شده در يادهاي آن‌ها را بدون در نظر داشتن رجحان مرام، ملک و عقيده، از هر طيف و گروه، واجويم؛ و معارف، اطلاعات، داده‌ها و يافته‌هايم را در حاشيه‌ها، پانوشت‌ها و ضمايم کتاب‌هايم به داوري امروز و فردا و در مقابل سئوالات احتمالي پيش روي بگذارم... لذا ضروري بود در تجديد چاپ اين کتاب اطلاعات، داده‌ها و مدارک متناسب با نيازهاي پژوهش تاريخي ارائه، و برخي ابهامات و نواقص تحقيقاتي کتاب رفع گردد.

  اين کتاب با اين توضيحات و در نگاه و ويرايش جديد در 10 فصل تدوين و منتشر شده است. فصل نخست با عنوان پنجاه و 5 نفر که به موضوع دستگريري منصوري به دليل عضويت در حزب ملل اسلامي و چگونگي فعاليت اين حزب مي‌پردازد. فصل دوم با عنوان پشت پنجره به موضوع نوجواني و کودکي منصوري و آشنايي وي با قيام 15 خرداد اشاره دارد. سومين فصل از اين کتاب با عنوان تلاشي تازه نيز به طور مشخص به بررسي زندگي مرحوم شالچيلار و آشنايي منصوري با حزب‌الله پرداخته است.

 فعاليت‌هاي سياسي فرهنگي از جمله آشنايي با آيت‌الله خامنه‌اي، علي شريعتي و چگونگي سفر به شهرهاي مختلف کشور نيز در فصل چهارم با عنوان دويدن بي‌امان گنجانده شده است.

 دستگيري منصوري براي دومين بار و زنداني‌شدن در زندان قزل‌قلعه و اوين و به تبع آن گزارش وي از فعاليت گروه‌هاي سياسي در زندان‌هاي دوران پهلوي نيز موضوع پنجمين و ششمين فصل کتاب با نام زخم‌هاي گرم و پشت ديوارهاي بلند است. اين دو فصل در ادامه با بررسي وضعيت سازمان مجاهدين خلق در زندان‌هاي پهلوي در فصل هفتم تکميل مي‌شود.

 منصوري خاطراتش از دوران تبعيد را نيز در فصل هشتم از کتاب با نام تبعيد مرور کرده است و در فصل نهم به مرور حوادث سال پاياني حکومت پهلوي اشاره کرده است. وي همچنين در فصل دهم کتاب با عنوان «اي آزادي» برخي حوادث و رويدادهاي منتهي به روزهاي پاياني حکومت ستمشاهي را مورد توجه قرار داده است.

 اين کتاب همچنين در فصل پاياني خود مجموعه‌اي از اسناد و تصاوير مرتبط با بازداشت منصوري را در خود گنجانده است.

 

چهارشنبه 11 ارديبهشت 1392 - 9:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری